Cupa Europei Centrale Sferturi de finală

Tricouri

Kit braț stâng alb stripes.png Trusa de corp whitestripes.png Kitul brațului drept dungi albe.png Kit shorts.png Kit șosete bandă white.png Acasă

Cronologie

Sezonul 1928-1929 al Foot-Ball Club Juventus este al douăzeci și șaptelea din istoria clubului, creat cu treizeci și doi de ani mai devreme în 1897 .

Clubul Torino participă la cea de-a 29- a  ediție a campionatului italian (numită pe atunci Divizia Națională , viitoarea Serie A ) și la a 3- a  ediție a Cupei Europei Centrale .

Istoric

Acest nou sezon pentru Juventus al președintelui Edoardo Agnelli , în acest an încearcă, participând la două competiții, să-și pună clubul înapoi în fruntea fotbalului țării.

Un nou antrenor ajunge pe banca echipei Bianconero conform dorințelor lui Agnelli, cu scoțianul Billy Aitken care îl înlocuiește pe ungurul József Viola la locul său timp de 2 ani. Aitken, care oficia și el ca jucător (mijlocaș atacant), era renumit pentru comportamentul său prietenos și tehnicile de pregătire fizică pionierate importate din Anglia . Dar neputând juca meciuri oficiale, Aitken s-a concentrat mai mult pe rolul său de antrenor, cu sistemul său de joc cunoscut ca WM (un fel de 3-4-3 sau 3-2-2-3 ), inspirat de mentorul său Herbert Chapman .

Deoarece legile fasciste interzic accesul jucătorilor străini la campionat, s-a găsit o modalitate de a dobândi jucători sud-americani . Acesta este modul în care mulți argentinieni , brazilieni , uruguaieni și alții, de origine italiană , numiți Oriundi , au primit cetățenia italiană pentru a veni și a evolua în țara de origine a părinților lor (unii chiar s-au născut în Italia înainte de imigranți peste Atlantic).

După Jocurile Olimpice de la Amsterdam din 1928 , Juve a trimis o tranzacție bună cumpărând oriundo-ul internațional argentinian Raimundo Orsi către Independiente pentru suma mare de 100.000 de lire (cu un salariu de 8.000 de lire pe lună pentru jucător).

Forța de muncă este, de asemenea, întărită în urma sosirii unui mare internațional, Umberto Caligaris . În mijlocul terenului deja la locul său se adaugă și Carlo Crotti , Edmondo Della Valle , Giovanni Greppi , Lino Mosca precum și Perazzi , apoi vine Stevan Tommei în calitate de portar.

Această nouă echipă, fiind ușor revizuită, permite FBC Juventus să înceapă senin în toamna anului 1928 campionatul italian 1928-1929 (în Divisione Nazionale italiană 1928-1929 ) în grupa B a calificărilor (în italiană Girone B ), ultima competiție înainte de înființarea unui turneu profesional, Serie A , în sezonul următor.

Este pe duminică 30 septembrie că Juventus începe sezonul cu o remiză 2 goluri peste tot împotriva Emilians de Reggiana pe terenul lor , datorită Munerati și Crotti . În săptămâna următoare, turinezii au câștigat un succes fenomenal cu 11-0 împotriva Fiorentinei (datorită golurilor lui Munerati , Testa , Galluzzi și Vojak I ), înainte de a impune aceeași soartă acasă o lună mai târziu împotriva Fiumanei (datorită lucrărilor lui Vojak I , Ferrero , Cevenini și Testa ). Clubul bianconero nu a obținut niciun punct în următoarele trei zile, având două egaluri și o înfrângere, dar și-a încheiat anul 1928 cu trei victorii consecutive. În prima parte a noului an, Juventus a câștigat 3 goluri la 1 împotriva lui Biellese în deplasare (goluri de la Borgo , Crotti și Munerati ), înainte de a strânge împreună 9 victorii la rând (aducând un total de 12 victorii la rând, noua Juve înregistrare ). Serie juventina este oprită de viitorul prim Bolognese Bologna FC 1909 cu o remiză fără goluri și în a 23- a  zi a unei înfrângeri cu 4-2 împotriva milanezilor de la Ambrosiana-Inter acasă (în ciuda golurilor lui Munerati și Sanero ). Această înfrângere a marcat o frână considerabilă la ascensiunea Bianconera , iar clubul din Piemont a încheiat restul de 7 zile fără nicio victorie.

Cu în cele din urmă 41 de puncte (egal cu Brescia ) pentru o diferență de goluri de +51, FBC Juventus a terminat pe locul al doilea în această grupă în spatele Bologna, pentru al treilea an consecutiv, din păcate în acest sezon insuficient pentru a disputa runda finală între câștigătorii grupelor A și B), campionatul, ultimul neprofesionist din istoria fotbalului italian, fiind oarecum refăcut.

La trei sezoane după al doilea scudetto , Juventus îi lipsește din nou, dar rămâne pe rezultate încurajatoare, cu un al doilea loc.

