78 de puncte (18V-2N-2D)
(75 de goluri pentru, 10 împotriva)
483 de spectatori în medie
Cupa Franței 1/2 final
Cel mai bun marcator Campionat: Kosovare Asllani (17) Lindsey Horan (17) Toate competițiile: Kosovare Asllani (23)

Cel mai bun trecător Campionat: Shirley Cruz Traña (9)

Tricouri

Kit brațul stâng.png Kit corp psg home 1213.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete psg1112h.png Acasă Kit brațul stâng psg departe 1213.png Kit corp psg away 1213.png Kit brațul drept psg la distanță 1213.png Kit shorts.png Kit șosete.png In afara Kit brațul stâng.png Set corp psg1112a.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete psg1112a.png Alte

Ultima actualizare: 30 martie 2013.

Cronologie

Sezonul 2012-2013 al secțiunii feminine Paris Saint-Germain este al doisprezecelea sezon consecutiv pentru clubul parizian din prima divizie a campionatului francez și al douăzeci și al doilea sezon al clubului la acest nivel din 1979 .

Farid Benstiti este în fruntea personalului parizian în acest nou sezon care urmează mai multe sezoane în care clubul progresează încetul cu încetul pentru a-și atinge primul titlu național. Obiectivele acestui sezon au fost revizuite în sus, în urma investiției proprietarilor din Qatar , care urmăresc acum o calificare europeană și titlul de campion al Franței.

Paris Saint-Germain va evolua și în timpul sezonului în Coupe de France .

Înainte de sezon

Transferuri

La începutul sezonului în elită, clubul schimbă inițial antrenorul odată cu sosirea lui Farid Benstiti din selecția rusă și este consolidat prin înscrierea a nouă jucători noi, Shirley Cruz Traña și Aurélie Kaci de la Olympique Lyon , Annike Krahn și Linda Bresonik clubul german FCR Duisburg , Lindsey Horan SUA din Rush Colorado este primul jucător care are un contract profesional cu șase figuri în Franța, kheira hamraoui de la Saint-Étienne , Allison Blais de la EA Guingamp , Karima Benameur de la Rodez AF și Kosovare Asllani de la Kristianstads DFF . În pauza de iarnă, clubul se întărește prin semnarea internaționalului american, Tobin Heath de la New York Fury .

După plecarea antrenorului său Camillo Vaz , clubul se confruntă și cu multe plecări, deoarece Elise Bussaglia se alătură Olympique Lyonnais , Alexandra Long și Ella Masar se întorc în America respectiv la New York Fury și Chicago Red Star , Léa Le Garrec s-a alăturat EA Guingamp , Julie Soyer a semnat la FCF Juvisy , Cindy Thomas la FC Vendenheim , perechea Aurélie Conforti - Nora Coton-Pélagie s -au alăturat FF Issy și Solène Barbance care au încercat aventura în clubul irlandez Peamount United . În plus, trei jucători ai clubului decid să se retragă din fotbal, aceștia sunt Candice Prévost , Nelly Mutnik și Delphine Blanc .

Simbolul se opune votului.svg Plecări
Camillo Vaz Franţa Sfârșitul contractului (antrenor)
Solene Barbance Franţa Transfer Peamount United Liga feminină irlandeză
Candice Prevost Franţa Încheierea contractului (pensionare)
Nelly Mutnik Franţa Încheierea contractului (pensionare)
Delphine Blanc Franţa Încheierea contractului (pensionare)
Iarna 2012-2013
Tobin Heath Statele Unite Transfer New York Fury Liga de fotbal Premier feminin

Pregătirea pre-sezon

Înaintea primului lor meci oficial din ligă programat pentru 9 septembrie , Paris Saint-Germain a programat șase amicale împotriva Ajax Amsterdam , VfL Wolfsburg , SV Meppen , FFC Frankfurt , FCR Duisburg și FF Issy .

1 EA Guingamp 1-1 PSG Al 6- lea (-2)
2 AS Saint-Etienne 0-5 PSG Al 5- lea (-2)
3 Montpellier HSC 1-1 PSG Al 6- lea (-4)
11 PSG 2-1 FCF Juvisy 2 nd (-7)
Legenda: () = diferența de punct pe primul sau, dacă PSG este primul, pe al doilea.

Sezonul 2012-2013 al Diviziei 1 este cea de-a treizeci și nouă ediție a campionatului francez de fotbal feminin . Divizia se opune a douăsprezece cluburi într-o serie de douăzeci și două de întâlniri. Cei mai buni din acest campionat se califică în Liga Campionilor (primele două). Paris Saint-Germain participă la concursul pentru a douăzeci și doua oară în istoria sa.

