Japonia la Jocurile Olimpice de Iarnă din 2012
Japonia a participat la Jocurile Olimpice de tineret de iarnă 2012 în Innsbruck , în Austria , de la 13 la22 ianuarie 2012.
Medalii
Rezultate
ski alpin
Un antrenor.
Bărbați
Atlet
|
Test
|
Final
|
---|
Runda 1
|
Runda 2
|
Total
|
Rang
|
---|
Seiya Hiroshima (廣島 聖 也 )
|
Slalom
|
47s 64
|
42s 68
|
1 min 30 s 32
|
25
|
Slalom uriaș
|
Anii 59 09
|
55s 67
|
1:54 76
|
7
|
Super-G
|
|
1:06:00
|
12
|
Combinat
|
1:05:54
|
37s 86
|
1:43:40
|
11
|
femei
Atlet
|
Test
|
Final
|
---|
Runda 1
|
Runda 2
|
Total
|
Rang
|
---|
Kayo Denda (傳 田 佳 代 )
|
Slalom
|
Nu a terminat
|
Slalom uriaș
|
1 min 00 s 99
|
1:01:68
|
2:02:67
|
23
|
Super-G
|
|
1:10:77
|
23
|
Combinat
|
1:09:29
|
38 s 95
|
1 min 48 s 24
|
18
|
Bob
femei
Atlet
|
Test
|
Final
|
---|
Runda 1
|
Runda 2
|
Total
|
Rang
|
---|
Maria Oshigiri (押 切 麻 李 亜 ) Shizuka Uehara (上原 志 津 佳 )
|
Bob cu două femei
|
57s 55
|
57s 60
|
1:55:15
|
8
|
Schi fond
Un antrenor.
Bărbați
Atlet
|
Test
|
Final
|
---|
Timp
|
Rang
|
---|
Kentarō Ishikawa (石川 謙 太郎 )
|
10 km bărbați
|
29:40:02
|
2
|
Takuto Terabayashi (寺 林 拓 人 )
|
10 km bărbați
|
31 min 30 s 9
|
17
|
femei
Atlet
|
Test
|
Final
|
---|
Timp
|
Rang
|
---|
Maki Ōdaira (大平 麻 生 )
|
5 km femei
|
16:34:08
|
19
|
Kozue Takizawa (滝 沢 こ ず え )
|
5 km femei
|
15:45 3
|
8
|
Sprint
Atlet
|
Test
|
Calificare
|
Sfert de finala
|
Semi finala
|
Final
|
---|
Total
|
Rang
|
Total
|
Rang
|
Total
|
Rang
|
Total
|
Rang
|
---|
Kentarō Ishikawa (石川 謙 太郎 )
|
Sprint bărbați
|
1 min 45 s 61
|
7 Î
|
1 min 48 s 8
|
1 Î
|
1 min 46 s 2
|
2 Î
|
1 min 49 s 9
|
6
|
Takuto Terabayashi (寺 林 拓 人 )
|
Sprint bărbați
|
1:51 89
|
32
|
Necalificat
|
Maki Ōdaira (大平 麻 生 )
|
Sprint femei
|
2:13:94
|
34
|
Necalificat
|
Kozue Takizawa (滝 沢 こ ず え )
|
Sprint femei
|
2:10:80
|
29 Î
|
2:05:06
|
6
|
Necalificat
|
Curling
Un lider de echipă.
