1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
Ultima actualizare: 16 iulie 2021

Pierrick Valdivia este un fotbalist francez născut la 18 aprilie 1988 în Bron . El joacă ca mijlocaș defensiv .

Biografie

Ajuns la Olympique Lyonnais la vârsta de 12 ani de la AS Saint-Priest , s-a antrenat acolo și a jucat cu diferitele echipe de tineret ale clubului Rhône. Căpitan al rezervei Lyon, el a semnat primul său contract profesional de un an în 2008 . Neavând niciun meci profesionist în acest prim an când a jucat doar în CFA , a fost lăsat liber de clubul său care nu dorea să îl prelungească.

La începutul sezonului 2009 - 2010 , s-a alăturat CS Sedan-Ardennes timp de trei ani, unde și-a găsit prietenul Lossémy Karaboué cu care a jucat în rezervele Olympique Lyonnais. El joacă pentru prima dată în conformitate cu noile sale culori în Cupa Ligii împotriva Caen , în cazul în care acesta înlocuiește 90 - lea  minut Yohann Eudeline . Echipa sa câștigă în cele din urmă cu 2-0 după prelungiri. Tot în această competiție a marcat primul său gol profesional, în timpul meciului dintre Sedan și Dijon . Datorită acestui gol marcat în al doilea minut, a participat la victoria zdrobitoare a echipei sale cu 6 goluri la 1.

În ciuda competiției mari pentru poziția sa și a neexperienței sale, a obținut performanțe foarte bune în tricoul Sedan, ceea ce l-a făcut să înceapă rapid în mijlocul terenului alături de căpitanul Jérôme Le Moigne .

În Iulie 2012, s-a alăturat coechipierului său și căpitanului Jérôme Le Moigne la Racing Club de Lens unde s-a înscris pentru o perioadă de 3 ani.

Pentru primul său meci oficial cu Lens, 28 iulie 2012, a marcat primul său gol împotriva lui Le Mans. De asemenea, este respectat de public pentru numeroasele sale performanțe cu clubul artezian.

În primul său sezon la RC Lens , a terminat co-marcatorul clubului la egalitate cu atacantul Yoann Touzghar , marcând câte 13 goluri (inclusiv 11 în Campionat). Acest lucru este cu atât mai surprinzător cu cât Valdivia este mijlocaș. Drept urmare, a fost votat cel mai bun jucător al sezonului de către susținătorii clubului artezian.

La nivel personal, cel de-al doilea sezon al său în Artois este mai puțin reușit, dar Lensois obține în mod colectiv creșterea în Ligue 1 cu un loc secund și se pregătește să descopere elita. În ciuda tuturor, Lensois au o cursă frumoasă în Coupe de France și în optimile de finală, la Lyon, clubul în care a fost antrenat, Pierrick Valdivia dă victoria din penalty la finalul prelungirilor (1-2 ).

13 decembrie 2014, împotriva lui Montpellier, a marcat primul său gol în Liga 1 (3-3). 21 iunie 2016, s-a alăturat clubului belgian Sint-Truidense VV . 12 iunie 2017, s-a înscris la Nîmes Olympique .

20 august 2019, s-a alăturat lui EA Guingamp, rezident la Domino's Ligue 2 .