Jean Grumellon (26)

Tricouri

Kit braț stâng blackborder.png Kit body collarblack.png Kit braț drept blackborder.png Kit shorts.png Kit șosete.png Acasă Kit brațul stâng.png Kit body collarblack.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete.png In afara

Cronologie

1948 - 1949 sezonul de Stade Rennes University-clubul începe22 august 1948cu prima zi a Campionatului Franței de Divizia 1 , pentru a se încheia pe29 mai 1949 cu ultima zi a acestei competiții.

Stade Rennes UC este, de asemenea, implicat în Cupa Franței .

Rezumatul sezonului

În extrasezon, clubul își pierde câțiva dintre deținătorii săi: Jean Prouff , plecat să caute avere mai bună la Stade de Reims (va fi încoronat campion francez cu clubul Champagne în acel sezon), fundașul André Bordier și cele 300 de meciuri cu Stade Rennes, care a plecat spre Saint-Malo , sau portarul său Georges Hatz . Din fericire, cei câțiva debutanți și funcționari deja aflați la locul lor vor fi la înălțime.

Atât de mult încât „Rouge et Noir” au obținut cea mai bună performanță din istoria lor în Divizia 1 de la debutul său în 1932 . Nu vor coborî niciodată în a doua parte a clasamentului și vor sta doar patru zile în afara primelor cinci locuri. În timpul 1 st , 7 - lea , 8 - lea și 9 - lea de  zile, Stade Rennes sfat chiar cap, ceea ce nu sa întâmplat cu el din 1932.

Puternici în spate, răsucindu-se în față (cu un Jean Grumellon mereu atât de prolific, Rennais a terminat pe un excelent loc al patrulea și nu a avut decât puțină consistență. Oamenii lui François Pleyer au putut astfel să se impună cu brio la Marsilia (3 goluri la 1) în ciuda o echipă în mare parte diminuată (absențe ale lui Sellin , Artigas , Mankowski , Cousin , Hauvespre și Grumellon ), ca și cum ar pierde extrem de puternic la Nisa (8 goluri la 0) în ciuda unei formări aproape complete.

În Cupa Franței, la fel ca sezonul anterior, clubul s-a oprit în etapa optimilor de finală. De această dată, FC Metz îl elimină pe Rennes.

Echipa de sezon

Postați ¹ Nat. ² Numele de familie Naștere Selecție ³ Campionat Cupa Franței Sezonul total
M Gol marcat M Gol marcat M Gol marcat
LA Steagul Spaniei (1945–1977) .svg ESP Salvador Artigas 20 februarie 1914 - 30 1 2 2 32 3

Tipul echipei

Aceasta este cea mai frecventă formațiune întâlnită în campionat.

Teren de fotbal gol PNG

Mattioni Mattioni J. Combot Hennequin Guerin Guerin Hennequin J. Combot Mansat Mansat Artigas Artigas Grumellon Grumellon Hauvespre Hauvespre Gerard Gerard Văr Văr Mankowski Mankowski

