Iranul la Jocurile Olimpice de vară din 2012 | |||||||||||
Cod CIO | IRI | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Londra | ||||||||||
Participare | 16 - lea | ||||||||||
Sportivi | 53 (în 14 sporturi) | ||||||||||
Purtator de steag | Ali Mazaheri | ||||||||||
|
|||||||||||
Iranul la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
Iran participă la Jocurile Olimpice de vară 2012 în Londra . Aceasta este a 16- a sa participare la Jocurile Olimpice de vară .
Sport | Disciplinat | Sportiv (i) | Performanţă | Datat |
---|---|---|---|---|
Medalii de aur: 7 | ||||
Ridicare de greutăți | Peste 105 kg bărbați | Behdad Salimi | 455 kg | 7 august |
Mai puțin de 105 kg bărbați | Navab Nasirshelal | 411 kg | 6 august | |
Mai puțin de 94 kg bărbați | A spus Mohammadpour | 4 august | ||
Luptă | Sub 55 kg bărbați | Hamid Sourian | 2-0 / 1-0 | 5 august |
Mai puțin de 60 kg bărbați | Omid Norouzi | 1-0 / 1-0 | 6 august | |
Bărbați sub 96 kg | Ghasem Rezaei | 2-0 / 1-0 | 7 august | |
Mai puțin de 120 kg bărbați | Komeil Ghasemi | 4-0 / 0-1 / 1-0 | 11 august | |
Medalie de argint: 5 | ||||
Atletism | Discus Throw Men | Ehsan Hadadi | 68,18 m | 7 august |
Ridicare de greutăți | Peste 105 kg bărbați | Sajjad Anoushiravani | 449 kg | 3 august |
Sub 85 kg bărbați | Kianoush Rostami | 380 kg | 3 august | |
Luptă | Sub 74 kg bărbați | Sadegh Goudarzi | 0-1 / 0-1 | 10 august |
Taekwondo | Sub 68 kg bărbați | Mohammad Bagheri Motamed | 5 - 6 | 9 august |
Medalie de bronz: 1 | ||||
Luptă | Sub 84 kg bărbați | Ehsan Lashgari | 3-2 / 3-0 | 11 august |
Atlet | Test | Serie | Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||
Rohollah Askari | 110 m obstacole | 13s 97 | A 40- a | NC | - | ||||
Reza Ghasemi | 100 m | scuti | 10s 31 | 34 - lea | - | ||||
Sajjad Hashemi | 400 m | 47 s 75 | 43 rd | NC | - | ||||
Sajjad Moradi | 800 m | 1:48:23 | 33 - lea | NC | DSQ | - | - | ||
Ebrahim Rahimian | 20 km de mers pe jos | NC | DNF | - |
Atlet | Test | Calificare | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanţă | Rang | Distanţă | Rang | ||
Mohammad Arzandeh | Saritura lunga | 7,84 m | 17 - lea | - | |
Ehsan Hadadi | Aruncare de disc | 65,19 m | A 6- a | 68,18 m | |
Kaveh Mousavi | Aruncare cu ciocanul | 72,70 m | 22 nd | - | |
Amin Nikfar | Aruncarea greutatii | 18,62 m | 33 - lea | - |
Atlet | Test | Calificare | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanţă | Rang | Distanţă | Rang | ||
Leila rajabi | Aruncarea greutatii | 17,55 m | 21 - lea | - |
Atlet | Competiție | Serie | Proiect | Sferturi de finala | Semifinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Mohsen shadi | Schif | 7:27:42 | A 6- a | 7:11:55 | A 2 -a | 7:32:72 | A 6- a | 8:20:29 | 6 e (semifinala C / D) | 7:31:42 | 4 - lea (finala D) |
Atlet | Competiție | Serie | Proiect | Sferturi de finala | Semifinale | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Soulmaz Abbasi | Schif | 8:17:46 | A 6- a | 8:05:99 | A 2 -a | 8:27:28 | A 6- a | 8:30:74 | 6 e (semifinala C / D) | 8:57 98 | 6 - lea (finala D) |
Atlet | Competiție | 1/16 final | 1/8 final | Sferturi de finala | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
||
Amin Ghasemipour | Welters (-69 kg) |
Gabriel Maestre ( VEN ) 8-13 |
- | |||
Ali Mazaheri | Greu (-91 kg) | NC |
José Larduet ( CUB ) DSQ |
- | ||
Ehsan Rouzbahani | Mediu-greu (-81 kg) |
Jeysson Monroy ( COL ) 12-10 |
Bahram Muzaffer ( TUR ) 18-12 |
Adilbek Niyazymbetov ( KAZ ) 10-13 |
- | |
Mehdi Tolouti | Super-ușor (-64 kg) |
Jonathan Alonso ( ESP ) 16-12 |
Daniyar Yeleussinov ( KAZ ) 10-19 |
- |
Canada a calificat următoarele bărci pentru probele de curse pe șosea :
Atlet | Competiție | Calificări | Semifinale | Finala A | Finala B | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Ahmad Reza Talebian | K1 - 1000 m | 3:39:50 | A 6- a | - |
Atlet | Competiție | Calificări | Semifinale | Finala A | Finala B | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Arezou Hakimimoghaddam | K1 - 200 m | 44s 576 | A 6- a | - | |||||
K1 - 500 m | 1:58:59 | A 6- a | 1 min 54 s 120 | - |
În ciclism rutier, Iranul a calificat trei bărbați, dintre care unul concurează la cursa rutieră și la cronometru și fără femeie.
