Retrageri din puncte de vânzare 3084
Echipe
Sala Famei de Baseball
Ales în 2015

John Andrew Smoltz (născut la15 mai 1967în Warren , Michigan , Statele Unite ) este un right- mână aruncator de baseball care a jucat în competițiile majore de la anul 1988 pentru a 2009 de . A jucat 21 din cele 22 de sezoane ale sale cu Atlanta Braves și a fost ales în Sala Famei de Baseball în 2015 .

Smoltz a înregistrat peste 3.000 de lovituri în carieră și a câștigat un trofeu Cy Young în calitate de pitcher al Ligii Naționale în 1996 . De asemenea, a participat la opt jocuri all-star , dominând naționala pentru victorii ( 1996 și 2006 ), pentru salvări ( 2002 ) și lovituri ( 1992 și 1996 ). A câștigat un World Series cu Atlanta în 1995 .

Între 2001 și 2004 , John Smoltz, inițial aruncător de start , a fost folosit ca aruncator de relief și a devenit al doilea aruncător (după Dennis Eckersley ) cu cel puțin un sezon de 20 de victorii și altul de 50 de salvări la major. De asemenea, este singurul pitcher din istorie cu cel puțin 200 de victorii și cel puțin 150 de salvări în carieră.

Începutul operatorului

La liceul Waverly din Lansing, Michigan , John Smoltz este un jucător important în echipele de baschet și baseball, membru al echipei de stat din Michigan în ambele sporturi. El a fost selectat pentru a 22- a  rundă ( 574 a per total) a draftului în 1985 de Detroit Tigers .

Smoltz s-ar fi putut înscrie la echipa de baschet a Universității de Stat din Michigan , dar în cele din urmă a ales baseball. El semnează primul său contract profesional pe22 septembrie 1985. A început în liga minoră cu Lakeland Tigers ( Florida State League ) în sezonul 1986. În 17 jocuri, inclusiv 14 începute, a fost creditat cu 7 victorii pentru 8 pierderi. În 1987, a început sezonul cu Glenn Falls Tigers în Liga de Est (4 victorii, 10 pierderi în 21 de jocuri). 12 august 1987, este transferat la Atlanta Braves în schimbul lui Doyle Alexander , un pitcher veteran care îi va ajuta pe Tigri să câștige titlul Diviziei Est a Ligii Americane . Smoltz este repartizat Richmond Braves în Liga Internațională . În 3 jocuri, el este creditat doar cu o înfrângere.

Primii ani cu bravii (1988-1997)

În 1988, a rămas la Richmond pentru începutul sezonului și a obținut 10 victorii pentru 5 pierderi în 20 de jocuri. 23 iulie, a început în Liga Majoră cu o victorie împotriva New York Mets . El a continuat la patru infrangeri consecutive înainte de a asigura a doua victorie împotriva Chicago Cubs pe28 august. El a terminat primul său sezon cu un record de 2 victorii pentru 7 pierderi și o medie de 5,48 puncte câștigate.
În 1989, a jucat primul său joc de all-star de baseball din liga majoră după un bun început de sezon (11 victorii pentru 6 pierderi). Aruncă în repriza a doua pentru echipa Ligii Naționale , permite un punct și este creditat cu pierderea. A doua sa parte a sezonului a fost marcată de o serie de cinci înfrângeri consecutive în tot atâtea starturi. A terminat cu un record de 12 victorii pentru 11 pierderi și o medie de 2,94 puncte câștigate.

În 1991, a câștigat 14 victorii (ca și în 1990) pentru 13 înfrângeri, în ciuda unei prime părți a sezonului proaste (2 victorii, 11 înfrângeri). El și-a revenit și i-a condus pe Braves la titlul din prima divizie din 1982. Apoi s-au confruntat cu Pirații din Pittsburgh în finala Ligii Naționale, iar Smoltz a încheiat seria cu o victorie în Jocul 7. El a încheiat jocul cu o oprire de 4 0. Bravii se confruntă cu gemenii Minnesota din World Series , dar pierd după șapte întâlniri strânse. Din nou pitcher în jocul 7, el se opune lui Jack Morris. Acesta din urmă aruncă 10 reprize fără a acorda puncte într-una dintre cele mai mari spectacole din seria mondială. Smoltz nu dă niciun punct în timpul celor șapte reprize, dar Bravii pierd în a 10- a  repriză pe un Gene Larkin sigur, în timp ce bazele sunt pline. În general, Smoltz este creditat cu două victorii în patru starturi, permițând doar 5 runde în aproape 30 de reprize și eliminând 26 de bătăi.