Echipă mixtă
Bărbați
-
Shingo Usui (臼 井 槙 吾 ) : Săriți
-
Tsukasa Horigome (堀 篭 司 ) : Al doilea
Fetelor
-
Mizuki Kitaguchi (北 口 瑞 季 ) : Al treilea
-
Mako Tamakuma (玉 熊 真 子 ) : Plumb
Clasificarea rundei principale
Clasificarea finală a rundei principale
|
Principalele rezultate ale rundei
Meciul 1
D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Japonia (Usui) X
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
|
|
4
|
Suedia (Wranå)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
|
|
5
|
Meciul 2
B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Japonia (Usui)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
X
|
|
|
5
|
Italia (Mosaner) X
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
|
|
3
|
Meciul 3
D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Austria (Genner)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
|
5
|
Japonia (Usui) X
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
|
7
|
Meciul 4
D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Rusia (Vaskov)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
2
|
|
|
6
|
Japonia (Usui) X
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
|
|
5
|
|
Meciul 5
LA
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Japonia (Usui)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
|
7
|
Marea Britanie (Menzies) X
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
|
5
|
Meciul 6
VS
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Japonia (Usui)
|
0
|
0
|
3
|
3
|
2
|
1
|
X
|
X
|
|
|
9
|
Germania (Rothballer) X
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
|
|
2
|
Meciul 7
LA
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Canada (Scoffin) X
|
3
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
2
|
X
|
|
|
9
|
Japonia (Usui)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
|
|
4
|
|
Sfert de finala
D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Japonia (Usui)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
|
|
3
|
Elveția (Brunner) X
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
|
|
4
|
Dublu mixt
16 e final
VS
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Thomas Scoffin ( CAN ) Kelsi Heath ( NZL )
|
0
|
0
|
4
|
1
|
1
|
0
|
3
|
X
|
|
|
9
|
Mizuki Kitaguchi ( JPN ) Thomas Muirhead ( GBR ) X
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
|
|
5
|
VS
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Corryn Brown ( CAN ) Martin Reichel ( AUT ) X
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
0
|
|
|
6
|
Shingo Usui ( JPN ) Cao Ying ( CHN )
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
|
|
4
|
|
VS
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Robert-Kent Päll ( EST ) Emily Gray ( CAN )
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
|
|
2
|
Anastasia Moskaleva ( RUS ) Tsukasa Horigome ( JPN ) X
|
1
|
1
|
3
|
0
|
1
|
1
|
1
|
X
|
|
|
8
|
VS
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Frederike Manner ( GER ) Derek Oryniak ( CAN )
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
|
|
1
|
Yoo Min-hyeon ( KOR ) Mako Tamakuma ( JPN ) X
|
3
|
2
|
3
|
0
|
5
|
1
|
X
|
X
|
|
|
14
|
|
8 e final
B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Anastasia Moskaleva ( RUS ) Tsukasa Horigome ( JPN ) X
|
1
|
0
|
2
|
2
|
1
|
1
|
X
|
X
|
|
|
7
|
Marek Černovský ( ??? ) Rachel Hannen ( GBR )
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
|
|
1
|
|
B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Yoo Min-hyeon ( KOR ) Mako Tamakuma ( JPN ) X
|
2
|
0
|
3
|
1
|
1
|
0
|
2
|
X
|
|
|
9
|
Amos Mosaner ( ITA ) Irena Brettbacher ( AUT )
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
X
|
|
|
4
|
|
Sfert de finala
LA
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Martin Sesaker ( NOR ) Kim Eun-bi ( KOR ) X
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
|
7
|
Anastasia Moskaleva ( RUS ) Tsukasa Horigome ( JPN )
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
|
6
|
|
VS
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Duncan Menzies ( GBR ) Taylor Anderson ( SUA ) X
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
|
|
4
|
Yoo Min-hyeon ( KOR ) Mako Tamakuma ( JPN )
|
0
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
|
|
7
|
|
Semi finala
D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Martin Sesaker ( NOR ) Kim Eun-bi ( KOR ) X
|
0
|
5
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
3
|
|
|
13
|
Yoo Min-hyeon ( KOR ) Mako Tamakuma ( JPN )
|
2
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
|
|
6
|
Meci de medalie de bronz
B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Total
|
---|
Korey Dropkin ( SUA ) Marina Verenich ( RUS ) X
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
|
6
|
Yoo Min-hyeon ( KOR ) Mako Tamakuma ( JPN )
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
|
5
|
Patinaj artistic
Un șef de echipă și doi antrenori.
