1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 16 mai 2021

Julian Draxler , [ j u ː l i a ː n d ʁ a k s l ɐ ] născut20 septembrie 1993în Gladbeck (în Renania de Nord-Westfalia , Germania ), este un fotbalist internațional german care joacă ca mijlocaș sau aripă la Paris Saint-Germain .

El a fost încoronat campion mondial alături de echipa germană la Cupa Mondială 2014 din Brazilia și, în calitate de căpitan, a câștigat Cupa Confederațiilor din 2017 , în timpul căreia a primit premiul pentru cel mai bun jucător din competiție.

Biografie

Cariera clubului

Schalke 04 (2011-2015)

15 ianuarie 2011A participat la primul său joc cu prima echipă și a devenit al patrulea jucător cel mai tânăr care a trecut pe Bundesliga pe gazon la 17 și 117 zile, înlocuindu - l pe Ivan Rakitić la meciul de bani pentru a 18- a  zi împotriva Hamburgului (înfrângere 1-0). Trei zile mai târziu, el a semnat un prim contract profesional care îl lega de Schalke până în 2014. Săptămâna următoare, împotriva Hanovrei 96 , a devenit al doilea cel mai tânăr titular al Bundesliga din spatele lui Nuri Șahin .

25 ianuarie 2011, a marcat primul său gol pentru echipa profesionistă în sferturile de finală ale Cupei Germaniei împotriva Nurembergului . A intrat în 116 - lea  minut, este nevoie de doar două minute pentru a șterge o lovitură puternică în plasele Raphael Schäfer aducând scorul la 3-2 pentru Schalke. Această victorie îi califică echipa pentru semifinale.

Draxler si-a facut Champions League de debut pe15 februarie 2011intrând la sfârșitul meciului în optimile de finală din prima etapă împotriva lui Valence CF (1-1). El a început în turul secund al semifinalei împotriva Manchester United, dar clubul german a fost eliminat în această etapă a competiției după o campanie bună în C1. 21 mai 2011, a deschis scorul în finala Cupei Germaniei, a câștigat cu ușurință în detrimentul MSV Duisburg (5-0).

VfL Wolfsburg (2015-2017)

31 august 2015, în timp ce este anunțat în vizorul Arsenalului, dar mai ales al Juventus Torino , se angajează în cele din urmă timp de cinci ani împotriva a 36 de milioane de euro cu VfL Wolfsburg , pentru a compensa plecarea lui Kevin De Bruyne în Manchester City .

A marcat pentru echipa sa în prima zi a Ligii Campionilor 2015-2016 împotriva CSKA Moscovei și astfel a permis echipei sale să câștige (1-0). În optimile de finală, el a jucat foarte bine la La Gantoise marcând două goluri și permițând echipei sale să câștige 3 la 2.

În timpul perioadei de transfer de vară din 2016, și-a exprimat dorința de a părăsi clubul la doar un an de la semnare. Dar Wolfsburg este categoric, jucătorul nu va pleca în timpul ferestrei de transfer și chiar primește o amendă de 100.000  € . În cele din urmă, începe o luptă de brațe între cele două părți, în special cu directorul sportiv al clubului Klaus Allofs foarte critic față de jucător cât mai mult din mass-media germană.

24 decembrie 2016, Clubul VfL Wolfsburg anunță că au ajuns la un acord cu Paris Saint-Germain pentru un transfer în timpul perioadei de transfer de iarnă.

Paris Saint-Germain (din 2017)

3 ianuarie 2017, Paris Saint-Germain anunță oficial sosirea internaționalului german în capitală pentru o perioadă de patru ani și jumătate și 40 de milioane plătite fostului său club. Va purta numărul 23 pe tricou.

A jucat primul său meci oficial pe 7 ianuarie 2017împotriva SC Bastia (7-0) , în Coupe de France a venit la 60 - lea  minut. A performat bine marcând ultimul gol într-un meci bine stăpânit de echipa sa. O săptămână mai târziu, el a marcat primul său gol în Liga 1 la debutul în ligă împotriva Stade Rennes, permițând clubului să câștige meciul (1-0). Înfebruarie 2017, Julian Draxler a marcat prima sa dublă în noile sale culori împotriva Stade Rennes , în Cupa Franței . Două săptămâni mai târziu, în fața FC Barcelona , a marcat golul de la doi la zero și a participat la succesul a patru goluri la zero pentru Paris Saint-Germain în optimile de finală ale Ligii Campionilor .

Sambata 1 st aprilie 2017, a jucat finala Cupei Ligii și echipa sa a câștigat 4 goluri la 1. A marcat primul gol al echipei sale în minutul patru, apoi 40 de minute mai târziu, a oferit o asistență pentru coechipierul său argentinian Ángel Di María .

Cu Paris Saint-Germain, a ridicat și Coupe de France împotriva clubului Angers.

La începutul sezonului 2017-2018, a fost înlocuit ca mijlocaș de către Unai Emery .

