Organizator (i) | Consiliul internațional pentru sporturi militare (CISM) |
---|---|
Locuri) | Valea Aosta ( Italia ) |
Datat | din 20 martie până în25 martie 2010 |
Participanți |
43 de țări 800 de sportivi |
Încercări | 27 evenimente |
Prima ediție a Iarnă Militare Jocurile Mondiale, organizate de Consiliul Internațional Militar Sport (CISM), a avut loc în Valea Aosta de la 20 la25 martie 2010.
Au fost acordate 27 de premii pentru Aosta la următoarele discipline:
Ski alpinismul este un sport demonstrativ în timpul acestei competiții.
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Gigant | Adrien Théaux | Manfred Moelgg | Massimiliano Blardone |
Slalom | Giuliano Razzoli | Matthias Tippelreither | Stefan Kogler |
Slalomul echipei | Italia | Slovenia | Serbia |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Gigant | Denise Karbon | Irene curtoni | Fanny chmelar |
Gigantul echipei | Italia | Austria | România |
Slalom | Fanny chmelar | Marion bertrand | Tessa Worley |
Slalomul echipei | Franţa | România |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Patrula de 25 km | Estonia | elvețian | Franţa |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Patrula de 15 km | Norvegia | China | Polonia |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
10 km sprint | Hans Martin Gjedrem | Roland Lessing | Christian Martinelli |
Echipa de sprint de 10 km | Italia | Norvegia | Finlanda |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
7,5 km sprint | Krystyna Palka | Wang chunli | Roberta Fiandino |
Echipa sprint de 7,5 km | Polonia | China | Norvegia |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
15 km liber | Vincent Vittoz | Toni Ficat | Giorgio Di Centa |
15 km liberi de echipe | Franţa | Italia | elvețian |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
10 km liber | Natalia Korosteleva | Kari Henneseid Eie | Marianna Longa |
15 km liberi de echipe | Italia | Franţa | Norvegia |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
De interior | Klemen Becan | Kilian Fischhuber | Flavio Crespi |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
De interior | Maja Vidmar | Martina Cufar | Marion poitevin |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
500 m | Nie Xin | Cui Liang | Roberto Serra |
1500 m | Song weilong | Nie Xin | Torsten Kroger |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
500 m | Ma Shuai | Soare Huizhu | Veronika windisch |
1500 m | Evgenia Radanova | Soare Huizhu | Veronika windisch |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Individual | Eduard Khrennikov | Elvind Tonna | Vasily Glukharev |
Echipă | Rusia | Norvegia | Finlanda |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Individual | Christelle Gros | Natalia Naumova | Elodie Bourgeois-Pin |
Echipă | Franţa | Rusia | Lituania |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 6 | 3 | 7 | 16 |
2 | Franţa | 6 | 2 | 4 | 12 |
3 | China | 3 | 7 | 0 | 10 |
4 | Rusia | 3 | 2 | 1 | 6 |
5 | Norvegia | 2 | 4 | 2 | 8 |
6 | Slovenia | 2 | 2 | 0 | 4 |
7 | Polonia | 2 | 0 | 1 | 3 |
8 | Estonia | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Germania | 1 | 0 | 3 | 4 |
10 | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Austria | 0 | 3 | 2 | 5 |
12 | elvețian | 0 | 2 | 1 | 3 |
13 | România | 0 | 1 | 1 | 2 |
14 | Finlanda | 0 | 0 | 2 | 2 |
13 | Lituania | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 |