Sport | Echitatie |
---|---|
Organizator (i) | FEI |
Ediții | Al patrulea |
Locuri) |
Stadionul Chapín , Jerez de la Frontera Spania |
Datat | 10 septembrie 2002 - 22 septembrie 2002 |
Națiunilor | 48 |
Navigare
În 2002 Jocurile Mondiale Ecvestre au fost organizate în Spania în Jerez de la Frontera . Această ediție marchează apariția reining ca a șaptea disciplină a acestor jocuri.
Patruzeci și cinci de medalii au fost distribuite în timpul acestei ediții a Jocurilor Ecvestre.
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 4 | 2 | 3 | 9 |
2 | Franţa | 4 | 2 | 1 | 7 |
3 | Statele Unite | 3 | 3 | 2 | 8 |
4 | Olanda | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 |
Emiratele Arabe Unite | 1 | 0 | 0 | 1 | |
7 | Italia | 0 | 2 | 1 | 3 |
8 | Suedia | 0 | 1 | 2 | 3 |
9 | Canada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Spania | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Regatul Unit | 0 | 1 | 1 | 2 | |
12 | Danemarca | 0 | 1 | 0 | 1 |
elvețian | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Finlanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Clasament | Lider | Țară | Puncte de dresaj | Puncte de maraton | Manevrarea punctelor | Puncte totale |
---|---|---|---|---|---|---|
Thistle Ijsbrand | Olanda | 34.08 | 100,22 | 0,00 | 134.3 | |
Christoph Sandmann | Germania | 41.6 | 93,97 | 0,5 | 136.07 | |
Tomas Eriksson | Suedia | 43.04 | 92,63 | 5.00 | 140,67 |
Clasament | Lideri | Țară | Puncte totale |
---|---|---|---|
Ijsbrand Thistle Mark Weusthof Tom Monhemius |
Olanda | 275,00 | |
Tucker Johnson Chester Weber James Fairclough |
Statele Unite | 286,50 | |
Christoph Sandmann Rainer Duen Michael Freund |
Germania | 178,30 |
Clasament | Călăreț | Cal | Țară | Puncte de dresaj | Puncte Steeple-Chase | Puncte încrucișate | Puncte de obstacol | Puncte totale |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jean Teulere | Speranța Mării | Franţa | 34,20 | 0,00 | 7,60 | 4.00 | 45,80 | |
Jeanette Brakewell | Este randul tau | Regatul Unit | 45,20 | 0,00 | 2,80 | 4.00 | 52,00 | |
Piia Pantsu | Ypäjā Karuso | Finlanda | 35,00 | 0,00 | 9.60 | 8.00 | 52,60 |
Clasament | Călăreți | Cai | Țară | Puncte totale |
---|---|---|---|---|
John Williams Kimberly Vinoski David O'Connor Amy Tryon |
Carrick Winsome Adante Giltedge Poggio II |
Statele Unite | 175,40 | |
Cédric Lyard Jean Teulère Jean-Luc Forța Didier Courrèges |
Fine Merveille Espoir de la Mare Crocus Jacob Free Style ENE HN |
Franţa | 192.40 | |
Jeanette Brakewell Pippa Funnell William Fox-Pitt Leslie Law |
Over To You Supreme Rock Tamarillo Shear H20 |
Regatul Unit | 199,00 |
Clasament | Călăreț | Cal | Țară | Notă finală |
---|---|---|---|---|
Nadine Capellmann | Farbenfroh | Germania | 237,51 | |
Beatriz Ferrer-Salat | Beauvalais | Spania | 234,38 | |
Ulla salzgeber | Ruginit 47 | Germania | 233,54 |
Clasament | Călăreți | Cai | Țară | Scorul total |
---|---|---|---|---|
Nadine Capellmann Ulla Salzgeber Klaus Husenbeth Ann-Kathrin Linsenhoff |
Farbenfroh Rusty 47 Piccolino Renoir-Unicef |
Germania | 5642 | |
Deborah McDonald Lisa Wilcox Susan Blinks Guenter Seidel |
Brentina Relevant Flim Flam Nikolaus 7 |
Statele Unite | 5527 | |
Beatriz Ferrer-Salat Rafael Soto Andrade Juan Antonio Jimenz Cobo Ignacio Rambla Algarin |
Beauvalais Invasor Guizo Granadero |
Spania | 5403 |
Clasament | Călăreț | Cal | Țară | Timp | Viteza medie |
---|---|---|---|---|---|
Ahmed bin Mohd al Maktoum | Arcaş | Emiratele Arabe Unite | 9:19:29 | 17,19 km / h | |