În 1992, Smoltz a obținut 15 victorii în 35 de starturi de sezon regulat. El reușește 3 blocaje și aruncă 9 meciuri complete. În finala Ligii Naționale, a câștigat două victorii (meciurile 1 și 4) și trofeul pentru cel mai bun jucător din serie. Bravii ajung la World Series pentru al doilea an consecutiv, dar trebuie să piardă din nou în fața Toronto Blue Jays condusă de Jack Morris. Smolt a câștigat la ambele starturi și a retras 12 bats în 13 reprize.

Înainte de începerea sezonului 1993, Braves a semnat un contract cu pitcherul Greg Maddux . Alături de Tom Glavine și John Smoltz, ei sunt cea mai bună linie de pitching din istoria Ligii Majore. Între ei, ei obțin 57 din cele 104 victorii ale echipei într-un sezon record pentru Braves. Smoltz a terminat cu 15 victorii și 11 pierderi în 35 de jocuri. În finala Ligii Naționale, el este creditat cu prima sa pierdere în playoff - ul împotriva Philadelphia Phillies . Bravii pierd seria în 6 jocuri (2 victorii pentru 4 pierderi).

În 1994, sezonul a fost scurtat din cauza unei greve a jucătorilor. Smoltz obține 6 victorii pentru 10 pierderi în 21 de jocuri. 8 septembrie, este operat pe umărul drept pentru a îndepărta un osteofit [1] . El a revenit în 1995 cu un sezon de 12 victorii (pentru 7 pierderi) și 193 de lovituri (al 2 - lea în Liga Națională). Printre cele mai importante momente ale sezonului său, el a obținut două victorii în două meciuri consecutive consecutive (14 și19 iunieîmpotriva Montrealului și Cincinnati). Bravii ajung din nou la World Series și îi înving pe indienii Cleveland , revendică primul titlu al francizei de la sosirea în Atlanta, datorită parțial performanțelor lui Maddux și Glavine care încep să eclipseze Smoltz.

În 1996, John Smoltz și-a produs cel mai bun sezon profesional cu un record de 24 de victorii și 8 pierderi în 35 de jocuri. A eliminat 276 de bătăi și are o serie de 14 victorii la începutul sezonului. El este selectat pentru a participa la al patrulea joc All-Star. El este pitcherul de start pentru echipa Ligii Naționale și este creditat cu victoria. 22 septembrie, realizează o dublă ispravă împotriva expozițiilor de la Montreal, luând o victorie și lovind o rundă de acasă pentru 3 puncte, oferind avantajul bravilor. Această victorie pentru bravi le asigură un al cincilea titlu consecutiv în divizie. Cele 24 de victorii ale lui Smoltz au stabilit un nou record de când echipa se afla la Atlanta, depășind cele 23 de victorii ale lui Phil Niekro în 1969. Bravii avansează la World Series după ce au eliminat Los Angeles Dodgers și St. Louis . Smoltz a câștigat 3 noi victorii în aceste serii și este jucătorul de start al Jocului 1 din World Series împotriva New York Yankees , absent din finală din 1982. Bravii sunt impuși pe scară largă pe stadionul Yankee cu un scor de 12 la 1. Jocul 2 oferă bravilor un avantaj de două victorii înainte de a reveni la Atlanta. Însă Yankees-ul câștigă patru victorii consecutive și își ia al 23- lea  titlu. Lui Smoltz i se atribuie pierderea din penultimul joc al seriei pierdut cu 0-1 în fața bravilor. El încă câștigat Cy Young Award pentru sezonul său genial regulat și a terminat 11 - lea pentru votul de cel mai bun Leaguer majore .

