Tot sezonul:

Tricouri

Kitul brațului stâng dungi de umăr dungi negre.png Kitul de dungi pentru umeri vneck.png Kit brat drept umăr dungi dungi negre.png Kit shorts.png Kit șosete.png Acasă Kitul brațului stâng dungi de umăr dungi negre.png Kitul de dungi pentru umeri vneck.png Kit brat drept umăr dungi dungi negre.png Kit shorts.png Kit șosete.png In afara

Cronologie

Anul 1973 - din 1974 sezon al clubului de fotbal Stade Rennais începe pe7 august 1973cu prima zi a Campionatului Franței de Divizia 1 , pentru a se încheia pe25 mai 1974 cu ultima zi a acestei competiții.

Stade Rennes FC este, de asemenea, implicat în Cupa Franței .

Rezumatul sezonului

În conformitate cu sezonul precedent, SRFC întoarce pagina cu siguranță la Coupe de France din 1971 . Acest lucru se concretizează prin plecarea căpitanului Louis Cardiet , plecat să-și termine cariera la foarte tânărul Paris Saint-Germain pe care îl va ajuta să aducă în Divizia 1  ; de cea a elegantului Raymond Keruzoré , căruia Olympique de Marseille i-a sfârșit dezmierdarea , în ciuda reticenței lui Rennes față de o sumă de 700.000 de franci; în cele din urmă, prin cel al lui Jean Prouff , care își lasă postul de director tehnic pentru a-l antrena pe US Berné , apărând uneori pe fișele de scor ca înlocuitor, în ciuda celor 54 de ani. Pierre Garcia și Bernard Goueffic , prezenți de mult timp la club, își fac și ei bagajele. În direcția sosirilor, recrutarea poate părăsi sceptic, cu jucători foarte tineri, susținuți doar de Dell'Oste .

În mod logic, începutul sezonului este dezastruos. După cinci înfrângeri în primele nouă zile, SRFC a murit ultima în clasament la sfârșitul lunii septembrie. O lună mai târziu, clubul își schimbă președintele. La puțin peste un an de la preluarea puterii, Joseph Dault cedează locul tânărului și ambițiosului Bernard Lemoux, care încearcă să completeze cofrele clubului cu operațiuni inovatoare, apelând la companii din regiune și vândând stickere suporterilor. În cele din urmă, municipalitatea vine în ajutorul Stade Rennes.

Încă luptând din punct de vedere sportiv, Stade Rennes a ajuns la pauza de iarnă cu o notă mai pozitivă, după ce a urcat pe locul optsprezecelea. Deficient ofensiv, el nu va fi beneficiat în niciun moment de sistemul de bonusuri introdus în acest sezon, recompensând cu un punct suplimentar echipele care au marcat cel puțin trei goluri în același meci, indiferent de rezultatul meciului (victorie, egalitate sau pierdere ). Atacul de la Rennes a fost în cele din urmă întărit în ianuarie de sosirea ivorianului Laurent Pokou . Notorietatea acestuia din urmă este importantă: de două ori încoronat golgheter în Cupa Africii a Națiunilor , a marcat paisprezece goluri în două ediții ale competiției. Cu ajutorul lui François Pinault , care se află în consiliul de administrație al SRFC, Pokou a aterizat la Rennes în decembrie, devenind primul fotbalist ivorian care a jucat în străinătate, în ciuda intereselor puternice ale Olympique de Marseille și FC Nantes .

Datorită contribuției lui Pokou, care a lăsat spectatorii cu o impresie fantastică în timpul aparițiilor sale și a marcat opt ​​goluri în paisprezece jocuri, Stade Rennes a ajuns să-și revină de la începutul lor de sezon teribil și, datorită unei serii de rezultate bune. înlocuit la mijlocul clasificării, salvându-și locul în elită. În sfârșit, este un onorabil al treisprezecelea loc dobândit, știind că fără introducerea bonusului ofensiv (care va fi câștigat doar de trei ori de Stade Rennes în acest sezon), „Rouge et Noir” ar fi cucerit locul al nouălea în competiție clasament.