Atlet | Competiție | Timp | Rang |
---|---|---|---|
Alireza Haghi | Cursa rutieră masculină | DNS | - |
Cronometru masculin | 57:41:44 | 36 - lea | |
Mahdi Sohrabi | Cursa rutieră masculină | Ramas fara timp | - |
Amir Zargari | DNS | - |
Atlet | Competiție | 1/32 final | 1/16 final | 1/8 final | Sferturi de finala | Semifinale | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Rang | ||
Mojtaba Abedini | Sabie individuală |
Florin Zalomir ( ROU ) 7-15 |
- |
Atlet | Competiție | Smuls | Curat și smucit | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Rang | Rezultat | Rang | ||||
Sajjad Anoushiravani | +105 kg | 204 | 3 rd | 245 | 3 rd | 449 | |
Behdad Salimi | 208 | 1 st | 247 | 1 st | 455 | ||
A spus Mohammadpour | -94 kg | 183 | Al patrulea | 219 | A 6- a | 402 | A 5- a |
Sohrab Moradi | -85 kg | DNF | - | - | |||
Kianoush Rostami | 171 | A 5- a | 209 | Al patrulea | 380 | ||
Navab Nasirshelal | -105 kg | 184 | Al patrulea | 227 | 1 st | 411 |
Atlet | Competiție | 1/16 final | 1/8 final | Sferturi de finala | Semifinale | Proiect 1 | Proiectul 2 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rang | ||
Mohammad Reza Roudaki | Peste 100 kg bărbați | Bătut de El Mehdi Malki ( MAR ) 0000/0100 | - |
Atlet | Competiție | Calificare | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Proiect 1 | Proiectul 2 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rang | ||
Lupta greco-romană | |||||||||
Saeid Abdevali | Mai puțin de 66 kg | scuti | Bat Atakan Yüksel ( TUR ) 3-0 |
Învins de Steeve Guénot ( FRA ) cu 0-3 |
- | ||||
Habibollah Akhlaghi | Mai puțin de 84 kg | Bătut de Pablo Shorey ( CUB ) 1-3 |
- | ||||||
Bashir Babajanzadeh | Mai puțin de 120 kg | Bat Ali Nadhim ( IRQ ) 3-0 |
Bat Yury Patrikeyev ( ARM ) 3-1 |
Învins de Johan Eurén ( SWE ) cu 0-3 |
- | ||||
Omid Norouzi | Mai puțin de 60 kg | Bat Sheng Jiang ( CHN ) 3-1 |
Bat Ivo Angelov ( BUL ) 3-0 |
Bat Almat Kebispayev ( KAZ ) 3-1 |
Învinge Ryutaro Matsumoto ( JPN ) cu 3-0 |
- | Bat Revaz Lashkhi ( JPN ) 3-0 |
||
Ghasem Rezaei | Mai puțin de 96 kg | scuti | Bat Cenk İldem ( TUR ) 3-1 |
Bat Artur Aleksanyan ( ARM ) 3-0 |
Bat Yunior Estrada ( CUB ) 3-0 |
- | Bat Rustam Totrov ( RUS ) 3-0 |
||
Hamid Sourian | Mai puțin de 55 kg | scuti | Bat Arsen Eraliev ( KGZ ) 3-1 |
Învinge Péter Módos ( HUN ) cu 3-0 |
Bat Håkan Nyblom ( DEN ) 3-0 |
- | Bat Rovshan Bayramov ( AZE ) 3-0 |
||
Lupta liberă | |||||||||
Masoud Esmaeil pt | Mai puțin de 60 kg | Învinge pe Guillermo Torres Cervantes ( MEX ) cu 3-1 |
Bat Dauren Zhumagaziyev ( KAZ ) 3-1 |
Bătut de Besik Kudukhov ( RUS ) 1-3 |
- | Bătut de Yogeshwar Dutt ( IND ) 1-3 |
- | ||
Komeil Ghasemi | Mai puțin de 120 kg | scuti | Bat Arjan Bhullar ( CAN ) 3-0 |
Învins de Artur Taymazov ( UZB ) 0-3 |
- | Bat Nick Matuhin ( GER ) 3-0 |
Bat Tervel Dlagnev ( SUA ) 3-1 |
||
Sadegh Goudarzi | Mai puțin de 74 kg | scuti | Bat Kiril Terziev ( PUR ) 3-1 |
Bat Soslan Tigiev ( UZB ) 3-1 |
Bat Gábor Hatos ( HUN ) 3-0 |
- | Bat Jordan Burroughs ( SUA ) 0-3 |
||
Ehsan Lashgari | Mai puțin de 84 kg | Bat Yermek Baiduashov ( KAZ ) 3-0 |
Bat Gadzhimurad Nurmagomedov ( ARM ) 5-0 |