Întâlniri ale sezonului

Listare

Meci Datat Competiție Turn Adversar Locație ¹ Scor Clasă. Marcatori pentru Stade Rennes
1 22 august Divizia 1 1 Metz E Simbol de sprijin vote.svg 6–1 1 Hennequin Cousin GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat
2 29 august Divizia 1 2 Toulouse E Simbolul se opune votului.svg 1-2 8 Sbroglia ( csc )Înscris împotriva taberei sale
3 5 septembrie Divizia 1 3 Strasbourg D Simbol vot neutru.svg 1-1 8 Grumellon Gol marcat
4 9 septembrie Divizia 1 4 Cannes E Simbol vot neutru.svg 1–1 9 Văr Gol marcat
5 12 septembrie Divizia 1 5 Montpellier D Simbol de sprijin vote.svg 3-0 7 Mankowski Gérard GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat
6 19 septembrie Divizia 1 6 Roubaix D Simbol de sprijin vote.svg 3-1 3 Vărul Mankowski GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat
7 23 septembrie Divizia 1 7 Marsilia E Simbol de sprijin vote.svg 3-1 1 Bourdin Le BerreGol marcat Gol marcat Gol marcat
8 26 septembrie Divizia 1 8 RC Paris E Simbol de sprijin vote.svg 3–2 1 Mankowski Hauvespre Pilette ( csc )Gol marcat Gol marcatÎnscris împotriva taberei sale
9 3 octombrie Divizia 1 9 Nancy D Simbol de sprijin vote.svg 4-0 1 Gerard GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat
10 7 octombrie Divizia 1 10 Sfântul Etienne D Simbolul se opune votului.svg 1–3 2 Calligaris ( CSC )Înscris împotriva taberei sale
11 10 octombrie Divizia 1 11 Reims E Simbolul se opune votului.svg 2–4 4 Hennequin BourdinGol marcat Gol marcat
12 24 octombrie Divizia 1 12 Colmar D Simbol de sprijin vote.svg 2-0 3 Artigas GrumellonGol marcat Gol marcat
13 31 octombrie Divizia 1 13 Sochaux E Simbolul se opune votului.svg 1-3 4 Grumellon Gol marcat
14 7 noiembrie Divizia 1 14 Sète E Simbol vot neutru.svg 0-0 5
15 14 noiembrie Divizia 1 15 Grozav D Simbol de sprijin vote.svg 2-0 4 Gerard GrumellonGol marcat Gol marcat
16 21 noiembrie Divizia 1 16 Lille D Simbol vot neutru.svg 1-1 5 Hennequin Gol marcat
17 28 noiembrie Divizia 1 17 Stadionul francez-Steaua Roșie E Simbol vot neutru.svg 0-0 5
18 5 decembrie Divizia 1 18 Metz D Simbol de sprijin vote.svg 4–3 4 Rabstejnek GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat
19 19 decembrie Divizia 1 19 Toulouse D Simbol de sprijin vote.svg 2-0 4 Rabstejnek GrumellonGol marcat Gol marcat
20 26 decembrie Divizia 1 20 Strasbourg E Simbolul se opune votului.svg 0–3 4
21 2 ianuarie Divizia 1 21 Cannes D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 3 Grumellon Gol marcat
22 9 ianuarie Cupa Franței 1/32 final Montpellier NU Simbol de sprijin vote.svg 2-0 Artigas GrumellonGol marcat Gol marcat
23 16 ianuarie Divizia 1 22 Montpellier E Simbolul se opune votului.svg 1-2 3 Văr Gol marcat
24 23 ianuarie Divizia 1 23 Marsilia D Simbol de sprijin vote.svg 6–1 3 Vărul H. Combot GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat Gol marcat
25 30 ianuarie Cupa Franței 1/16 final Vitry-sur-Seine NU Simbol de sprijin vote.svg 3-1 Vărul H. CombotGol marcat Gol marcat Gol marcat
26 6 februarie Divizia 1 24 Roubaix E Simbolul se opune votului.svg 2-3 4 Văr Gol marcat Gol marcat
27 13 februarie Divizia 1 25 RC Paris D Simbol vot neutru.svg 0-0 4
28 20 februarie Divizia 1 26 Nancy E Simbol de sprijin vote.svg 2–1 4 Bourdin Gol marcat Gol marcat
29 27 februarie Cupa Franței 1/8 final Metz NU Simbolul se opune votului.svg 2-4 Artigas GrumellonGol marcat Gol marcat
30 6 martie Divizia 1 27 Sochaux D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 3 Văr Gol marcat
31 13 martie Divizia 1 28 Colmar E Simbol vot neutru.svg 2–2 4 Rabstejnek GrumellonGol marcat Gol marcat
32 27 martie Divizia 1 29 Grozav E Simbolul se opune votului.svg 0-8 4
33 10 aprilie Divizia 1 30 Sète D Simbol de sprijin vote.svg 3-1 4 Vărul Battistella GrumellonGol marcat Gol marcat Gol marcat
34 17 aprilie Divizia 1 31 Sfântul Etienne E Simbol vot neutru.svg 1-1 4 Grumellon Gol marcat
35 1 st  Mai Divizia 1 32 Reims D Simbol de sprijin vote.svg 1-0 4 Grumellon Gol marcat
36 15 mai Divizia 1 33 Lille E Simbolul se opune votului.svg 0–3 4
37 29 mai Divizia 1 34 Stadionul francez-Steaua Roșie D Simbol vot neutru.svg 1–1 4 Văr Gol marcat