Duminică începe competiția pentru Paris Saint-Germain 9 septembrie 2012la ora 16 , cu un meci împotriva lui EA Guingamp . Parisienii pentru primul lor meci din sezon, sunt ținuți sub control de curajoși Guingampaises la scorul unui gol peste tot, în ciuda realizării lui Kheira Hamraoui . În a doua zi, fiicele lui Farid Benstiti și-au revenit și i-au zdrobit pe jucătorii AS Saint-Étienne cu scorul de cinci goluri la zero. În a treia zi, parizienii au câștigat o remiză la finalul jocului datorită unui gol al căpitanului Sabrina Delannoy împotriva lui Montpellier HSC . În a patra zi, Parisienii au reînviat în cel mai bun mod posibil, zdrobind pe Toulouse FC pe terenul lor de acasă cu scorul de șase goluri la zero, grație în special dublei americanei Lindsey Horan și a suedezului kosovar Asllani .

În a cincea zi, fiicele lui Farid Benstiti au câștigat în mare măsură împotriva promovatului, Arras FCF , cu un scor de șase goluri la zero, inclusiv un hat-trick al kosovare Asllani . Parisienii au continuat în ziua următoare câștigând împotriva unui alt promovat, FF Issy pe scorul de două goluri la zero, apoi zdrobind Rodez AF cinci goluri la zero în ziua următoare.

În a opta zi, Parisienii câștigă destul de ușor pe gazonul lui FF Yzeure cu scorul de trei goluri la zero, înainte de a ceda pe gazonul lor în timpul șocului din ziua următoare împotriva Olympique Lyonnais la un penalty. De Amandine Henry a acordat 72 - lea  minut și apoi să se regrupeze imediat prin câștigarea în FC Vendenheim un scor de trei goluri la zero. Meciul final din prima manșă a clubului parizian s-a încheiat cu o victorie în derby-ul împotriva FCF Juvisy , cu scorul de două goluri la unu, permițând clubului să termine prima fază pe locul doi în clasament.

19 Ol. lyonnais 3-0 PSG 2 nd (-7)
20 PSG 11-0 FC Vendenheim Al doilea (-10)
21 FCF Juvisy 0-2 PSG Al doilea (-10)
22 PSG 5-0 EA Guingamp Al doilea (-10)

Pentru primul lor meci retur și ultimul înainte de pauza de iarnă, Parisienii au câștigat împotriva AS Saint-Étienne , cu un scor de patru goluri la unu. În ziua următoare, fiicele lui Farid Benstiti au ieșit victorioase din șocul zilei împotriva Montpellier HSC cu un scor de trei goluri, consolidându-și astfel locul al doilea în clasament. A fost sub primirea pariziană de zăpadă în a 14- a  zi a jucătorilor FC Toulouse care au cedat doar în ultimul sfert de oră, înclinând trei goluri până la zero. După trei jocuri consecutive acasă în ligă, fiicele lui Farid Benstiti vor câștiga cu ușurință la Arras FCF , cu un scor de patru goluri la unu, grație unei alte duble de la Lindsey Horan . În ziua următoare, parizienilor le sunt necesare două goluri pentru a da zero în derby-ul împotriva Ile FF Issy , înainte de a trece la Olympique Lyon în avansul meciului în  ziua a 19- a și înclină logic trei goluri zero, lăsând puține îndoieli cu privire la rezultatul Campionatul. În cea de-a 17- a  zi, Parisul se relansează câștigând cu ușurință pe peluza lui Rodez AF , marcând patru goluri la zero.

1/2 e AS Saint-Etienne 2-0 PSG D1

Coupe de France 2012-2013 este 12 - a  ediție a Cupei Franței , un concurs knock - out pitingului cluburile de fotbal a lungul Franței metropolitane și teritoriile de peste mări . Este organizat de FFF și de ligile sale regionale.

Marinette Pichon face o remiză delicată pentru parisienii care vor juca în deplasare, împotriva AS Montigny , care joacă în divizia a doua . Cu toate acestea, parizienii își asumă pe deplin statutul de favoriți zdrobind vecinii cu scorul final de nouă goluri la zero, inclusiv un hat-trick de la Lindsey Horan . În runda următoare, Parisiennes confruntat cu o echipa de Divizia d'Honneur, Tours FC și a câștigat șase goluri la zero în fața a aproape 1.800 de spectatori, un record pentru clubul Indre-et-Loire . Finală, Parisiennes se confruntă cu vecinii lor FCF Juvisy în șocul zilei care se transformă în avantajul lor, deoarece se impun datorită realizărilor lui Shirley Cruz Traña și Kosovare Asllani , calificându-se astfel în sferturile de finală ale competiției.