Sezonul său din 1997 a fost de același calibru, a început din nou 35 de jocuri, dar a câștigat doar 15 victorii (pentru 12 pierderi) din cauza sprijinului limitat din atac. El aruncă 256 innings ( 1 st în NHL) și devine 241 de strikeouturi luate ( 3 - lea în Liga Națională). Este a patra oară în carieră când retrage cel puțin 200 de liliști într-un sezon. Cel mai bun total al său de meci este 12,24 augustîmpotriva Cincinnati Reds . El încheie sezonul cu o medie de 3,02 puncte câștigate, permițând mai puțin de 2 puncte în 22 din cele 35 de starturi ale sale. Bravii au căzut în finala Ligii Naționale împotriva Florida Marlins , câștigători surpriză ai World Series câteva zile mai târziu. În decembrie, a avut o altă operație artroscopică pe umărul drept pentru a elimina depunerile de calciu din apropierea articulației brațului.

De la pitcher de start la pitcher de relief (1998-2004)

În 1998, Smoltz a început sezonul pe lista rănitelor după operația la umăr, dar a revenit cu un record de 4 victorii neînvinsă în primele sale 6 starturi, cel mai bun început de carieră al sezonului. A fost pus din nou la odihnă la începutul lunii iunie pentru o inflamație a umărului. Pentru revenirea sa, a câștigat o altă victorie împotriva expozițiilor de la Montreal din20 iunie. El continuă dominația lui pe movila cu două shutouts împotriva Pittsburgh Pirates pe24 iulieși cu care se confruntă New York Mets pe6 septembrie. El adaugă încă trei victorii pentru a-și încheia sezonul cu patru victorii consecutive în tot atâtea starturi. În total, a câștigat 15 victorii pentru 3 pierderi, cel mai bun procent de victorie din Liga Majoră din 1998 (0,850). Este, de asemenea, al treilea an consecutiv în care a obținut cel puțin 15 victorii. Bravii eșuează pentru a doua oară la rând în finala Ligii Naționale împotriva San Diego Padres .

Sezonul său din 1999 a fost marcat de două noi rămâneri pe lista accidentărilor, încă din cauza unei dureri de umăr drept. Cu toate acestea, el a început sezonul cu 4 victorii in aprilie, inclusiv un 3-0 shutout împotriva Cincinnati Reds pe30 aprilie, în care permite un singur hit (o premieră în carieră). El lovește chiar și o rundă acasă, lucru rar pentru un ulcior. El are în medie 1,51 puncte câștigate în 5 starturi și este numit Pitcher of the Month în Liga Națională. Cinci zile mai târziu, el a obținut a cincea victorie împotriva cardinalilor și pentru prima dată a înregistrat un record de 5 victorii neînvinsă pentru a începe sezonul. 7 iunieA devenit cel de-al 53- lea  bowler din istoria Ligii Majore care s-a retras în 2000 de mixere luate. 26 septembrieEste câștigătorul pitcherului când a câștigat Braves împotriva Montreal Expos, asigurând cel de-al 8- lea  titlu al diviziei consecutive pentru Atlanta. El reînnoiește o performanță în 1991 și 1996. El a terminat sezonul cu un record de 11 victorii și 8 pierderi în medie 3,19 ERA ( 5 - lea în Liga Națională). El este cel mai important jucător al bravilor în rândul jucătorilor cu o medie de .274, 1 homerun și 7 RBI-uri , câștigându-i primul său Trofeu Silver Slugger .

23 martie 2000, înainte de începerea sezonului, Smoltz este supus unei intervenții chirurgicale la nivelul ligamentului colateral ulnar (ligamentul intern al cotului ) și rămâne indisponibil pe tot parcursul anului. Se întoarce la rotația ulciorilor17 mai 2001împotriva Colorado Rockies . Părăsește meciul după 3 reprize și 5 puncte permise. Este creditat cu o pierdere, iar celelalte patru starturi ale sale vor fi mixte. Recordul său este de 2 victorii și 2 pierderi în 5 starturi, cu o medie de 5,76 puncte câștigate. 10 iunie, este din nou plasat pe lista rănitului pentru tendinită la cotul drept. 22 iulie, Bravii i-au dat pentru prima dată rolul de pitcher de relief împotriva Expo-urilor de la Montreal. A terminat jocul a 9- a  repriză cu 9 lovituri cu 7 ieșiri. A devenit treptat un pitcher dominant în jocul târziu în Liga Națională, câștigând 10 salvări în 11 ocazii. I se atribuie prima salvare17 augustîmpotriva San Francisco Giants , izbucnind 4 bătători în ultimele două reprize ale jocului care s-a încheiat cu o victorie cu 2-1 pentru Braves. Recordul său de jucător de ajutor este o victorie pentru o singură pierdere și 37 de lovituri în 34 de reprize aruncate.