Detalii despre meciuri

Divizia 1 A merge Divizia 1, zilele 1 și 2 (august)
Ziua 1 FC Metz 1 - 6 Stadionul Rennes UC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
Duminică 22 august 1948
1 st loc, 2 puncte
Claude Mastrangelo Gol marcat după 85 de minute85 - lea ( 0 - 4 ) Jean Grumellon Gol marcat după 1 minut1 st Gol marcat după 28 de minute 28 - lea Gol marcat după 41 de minute 41 - lea Gol marcat după 86 de minute 86 - lea
Louis Brunet Gol marcat după 53 de minute53 - lea
( 1 - 0 ) Alfred Sbroglia 85 - lea ( csc )Înregistrat împotriva taberei sale după 85 de minute   Spectatori: 3.965

Raport
  Divizia 1, zilele 3-8 (septembrie)
Ziua 3 Stadionul Rennes UC 1 - 1 RC Strasbourg Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminică 5 septembrie 1948
8 - lea loc, 3 puncte
Jean Grumellon Gol marcat după 69 de minute69 - lea ( 0 - 1 ) Charles Heiné al Gol marcat după 7 minute7- lea Spectatori: 3.813

Raport
Ziua 4 AS Cannes 1 - 1 Stadionul Rennes UC Stadionul Louis-Grosso , Cannes
Joi 9 septembrie 1948
9 - lea loc 4 puncte
François Leonetti Gol marcat după 28 de minute28 - lea ( 1 - 0 ) Jacques Cousin Gol marcat după 48 de minute48 - lea Spectatori: 2.680

Raport
Ziua 5 Stadionul Rennes UC 30 SO Montpellier Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Raport
Ziua 6 Stadionul Rennes UC 3 - 1 CO Roubaix-Tourcoing Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminica de 19 luna septembrie 1948
3 - lea loc, 8 puncte
John Mankowski Gol marcat după 13 minute13 e
Jacques Cousin Gol marcat după 31 de minute31 - lea
Jean Grumellon Gol marcat după 44 de minute44 - lea
( 3 - 1 ) Jean-Jacques Kretzschmar Gol marcat după 34 de minute34 - lea Spectatori: 5.413

Raport
Ziua 7 Marsilia olimpică 1 - 3 Stadionul Rennes UC Stade Velodrome , Marsilia
Joi , 23 septembrie 1948
1 st loc, 10 puncte
André Nagy Gol marcat după 20 de minute20 - lea ( 1 - 3 ) Georges Bourdin Gol marcat după 5 minute5 - lea Gol marcat după 16 minute 16 - lea
Alexandre Le Berre Gol marcat după 24 de minute24 - lea
Spectatori: 11.843

Raport
Ziua 8 RC Paris 2 - 3 Stadionul Rennes UC Parc des Princes , Paris
Duminică 26 septembrie 1948
1 st loc, 12 puncte
Spasoje Nikolic Gol marcat după 1 minut1 re Gol marcat după 52 de minute 52 e ( 1-2 ) Jean Mankowski al Gol marcat după 10 minute10- lea
Maurice Pilette al 32- lea ( csc ) Robert Hauvespre al 71- leaÎnregistrat împotriva propriei tabere după 32 de minute

1 st loc, 14 puncte
Jean Grumellon Gol marcat după 54 de minute54 - lea Gol marcat după 74 de minute 74 - lea Gol marcat după 75 de minute 75 - lea
Alfred Gérard Gol marcat după 56 de minute56 - lea
( 0 - 0 ) Spectatori: 7.400

