Didier Christophe (8)

Tricouri

Kit brațul stâng thinwhitestripes.png Kit corp dungi albe subțiri.png Kit brațul drept thinwhitestripes.png Kit pantaloni scurți thinwhitestripes.png Kit șosete.png Acasă Kit braț stâng dungi negri subțiri.png Kit corp strips subțiri negre.png Kit braț drept subțire dungi negre.png Kit pantaloni scurți thinblackstripes.png Kit șosete.png In afara

Cronologie

Anul 1986 - 1987 de sezon al clubului de fotbal Stade Rennais începe pe5 august 1986cu prima zi a Campionatului Franței de Divizia 1 , pentru a se încheia pe5 iunie 1987cu retrogradare în Divizia 2 .

Stade Rennes FC este, de asemenea, implicat în Cupa Franței .

Rezumatul sezonului

Pentru al doilea sezon consecutiv în D1, Stade Rennes se confruntă cu unele schimbări structurale. La începutul lunii octombrie, vechea tribună de beton de pe partea drumului Lorient, construită în 1956 , a fost trasă în jos. Este înlocuit de o tribună nouă, mai spațioasă, protejată de pânză mare, dând un rezultat apropiat de aspectul stadionului olimpic din München . Proiectul își propune să standardizeze întregul stadion în trei ani, pentru a oferi Rennes un stadion „  demn de o capitală regională  ”, potrivit municipalității.

Dacă clubul progresează în ceea ce privește infrastructura, aspectul sportiv se luptă oarecum. Cu toate acestea, părea să se întărească despărțindu-se de câteva elemente, cel mai adesea sub forma unui împrumut (inclusiv Lacombe și Lanthier ), în timp ce înregistra câteva sosiri selecte, precum experimentatul Gérard Soler și Henri Zambelli , internaționalii străini Daniel Solsona și Uwe Reinders sau Auxerrois Didier Danio . În același timp, centrul de formare vede sosirea lui Frédéric Guimard , fiul celebrului cal de curse și director sportiv călăreț Cyrille Guimard . El își va face debutul profesional la sfârșitul sezonului.

Începutul sezonului este corect și, chiar dacă SRFC pare să plece să lupte tot sezonul pentru întreținerea sa, puținele victorii obținute în fața RC Paris , Toulon și Sochaux (trei concurenți direcți în cursa împotriva retrogradării) pot augura ei bine.un rezultat favorabil. Dar rapid, rezultatele s-au dovedit a fi deosebit de slabe, iar clubul se îndreaptă spre o zonă de retrogradare la care a ajuns la începutul lunii noiembrie și nu a părăsit-o niciodată după aceea. Confruntat cu înfrângeri repetate, antrenorul Pierre Mosca solicită unirea sacră și publicul, fără a respinge însă partea sa de responsabilitate. Din păcate, Stade Rennes a finalizat prima manșă în a 20- a și ultima poziție, acumulând atât titlurile glorioase de cel mai grav atac, cât și cea mai proastă apărare din campionat.

Dincolo de renovarea stadionului, schimbările structurale afectează și conducerea clubului. În ianuarie, Gérard Dimier, președinte al SRFC din 1979 , era minoritar în consiliul de administrație al clubului. El trebuie să cedeze locul lui Jean-Raphaël Soucaret, CEO al Pfizer France, principalul sponsor al clubului, prezent pe tricoul roșu și negru din 1982 . Această modificare a organigramei este departe de a fi fără consecințe. Pierre Mosca a fost demis din funcțiile sale de antrenor și l-a înlocuit pe Patrick Rampillon , care a devenit responsabil pentru centrul de antrenament după retragerea sa din sport în 1983 . Henri Guérin își face și el revenirea, dar într-un rol de legătură între organele de conducere ale clubului și personalul tehnic al acestuia.