În 2002, pentru primul său sezon complet ca jucător de finalizare, a terminat sezonul cu 55 de salvări și a doborât recordul anterior de salvări într-un sezon din Liga Națională (53, de Randy Myers de la Cubs în 1993 și Trevor Hoffman de la Padres în 1998). A terminat pe locul trei la votul pentru trofeul Cy Young și pe locul opt în votul pentru cel mai bun jucător din Liga Națională. El a stabilit două noi recorduri pentru franciză, obținând 25 de salvări consecutive în tot atâtea ocazii și depășind recordul anterior de salvări în sezon (39 de Mark Wohlers în 1996). De asemenea, el devine al doilea pitcher care are un sezon cu cel puțin 50 de salvări și un sezon cu cel puțin 20 de victorii. În finală, el a terminat două jocuri împotriva San Francisco Giants și a permis doar un punct într-o manevră la domiciliu a lui Barry Bonds în Jocul 2 din Divizia Seriei.

El și-a continuat dominația la noul său post în 2003, cu 45 de salvări din 49 de oportunități. Cu Éric Gagné , el este al doilea jucător de relief care a numărat cel puțin 100 de salvări în două sezoane consecutive. El are cea mai scăzută carieră câștigată în medie 1.12 (8 parcurse câștigate în 64 1 ⁄ 3 reprize). În seria diviziei împotriva lui Chicago Cubs , el obține cea de-a 13- a  victorie în finala din jocul 2 (în ciuda unei salvări eșuate) și o viață în jocul 4.7 octombrie, el este supus unei alte operații pentru a-și curăța cicatricile de pe umărul drept. El joacă doar șase jocuri în pre-sezon, dar sezonul său din 2004 are același calibru ca și cel anterior, cu 44 de salvări din 49 de oportunități. El devine primul jucător Braves care se aliniază timp de trei sezoane consecutive cu cel puțin 30 de salvări. În seria diviziei cu Houston Astros , el obține a 14- a  victorie în finală (jocul 4). El nu permite niciun punct în 5 reprize de relief în două jocuri.

Cu 154 de salvări din Atlanta din 2001 și 2004, Smoltz a stabilit un record de franciză care a deținut până la 6 iunie 2014, când a fost bătut de Craig Kimbrel .

Revenirea la rotația Bravilor (2005-2008)

După trei sezoane complete ca jucător de finalizare, conducerea Braves îi acordă lui Smoltz dreptul de a reveni la rotația de lansare inițială pentru sezonul 2005.

Primul său joc ca titular s-a transformat rapid într-un coșmar. El permite șase alergări câștigate în doar 1 2 ⁄ 3 reprize (13 lilieci în total, 6 lovituri) împotriva Florida Marlins în deschiderea sezonului pentru Braves pierdut cu 9-0. Aceasta este a patra oară. În carieră, el părăsește meciul după atât de puține reprize aruncate. După alte două starturi bune pe teren, recordul său este de 3 pierderi datorită unui atac limitat (3 puncte marcate de Braves la cele trei ieșiri ale sale). Ulterior, Smoltz a găsit statistici mai în concordanță cu nivelul său și a terminat prima parte a sezonului cu un record de 9 victorii pentru 5 pierderi. Tony La Russa , manager al Cardinalilor St. Louis și al jocului All-Star din Liga Națională din 2005, îl alege să joace în al șaptelea joc All-Star. Smoltz îi dă lui Miguel Tejada o lovitură de gol în a doua repriză, iar Liga Americană câștigă cu 7-5. El este creditat că a pierdut a doua oară într-un joc All-Star (pentru o victorie). Câteva zile mai târziu,15 iulie, a câștigat a zecea victorie a sezonului împotriva fostului său coechipier Tom Glavine, pitcher pentru New York Mets . În același meci, și-a retras 2.500 de bătăi în grevă ( Jose Reyes în a cincea repriză). Este cea de-a 27- a  pitcher Major League care a atins acest nivel. El și-a încheiat sezonul cu un record de 14 victorii și 7 pierderi, o medie de 3,06 parcurse câștigate și 169 de lovituri. Pentru a opta oară în carieră, el a depășit 200 de reprize pe parcursul sezonului. În ciuda faptului că a scăzut la sfârșitul sezonului din cauza umărului drept înfricoșat, Smoltz a câștigat singura victorie din serie a Bravilor împotriva Houston Astros , viitorul finalist al World Series. A permis doar un punct în 7 reprize și a retras 5 batsmeni în așteptări.

