2017 - Scoţia 020 0(4)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 14 iunie 2021

Ryan Christie , născut pe22 februarie 1995la Inverness , este un jucător de fotbalist internațional scoțian care evoluează în poziția de mijloc la Celtic FC .

Biografie

Într-un club

1 st septembrie 2015, s-a alăturat echipei Celtic FC .

24 ianuarie 2017este împrumutat până la sfârșitul sezonului la Aberdeen FC .

În selecție

Christie a fost chemat pentru echipa scoțiană pentru prima dată de Malky Mackay înnoiembrie 2017. 9 noiembrie, a început împotriva Olandei într-o înfrângere amicală cu 0-1.

16 noiembrie 2019, Christie marchează primul său gol internațional deschizând scorul împotriva Ciprului într-o victorie cu 1-2 în calificările la Euro 2020 .

12 noiembrie 2020, Christie deschide scorul în finala play-off-ului Ligii C Way pentru Euro 2020 împotriva Serbiei . Sârbii reușesc să egaleze, iar jocul merge până la penalty-uri, deoarece Christie este înlocuit înainte de prelungiri. Scoția reușește să se califice datorită salvării decisive a lui David Marshall și revine la un turneu major pentru prima dată de la Cupa Mondială din 1998 .

El este selectat de Steve Clarke , managerul Scoției , pentru a participa la Euro 2020 .

Statistici

Scop internațional

Scopul selecției lui Ryan Christie
0 Datat Locație Adversar Scor Rezultat Competiție Detaliu
1 16 noiembrie 2019 GSP Stadium , Nicosia , Cipru Cipru 0- 1 1-2 Calificări Euro 2020 Gol marcat după 12 minuteAl 12- lea

Distincția personală

1. (în) „  Ryan Christie încântă să-l cumperi pe mijlocașul celtic Caley Thistle  ” pe bbc.com ,1 st septembrie 2015.
  2. (în) „  Starlet celtic Ryan Christie se alătură împrumutului lui Aberdeen până la sfârșitul sezonului  ” pe www.dailyrecord.co.uk ,24 ianuarie 2017
  3. (în) „  Scoția se califică pentru primul turneu major din 1998 după ce a învins Serbia  ” , Sky Sports ,12 noiembrie 2020.
  4. „  Euro: Scoția cu novicii Gilmour, Patterson și Turnbull  ” , pe www.lequipe.fr ,20 mai 2021