Pe teren, această revoltă nu a avut efectele scontate, nici departe. Între reluarea campionatului, pe 28 februarie , și încheierea acestuia, recordul de la Rennes nu va limita nimic, cu două puncte mici obținute în spațiul a cincisprezece meciuri. A Stations of the Cross desfășurată fără Louis M'Fédé , demis la mijlocul lunii ianuarie de către noua conducere pentru că s-a întors din vacanță cu opt zile târziu. Evident, cu astfel de rezultate catastrofale, locul douăzeci în clasament devine inevitabil, iar clubul își asigură revenirea în divizia a doua la patru zile de la sfârșitul sezonului. Între timp, SRFC obținuse la sfârșitul lunii martie singurul succes al epocii Rampillon împotriva fanilor CA Mantes-la-Ville în 32 din Coupe de France ... Dornic să nu mai prelungească această experiență neconcludentă, Rampillon alege să lase mâna pentru sezonul următor pentru a reveni la poziția sa inițială. Ca de multe ori într-un astfel de caz, această nouă retrogradare va fi însoțită rapid de multe plecări în forța de muncă profesională, iar speculațiile referitoare la numele viitorului antrenor sunt abundente.

Guy Lacombe Franţa Lille OSC (împrumut)
Gerard Lanthier Franţa Nîmes Olympique (împrumut)
Serge Le Dizet Franţa Stadionul Quimper (împrumut)
Yves mangione Franţa FC Annecy
Louis M'Fédé Camerun Licențiat
Oscar Muller Argentina SC Amiens
Thierry Robert Franţa AEPB La Roche-sur-Yon (împrumut)
Bernard samson Franţa SC Abbeville

Echipa de sezon

Postați ¹ Nat. ² Numele de familie Naștere Selecție ³ Campionat Cupa Franței Sezonul total Note

Tipul echipei

Aceasta este cea mai frecventă formațiune întâlnită în campionat.

Teren de fotbal gol PNG

Hiard Hiard Mlaştină Mlaştină Ninot Ninot Zambelli Zambelli Goff Goff Barraud Barraud Danio Danio Angloma Angloma Christophe Christophe De munte De munte Relmy Relmy

Întâlniri ale sezonului

Listare

Meci Datat Competiție Turn Adversar Locație ¹ Scor Clasă. Marcatori pentru Stade Rennes
1 5 august Divizia 1 1 RC Paris D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 3 Christophe Gol marcat
2 8 august Divizia 1 2 Grozav E Simbolul se opune votului.svg 0-1 13
3 12 august Divizia 1 3 Toulon D Simbol de sprijin vote.svg 2-0 6 Danio RelmyGol marcat Gol marcat
4 15 august Divizia 1 4 Lille E Simbolul se opune votului.svg 0–3 11
5 22 august Divizia 1 5 Nantes D Simbolul se opune votului.svg 1–3 14 Angloma Gol marcat
6 26 august Divizia 1 6 Marsilia D Simbol vot neutru.svg 0-0 13
7 29 august Divizia 1 7 Bordeaux E Simbolul se opune votului.svg 1-4 18 Vercruysse ( csc )Înscris împotriva taberei sale
8 3 septembrie Divizia 1 8 Sochaux D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 14 Soler Gol marcat
9 13 septembrie Divizia 1 9 Le havre E Simbol vot neutru.svg 1–1 15 Relmy Gol marcat
10 20 septembrie Divizia 1 10 Nancy D Simbol vot neutru.svg 0-0 14
11 24 septembrie Divizia 1 11 Paris SG E Simbolul se opune votului.svg 0-1 16
12 4 octombrie Divizia 1 12 Obiectiv D Simbolul se opune votului.svg 1-2 18 Relmy Gol marcat
13 17 octombrie Divizia 1 13 Monaco E Simbolul se opune votului.svg 0-1 17
14 25 octombrie Divizia 1 14 Toulouse D Simbol vot neutru.svg 0-0 17
15 31 octombrie Divizia 1 15 Laval E Simbolul se opune votului.svg 0-3 18
16 8 noiembrie Divizia 1 16 Auxerre D Simbolul se opune votului.svg 1-3 19 Christophe Gol marcat
17 12 noiembrie Divizia 1 17 Brest E Simbolul se opune votului.svg 1-2 19 Christophe Gol marcat
18 22 noiembrie Divizia 1 18 Sfântul Etienne D Simbol vot neutru.svg 0-0 20
19 28 noiembrie Divizia 1 19 Metz E Simbolul se opune votului.svg 1-6 20 Danio Gol marcat
20 5 decembrie Divizia 1 20 Grozav D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 19 Barraud Gol marcat
21 14 decembrie Divizia 1 21 Toulon E Simbolul se opune votului.svg 0-2 20
22 17 decembrie Divizia 1 22 Lille D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 20 Relmy Gol marcat
23 20 decembrie Divizia 1 23 Nantes E Simbolul se opune votului.svg 1–3 20 Christophe Gol marcat
24 28 februarie Divizia 1 24 Marsilia E Simbolul se opune votului.svg 0-1 20
25 7 martie Divizia 1 25 Bordeaux D Simbolul se opune votului.svg 0-1 20
26 11 martie Divizia 1 26 Sochaux E Simbol vot neutru.svg 1-1 20 Relmy Gol marcat
27 14 martie Divizia 1 27 Le havre D Simbolul se opune votului.svg 0-1 20
28 21 martie Cupa Franței 1/32 final Mantes-la-Ville (DH) NU Simbol de sprijin vote.svg 4-3 Ninot Christophe Danio DelamontagneGol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat
29 25 martie Divizia 1 28 Nancy E Simbolul se opune votului.svg 0-2 20
30 28 martie Divizia 1 29 Paris SG D Simbol vot neutru.svg 0-0 20
31 1 st  aprilie Divizia 1 30 Obiectiv E Simbolul se opune votului.svg 1-2 20 Relmy Gol marcat
32 4 aprilie Cupa Franței Prima etapă finală 1/16 Laval D Simbol vot neutru.svg 1-1 Christophe Gol marcat
33 8 aprilie Cupa Franței 1/16 retur final Laval E Simbolul se opune votului.svg 3-5 Christophe Barraud ReindersGol marcat Gol marcat Gol marcat
34 11 aprilie Divizia 1 31 Monaco D Simbolul se opune votului.svg 0-1 20
35 17 aprilie Divizia 1 32 Toulouse E Simbolul se opune votului.svg 2–4 20 Christophe RelmyGol marcat Gol marcat
36 2 mai Divizia 1 33 Laval D Simbolul se opune votului.svg 1-2 20 Relmy Gol marcat
37 9 mai Divizia 1 34 Auxerre E Simbolul se opune votului.svg 0-1 20
38 15 mai Divizia 1 35 Brest D Simbolul se opune votului.svg 0-2 20
39 22 mai Divizia 1 36 Sfântul Etienne E Simbolul se opune votului.svg 0-2 20
40 29 mai Divizia 1 37 Metz D Simbolul se opune votului.svg 0-1 20
41 5 iunie Divizia 1 38 RC Paris E Simbolul se opune votului.svg 1-2 20 Voordeckers Gol marcat