Tot în anul 1929 , Clubul Foot-Ball Juventus a participat pentru prima dată în istoria sa la o competiție internațională oficială, și anume Cupa Europei Centrale (viitoarea Cupă Mitropa ), și a început cu un play-off de meci împotriva Lombard rival Ambrosiana-Inter în Torino la , joi , , luna mai de 30 . Munerati a fost cel care a marcat golul victorios, trimitându-i pe bianconeri la prima lor Cupă Europeană. În sferturile de finală, Juve s-a confruntat cu o bucată mare, cehoslovacii din Slavia Praga , pe atunci una dintre cele mai bune echipe din Europa. Pentru prima lor confruntare internațională oficială, clubul juventino primește acasă clubul Praga și câștigă din nou cu cel mai mic scor de 1-0, datorită din nou lui Munerati . Dar acest avantaj nu a fost suficient pentru a împiedica mașina cehoslovacă Junek și Joska să arunce Juve cu 3-0 în retur, prima sa aventură europeană care se încheie la porțile semifinalei.

Arbitru: Melandri
Munerati Gol marcat după 11 minute11 e Gol marcat după 42 de minute 42 e Gol marcat după 88 de minute 88 e
Testa Gol marcat după 35 de minute35 e Gol marcat după 69 de minute 69 e
Galluzzi Gol marcat după 36 de minute36 e Gol marcat după 77 de minute 77 e Gol marcat după 79 de minute 79 e
Vojak I Gol marcat după 38 de minute38 e Gol marcat după 53 de minute 53 e Gol marcat după 60 de minute 60 e
Arbitru: Gama
Bodini Gol marcat după 15 minute15 th Gol marcat după 59 de minute 59 th Gol marcat după 70 de minute 70 th Gol marcat după 9 minute9 - lea Gol marcat după 86 de minute 86 - lea Vojak am
Gol marcat după 27 de minute27 - lea Munerati
duminică 4 noiembrie 1928
A 6- a  zi
Juventus 11 - 0 Fiumana Campo di Corso Sebastopoli , Torino
15:00
Arbitru: Rovida
Vojak I Gol marcat după 5 minute5 e Gol marcat după 21 de minute 21 e Gol marcat după 30 de minute 30 e Gol marcat după 42 de minute 42 e Gol marcat după 59 de minute 59 e
Ferrero Gol marcat după 9 minute9 e Gol marcat după 50 de minute 50 e Gol marcat după 79 de minute 79 e
Arbitru Vercelli : Caironi
Seccatore Gol marcat după 1 minut1 re Gol marcat după 36 de minute 36 e Gol marcat după 60 de minute 60 e Gol marcat după 25 de minute25 e Gol marcat după 85 de minute 85 e Borgo
Arbitru Pistoia : Scarpi
Gol marcat după 1 minut1 st Gol marcat după 6 minute 6 e Gol marcat după 20 de minute 20 e Gol marcat după 47 de minute 47 e Sanero
Arbitru Fiume : Carraro
Froglia Gol marcat după 36 de minute36 - lea Gol marcat după 19 minute19 e (pen.) Cevenini
Gol marcat după 25 de minute25 e Gol marcat după 51 de minute 51 e Sanero
duminică 14 aprilie 1929
 Ziua a 22- a
Juventus 1 - 1 Bologna Campo di Corso Sebastopoli , Torino
Galluzzi Gol marcat după 66 de minute66 - lea Gol marcat după 35 de minute35 th Schiavio
Arbitru: Giorgi
Prosperi al Gol marcat după 15 minute15- lea Gol marcat după 18 minute18 th Sanero
duminică 12 mai 1929
A 25- a  zi
Juventus 1 - 3 Pro Vercelli Campo di Corso Marsiglia , Torino
Arbitru: Carraro
Perazzi Gol marcat după 21 de minute21 - lea Gol marcat după 52 de minute52 e (pen.) Zanello
Veneția 1 - 1 Juventus Stadio Pierluigi Penzo , Veneția
Ziroli Gol marcat după 70 de minute70 - lea Gol marcat după 69 de minute69 - lea Perazzi

Calitatea de membru al clubului

Numărul de jucători ai clubului Juventus Foot-Ball în sezonul 1928-1929 .

Marcatori

Iată care sunt marcatorii Foot-Ball Club Juventus din toate competițiile.

18 goluri 16 goluri 11 goluri 9 goluri 7 goluri 4 goluri 3 goluri 2 goluri 1 gol

Anexe

linkuri externe

1. Umberto Malagoli, articol din „ Hurrà Juventus ” din martie 1966 . Cfr. [1]
  2. Dizionario della grande Juventus , pagina 12
  3. De la16 decembrie 1928( Pro Vercelli 3-4 Juventus; a 10- a  zi) la31 martie 1929(Juventus 1-1 Bologna  ; 22 th  zi).
  4. Cea mai mare victorie acasă din istoria clubului.
  5. Ședință programată pentru plecare pe 16 iunie .