Echipa de sezon

Postați ¹ Nat. ² Numele de familie Naștere Selecție ³ Campionat Cupa Franței Sezonul total Note
M ENG Alain Philippe 1 st Martie Aprilie anul 1953 - 29 1 1 0 30 1
LA CIV Laurent Pokou 20 august 1947 LA 13 7 1 1 14 8 Sosire de la ASEC Abidjan în decembrie
D ENG Jean-Paul Rabier 25 ianuarie 1955 - 4 0 0 0 4 0
LA ENG Philippe Redon 12 decembrie 1950 B 12 4 1 0 13 4
D ENG Alain Rizzo 13 octombrie 1949 - 38 0 1 0 39 0
LA ENG Alain Séradin 24 aprilie 1953 - 5 0 0 0 5 0

Tipul echipei

Aceasta este cea mai frecventă formațiune întâlnită în campionat.

Teren de fotbal gol PNG

D. Bernard D. Bernard Periault Periault Kerbiriou Kerbiriou Rizzo Rizzo Cosnard Cosnard Dortomb Dortomb Philippe Philippe Dell'Oste Dell'Oste Betta Betta Keita Keita Guermeur Guermeur

Întâlniri ale sezonului

Listare

Meci Datat Competiție Turn Adversar Locație ¹ Scor Clasă. Marcatori pentru Stade Rennes
1 7 august Divizia 1 1 Grozav D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 4 Keita Gol marcat
2 10 august Divizia 1 2 Sedan E Simbol vot neutru.svg 1–1 7 Guermeur Gol marcat
3 14 august Divizia 1 3 Troyes D Simbol de sprijin vote.svg 2-1 7 Guermeur BettaGol marcat Gol marcat
4 17 august Divizia 1 4 Bastia D Simbolul se opune votului.svg 1-2 9 Dell'Oste Gol marcat
5 24 august Divizia 1 5 Lyon E Simbol vot neutru.svg 2–2 10 David CheriniGol marcat Gol marcat
6 1 st  septembrie Divizia 1 6 Obiectiv D Simbolul se opune votului.svg 0-1 15
7 12 septembrie Divizia 1 7 Sochaux E Simbolul se opune votului.svg 1-4 18 Guermeur Gol marcat
8 22 septembrie Divizia 1 8 Angers D Simbolul se opune votului.svg 1-2 19 Guermeur Gol marcat
9 25 septembrie Divizia 1 9 Marsilia E Simbolul se opune votului.svg 1-2 20 Cosnard Gol marcat
10 6 octombrie Divizia 1 10 Metz D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 20 Guermeur Gol marcat
11 17 octombrie Divizia 1 11 Sfântul Etienne E Simbol vot neutru.svg 0-0 20
12 27 octombrie Divizia 1 12 Paris FC D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 19 Redon Gol marcat
13 30 octombrie Divizia 1 13 Monaco E Simbolul se opune votului.svg 0-2 20
14 2 noiembrie Divizia 1 14 Nantes D Simbol vot neutru.svg 0-0 20
15 10 noiembrie Divizia 1 15 Bordeaux E Simbol de sprijin vote.svg 1-0 19 Guermeur Gol marcat
16 16 noiembrie Divizia 1 16 Strasbourg D Simbol de sprijin vote.svg 2-1 18 A. Bernard Pauvert ( CSC )Gol marcat Înscris împotriva taberei sale
17 9 decembrie Divizia 1 17 Nimes D Simbolul se opune votului.svg 1-2 17 Guermeur Gol marcat
18 16 decembrie Divizia 1 18 Reims E Simbolul se opune votului.svg 0-4 19
19 23 decembrie Divizia 1 19 Sedan D Simbol vot neutru.svg 1–1 18 Guermeur Gol marcat
20 6 ianuarie Divizia 1 20 Troyes E Simbol de sprijin vote.svg 2–1 16 Pokou Dell'OsteGol marcat Gol marcat
21 13 ianuarie Divizia 1 21 Bastia E Simbolul se opune votului.svg 0-1 18
22 20 ianuarie Divizia 1 22 Lyon D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 17 Pokou Gol marcat
23 27 ianuarie Divizia 1 23 Obiectiv E Simbolul se opune votului.svg 0–3 18
24 3 februarie Cupa Franței 1/32 final Nantes NU Simbolul se opune votului.svg 1-3 Pokou Gol marcat
25 10 februarie Divizia 1 24 Sochaux D Simbolul se opune votului.svg 0-2 18
26 17 februarie Divizia 1 25 Angers E Simbol de sprijin vote.svg 1-0 18 Redon Gol marcat
27 24 februarie Divizia 1 26 Marsilia D Simbol de sprijin vote.svg 3-1 17 Redon PokouGol marcat Gol marcat Gol marcat
28 13 martie Divizia 1 27 Metz E Simbolul se opune votului.svg 0-4 18
29 16 martie Divizia 1 28 Sfântul Etienne D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 17 Pokou Gol marcat
30 22 martie Divizia 1 29 Nancy E Simbol de sprijin vote.svg 2–1 17 Redon Dell'OsteGol marcat Gol marcat
31 27 martie Divizia 1 30 Paris FC E Simbol vot neutru.svg 0-0 18
32 9 aprilie Divizia 1 31 Monaco D Simbol vot neutru.svg 1–1 18 Guermeur Gol marcat
33 12 aprilie Divizia 1 32 Nantes E Simbol vot neutru.svg 1–1 17 A. Bernard Gol marcat
34 16 aprilie Divizia 1 33 Bordeaux D Simbol de sprijin vote.svg 4–2 14 Guermeur Philippe Betta KeitaGol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat
35 19 aprilie Divizia 1 34 Strasbourg E Simbolul se opune votului.svg 1-2 15 Guermeur Gol marcat
36 1 st  Mai Divizia 1 35 Nancy D Simbol de sprijin vote.svg 3-0 13 Guermeur Keita PokouGol marcat Gol marcat Gol marcat
37 11 mai Divizia 1 36 Nimes E Simbol de sprijin vote.svg 2-0 13 Keita PokouGol marcat Gol marcat
38 22 mai Divizia 1 37 Reims D Simbol de sprijin vote.svg 2-0 10 Guermeur KeitaGol marcat Gol marcat
39 25 mai Divizia 1 38 Grozav E Simbolul se opune votului.svg 1–3 13 Dortomb Gol marcat