Detalii despre meciuri

Divizia 1 A merge Divizia 1, zilele 1-7 (august)
Ziua 1 Stade Rennes FC 1 - 0 RC Paris Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Marți de 5 luna august anul 1986
3 - lea loc, 2 puncte
Didier Christophe al Gol marcat după 25 de minute25- lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 18.474

14 - lea loc 4 puncte
Jocelyn Angloma Gol marcat după 88 de minute88 - lea ( 0 - 0 ) Patrice Garande Gol marcat după 54 de minute54 th
Philippe Anziani Gol marcat după 60 de minute60 th
Vincent Bracigliano Gol marcat după 65 de minute65 - lea
Spectatori: 17.083

Raport
Ziua 6 Stade Rennes FC 0 - 0 Marsilia olimpică Stade de la ruta de Lorient , Rennes

18 - lea loc 5 puncte
Philippe Vercruysse Gol marcat după 14 minute14 - lea ( pen )
Bernard Lacombe Gol marcat după 20 de minute20 - lea ( pen ) Gol marcat după 36 de minute36 th
Zlatko Vujović Gol marcat după 22 de minute22 th
( 4 - 0 ) Philippe Vercruysse 87 - lea ( csc )Înregistrat împotriva taberei sale după 87 de minute   Spectatori: 18.000

Raport
  Divizia 1, zilele 8-11 (septembrie)
Ziua 8 Stade Rennes FC 1 - 0 FC Sochaux-Montbeliard Stade de la ruta de Lorient , Rennes

15 - lea loc de 8 puncte
Robert Sab al Gol marcat după 11 minute11- lea ( 1 - 1 ) Mario Relmy al Gol marcat după 5 minute5- lea Spectatori: 8.558

Raport
Ziua 10 Stade Rennes FC 0 - 0 AS Nancy-Lorena Stade de la ruta de Lorient , Rennes