Raport
Ziua 10 Stadionul Rennes UC 1 - 3 AS Saint-Etienne Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Joi 7 octombrie 1948
2 - lea loc, 14 puncte
André Calligaris 7 - lea ( csc )Înregistrat împotriva taberei sale după 7 minute   ( 1 - 0 ) Antoine Rodriguez Gol marcat după 68 de minute68 th
Armand D'Hondt Gol marcat după 71 de minute71 th
Antoine Cuissard Gol marcat după 89 de minute89 - lea
Spectatori: 6.800
Arbitri: M. Roger
Raport
Ziua 11 Stadionul Reims 4 - 2 Stadionul Rennes UC Stadionul Auguste-Delaune , Reims
Duminica de 10 Septembrie Octombrie Noiembrie 1948
4 - lea loc, 14 puncte
Jean Prouff Gol marcat după 14 minute14 - lea
Pierre Flamion Gol marcat după 27 de minute27 - lea
Pierre Sinibaldi Gol marcat după 46 de minute46 - lea Gol marcat după 49 de minute 49 - lea
( 2 - 2 ) Georges Bourdin al Gol marcat după 11 minute11- lea
Robert Hennequin al Gol marcat după 24 de minute24- lea
Spectatori: 11.618

Raport
Ziua 12 Stadionul Rennes UC 2 - 0 SR Colmar Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminica deschisă 24 Septembrie Octombrie Noiembrie 1948
3 - lea loc, 16 puncte
Jean Grumellon al Gol marcat după 15 minute15- lea
Salvador Artigas al Gol marcat după 71 de minute71- lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 6.043

Raport
Ziua 13 FC Sochaux-Montbeliard 3 - 1 Stadionul Rennes UC Stadionul Auguste-Bonal , Montbéliard
Duminica data de 31 Septembrie Octombrie Noiembrie 1948
4 - lea loc, 16 puncte
Roger Courtois al Gol marcat după 2 minute2 - lea
Pepi Humpal al Gol marcat după 13 minute13- lea și al Gol marcat după 70 de minute 70- lea

Raport
Ziua 16 Stadionul Rennes UC 1 - 1 Lille OSC Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminică 21 luna noiembrie 1948
5 - lea loc, 20 de puncte
Robert Hennequin Gol marcat după 54 de minute54 - lea ( 0 - 1 ) André Strappe al Gol marcat după 10 minute10- lea Spectatori: 17.414

Raport
Ziua 17 Stadionul francez-Steaua Roșie 0 - 0 Stadionul Rennes UC Parc des Princes , Paris
Duminica de 28 luna noiembrie 1948
5 - lea loc, 21 de puncte
Spectatori: 16.049

Raport
  Întoarcere Divizia 1, zilele 18-20 (decembrie)
Ziua 18 Stadionul Rennes UC 4 - 3 FC Metz Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminică 5 decembrie 1948
4 - lea loc, 23 de puncte
Guy Rabstejnek al Gol marcat după 6 minute6- lea
Jean Grumellon al Gol marcat după 45 de minute45- lea al Gol marcat după 46 de minute 46- lea al Gol marcat după 63 de minute 63- lea
( 1 - 0 ) Henri Burda Gol marcat după 49 de minute49 - lea
Raymond Battiston Gol marcat după 73 de minute73 - lea Gol marcat după 78 de minute 78 - lea
Spectatori: 5.200
Arbitri: M. Tordjmann
Raport
Ziua 19 Stadionul Rennes UC 2 - 0 Toulouse FC Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Divizia 1, zilele 21-23 (ianuarie)
Ziua 21 Stadionul Rennes UC 1 - 0 AS Cannes Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminică 2 ianuarie 1949
3 e locul 27 de puncte
Jean Grumellon Gol marcat după 78 de minute78 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 4.200

Raport
Ziua 22 SO Montpellier 2 - 1 Stadionul Rennes UC Parcul sportiv de pe bulevardul Pont Juvénal , Montpellier
Duminică 16 ianuarie 1949
3 - lea loc, 27 puncte
André Laborde Gol marcat după 24 de minute24 - lea
Pierre Dossena Gol marcat după 88 de minute88 - lea
( 1 - 1 ) Jacques Cousin Gol marcat după 32 de minute32 nd Spectatori: 6.920

