2003 - 2007 Anglia 041 0(0)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 17 iulie 2017

Paul William Robinson , născut pe15 octombrie 1979în Beverley , este un fotbalist internațional englez care joacă ca portar .

Biografie

Într-un club

Robinson și-a început cariera la Leeds United , unde a jucat primul său joc împotriva lui Chelsea . După 119 meciuri jucate în favoarea lui Leeds, Tottenham Hotspur îl retrageMai 2004 pentru suma de 1,5 milioane de lire sterline.

În 2003, antrenorul Angliei Sven-Göran Eriksson a avut încredere în el, iar Paul Robinson a obținut astfel prima sa selecție împotriva Australiei . Apoi l-a înlocuit pe David James ca portar de start pentru echipa Angliei în 2004.

Robinson înscrie o lovitură de cap dintr-un corner pentru Leeds United împotriva lui Swindon Town într-un joc de Cupa Ligii , lucru foarte rar pentru un portar. Acest obiectiv îi conduce pe ambele echipe să joace prelungiri; și după aceea, Robinson salvează două șuturi la poartă.

Cu Tottenham Hotspur , Robinson a marcat golul de 2-0 împotriva lui Watford (3-1) în Premiership, cu o lovitură liberă de peste 80 de metri. El a vrut să îndepărteze mingea cât mai mult posibil, dar revenirea din lovitura liberă lungă nu l-a lovit pe nimeni și l-a înșelat pe portarul Ben Foster .

Robinson a câștigat Cupa Ligii în 2008 cu Tottenham .

Între 2008 și 2015, a jucat pentru Blackburn Rovers . Apoi26 ianuarie 2016, se alătură lui Burnley .

În total, el joacă peste 400 de meciuri în primele două divizii ale Angliei și 28 de meciuri în Cupa Europei.

17 iulie 2017, anunță că pune capăt carierei sale profesionale.

Internaţional

El este din 2003 până în 2007 , portarul titular al echipei Angliei , dar, din cauza greșelilor sale repetitive, Robinson își pierde locul de plecare ca portar în selecția engleză, care este recucerită de veteranul David James .

A jucat primul său meci pentru echipa națională pe 12 februarie 2003, împotriva Australiei . A primit ultima sa selecție pe17 octombrie 2007, împotriva Rusiei .

A participat cu echipa Angliei la Cupa Mondială din 2006 organizată în Germania . Jucă cinci meciuri la Cupa Mondială. Anglia este eliminată în sferturile de finală de Portugalia la penalty-uri.

El primește un total de 41 de echipe pentru echipa Angliei.