2018 - Franța B 002 0(0)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 12 decembrie 2018

Léa Declercq (născută la12 mai 1995à Croix ) este un fotbalist francez. Ea a jucat pentru sezonul 2018-2019 la Dijon FCO ca un atac sau mijlocaș ofensiv .

Carieră

Club

Antrenată la ASBP (Association Sportive Baisieux Patro), Declercq s-a remarcat în timpul sezonului 2010/2011 când a marcat nouăsprezece goluri în Challenge de France sub 19 ani în treisprezece meciuri. În același timp, a jucat două meciuri, dintre care unul a fost startul echipei FCF A. Ea a primit poziția de start de două ori la începutul sezonului 2011/2012. În 2013, Léa s-a transferat la Paris Saint-Germain Football Club .

În timpul off-sezonului 2016, jucătorul s-a alăturat lui Juvisy (care a devenit Paris FC în sezonul următor ).

Léa se angajează la Dijon Football Côte-d'Or , promovat la D1, pentru sezonul 2018-2019. A marcat primul gol din istoria clubului în D1, în a doua zi, la Guingamp . A avut un sezon excelent, care i-a adus titlul de „jucătoare a lunii” de trei ori la rând de către suporterii Dijon: în noiembrie, decembrie și ianuarie.

Internaţional

Léa Declercq a debutat pentru echipa franceză Under-17 pe23 noiembrie 2010, unde a jucat la pauză împotriva Angliei și împotriva căreia a marcat, în același timp, primul ei gol în tricoul tricolor. Două zile mai târziu, ea a marcat al doilea gol împotriva aceleiași echipe din Anglia, încă într-un meci amical .

Selectată pentru campionatul european feminin sub 17 ani din 2011 , ea a jucat patru jocuri în acea competiție și a marcat un gol împotriva Țării Galilor într-o victorie cu 2-0. Cu echipa ei, a ajuns în finala Campionatului European, dar Bleuettes au trebuit să piardă cu 1-0 împotriva Spaniei .

Cele 12 și 14 septembrie 2011, Lea înscrie al patrulea și al cincilea gol U-17 împotriva Scoției.

În 2012, Léa Declercq a fost selectată pentru a participa la Cupa Mondială de fotbal feminin sub 17 ani din 2012 . În faza grupelor, ea a marcat un hat-trick împotriva Gambiei într-o victorie cu 10-2 care a deschis calea spre sferturile de finală pentru echipa Franței.

În sferturile de finală, împotriva Nigeria, este penalizare trage-out , care trebuie să decidă între cele două echipe. Léa Declercq, poziționată ca shooter numărul doi, nu tremură și își transformă încercarea. Franța câștigă cu 5 la 3. Léa Declercq este deținătoare în cele 5 meciuri disputate de Franța , inclusiv finala turneului unde a marcat singurul gol francez al meciului.

A fost apoi selectată pentru Campionatul European sub 19 ani în 2013 . Ea marchează două goluri în timpul competiției, iar Franța este încoronată campioană. A participat din nou la Campionatul European sub 19 ani în 2014 .

Statistici

Statisticile Léa Declercq din 26 ianuarie 2017
Sezon Club Campionat Cupă națională Concurență (e)