Detalii despre meciuri

Divizia 1 A merge Divizia 1, zilele 1-5 (august)
Ziua 1 Stade Rennes FC 1 - 0 OGC Nisa Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Marți 7 luna august anul 1973
4 - lea loc, 2 puncte
Fantamady Keita Gol marcat după 62 de minute62 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 15.626

Raport
Ziua 2 CS Sedan-Ardennes 1 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Émile-Albeau , Sedan
Vineri de 10 luna august anul 1973
7 - lea loc 3 puncte
Ivan Osim Gol marcat după 32 de minute32 - lea Herve Guermeur Gol marcat după 31 de minute31 - lea Spectatori: 6.302

9 - lea loc 5 puncte
Pierre Dell'Oste Gol marcat după 62 de minute62 - lea ( 0 - 1 ) Loïc Kerbiriou 15 e ( csc ) Serge Lenoir 59 eÎnregistrat împotriva taberei sale după 15 minute

15 - lea loc 6 puncte
( 0 - 1 ) Romain Arghirudis Gol marcat după 30 de minute30 - lea Spectatori: 11.397

Raport
Ziua 7 FC Sochaux-Montbeliard 4 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Auguste-Bonal , Montbéliard
Miercuri de 12 luna septembrie anul 1973
18 - lea loc 6 puncte
Jean-Pierre Guinot Gol marcat după 55 de minute55 th
Loïc Kerbiriou 65 - lea ( CSC ) Leon Maier 73 th 85 thÎnregistrat împotriva taberei sale după 65 de minute
Gol marcat după 73 de minute Gol marcat după 85 de minute
( 0 - 0 ) Hervé Guermeur Gol marcat după 76 de minute76 th Spectatori: 6.339

Raport
Ziua 8 Stade Rennes FC 1-2 Angers SCO Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Sâmbătă de 22 luna septembrie anul 1973
19 - lea loc, 6 puncte
Hervé Guermeur al Gol marcat după 24 de minute24- lea ( 1 - 1 ) Marc Berdoll Gol marcat după 34 de minute34 - lea
Michel Cassan Gol marcat după 84 de minute84 - lea
Spectatori: 10.532

