8 Angela Park 983.922
9 Morgan Pressel 972.452
10 Jee young lee 966.256
sursa: LPGA.com

LPGA Tour 2007 a fost sezonul de 2007 LPGA Tour , a avut loc între februarie șidecembrie 2007în întreaga lume de către elita golfului feminin. Evenimentul este organizat de LPGA , a cărui majoritate a turneelor ​​se desfășoară în Statele Unite. Câștigurile cumulate ale LPGA Tour ajung la 54.285 milioane dolari.

Mexican Lorena Ochoa a câștigat clasificarea câștigurilor cu mai mult de patru milioane de dolari acumulate. Ochoa a fost, de asemenea, cel mai câștigător de golf din acest sezon, cu opt victorii.

Cele patru categorii majore au fost câștigate de: Morgan Pressel ( Campionatul Kraft Nabisco ), Suzann Pettersen ( Campionatul LPGA ), Cristie Kerr ( US Open ) și Lorena Ochoa ( UK Open ). Fiecare și-a înregistrat numele pentru prima dată în carieră pe câștigătorii diferitelor turnee. În ceea ce privește British Open, aceasta este prima dată în istoria sa când a fost găzduită de faimosul Old Course din St. Andrews , Scoția , fiind în afara femeilor de multe decenii înainte.

După ani de declin, americanii au reapărut cu un total de douăsprezece victorii în cursul anului, pentru prima dată din 2000, doi americani au câștigat în turneele majore. Cu toate acestea, doar un american a reușit să câștige de două ori, Paula Creamer , în timp ce Lorena Ochoa a câștigat de opt ori și norvegianul Suzann Pettersen de cinci ori. Cei de sud - coreeni au câștigat doar patru turnee în total unsprezece față de anul precedent.

Sezonul 2007

Datele Turneu Locație Categorie Câştigător
19-21 ian Cupa mondială de golf pentru femei Africa de Sud neoficial ( Julieta Granada / Celeste Troche ) Paraguay
15-17 februarie SBS Deschis Hawaii standard Paula Creamer Statele Unite
22-24 februarie Câmpuri deschise Hawaii standard Stacy Prammanasudh Statele Unite
9-11 martie MasterCard clasic Mexic standard Meaghan Francella Statele Unite
22-25 martie Safeway International Arizona standard Lorena Ochoa Mexic
29 martie-1 st aprilie Campionatul Kraft Nabisco California câştigător Morgan Pressel Statele Unite
12-15 apr Ginn Open Florida câştigător Brittany Lincicome Statele Unite
26-29 apr Campionatul Corona Mexic standard Silvia Cavalleri Italia
4-6 mai Campionatul SemGroup Oklahoma standard Mi Hyun Kim Coreea de Sud
10-13 mai Michelob ULTRA Open Virginia câştigător Suzann Pettersen Norvegia
17-20 mai Sybase Classic New Jersey standard Lorena Ochoa Mexic
24-27 mai LPGA Corning Classic New York standard Tânărul Kim Coreea de Sud
31 mai - 3 iunie Ginn Tribute Găzduit de Annika Caroline din sud câştigător Nicole Castrale Statele Unite
7-10 iunie Campionatul LPGA Maryland câştigător Suzann Pettersen Norvegia
21-24 iunie Wegmans LPGA New York standard Lorena Ochoa Mexic
28 iunie- 1 st iulie US Open Women's Golf Carolina de Nord câştigător Cristie Kerr Statele Unite
12-15 iul Jamie Farr Owens Corning Classic Ohio standard Se Ri Pak Coreea de Sud
17-22 iulie Campionat de meci New York câştigător Seon Hwa Lee Coreea de Sud
26-29 iulie Evian Masters Franţa câştigător Natalie Gulbis Statele Unite
2-5 august British Open Women's Golf Scoţia câştigător Lorena Ochoa Mexic
16-19 august Deschiderea femeilor din Canada Canada câştigător Lorena Ochoa Mexic
24-26 august Safeway Classic Oregon standard Lorena Ochoa Mexic
30 august - 2 sept State Farm Classic Illinois standard Sherri Steinhauer Statele Unite
7-9 sept Campionatul LPGA NW Arkansas Arkansas standard Stacy Lewis Statele Unite
14-16 sept Cupa Solheim Suedia neoficial Statele Unite
27-30 sept Navistar LPGA Classic Alabama standard Maria Hjorth Suedia
4-7 oct Provocarea lungă a drogurilor California standard Suzann Pettersen Norvegia
11-14 oct Campionatul Mondial Samsung California standard Lorena Ochoa Mexic
10-21 oct Campionatul Coreei Coreea de Sud standard Suzann Pettersen Norvegia
26-28 oct Honda LPGA Thailanda Tailanda standard Suzann Pettersen Norvegia
2-4 noiembrie Mizuno Classic Japonia standard Momoko Ueda Japonia
8-11 noiembrie Turneul Campionilor Alabama standard Paula Creamer Statele Unite
15-18 noiembrie LPGA Playoffs la ADT Florida n / A Lorena Ochoa Mexic