Bat Anzor Urishev ( RUS ) 3-1 |
Bătut de Sharif Sharifov ( AZE ) 1-3 |
- | Bat İbrahim Bölükbașı ( TUR ) 3-1 |
||
Hassan rahimi | Mai puțin de 55 kg | Bat Bayaraagiin Naranbaatar ( MGL ) 3-0 |
Bătut de Amit Kumar ( IND ) 1-3 |
- | |||||
Mehdi Taghavi | Mai puțin de 66 kg | Bătut de Liván López ( CUB ) 1-3 |
- | ||||||
Reza Yazdani | Mai puțin de 96 kg | scuti | Bat Abdusalam Gadisov ( RUS ) 3-1 |
Bat Magomed Musaev ( KGZ ) 3-1 |
Bătut de Valerii Andriitsev ( UKR ) Abandon |
- | Bătut de Khetag Gazyumov ( AZE ) Abandon |
Al patrulea |
Atlet | Test | Serie | Semifinale | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Mahomed bidarian | 100 m liber | 52s 93 | 42 nd | - |
Atlet | Competiție | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Proiect 1 | Proiectul 2 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rang | ||
Mohammad Bagheri Motamed | -68 kg |
David Boui ( CAF ) 7-2 |
Rohullah Nikpai ( AFG ) 5-4 |
Diogo Silva ( BRA ) 5 * -5 |
- |
Servet Tazegül ( TUR ) 5-6 |
||
Yousef Karami | -80 kg |
Nicolás García ( ESP ) 2-8 |
- |
Atlet | Competiție | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Proiect 1 | Proiectul 2 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rang | ||
Sousan Hajipourgoli | -67 kg |
Carmen Marton ( AUS ) 4-5 |
- |
Atlet | Competiție | Runda preliminară | 1 st rotund | 2 - lea rotund | 3 - lea rotund | A 4- a rundă | Sferturi de finala | Semifinale | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Rang | ||
Noshad alamian | Simplu | scuti | Bat Justin Han ( AUS ) 4-0 (11-5, 11-7, 11-7, 13-11) |
Bat Tang Peng ( HKG ) 4-3 (11-8, 11-5, 7-11, 11-9, 8-11, 5-11, 12-10) |
Învins de Timo Boll ( GER ) 0-4 (8-11, 5-11, 10-12, 10-12) |
- |
Atlet | Competiție | Runda preliminară | 1 st rotund | 2 - lea rotund | 3 - lea rotund | A 4- a rundă | Sferturi de finala | Semifinale | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Rang | ||
Neda Shahsavari | Simplu | Bătut de Olufunke Oshonaike ( NGR ) 3-4 (13-11, 8-11, 8-11, 11-9, 4-11, 11-5, 3-11) |
- |
Atlet | Competiție | Calificare | Final | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Rang | Puncte | Rang | Puncte | Rang | ||
Ebrahim Barkhordari | Pistol cu aer comprimat de 10 m | 569 | 33 - lea | - | |||
Pistol la 50 m | 552 | 27 - lea | - |
Atlet | Competiție | Calificare | Final | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Rang | Puncte | Rang | Puncte | Rang | ||
Elaheh Ahmadi | Pușcă cu aer 10 m | 397 (Baraj: 52) |
A 5- a | 102.1 | A 6- a | 499,1 | A 6- a |
Pușcă 50 m 3 poziții | 567 | 43 rd | - | ||||
Mahlagha Jambozorg | Pușcă cu aer 10 m | 391 | 43 rd | - | |||
Pușcă 50 m 3 poziții | 581 | 14 - lea | - |
Atlet | Competiție | Runda preliminară | 1 st rotund | 2 - lea rotund | 3 - lea rotund | Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Rang | Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Scorul adversarului |
Rang | ||
Milad Vaziri | Bărbați individuali | 662 | 39 |
Eduardo Vélez ( MEX ) (26) 1-7 (25-25, 26-28, 28-29, 26-29) |
- | |||||
Zahra Dehghan | Femeile individuale | 614 | 55 |
Mariana Avitia ( MEX ) (10) 2-6 (28-28, 20-26, 27-27, 24-27) |
- |