Raport
Ziua 9 Marsilia olimpică 2 - 1 Stade Rennes FC Stade Velodrome , Marsilia
Marți de 25 luna septembrie anul 1973
20 - lea loc, 6 puncte
Josip Skoblar Gol marcat după 9 minute9 - lea Gol marcat după 47 de minute 47 - lea ( 1 - 1 ) Alain Cosnard Gol marcat după 42 de minute42 - lea Spectatori: 8.787

Raport
Ziua 11 AS Saint-Etienne 0 - 0 Stade Rennes FC Stadionul Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne

20 - lea loc, 11 puncte
Christian Dalger Gol marcat după 2 minute2 nd Gol marcat după 67 de minute 67 - lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 2.103

Raport
Ziua 15 FC Girondins de Bordeaux 0 - 1 Stade Rennes FC Parcul Lescure , Bordeaux
Sâmbătă 10 noiembrie 1973
19 - lea loc, 14 puncte
( 0 - 1 ) Herve Guermeur al Gol marcat după 15 minute15- lea Spectatori: 4.597

Raport
Ziua 16 Stade Rennes FC 2 - 1 RP Strasbourg-Meinau Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Vineri de 16 luna noiembrie anul 1973
18 - lea loc cu 16 puncte
Jacques Pauvert 49 - lea ( csc ) Alain Bernard 50 thÎnregistrat împotriva propriei sale tabere după 49 de minute

17 - lea loc cu 16 puncte
Hervé Guermeur Gol marcat după 67 de minute67 - lea ( 0 - 2 ) Robert Pintenat al Gol marcat după 26 de minute26- lea

Alain Richard Gol marcat după 46 de minute46 - lea
Carlos Bianchi a Gol marcat după 62 de minute62 - lea Gol marcat după 67 de minute 67 - lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 7.055

Raport
Ziua 19 Stade Rennes FC 1 - 1 CS Sedan-Ardennes Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminica de 23 luna decembrie anul 1973
18 - lea loc 17 puncte
Hervé Guermeur Gol marcat după 48 de minute48 - lea ( 0 - 1 ) Jean-Claude Medot Gol marcat după 41 de minute41 - lea Spectatori: 5.053

Raport
  Întoarcere Divizia 1, zilele 20-23 (ianuarie)
Ziua 20 Troyes AF 1-2 Stade Rennes FC Stadionul Aube , Troyes
Duminică 6 ianuarie 1974
16 - lea loc 19 puncte
Bernard Deferrez al Gol marcat după 13 minute13- lea ( 1 - 1 ) Laurent Pokou Gol marcat după 30 de minute30 - lea

Raport
Ziua 22 Stade Rennes FC 1 - 0 Olympique lyonnais Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Divizia 1, zilele 24-26 (februarie)
Ziua 24 Stade Rennes FC 0 - 2 FC Sochaux-Montbeliard Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminica de 10 luna februarie din 1974
18 - lea loc, 21 de puncte
( 0 - 1 ) Pierre Lechantre Gol marcat după 25 de minute25 - lea Gol marcat după 73 de minute 73 - lea Spectatori: 8.263

Raport
Ziua 25 Angers SCO 0 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Jean-Bouin , Angers
Duminica de 17 luna februarie din 1974
18 - lea loc 23 de puncte
( 0 - 0 ) Philippe Redon Gol marcat după 57 de minute57 - lea Spectatori: 6.838

Raport
Ziua 26 Stade Rennes FC 3 - 1 Marsilia olimpică Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminica deschisă 24 luna februarie din 1974
17 - lea loc de 26 de puncte
Philippe Redon al Gol marcat după 17 minute17- lea
Laurent Poku al Gol marcat după 24 de minute24- lea al Gol marcat după 90 de minute 90- lea
( 2 - 1 ) Josip Skoblar Gol marcat după 32 de minute32 nd Spectatori: 13.667

Raport
  Divizia 1, zilele 27-30 (martie)
Ziua 27 FC Metz 4 - 0 Stade Rennes FC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz

Raport
Ziua 28 Stade Rennes FC 1 - 0 AS Saint-Etienne Stade de la ruta de Lorient , Rennes