Antonio Rosi | Alex Raggio di Sole | Italia | 9:35:23 | 16,72 km / h | |
Sunny demedy | Fifi du Bagnas | Franţa | 9 h 38 min 47 s | 16,62 km / h |
Clasament | Călăreți | Cai | Țară | Timpul total |
---|---|---|---|---|
Emmanuelle Bellefroid Jean-Philippe Frances Sunny Demedy Maya Killa Perringerard |
Antinea de Nau Djellab * HN Fifi din Bagnas Varoussa |
Franţa | 30 h 37 min 01 s | |
Roberto Busi Antonio Rosi Fausto Fiorucci Mario Cutolo |
Al Jasir Alex Raggio di Sole Faris Jabar Zyad el Asil |
Italia | 31 h 05 min 52 s | |
Kristie McGaffin Penelope Toft Margaret Wade Susan Crockett |
Castelbar Macleod Bremervale Justiție Tratatul Castelbar Jonah |
Australia | 32 h 57 min 47 s |
Clasament | Călăreț | Cal | Țară | Puncte totale |
---|---|---|---|---|
Tom mccutcheon | Gunners Special Nite | Statele Unite | 228,00 | |
Craig schmersal | Domnul Montana Nic | Statele Unite | 223,00 | |
Duane Latimer | Dun Playin Tag | Canada | 222,50 |
Clasament | Călăreți | Cai | Țară | Puncte totale |
---|---|---|---|---|
Shawn Flarida Tom McCutcheon Craig Schmersal Scott McCutcheon |
San Jo Freckless Conquistador Whiz Tidal Wave Jack Inwhizable |
Statele Unite | 657,5 puncte | |
François Gauthier Jason Grimshaw Shawna Sapergia Patrice St-Onge |
Ghost Buster Baby Listo Pollito Lena Pretty Much Eagle Slip Me Another Kiss |
Canada | 650,0 puncte | |
Dario Carmignani Adriano Meacci Nic Cordioli Marco Manzi |
Frozen Sailor Jodi Tamara RS Little Red Jaba Snapper spaniol |
Italia | 646,0 puncte |
Clasament | Călăreț | Țară | Fein Cera | Mulberry Dollar | Liscalgot | Utfors Mynta | Puncte totale |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dermott lennon | Irlanda | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | |
Eric Navet | Franţa | ? | 0 | ? | ? | 8 | |
Peter Wylde | Statele Unite | ? | ? | ? | ? | 12 | |
Al patrulea | Helena Lundbäck | Suedia | ? | ? | ? | ? | 21 |
Finala rotativă îi reunește pe cei mai buni 4 călăreți și cai din competiție. Fiecare călăreț călărește pe rând cei patru cai pe un traseu. În caz de egalitate în numărul de puncte, se organizează un salt cu cronometru pentru a determina câștigătorul.
Clasament | Călăreți | Cai | Țară | Puncte totale |
---|---|---|---|---|
Éric Levallois Eric Navet Gilles Bertrán de Balanda Reynald Angot |
Diamant de Semilly Ecolit Dollar du Mûrier Crocus Graverie Tialoc M |
Franţa | 13.22 | |
Malin Baryard Helena Lundbäck Royne Zetterman Peter Eriksson |
H&M Butterly Flip Utfors Mynta Richmont Park VDL Cardento 933 |
Suedia | 21.02 | |
Jos Lansink Peter Postelmans Stanny Van Paesschen Philippe Lejeune |
AK Caridor Z Oleander O de Pomme Nabob de Rêve |
Belgia | 22,68 |
Clasament | Voltigeur | Lungime | Cal | Țară | Notă finală |
---|---|---|---|---|---|
Matthias lang | Marina Dupon Joosten | Jester Breceen * HN | Franţa | 8.973 | |
Gero Meyer | Kirsten graf | Kolumbus | Germania | 8,771 | |
Devon maitozo | Petra Reichelt | Abu Dhabi 2 | Statele Unite | 8.612 |
Clasament | Voltigeuse | Lungime | Cal | Țară | Notă finală |
---|---|---|---|---|---|
Nadia Zülow | Agnes Werhahm | Universul Rubins | Germania | 8.835 | |
Rikke laumann | Johnny Fiskbaek | Milano | Danemarca | 8.555 | |
Ines Jückstock | Ruth jückstock | Dallmers Little Foot | Germania | 8.450 |
Clasament | Lungime | Cal | Țară | Notă finală |
---|---|---|---|---|
Hanne Strübel | Rătăcitor | Germania | 8.199 | |
Annemarie Gebs iun | Grozav | elvețian | 8.042 | |
Johnny Fiskbaek | Galestro | Suedia | 7.821 |