Știri de poveste | |
Drăguț | festival de povestiri |
---|---|
Locație | Bourdeaux , în Drôme |
Informații de contact | 44 ° 35 ′ 14 ″ nord, 5 ° 08 ′ 07 ″ est |
Perioadă | iulie - august |
Data crearii | 1989 |
Site-ul web | http://www.nouvellesduconte.org/ |
Festivalul News of the story este un festival de povestire , organizat în fiecare vară din 1989 din Bourdeaux ( Drôme ). Festivalul a cunoscut mai multe nume de la crearea sa, înainte de a adopta Nouvelles du histoire în 1999.
Ediția 2013 a Tale News va avea loc de la 26 iulie la 10 august 2013la ferma Magnats din Bourdeaux .
În cadrul programului: Jean-Pierre Yvars, Henri Gougaud , Camille Bierens De Haan, Sam Cannarozzi, Margrethe Hojlund, Alain Bauguil, Marc Bernad, André Redon și Ricet Barrier .
În cadrul programului: Pierre Schwaar, Bruno de La Salle , Mohammed Bel Halfaoui, Mamadou Diallo, Boris Sverlov, Henri Gougaud , Jean Louis Le Craver, Jean-Pierre Chabrol , Mimi Barthelemy.
La program: Nacer Khémir , Michel Hindenoch , Jean Durand, Sotigui Kouyaté , Arnoux Consort, Agnès Chavanon, Abbi Patrix, Gabriel Kinsa, Bernadète Bidaude.
La program: Manfei Obin, Patrick Ewen , Gerard Potier, Daniel L'Hommond, Régis Gayrard, Jean Guillon, Annette Clement, Hamed Bouzinne, Michele Bouhet.
La program: Alain Le Goff, Fiona Macleod, Atelier de l'Orage, Guillaumeau / Lonjard, Marie-Hélène Gendrin, Virginie Lagarde, Jean David , Jeanne Ferron , Philippe Campiche.
În program: François Grange, Michel Faubert , Ben Zimet , Muriel Bloch , Cie Barbaroque, Jean Larvego, Christian Jeanmart, Katia Ringger, Claire Bonneton.
La program: Henri Cazaux, Maurice Tardieu, Philippe Klein, Hamadi, Sylvie Garin, Alain Carré, Patrick Mons, Patrice Weiss, Henri Gougaud .
În cadrul programului: Didier Kowarsky, Catherine Zarcate , Kamel Guennoun, Mimi Barthélémy, Marie-France Marbach, Sadi Younis Bahri, Pépito Matéo , Carole Consolin, Hamed Bouzzine
În program: Joan Pierre Belmon, Joel Smets, Fabienne Thierry, Gigi Bigot , Marc Bernade, Serge Pauthe, Catherine Gendrin, Olivier Noak, Christian Jeanmart
În program: Michel Hindenoch , Jean Dau Melhau, Pierre Delye, Jihad Darwiche , Thérèse Canet, Marie Hélène Gendrin, Muriel Bloch , Jacqueline Guillemin, Bernadète Bidaude.
La program: Pepito Matéo, Nathalie Thomas, Alain Lamontagne , Jacques Henry, Nacer Khémir , Pierre Dumur, Michèle Bouhet, Jean David , Françoise Gambey.
La program: Jean-Claude Bray, Hassane Kouyaté , Michèle Nguyen, Gigi Bigot , Moussa Lebkiri , Philippe Arweiler, Brigitte Carle, Suzanna Azquinezer, Patrick Mons.
În program: Armelle Delevoie, Alain Bauguil, Véronique Futtersack, Moussa Lebkiri , Marc Laberge , Didier Kowarsky, Lucie Catsu, Fabienne Thierry, Sonia Koskas.
La program: Lorette Andersen, Aïni Iften, Anne-Marie Marques, Michel Faubert , Suzy Ronel, Jean-Marc Bailleux, Elisabeth Calandry, Eric Pintus, Sergio Diotti.
Tema: Grădinile andaluze
În program: Hamed Bouzzine, Susana Azquinezer, Catherine Gendrin, Luigi Rignanese, Saïd Ramdane, Abou Fall / Doro Dimanta, Hélène Saïd, Achille Grimaud, Sylvain Cebron De Lisle.
Tema: Vânătoarea de balene
În cadrul programului: Alain Bauguil, Simon Gauthier, Pierre Flory, Hamadi , Jérôme Aubineau, Lucien Gourong , Frédéric Naud, Jihad Darwiche , Nathalie Krajcik.
Tema: Cel mai frumos sat din lume ... este al meu
În program: Yannick Jaulin , Koldo Amestoy, Francine Vidal, Eric Pintus, Remy Boussengui, Ladji Diallo, Jean Guillon, Philippe Campiche , Philippe Sizaire .
Tema: Femeile fără povești
În program: Jeanne Ferron , Cécile Bergame, Gigi Bigot , Patricia Gaillard, Susana Azquinezer, Colette Migné, Myriam Pellicane, Catherine Gaillard, Nadine Walsh.
Tema: Șoapte în spatele zidului Schengen
În program: Chirine El Ansari, Rachid Bouali, Jihad Darwiche , Cécile Bergame, Guylaine Renaud, Alberto Garcia Sanchez, Kamel Guennoun, Theresa Amoon, Sergio Diotti.
Tema: O chestiune de viață ... sau de viață
În program: Jennifer Anderson, Bernard Labbé, Pierre Labrèche, Pierre Deschamps, Frédéric Naud, Christèle Pimenta, Guy / Yves Prunier, Rachid Akbal , Abou Fall / Ghylaine Kasza.
Tema: Epopee și povești legendare
În program: Massimo Schuster, Sophie Joignant, Catherine Ahonkoba, Bruno de La Salle , Sylvain Cebron de Lisle, Martine Tollet, Gilles Bizouerne / François Puyalto, Olivier Villanove, Jean David , Catherine Zarcate .
Tema: Totuși neașteptat, dar dorit
La program: Michèle Nguyen, Sylvie Delom / Bernard Hauw, Massimo Schuster, Brigitte Carle, Myriam Pellicane / Eric Delbouys, Henri Gougaud , Eric Pintus / Eric Pralat, Abakar Adam Abay, Didier Kowarski / Marc Démereau.
Tema: Totul este bine!
La program: Michel Hindenoch , Mimi Barthélémy, Christian Jeanmart, Pascal Rueff, Morgan Rueff și Philippe Ollivier, Daniel L'Homond , Cie Audigane, Olivier Noack, Laurence Schmitt, Pierre Delye, Catherine Gaillard, Hamed Bouzzine și Ali Merghache.
Tema: La marginea realității
La program: Pascal Mitsuru Guéran, Lucien Gourong , Achille Grimaud, Wannes Melsen, Christian Jeanmart, Jeanne Ferron , Frédéric Naud și Jeanne Videau, Raphaël Faure și Claire Alauzen, Jean-Claude Bray, Bernadète Bidaude și Jean-Louis Compagnon.