Sport | Patinaj de viteză |
---|---|
Organizator (i) | ISU |
Ediții | 14 - lea |
Locuri) | Sarajevo |
Datat | De la 9 la18 februarie 1984 |
Națiunilor | 21 |
Participanți | 139 |
Încercări | 9 |
Site-uri) | Patinoar Zetra |
Mai multe titluri | Germania de Est (4) |
---|---|
Mai mulți medalii | Germania de Est (11) |
Evenimentele de patinaj de viteză la Jocurile Olimpice de iarnă din 1984 din Sarajevo .
Încercări | |||
---|---|---|---|
500m 10 februarie |
Christa luding | Karin Kania | Natalya Shive |
1.000 m 13 februarie |
Karin Kania | Andrea Ehrig | Natalya Petruseva |
1.500m 9 februarie |
Karin Kania | Andrea Ehrig | Natalya Petruseva |
3.000 m 15 februarie |
Andrea Ehrig | Karin Kania | Gabi Zange |
5.000 m H
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Suedia | Tomas Gustafson | 7:12:28 |
A 2 -a | Uniunea Sovietică | Igor descoper | 7:12:30 |
3 rd | Germania de Est | René Schöfisch | 7:17:49 |
Al patrulea | Germania de Est | Andreas Ehrig | 7:17:63 |
A 5- a | Uniunea Sovietică | Oleg Boșev | 7:17:96 |
A 6- a | Finlanda | Pertti Niittylä | 7:17:97 |
A 7- a | Norvegia | Bjørn Nyland | 7:18:27 |
A 8- a | Austria | Werner Jäger | 7:18:61 |
3000 m F.
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Germania de Est | Andrea Schöne | 4:24:79 |
A 2 -a | Germania de Est | Karin Enke | 4:26:33 |
3 rd | Germania de Est | Gabi Zange | 4:33:13 |
Al patrulea | Uniunea Sovietică | Olga Pleshkova | 4:34:42 |
A 5- a | Olanda | Yvonne van gennip | 4:34:80 |
A 6- a | Statele Unite | Mary docter | 4:36:25 |
A 7- a | Norvegia | Bjørg Eva Jensen | 4:36:28 |
A 8- a | Uniunea Sovietică | Valentina golovenkina | 4:37:36 |
500 m H
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Uniunea Sovietică | Serghei Fokichev | 38s 19 |
A 2 -a | Japonia | Yoshihiro Kitazawa | 38s 30 |
3 rd | Canada | Gaétan Boucher | 38 s 39 |
Al patrulea | Statele Unite | Dan Jansen | 38s 55 |
A 5- a | Statele Unite | Nick Thometz | 38s 56 |
A 6- a | Uniunea Sovietică | Vladimir Kozlov | 38s 57 |
A 7- a | Norvegia | Frode Rønning | 38s 58 |
A 8- a | Germania de Est | Uwe-Jens Mey | 38 s 65 |
500 m F.
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Germania de Est | Christa luding | 41s 02 |
A 2 -a | Germania de Est | Karin Enke | 41s 28 |
3 rd | Uniunea Sovietică | Natalya Glebova | 41s 50 |
Al patrulea | Uniunea Sovietică | Irina Kovrova | 41s 70 |
A 5- a | Germania de Est | Skadi Walter | 42s 16 |
A 6- a | Uniunea Sovietică | Natalya Petrusyova | 42s 19 |
A 7- a | Germania de vest | Monika Pflug | 42 s 40 |
A 8- a | Statele Unite | Bonnie Blair | 42s 53 |
1000 m H
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Canada | Gaétan Boucher | 1:15:80 |
A 2 -a | Uniunea Sovietică | Serghei Khlebnikov | 1:16:63 |
3 rd | Norvegia | Kai Arne Engelstad | 1:16:75 |
Al patrulea | Statele Unite | Nick Thometz | 1:16:85 |
A 5- a | Germania de Est | André Hoffmann | 1:17:33 |
A 6- a | Uniunea Sovietică | Viktor Shasherin | 1:17:42 |
A 7- a | Olanda | Hilbert van der Duim | 1:17:46 |
A 7- a | Germania de Est | Andreas Dietel | 1:17:46 |
1000 m F.
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Germania de Est | Karin Enke | 1:21:61 |
A 2 -a | Germania de Est | Andrea Schöne | 1:22:83 |
3 rd | Uniunea Sovietică | Natalya Petrusyova | 1:23:21 |
Al patrulea | Uniunea Sovietică | Valentina golovenkina | 1:23:68 |
A 5- a | Germania de Est | Christa luding | 1:23:98 |
A 6- a | Olanda | Yvonne van gennip | 1:25:36 |
A 7- a | Polonia | Erwina Ryś-Ferens | 1:25:81 |
A 8- a | Germania de vest | Monika Pflug | 1:25:87 |
1.500 m H
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Canada | Gaétan Boucher | 1:58:36 |
A 2 -a | Uniunea Sovietică | Serghei Khlebnikov | 1:58:83 |
3 rd | Uniunea Sovietică | Oleg Boșev | 1:58:89 |
Al patrulea | Franţa | Hans van Helden | 1:59:39 |
A 5- a | Germania de Est | Andreas Ehrig | 1:59:41 |
A 6- a | Germania de Est | Andreas Dietel | 1:59 73 |
A 7- a | Olanda | Hilbert van der Duim | 1:59 77 |
A 8- a | Uniunea Sovietică | Viktor Shasherin | 1:59 81 |
1.500 m F.
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Germania de Est | Karin Enke | 2:03:42 |
A 2 -a | Germania de Est | Andrea Schöne | 2:05:29 |
3 rd | Uniunea Sovietică | Natalya Petrusyova | 2:05:78 |
Al patrulea | Germania de Est | Gabi Zange | 2:07:69 |
A 5- a | Polonia | Erwina Ryś-Ferens | 2:08:08 |
A 6- a | Uniunea Sovietică | Valentina golovenkina | 2:08:17 |
A 7- a | Uniunea Sovietică | Natalya Kurova | 2:08:41 |
A 8- a | Norvegia | Bjørg Eva Jensen | 2:09:53 |
10.000 m H
Pătrat | Naţiune | Atlet | Timp |
---|---|---|---|
1 st | Uniunea Sovietică | Igor descoper | 14:39:90 |
A 2 -a | Suedia | Tomas Gustafson | 14:39 95 |
3 rd | Germania de Est | René Schöfisch | 14:46 91 |
Al patrulea | Norvegia | Geir karlstad | 14:52:40 |
A 5- a | Austria | Michael Hasschieff | 14:53 78 |
A 6- a | Uniunea Sovietică | Dmitry Bochkaryov | 14:55:65 |
A 7- a | Statele Unite | Mike Woods | 14:57:30 |
A 8- a | Norvegia | Henry Nilsen | 14:57 81 |
Rang | Națiunilor | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 st | Germania de Est | 4 | 4 | 3 | 11 |
A 2 -a | Uniunea Sovietică | 2 | 3 | 4 | 9 |
3 rd | Canada | 2 | 0 | 1 | 3 |
Al patrulea | Suedia | 1 | 1 | 0 | 2 |
A 5- a | Japonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
A 6- a | Norvegia | 0 | 0 | 1 | 1 |