16 - lea loc 9 puncte
Philippe Jeannol Gol marcat după 58 de minute58 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 12.627

Raport
  Divizia 1, zilele 12-15 (octombrie)
Ziua 12 Stade Rennes FC 1-2 Obiectiv RC Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă cu 4 Septembrie Octombrie Noiembrie anul 1986
18 - lea loc 9 puncte
Mario Relmy Gol marcat după 48 de minute48 - lea ( 0 - 1 ) Chérif Oudjani al Gol marcat după 10 minute10- lea
Daniel Carreño al Gol marcat după 70 de minute70- lea
Spectatori: 6.889

Raport
Ziua 13 AS Monaco 1 - 0 Stade Rennes FC Stadionul Louis-II , Monaco
Vineri 17 Septembrie Octombrie Noiembrie anul 1986
17 - lea loc 9 puncte
Youssouf Falikou Fofana Gol marcat după 85 de minute85 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 4.205

19 - lea loc, 10 puncte
Didier Christophe Gol marcat după 63 de minute63 - lea ( 0 - 2 ) Bernard Ferrer Gol marcat după 37 de minute37 th Gol marcat după 89 de minute 89 th
Éric Cantona Gol marcat după 38 de minute38 th
Spectatori: 4.666

Raport
Ziua 17 Brest Armorique FC 2 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Francis-Le Blé , Brest
Miercuri de 12 luna noiembrie anul 1986
Gérard Buscher Gol marcat după 24 de minute24 - lea Gol marcat după 42 de minute 42 - lea ( 2 - 0 ) Didier Christophe Gol marcat după 85 de minute85 - lea Spectatori: 7.407

Raport
Ziua 18 Stade Rennes FC 0 - 0 AS Saint-Etienne Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă 22 noiembrie 1986
20 - lea loc, 11 puncte
Spectatori: 6.250

Raport
Ziua 19 FC Metz 6 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
Vineri 28 noiembrie 1986
Plamen Markov Gol marcat după 12 minute12 e
Eric Negru Gol marcat după 31 de minute31 e
Carmelo Micciche Gol marcat după 41 de minute41 th Gol marcat după 65 de minute 65 th
Bernard Zénier Gol marcat după 51 de minute51 th Gol marcat după 78 de minute 78 th
( 3 - 0 ) Didier Danio Gol marcat după 60 de minute60 - lea Spectatori: 7.565

Raport
  Întoarcere Divizia 1, zilele 20-23 (decembrie)
Ziua 20 Stade Rennes FC 1 - 0 OGC Nisa Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Vineri 5 decembrie 1986
19 - lea loc, 13 puncte
Philippe Barraud Gol marcat după 67 de minute67 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 4.009

Raport
Ziua 21 SC Toulon 2 - 0 Stade Rennes FC Stadionul Mayol , Toulon
Duminică 14 noiembrie 1986
20 - lea loc, 13 puncte
Víctor Ramos Gol marcat după 30 de minute30 th Gol marcat după 45 de minute 45 th Spectatori: 4.269

Sâmbătă 20 decembrie 1986
Philippe Anziani Gol marcat după 27 de minute27 - lea Gol marcat după 43 de minute 43 - lea
Pierre Morice Gol marcat după 57 de minute57 - lea
( 2 - 0 ) Didier Christophe Gol marcat după 62 de minute62 - lea Spectatori: 10.000

Raport
  Divizia 1, ziua 24 (februarie)
Ziua 24 Marsilia olimpică 1 - 0 Stade Rennes FC Stade Velodrome , Marsilia
Sâmbătă de 28 luna februarie 1987
de 20 - lea loc, 15 puncte
Jean-Pierre Papin Gol marcat după 35 de minute35 - lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 28.000

Raport
  Divizia 1, zilele 25-29 (martie)
Ziua 25 Stade Rennes FC 0 - 1 FC Girondins de Bordeaux Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă 7 Martie Aprilie, 1987
( 0 - 1 ) Zlatko Vujović Gol marcat după 31 de minute31 - lea Spectatori: 12.026

Raport
Ziua 26 FC Sochaux-Montbeliard 1 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Auguste-Bonal , Montbéliard
Miercuri 11 Martie Aprilie 1987
de 20 - lea loc, 16 puncte
Anders Sundstrup Gol marcat după 42 de minute42 nd ( 1 - 0 ) Mario Relmy Gol marcat după 82 de minute82 nd Spectatori: 2.048

