1908 - 1924 Suedia 32 (22)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 14 octombrie 2011

Karl "Köping" Gustafsson (16 septembrie 1888în Köping , Västmanland -20 februarie 1960) este un jucător internațional de fotbal suedez , care joacă ca atacant. A participat la Jocurile Olimpice de vară din 1908 , 1912 , 1920 și 1924 .

Biografie

Karl Gustafsson și-a început cariera de fotbalist în prima echipă a clubului IFK Köping la vârsta de cincisprezece ani. De-a lungul anilor a devenit marcator de serie. Într-un meci de campionat districtual împotriva clubului Sala , Köping conducea după prima repriză cu 4-0 și toți atacanții marcaseră, cu excepția lui Karl Gustaffson. Evident, primește batjocură și sarcasm la pauză. Karl Gustaffson a răspuns marcând 10 în a doua repriză. Un alt exemplu este victoria lui IFK Köping în 1906 asupra lui Arboga în campionatul raional cu un scor de 17-0. Acolo a devenit cel mai mare marcator din toate timpurile într-un singur joc, cu 12 goluri singur în ambele perioade.

Primul meci al echipei naționale suedeze a avut loc pe12 iulie 1908împotriva Norvegiei , la Göteborg . Condusă după doar 30 de secunde de joc, Suedia a revenit la scorul din primul sfert de oră de Karl Gustavsson care în același timp a devenit primul gol din istoria echipei naționale. Suedia a câștigat în cele din urmă meciul cu 11 goluri la 3, cel de-al 9- lea  gol suedez este și opera lui Gustafsson.

Karl "Köping" Gustafsson a participat la trei olimpiade, în 1908 , 1912 și 1920 . A făcut chiar parte din rezerva pentru Jocurile din 1924 .

Karl Gustafsson a călătorit în ianuarie 1913 în Anglia pentru a studia fotbalul și a semnat ca amator cu clubul Leicester unde a jucat 11 jocuri. În această perioadă, meciurile internaționale s-au răspândit în toată Europa . Interesul pentru fotbalul din Suedia a crescut și când Suedia, spre surprinderea tuturor, a învins Danemarca în 1916 în fața a 20.000 de spectatori cu 4-0, întreaga țară a vorbit doar despre fotbal și Stockholm a fost beat. De victorie după meci.

Karl Gustafsson a fost responsabil pentru mai multe statistici notabile în timpul meciurilor sale, iar cariera sa este impresionantă. A câștigat 296 de jocuri, a pierdut 232 și a fost implicat în 107 remize pentru un total de 635 de jocuri jucate. 32 de meciuri internaționale, inclusiv 7 la Jocurile Olimpice , 44 de meciuri de campionat național și 66 de amicale internaționale, pentru un total de 483 de goluri marcate.

Karl Gustafsson este, de asemenea, unul dintre primii care au primit un premiu Stora Grabbar  (sv) în fotbal.

După ce și-a pus capăt carierei, a deschis un magazin de sport care a devenit rapid cunoscut în toată Suedia.

În plus, a fost lider în aproximativ cincisprezece instituții, a fost în special președinte al Köping IS , membru al federației sportive din Västmanland-Närke și, mai surprinzător, președinte între 1938 și 1940 al primei secțiuni de hochei pe gheață. Västmanlands IF și membru al consiliului de administrație al clubului de lupte Köping! De asemenea, a antrenat în jur de 30 de cluburi, dintre care 24 erau situate în Västmanland .