Meciuri oficiale ale sezonului

Tabelul de mai jos prezintă meciurile oficiale jucate de Paris Saint-Germain în timpul sezonului. Golgheterii sunt însoțiți de o indicație asupra minutului de joc când golul este marcat și, pentru anumite realizări, asupra naturii sale ( penalizare sau împotriva taberei sale).

Rezumatul meciurilor oficiale pe competiții
Competiție Începe pe rând Locul sau runda finală Meciuri jucate Castigat Desene Pierdut Obiective pentru Obiective împotriva Diferență
Divizia 1 - Al 2-lea 22 18 2 2 75 10 +65
Cupa Franței 1/32 final 1/2 final 5 4 0 1 19 2 +17
Total - - 27 22 2 3 94 12 +82
Meciuri oficiale pentru sezonul 2012-2013
Datat Competiție Adversar Locație Rezultat Golgheteri PSG Pătrat Afluență
09/09/2012 Ziua 1 EA Guingamp Ext. 1-1 Gol marcat după 41 de minute41 - lea kheira hamraoui A 6- a 1200
23/09/2012 Ziua 2 AS Saint-Etienne Ext. 5-0 Gol marcat după 9 minute9 e Kenza Dali
Gol marcat după 23 de minute23 e Laure Boulleau
Gol marcat după 30 de minute30 e kheira hamraoui
Gol marcat după 38 de minute38 e Lindsey Horan
Gol marcat după 93 de minute93 e Leïla Maknoun
A 5- a 250
30.09.2012 Ziua 3 Montpellier HSC Ext. 1-1 Gol marcat după 91 de minute91 e ( pen. ) Sabrina Delannoy A 6- a 1700
10.07.2012 Ziua 4 Toulouse FC Ext. 6-0 Gol marcat după 31 de minute31 e kosovare asllani
Gol marcat după 40 de minute40 e Lindsey Horan
Gol marcat după 48 de minute48 e Annike Krahn
Gol marcat după 56 de minute56 e kosovare asllani
Gol marcat după 62 de minute62 e Lindsey Horan
Gol marcat după 84 de minute84 e Kenza Dali
Al patrulea 600
14/10/2012 Ziua 5 Arras FCF Dom. 6-0 Gol marcat după 1 minut1 re kosovare asllani
17/11/2012 Ziua 9 Olympique lyonnais Dom. 0-1 - 3 rd 1200
12/02/2012 Ziua 10 FC Vendenheim Ext. 3-0 Gol marcat după 17 minute17 e Linda Bresonik
Gol marcat după 54 de minute54 e Linda Bresonik
Gol marcat după 65 de minute65 e Linda Bresonik
A 2 -a 350
09/12/2012 Ziua 11 FCF Juvisy Dom. 2-1 Gol marcat după 59 de minute59- a Lindsey Horan
Gol marcat după 84 de minute84- a Linda Bresonik
A 2 -a 800
16.12.2012 Ziua 12 AS Saint-Etienne Dom. 4-1 Gol marcat după 12 minute12 e Lindsey Horan
Gol marcat după 44 de minute44 e Kenza Dali
Gol marcat după 70 de minute70 e Laure Boulleau
Gol marcat după 91 de minute91 e kosovare asllani
A 2 -a 250
13.01.2013 Ziua 13 Montpellier HSC Dom. 3-1 Gol marcat după 7 minute7 e Linda Bresonik
Gol marcat după 68 de minute68 e kosovare asllani
Gol marcat după 71 de minute71 e Kenza Dali
A 2 -a 700
20.01.2013 Ziua 14 Toulouse FC Dom. 3-0 Gol marcat după 74 de minute74 a Shirley Cruz Traña
- 1800
23/02/2013 Ziua 16 FF Issy Dom. 2-0 Gol marcat după 31 de minute31 e Lindsey Horan
Gol marcat după 56 de minute56 e Kenza Dali
A 2 -a 160
03/02/2013 Ziua 19 Olympique lyonnais Ext. 0-3 - A 2 -a 6512
17.03.2013 Ziua 17 Rodez AF Ext. 4-0 Gol marcat după 23 de minute23 th kheira hamraoui
Gol marcat după 31 de minute31 e Aurélie Kaci
Gol marcat după 50 de minute50 e Aurélie Kaci
Gol marcat după 57 de minute57 th Kosovare Asllani
A 2 -a 300
24.03.2013 De 1/ 8 - lea finala
FCF Juvisy ( Divizia 1 ) Dom. 2-0 Gol marcat după 6 minute6- a Shirley Cruz Traña