1 Competiții oficiale naționale și internaționale.

João Daniel Mendes Real este un fotbalist portughez născut pe13 mai 1983în Covilhã . El joacă ca fundaș central.

Biografie

Născut în Covilhã, a început fotbalul în AD Estação, unde a fost antrenat în echipele de tineret, apoi în seniori care militează în a 3 -a Divizie Națională 3.

Joao Real și-a început cariera profesională la Sporting de Covilhã în timpul sezonului 2003-2004, cu care a fost campion al Diviziei a 3 - a de două ori în 2004-2005 și 2007-2008. Primul în 2004-2005, este sărbătorit într-un meci de acasă împotriva UD Oliveirense , după un campionat puternic disputat cu CD Mafra . Al doilea în 2007/2008, sărbătorită pe domeniul CD Olivais e Moscavide după loviturile de departajare pentru a determina câștigătorul liguilha și , astfel , a creșterii în 2 nd  diviziune. ÎnIulie 2005 a mers la o comisie de disciplină în urma suspiciunii de dopaj.

Apoi joacă la Naval, care joacă în Liga ZON Sagres . Primul său an este destul de modest și trebuie să aștepte până15 februarie 2009să debuteze în ligă, jucând opt minute. 17 aprilie 2010, a marcat un gol în meciul împotriva lui Paços de Ferreira, o victorie cu 3-1, dar a marcat și golul adversarilor. Naval a fost retrogradată la sfârșitul sezonului 2010-2011 la portughez a doua divizie . Este un jucător versatil al cărui rol nu se limitează la apărarea centrală, ci participă și la atac și mai ales la piese fixe.

João Daniel Mendes Real a semnat ulterior un contract cu Académica de Coimbra și a câștigat Cupa Portugaliei în 2011-2012 cu noul său club. În mai 2014 , a semnat o prelungire a contractului până în 2017 , cu Académica de Coimbra .

La sfârșitul sezonului 2014-2015, el are la credit sale un total de 96 de jocuri în 1 st divizie portugheză.

Carieră

Oprit la sfârșitul sezonului 2018-2019

Statistica jucătorului

Sinteză

Statisticile lui João Real
Sezon Club Campionat Cupă națională Concurență (e)

Meciuri jucate în cupe continentale

Chibrituri Datat stadiu Adversar Rezultat Minute Competiție Obiective Gol marcat Turn Club
1 8 noiembrie 2012 Estádio EFAPEL , Coimbra Atlético Madrid 2 - 0 90 de minute Europa League 2012-2013 0 Etapa grupelor Academica
2 22 noiembrie 2012 Estádio EFAPEL , Coimbra FC Viktoria Plzeň 1 - 1 90 de minute Europa League 2012-2013 0 Etapa grupelor Academica
3 6 decembrie 2012 Stadionul Bloomfield , Tel Aviv Hapoel Tel Aviv 2 - 0 90 de minute Europa League 2012-2013 0 Etapa grupelor Academica

Cu Académica de Coimbra

Cu SC Covilhã

Cu AD Estação

• Campion Championship 1 st fotbal AF Castelo Branco Divizia în 2002.

Referințe

1. João Real semnează pentru Sporting de Covilhã pe record.xl.pt
  2. João Real merge la comisia de disciplină pe record.xl.pt
  3. Rezumat video al meciului Naval - Paços de Ferreira pe futebol-bonito.blogspot.fr