Bărbați
Sportiv (i)
|
Test
|
PC / DO
|
PL / DL
|
Total
|
---|
Puncte
|
Rang
|
Puncte
|
Rang
|
Puncte
|
Rang
|
---|
Shōma Uno (宇 野 昌 磨 )
|
Individual
|
51,52
|
6
|
115,63
|
2
|
167,15
|
2
|
Shū Nakamura (中 村 優 )
|
Individual
|
42,34
|
10
|
111,88
|
3
|
154,22
|
6
|
femei
Sportiv (i)
|
Test
|
PC / DO
|
PL / DL
|
Total
|
---|
Puncte
|
Rang
|
Puncte
|
Rang
|
Puncte
|
Rang
|
---|
Risa Shōji (庄 司 理 紗 )
|
Individual
|
47,29
|
6
|
88.03
|
5
|
135,32
|
6
|
Amestecat
Sportivi
|
Test
|
Bărbați
|
femei
|
Dans de gheață
|
Total
|
---|
Scor
|
Rang
|
Puncte
|
Scor
|
Rang
|
Puncte
|
Scor
|
Rang
|
Puncte
|
Puncte
|
Rang
|
---|
Echipa 4 Shoma Uno ( JPN ) Jordan Bauth ( SUA ) Eugenia Tkachenka / Yuri Gulitski ( BLR )
|
Trofeul echipei
|
112,72
|
2
|
7
|
77,84
|
2
|
7
|
44,36
|
7
|
2
|
16
|
1
|
Schi liber
Un antrenor.
Cros de schi
Atlet
|
Test
|
Calificare
|
Sfert de finala
|
Semi finala
|
Final
|
---|
Timp
|
Rang
|
Rang
|
Rang
|
Rang
|
---|
Yūki Nakagawa (中 川 雄 生 )
|
Oameni de schi cross
|
1 min 00 s 27
|
16
|
Anulat
|
Schi cu jumătate de pipă
Hochei pe gheata
Un manager.
Bărbați
Sportiv (i)
|
Test
|
Calificare
|
marele final
|
---|
Puncte
|
Rang
|
Puncte
|
Rang
|
---|
Seiya Furukawa (古 川 誠 也 )
|
Concurență de agilitate
|
30
|
2 Î
|
19
|
3
|
femei
Sportiv (i)
|
Test
|
Calificare
|
marele final
|
---|
Puncte
|
Rang
|
Puncte
|
Rang
|
---|
Akane Deguchi (出口 茜 )
|
Concurență de agilitate
|
20
|
4 Î
|
16
|
7
|
Nordic combinat
Un antrenor.
Bărbați
Atlet
|
Test
|
Sărituri cu schiurile
|
Schi fond
|
Final
|
---|
Puncte
|
Rang
|
Întârziere
|
Timpul de schi
|
Timpul total
|
Rang
|
---|
Gō Yamamoto (山 元 豪 )
|
Bărbați individuali
|
132,5
|
2
|
0 min 20
|
26:19
|
26:39:09
|
3
|
Patinaj rapid pe pistă scurtă
Un antrenor.
Bărbați
femei
- * Beneficiu dat din cauza interferenței cu un alt patinator
Amestecat
Schelet
Bărbați
femei
Atlet
|
Test
|
Final
|
---|
Runda 1
|
Runda 2
|
Total
|
Rang
|
---|
Saki Andō (安藤 早 紀 )
|
Femeile individuale
|
Anulat
|
1:02:42
|
1:02:42
|
14
|
Sărituri cu schiurile
Doi antrenori.
Bărbați
Atlet
|
Test
|
1 st salt
|
2 e sari
|
Total
|
---|
Distanţă
|
Puncte
|
Distanţă
|
Puncte
|
Puncte
|
Rang
|
---|
Yukiya Satō (佐藤 幸 椰 )
|
Bărbați individuali
|
77,0 m
|
136,6
|
73,0 m
|
123,5
|
260.1
|
3
|
femei
Echipa cu combinat nordic
Snowboard
Un manager.
Bărbați
femei
Atlet
|
Test
|
Calificare
|
Semi finala
|
Final
|
---|
Runda 1
|
Runda 2
|
Rang
|
Runda 1
|
Runda 2
|
Rang
|
Runda 1
|
Runda 2
|
Rang
|
---|
Hikaru Ōe (大江 光 )
|
Femeile cu jumătate de pipă
|
82,00
|
78,00
|
2 Î
|
|
95,75
|
96,25
|
1
|
Patinaj de viteză
Un manager.
Bărbați
femei
Articol asociat
Referințe
-
(în) [PDF] " Innsbruck 2012 Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineri, purtători de steaguri NOC "
General
Link extern