Raport
Ziua 23 Stadionul Rennes UC 6 - 1 Marsilia olimpică Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Luni de 23 luna ianuarie 1949
3 - lea loc, 29 puncte
Jacques Cousin Gol marcat după 15 minute15 e Gol marcat după 44 de minute 44 e
Henri Combot Gol marcat după 32 de minute32 e Gol marcat după 82 de minute 82 e
Jean Grumellon Gol marcat după 81 de minute81 e Gol marcat după 83 de minute 83 e
Mohamed Mahjoub Gol marcat după 88 de minute88 - lea Spectatori: 18.648

Raport
  Divizia 1, zilele 24-26 (februarie)
Ziua 24 CO Roubaix-Tourcoing 3 - 2 Stadionul Rennes UC Stadionul Amédée-Prouvost , Wattrelos
Duminica luna februarie 6, 1949
4 - lea loc, 29 puncte
Jean-Jacques Kretzschmar Gol marcat după 5 minute5 - lea Gol marcat după 88 de minute 88 - lea
Maurice Singier Gol marcat după 8 minute8 - lea
( 2 - 1 ) Jacques Cousin Gol marcat după 15 minute15 th Gol marcat după 50 de minute 50 th Spectatori: 5.970

Raport
Ziua 25 Stadionul Rennes UC 0 - 0 RC Paris Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminică 13 luna februarie 1949
4 - lea loc, 30 de puncte
Spectatori: 15.500

Raport
Ziua 26 FC Nancy 1-2 Stadionul Rennes UC Parcul sportiv Pont d'Essey , Tomblaine
Duminica de 20 luna februarie 1949
4 - lea loc, 32 de puncte
Aleksandrs Vanags al Gol marcat după 6 minute6- lea ( 1 - 1 ) Georges Bourdin Gol marcat după 3 minute3 rd Gol marcat după 84 de minute 84 - lea Spectatori: 9.136

Raport
  Divizia 1, zilele 27-29 (martie)
Ziua 27 Stadionul Rennes UC 1 - 0 FC Sochaux-Montbeliard Stade de la ruta de Lorient , Rennes

4 - lea loc de 35 de puncte
Alphonse Rolland Gol marcat după 11 minute11 th Gol marcat după 30 de minute 30 th
Désiré Carre Gol marcat după 19 minute19 th Gol marcat după 73 de minute 73 rd
Barthélémy Gallard Gol marcat după 48 de minute48 th Gol marcat după 78 de minute 78 th
Antoine Bonifaci Gol marcat după 80 de minute80 th Gol marcat după 81 de minute 81 th

Raport
Ziua 31 AS Saint-Etienne 1 - 1 Stadionul Rennes UC Stadionul Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne
Duminica luna aprilie de 17, 1949
4 - lea loc, 38 puncte
Anthony Rodriguez Gol marcat după 41 de minute41 - lea ( 1 - 1 ) Jean Grumellon Gol marcat după 45 de minute45 - lea Spectatori: 4.025
Arbitru: M. Olivia
Raport
  Divizia 1, zilele 32 - 34 (mai)
Ziua 32 Stadionul Rennes UC 1 - 0 Stadionul Reims Stade de la ruta de Lorient , Rennes
Duminica 1 st  luna mai 1949
4 - lea loc de 40 de puncte
Jean Grumellon Gol marcat după 48 de minute48 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 16.064

Raport
Ziua 33 Lille OSC 30 Stadionul Rennes UC Stadionul Henri-Jooris , Lille
Duminica luna mai de 15, 1949
4 - lea loc, 40 de puncte
Jean Baratte Gol marcat după 34 de minute34 th
Jean Lechantre Gol marcat după 66 de minute66 th Gol marcat după 70 de minute 70 th
( 1 - 0 ) Spectatori: 18.000

Raport
Ziua 34 Stadionul Rennes UC 1 - 1 Stadionul francez-Steaua Roșie Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Raport de concurs

Competiție Câștigător final Începe pe rând Locul sau runda finală Prima intalnire Ultima intalnire Număr