6 martie 2018, În a doua etapă a 8 - lea finala Ligii Campionilor împotriva Real Madrid la Parc des Princes , el a revenit pe teren la 76 - lea  minut, înlocuind Angel Di Maria . Cu toate acestea, el nu poate împiedica eliminarea echipei sale (2-1, în total 5-2) în optimile de finală, pentru al doilea an consecutiv. Într-un interviu acordat canalului german ZDF , chiar după prima înfrângere a parizienilor acasă de atuncimartie 2016, Julian Draxler a considerat că tocmai la nivel tactic s-a aplecat Paris Saint-Germain, criticând cu jumătate de cuvânt alegerile lui Unai Emery în timpul acestei întâlniri împotriva dublului campion european: „ Real Madrid a putut juca liniștit și nu a fost niciodată îngrijorat. Am rotit mingea, dar nu poți câștiga făcând asta. Trebuie să faceți mai multă presiune când ați pierdut cu 3-1 în prima manșă, nu doar să treceți și să sperați că va cădea ceva din cer [...] Eliminarea este meritată. În această vară am cheltuit 400 de milioane de euro în timpul ferestrei de transfer și toată lumea a crezut că asta va schimba totul. Dar nu am reușit încă o dată să trecem în finala 1/8. "

În sezonul 2018/2019 a fost mijlocaș și numărul 10, profitând de accidentări și în special de cel al lui Neymar , s-a impus ca unul dintre jucătorii cheie din lotul parizian, cu în special 10 goluri în acest sezon, din păcate el va fi afectat de înfrângerea împotriva Manchester United, care va reduce moralul jucătorului la sfârșitul sezonului

În timpul sezonului 2019/2020 , el se luptă să câștige în echipa PSG, timpul său de joc este foarte scăzut și are un sezon destul de plictisitor în care nu va înscrie niciun gol al sezonului. Cu toate acestea, el participă la Finala 8 a Ligii Campionilor, intrând în joc împotriva lui Atalanta, Leipzig sau în ultimul sfert de oră al meciului împotriva Bayernului. El va ajunge cu unul dintre cele mai bune rapoarte de trecere. El va câștiga în special Coupe de France, precum și ultima ediție a Coupe de la Ligue.

Împins să părăsească clubul de clubul parizian, jucătorul a fost asociat de multă vreme cu Anglia cu Leeds sau Arsenal, în Spania la Sevilla sau în Germania la Hertha Berlin, în cele din urmă la PSG germanul își va continua cariera.

În 2020/2021 , el profită de mulți absenți din cauza epidemiei de coronavirus din forța de muncă pariziană pentru a câștiga în unsprezece de start. El a făcut un început de sezon convingător, marcând în special golul victoriei în timpul opririi împotriva lui Metz (victorie 1 la 0) și un gol împotriva lui Angers (victorie 6 la 1). Victima unei răni la coapsă care îl va scoate de pe teren până la începutul lunii decembrie.

Totul se schimbă în ianuarie Thomas Tuchel este demis din Paris Saint Germain la 27 decembrie 2021, așa că Mauricio Pochettino îl va succeda, ceea ce va stabili un punct de cotitură semnificativ în sezonul lui Draxler. La startul puțin folosit de Poch ', primul său mandat va fi în timpul unei 32 Coupe de France împotriva lui Caen , 3 zile mai târziu, Julian Draxler începe împotriva OGC Nice și va înscrie în minutul 22 pentru a câștiga în cele din urmă cu 2-1, acest meci bun îl împinge pe Mauricio Pochettino să-l facă să joace mai des. Așa va juca ultimele 20 de minute din turul 1/8 din prima etapă a Ligii Campionilor împotriva FC Barcelona (victorie cu 4-1), va face o intrare magnifică cu o asistare pentru Kylian Mbappé . El va continua, Monaco, Dijon, Bordeaux și Brest, meciuri în care Julian este mai degrabă în elementul său, această formă bună i-a adus un mandat la Barcelona pentru runda eliminatorie a Ligii Campionilor, care se va încheia la egalitate (1-1) . El va înscrie împotriva lui Nantes în Ligue 1 cel de-al patrulea gol al sezonului pentru al 4-lea șut pe țintă.

După 2 jocuri sau Julian s-a întors (5 minute împotriva Lyonului , 20 minute împotriva Lillei ). El se trezește începând cu Bayern München , din cauza oboselii lui Moise Kean , precum și a impresiilor bune pe care i le-a făcut lui Mauricio Pochettino, autorul unui meci bun din prima etapă (victorie cu 3-2), va face un meci onorabil pe călătorie dus-întors (înfrângere cu 1-0), sau Parisul se va califica în 1/2 finală a Ligii Campionilor .

Echipa din Germania

După ce a purtat tricoul german în Under-18 și categoria Under-19 între 2010 și 2011, Draxler onorează prima sa selecție cu aspirante germane9 august 2011împotriva Ciprului ca parte a calificărilor pentru Euro speră 2013 . În acest meci, el a marcat și primul său gol în speranță (victorie pentru Germania cu 4-1).

7 mai 2012, este preselectat de Joachim Löw în lista celor 27 de jucători care ar putea participa la Euro 2012 . 26 maiApoi, își onorează prima selecție intrând pe locul lui Lukas Podolski în meciul amical împotriva Elveției (5-3 înfrângere).

