1 meciuri de campionat doar.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Toate aceste informații sau o parte din acestea sunt preluate de la Wikidata .
Faceți clic aici pentru a le completa .

Lena Petermann (născută pe5 februarie 1994) este un fotbalist internațional german care joacă ca atacant , în prezent la Montpellier HSC .

Cariera clubului

Petermann și-a început cariera la Hamburger SV . În 2013, s-a mutat în Statele Unite pentru a juca în campionatul colegiului cu UCF Knights din Florida . În primul an, a fost numită începătoare a anului în conferință.

După o campanie de succes cu echipa națională germană sub 20 la Cupa Mondială U20 2014 , ea s-a întors în Germania și și-a continuat cariera profesională la SC Freiburg .

Cariera internațională

Cu echipa germană sub 17 ani, Lena Petermann a concurat în Campionatul European sub 17 ani în 2010 și 2011 . La fel și Cupa Mondială U17 din 2010 , unde a marcat cinci goluri.

De asemenea, a jucat pentru echipa germană sub 20 și a făcut parte din echipa câștigătoare a Cupei Mondiale U20 2014, unde a marcat trei goluri. Primul vine într-o victorie cu 2-0 asupra Statelor Unite în faza grupelor. Al doilea obiectiv sa a venit în semi-finala împotriva Franței , în timp ce scorul a fost 1-1 și Franța a dominat meciul, ea a reușit golul victoriei (2-1) , în 81 - lea  minut. Scopul său este a treia titlul in victoria cu 1-0 impotriva Nigeriei în finala, înregistrat în 98 - lea  minut al meciului în prelungiri .

Petermann a debutat pentru echipa Germaniei A pe6 martie 2015în Cupa Algarve împotriva Chinei . De asemenea, a fost selectată pentru Cupa Mondială 2015 din Canada, unde a marcat primele două goluri pentru Germania în victoria cu 4-0 asupra Thailandei în faza grupelor.

Germania U20

1. „  Lena Petermann, vedetă din Germania U20, jucând la colegiul din Florida  ” , edmontonsun.com,1 st august 2014(accesat la 25 august 2015 )
  2. „  Petermann lasă fotbalul feminin al UCF  ” , UCF Knights ,1 st septembrie 2014(accesat la 25 august 2015 )
  3. (din) „  SC Freiburg o aduce pe Lena Petermann  ” , womensoccer.de,2 septembrie 2014(accesat la 25 august 2015 )
  4. „  chin pentru Leupolz în timp ce Franța depășește Germania  ” , UEFA ,28 iulie 2011(accesat la 25 august 2015 )
  5. (în) „  foaia lui Lena Petermann  ” pe fifa .com
  6. „  Dulce răzbunare ca Germania în jos SUA  ” , FIFA ,6 august 2014(accesat la 25 august 2015 )
  7. „  Petermann: Scopul era pur și simplu de nedescris  ” , FIFA ,6 august 2014(accesat la 25 august 2015 )
  8. „  Germania rupe inimile francezilor  ” , FIFA ,21 august 2014(accesat la 25 august 2015 )
  9. „  Germania va prelua Nigeria trofeul  ” , FIFA ,25 august 2014(accesat la 25 august 2015 )
  10. „  Petermann: nu pot înțelege ce s-a întâmplat  ” , FIFA ,25 august 2014(accesat la 25 august 2015 )
  11. (de) „  Foaia Lena Petermann  ” , pe DFB .de
  12. „  Informații jucători Goluri Petermann  ” , DFB (accesat la 3 februarie 2014 )