Raport
Ziua 27 Stade Rennes FC 0 - 1 Le Havre AC Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă pe 14 Martie Aprilie, 1987
( 0 - 0 ) Philippe Jacquet Gol marcat după 87 de minute87 - lea Spectatori: 5.138

Raport
Ziua 28 AS Nancy-Lorena 2 - 0 Stade Rennes FC Stadionul Marcel-Picot , Tomblaine
Miercuri de 25 Martie Aprilie 1987
Stephen Ray Gol marcat după 17 minute17 e
Antal Nagy Gol marcat după 82 de minute82 - lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 3.392

Raport
Ziua 29 Stade Rennes FC 0 - 0 Paris Saint Germain Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Sâmbătă 11 luna aprilie, 1987
( 0 - 0 ) Omar da Fonseca Gol marcat după 65 de minute65 - lea Spectatori: 3.662

Raport
Ziua 32 Toulouse FC 4 - 2 Stade Rennes FC Stadionul Municipal , Toulouse
Vineri luna aprilie de 17, 1987
Gérald Passi Gol marcat după 42 de minute42 - lea
Alberto Márcico Gol marcat după 47 de minute47- a Gol marcat după 65 de minute 65- a Gol marcat după 86 de minute 86- a
( 1 - 1 ) Didier Christophe Gol marcat după 38 de minute38 - lea
Mario Relmy Gol marcat după 83 de minute83 - lea
Spectatori: 10.764

Raport
  Divizia 1, zilele 33 - 37 (mai)
Ziua 33 Stade Rennes FC 1-2 Stadionul Laval Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă 2 mai 1987
20 - lea loc, 17 puncte
Mario Relmy Gol marcat după 71 de minute71 e ( 0 - 0 ) Eric Stefanini Gol marcat după 58 de minute58 - lea

Raport
Ziua 35 Stade Rennes FC 0 - 2 Brest Armorique FC Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Vineri de 15 luna mai 1987
( 0 - 1 ) Gérard Buscher Gol marcat după 35 de minute35 th
Herve Guegan Gol marcat după 51 de minute51 - lea
Spectatori: 2.856

Raport
Ziua 36 AS Saint-Etienne 2 - 0 Stade Rennes FC Stadionul Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne

Vineri luna mai de 29, 1987
( 0 - 0 ) Carmelo Micciche Gol marcat după 64 de minute64 - lea Spectatori: 2.199

Optimi
1/16 prima manșă Stade Rennes FC 1 - 1 Stadionul Laval Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă, 4 aprilie 1987
Didier Christophe Gol marcat ? Gol marcat
Etapa 1/16 secundă Stadionul Laval 5 - 3 Stade Rennes FC Stadionul Francis-Le-Basser , Laval

Raport de concurs

Competiție Câștigător final Începe pe rând Locul sau runda finală Prima intalnire Ultima intalnire Număr
Divizia 1 Girondini din Bordeaux 1 st  zi 20 - lea 5 august 1986 5 iunie 1987 38
Cupa Franței Girondini din Bordeaux 1/32 final 1/16 final 21 martie 1987 8 aprilie 1987 3

Total Acasă In afara
Chibrituri Puncte V NU D BP Î.Hr. Diff. V NU D BP Î.Hr. Diff. V NU D BP Î.Hr. Diff.
38 17 5 7 26 20 58 -38 5 5 9 10 16 -6 0 2 17 10 42 -32
Rezultate pe zi
Zi 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Sol D E D E D D E D E D E D E D E D E D E D E D E E D E D E D E D E D E D E D E
Rezultate V D V D D NU D V NU NU D D D NU D D D NU D V D V D D D NU D D NU D D D D D D D D D
Puncte 2 2 4 4 4 5 5 7 8 9 9 9 9 10 10 10 10 11 11 13 13 15 15 15 15 16 16 16 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17
Pătrat 3 13 6 11 14 13 18 14 15 14 16 18 17 17 18 19 19 20 20 19 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20

Sursa: Lista întâlnirilor
Domeniu  : D = Acasă; E = Exterior. Rezultat : D = Înfrângere; N = Niciuna; V = Victoria.