Sport | Patinaj rapid pe pistă scurtă |
---|---|
Organizator (i) | CIO și ISU |
Locuri) | Sochi , Rusia |
Datat | 15 februarie 2014 |
Națiunilor | 19 |
Participanți | 36 |
Site-uri) | Iceberg Figure Skating Centre , Sochi , Rusia |
Site oficial | Site-ul oficial al Jocurilor |
Câştigător | Zhou Yang |
---|---|
Al doilea | Shim Suk-Hee |
Al treilea | Arianna Fontana |
S - a desfășurat proba feminină de patinaj de viteză pe pistă scurtă sau pistă scurtă de 1.500 de metri15 februarie 2014la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci . Finala a început la 16:06 (ora Moscovei).
Evenimentul a fost câștigat de chinezul Zhou Yang , urmat de sud-coreeanul Shim Suk-Hee și italianul Arianna Fontana .
Aur | Argint | Bronz |
Zhou Yang ( CHN ) | Shim Suk-Hee ( KOR ) | Arianna Fontana ( ITA ) |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Shim Suk-Hee | Coreea de Sud | 2:04 765 | - | Î |
2 | Marie-Eve Drolet | Canada | 2:24:85 | + 0 s 094 | Î |
3 | Anna seidel | Germania | 2 min 25 s 700 | + 0 s 935 | Î |
4 | Martina Valcepina | Italia | 2:27:12 | + 2 s 447 | |
5 | Veronique Pierron | Franţa | 2:55:65 | + 30 s 893 | Î |
6 | Valeriya Reznik | Rusia | DSQ | NC |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arianna Fontana | Italia | 2:29:64 | - | Î |
2 | Olga Belyakova | Rusia | 2:29:08 | + 0 s 235 | Î |
3 | Ayuko Ito | Japonia | 2:30 min.354 | + 0 s 709 | Î |
4 | Inna Simonova | Kazahstan | 2:30 min.499 | + 0 s 854 | |
5 | Tatiana Bodová | Slovacia | 2:31 788 | + 2s 143 | |
6 | Elise Christie | Marea Britanie | DSQ | NC |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cho ha-ri | Coreea de Sud | 2:07 629 | - | Î |
2 | Valérie Maltais | Canada | 2:27 721 | + 0 s 092 | Î |
3 | Jianrou li | China | 2:27:75 | + 0 s 129 | Î |
4 | Alyson dudek | Statele Unite | 2:27 899 | + 0 s 270 | |
5 | Charlotte Gilmartin | Marea Britanie | 2:27 935 | + 0 s 306 | |
6 | Biba Sakurai | Japonia | 2:28:12 | + 0 s 498 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jorien ter Mors | Olanda | 2:21:62 | - | Î |
2 | Heidum bernadett | Ungaria | 2:21:82 | + 0 s 200 | Î |
3 | Agnė Sereikaitė | Lituania | 2 min 21 s 900 | + 0 s 274 | Î |
4 | Lucia Peretti | Italia | 2:02 953 | + 1 s 327 | |
5 | Deanna Lockett | Statele Unite | 2 min 25 s 140 | + 3s 514 | |
6 | Volha Talayeva | Bielorusia | 2:27 817 | + 6s 191 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zhou Yang | China | 2:26:54 | - | Î |
2 | Jessica Smith | Statele Unite | 2:26:70 | + 0 s 160 | Î |
3 | Yara van Kerkhof | Olanda | 2:26:80 | + 0 s 266 | Î |
4 | Marianne St-Gelais | Canada | 2:27:07 | + 0 s 528 | |
5 | Yui Sakai | Japonia | 2:27:19 | + 0 s 655 | |
6 | Kateřina Novotná | Republica Cehă | 2 min 27 s 232 | + 0 s 689 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Emily Scott | Statele Unite | 2:22:64 | - | Î |
2 | Alang Kim | Coreea de Sud | 2:22:86 | + 0 s 223 | Î |
3 | Veronika windisch | Austria | 2:03:04 | + 0 s 401 | Î |
4 | Qiuhong Liu | China | 2:04 640 | + 1 s 999 | |
5 | Kónya Zsófia | Ungaria | 2:55:52 | + 32s 882 | |
6 | Tatiana Borodulina | Rusia | DNF | NC |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zhou Yang | China | 2:18:08 | - | QA |
2 | Shim Suk-Hee | Coreea de Sud | 2:18:96 | + 0 s 141 | QA |
3 | Marie-Eve Drolet | Canada | 2:19:51 | + 0 s 691 | QB |
4 | Jessica Smith | Statele Unite | 2:20:25 | + 1 s 434 | QB |
5 | Yara van Kerkhof | Olanda | 2:20:29 | + 1 s 466 | |
6 | Anna seidel | Germania | 2:20:40 | + 1 s 580 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arianna Fontana | Italia | 2:19:33 | - | QA |
2 | Jorien ter Mors | Olanda | 2:19:38 | + 0 s 046 | QA |
3 | Heidum bernadett | Ungaria | 02:20 196 | + 0 s 860 | QB |
4 | Veronique Pierron | Franţa | 2:20:16 | + 0 s 880 | QB |
5 | Olga Belyakova | Rusia | 2:20:39 | + 1s 055 | |
6 | Agnė Sereikaitė | Lituania | 2:20:39 | + 1 s 062 | |
7 | Ayuko Ito | Japonia | 2:56 961 | + 37 s 625 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jianrou li | China | 2:22:86 | - | QA |
2 | Alang Kim | Coreea de Sud | 2:22:02 928 | + 0 s 062 | QA |
3 | Valérie Maltais | Canada | 2:03:06 | + 0 s 203 | QB |
4 | Veronika windisch | Austria | 2:03:24 | + 0 s 375 | QB |
5 | Emily Scott | Statele Unite | 2:23:43 | + 0 s 573 | QA |
- | Cho ha-ri | Coreea de Sud | DSQ | NC |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență |
---|---|---|---|---|
Zhou Yang | China | 2:19:40 | - | |
Shim Suk-Hee | Coreea de Sud | 2:19:23 | + 0 s 099 | |
Arianna Fontana | Italia | 2:19:41 | + 0 s 276 | |
4 | Jorien ter Mors | Olanda | 2:19:65 | + 0 s 516 |
5 | Emily Scott | Statele Unite | 2:39:43 | + 20s 296 |
- | Jianrou li | China | DNF | NC |
- | Alang Kim | Coreea de Sud | DSQ | NC |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Timp | Diferență |
---|---|---|---|---|
6 | Valérie Maltais | Canada | 2 min 24 s 711 | - |
7 | Jessica Smith | Statele Unite | 2:25:78 | + 1s 076 |
8 | Marie-Eve Drolet | Canada | 2:05 870 | + 1 s 159 |
9 | Heidum bernadett | Ungaria | 2:06:04 | + 1 s 293 |
10 | Veronique Pierron | Franţa | 2:26:06 | + 1 s 355 |
11 | Veronika windisch | Austria | 2:26:29 | + 1 s 585 |