În 2006, în vârstă de 39 de ani, și-a confirmat întoarcerea la cei mai buni jucători de start din Liga Majoră. El a încheiat sezonul cu 16 victorii ( 1 st legat în Liga Națională) si 9 infrangeri in 35 începe. El aruncă din nou peste 200 de reprize (232, a 4- a în Liga Națională) și retrage peste 200 de bataci la greve pentru a cincea oară în carieră (211, a 3 -a în Liga Națională). El a câștigat său 16 - lea  shutout cariera sa , în 51 - lea  joc complet împotriva San Diego Padres pe15 aprilie(Victorie 2-0 pentru Bravi). Aruncă încă două meciuri complete pentru două victorii (12 mai împotriva naționalilor și a 11 augustcu fața către Brewers). El și-a încheiat sezonul cu o serie de 4 victorii consecutive, cu o medie de 0,94 puncte câștigate. În ciuda performanțelor sale bune, el a terminat al șaptelea și mult în spatele lui Brandon Webb la votul Cy Young Trophy .

21 septembrie 2006, Bravii anunță că exercită opțiunea de 8 milioane de dolari pe contractul lui John Smoltz pentru sezonul 2007. 26 aprilie 2007, Smoltz semnează o prelungire a contractului cu Bravii. Noul contract prevede un salariu de 14 milioane de dolari în 2008, o opțiune de 12 milioane de dolari în 2009 și o opțiune de 12-13 milioane de dolari în 2010 (în funcție de capacitatea lui Smoltz de a juca cel puțin 200 de reprize în 2008 și 2009).

24 mai 2007Exact la 11 ani după ce a câștigat a 100- a  victorie, John Smoltz a câștigat cea de-a 200- a  victorie asupra New York Mets și Tom Glavine. Apoi a devenit primul pitcher care a acumulat 200 de victorii în carieră și 150 de salvări.

22 aprilie 2008El a devenit al 16- lea  bowler din istoria ligii majore care a atins nivelul de 3000 de retrageri în timpul unei pierderi împotriva Washington Nationals .

Boston Red Sox

În 2009 , după 21 de sezoane la Atlanta, Smoltz a semnat un contract pe un an cu Boston Red Sox .

7 august 2009, Red Sox mulțumesc veteranului ulcior.

Cardinali Saint-Louis

19 august 2009, Smoltz semnează un contract pe un an cu cardinalii Saint-Louis . A jucat acolo ultimele 7 jocuri din cariera sa.

Alegerea Hall of Fame din baseball

John Smoltz a fost ales la Sala Famei de Baseball pe6 ianuarie 2015. În primul său an de eligibilitate, a terminat 3 e din vot cu 82,9% din voturile exprimate de membrii Asociației Scriitorilor de Baseball din America , cu mult peste minimul de 75% necesar pentru alegerile de la Templu. El și-a făcut intrarea la o ceremonie la Cooperstown din26 iulie 2015, alături de Randy Johnson , Pedro Martinez și Craig Biggio . Sosirea la Panteon completează trio-ul aruncătorilor de stele din perioada de glorie a Bravilor, Greg Maddux și Tom Glavine fiind aleși acolo în 2014 , tot în primul lor an de eligibilitate, și incluși în același timp cu fostul lor manager , Bobby Cox .