Două zile mai târziu, Draxler nu se află pe lista finală a jucătorilor chemați de antrenorul german să joace Euro 2012 în Ucraina și Polonia .

Draxler este selectat pentru Cupa Mondială 2014 din Brazilia . A jucat câteva minute împotriva Braziliei în semifinală (7-1 pentru Germania). Cu Mannschaft, a câștigat Cupa Mondială după un meci foarte egal împotriva Argentinei (victorie 1-0 ap).

Convocat pentru Euro 2016 de Löw după performanța sa bună cu Wolfsburg, Draxler și-a confirmat forma în Franța. În optimile de finală împotriva Slovaciei , acesta i-a dat o pasă lui Mario Gómez înainte de a sigila victoria marcând ultimul gol german pentru o victorie cu 3-0.

Convocat pentru Cupa Confederațiilor 2017 cu Mannschaft, Draxler este de asemenea numit căpitan de Löw în timpul acestei competiții. Germania câștigă această a zecea ediție pe2 iulie 2017prin înfrângerea Chile (0-1) pe stadionul Krestovsky din Sankt Petersburg. În timpul competiției Draxler va surprinde în raport cu acuratețea sa tehnică și talentul său, va înscrie împotriva Australiei în primul meci, este numit cel mai bun jucător al competiției și primește trofeul său la finalul finalei de la Diego Maradona . În timpul competiției a reușit să-și demonstreze conducerea pentru a-și conduce echipa către victorie

15 mai 2018, el este reținut de Joachim Löw în pre-lista a 28 de jucători care vor participa la Cupa Mondială din Rusia. El este selectat în cele din urmă de Joachim Löw pentru Cupa Mondială din 2018 după un joc bun împotriva Mexicului, îi lipsește complet jocul împotriva Suediei

Statistici

Într-un club

Statisticile lui Julian Draxler din 16 mai 2021
Sezon Club Campionat Cupa națională Cupa Ligii Supercupa Concurență (e)

Premii colective

Internațional A cu Mannschaft , Julian Draxler a câștigat Cupa Mondială din 2014 , precum și Cupa Confederațiilor din 2017 .

Cu clubul său de antrenament Schalke 04 , a câștigat Cupa Germaniei 2011 și Supercupa Națională în același an . La Paris Saint-Germain din sezonul 2016-2017 , el este campion al Franței de trei ori în 2018 , 2019 și 2020 . Draxler a câștigat și Coupe de France ( 2017 și 2018 ) și Coupe de la Ligue ( 2017 și 2018 ).

Realizările colective ale lui Julian Draxler (11 titluri)
Germania (2) FC Schalke 04 (2) Paris Saint-Germain FC (7)

Distincții personale

Note și referințe

1. „  Julian Draxler  ” , pe PSG.FR (accesat la 7 iunie 2020 ) .
  2. (în) Steleta Schalke, Draxler, devine a patra cea mai tânără , goal.com, 15 ianuarie 2011.
  3. (în) Draxler semnează prelungirea contractului , goal.com, 18 ianuarie 2011.
  4. Foaia meciului Manchester United 4-1 Schalke 04 , eurosport.fr, 4 mai 2011.
  5. „  Wolfsburg îl oferă pe Julian Draxler (oficial)  ” , pe lequipe.fr ,1 st septembrie 2015
  6. Micul joc periculos al lui Julian Draxler , sofoot.com, 5 august 2016, de Sophie Serbini
  8. Julian Draxler la Paris Saint Germain , psg.fr , 3 ianuarie 2017
  9. Video: primul gol al lui Julian Draxler la PSG , lequipe.fr , 7 ianuarie 2017
  10. În Rennes, Julian Draxler oferă cele trei puncte PSG , lequipe.fr , 14 ianuarie 2017
  11. „  Coupe de France: PSG a învins cu ușurință Rennes cu o dublă de la Draxler (0-4)  ”, Eurosport ,1 st februarie 2017( citește online )
  12. RMC SPORT , „  Dublul lui Draxler, primul gol al lui Ben Arfa ... Rennes-PSG debrief  ” , pe RMC SPORT
  13. „  Golul lui Draxler cu 2-0 - Liga Campionilor - Fotbal  ”, Sport24 ,14 februarie 2017( citește online )
  14. Rémi Dupré , " Liga Campionilor  : faza PSG împotriva FC Barcelona  ", Le Monde.fr ,14 februarie 2017( ISSN  1950-6244 , citiți online )
  15. Draxler, Löw surprise , lequipe.fr, 7 mai 2012.
  16. Low lasă Cacau pe margine , francefootball.fr, 28 mai 2012.
  17. „  Euro 2016: Germania a avut loc împotriva Slovaciei (3-0)  ” , pe leparisien.fr , Le Parisien ,26 iunie 2016
  18. „  Cupa Confederațiilor: parizianul Julian Draxler ales cel mai bun jucător al turneului  ” , pe leparisien.fr ,3 iulie 2017
  19. „  Fișierul Julian Draxler  ” , pe footballdatabase.eu
  20. „  Julian Draxler a fost numit cel mai bun jucător al Cupei Confederațiilor  ” pe Skyrock