17 - lea loc 30 de puncte
Angel Di Caro Gol marcat după 28 de minute28 - lea ( 1 - 0 ) Philippe Redon Gol marcat după 47 de minute47 - lea

18 - lea loc 32 de puncte
Hervé Guermeur Gol marcat după 39 de minute39 - lea ( 1 - 1 ) Delio Onnis Gol marcat după 35 de minute35 - lea Spectatori: 15.695

Raport
Ziua 32 FC Nantes 1 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Marcel-Saupin , Nantes
Vineri de 12 luna aprilie din 1974
17 - lea loc de 33 de puncte
Michel Pech Gol marcat după 83 de minute83 rd ( 0 - 1 ) Alain Bernard al Gol marcat după 15 minute15- lea Spectatori: 17.051

Raport
Ziua 33 Stade Rennes FC 4 - 2 FC Girondins de Bordeaux Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Marți de 16 luna aprilie din 1974
14 - lea loc de 36 de puncte
Fantamady Keita Gol marcat după 39 de minute39 e
André Betta Gol marcat după 49 de minute49 th
Alain Philippe Gol marcat după 58 de minute58 th
Herve Guermeur Gol marcat după 60 de minute60 - lea
( 1 - 0 ) Alain Giresse Gol marcat după 83 de minute83 - lea Gol marcat după 87 de minute 87 - lea Spectatori: 10 154

Raport
Ziua 34 RP Strasbourg-Meinau 2 - 1 Stade Rennes FC Stadionul Meinau , Strasbourg
Vineri de 19 luna aprilie din 1974
15 - lea loc de 36 de puncte
Ivan Hlevnjak al Gol marcat după 41 de minute41- lea
Yves Ehrlacher al Gol marcat după 72 de minute72- lea
( 1 - 0 ) Hervé Guermeur Gol marcat după 79 de minute79 - lea Spectatori: 10.969

Raport
Ziua 37 Stade Rennes FC 2 - 0 Stadionul Reims Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Raport de concurs

Competiție Câștigător final Începe pe rând Locul sau runda finală Prima intalnire Ultima intalnire Număr
Divizia 1 AS Saint-Etienne 1 st  zi Al 13- lea 7 august 1973 25 mai 1974 38
Cupa Franței AS Saint-Etienne 1/32 final 1/32 final 3 februarie 1974 3 februarie 1974 1

Total Acasă In afara
Chibrituri Puncte V NU D BP Î.Hr. Diff. V NU D BP Î.Hr. Diff. V NU D BP Î.Hr. Diff.
38 40 (+3) 16 8 14 42 47 -5 11 3 5 26 16 +10 5 5 9 16 31 -15
Rezultate pe zi
Zi 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Sol D E D D E D E D E D E D E D E D D E D E E D E D E D E D E E D E D E D E D E
Rezultate V NU V D NU D D D D V NU V D NU V V D D NU V D V D D V V D V V NU NU NU V D V V V D
Puncte 2 3 5 5 6 6 6 6 6 8 9 11 11 12 14 16 16 16 17 19 19 21 21 21 23 26 26 28 30 31 32 33 36 36 39 41 43 43
Pătrat 4 7 7 9 10 15 18 19 20 20 20 19 20 20 19 18 17 19 18 16 18 17 18 18 18 17 18 17 17 18 18 17 14 15 13 13 10 13

Sursa: Lista întâlnirilor
Domeniu  : D = Acasă; E = Exterior. Rezultat : D = Înfrângere; N = Niciuna; V = Victoria.

Referințe

1. Claude Loire, Stade Rennes, flagship al fotbalului breton 1901-1991 , Éditions Apogée, 1994, p. 362
  2. Claude Loire, op. cit. , p. 366
  3. Claude Loire, op. cit. , p. 364
  4. Profilul lui Laurent Pokou pe Abidjan.net
  5. Transferul lui Laurent Pokou nu a fost efectiv decât în ​​decembrie 1973
  6. Meci disputat la Paris , la Parc des Princes
  7. Stade Rennes a marcat trei goluri, primește un bonus de 1 punct în clasament
  8. Este introdus un sistem de bonusuri, oferind un punct suplimentar fiecărui club marcând cel puțin trei goluri în același joc, indiferent de scorul acestuia din urmă