Pacificul Indian | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Indian Pacific este un lucru linie de cale ferată care face legătura între orașele Perth și Sydney în Australia . A fost inaugurat în 1970 după ce liniile deja existente au fost armonizate cu ecartamentul standard . Are o lungime de 4.352 kilometri și traversează trei state.
Linia părăsește stația Perth și se îndreaptă spre est spre Kalgoorlie . Această secțiune a fost construită în gabarit îngust și a trebuit transformată în cale standard în 1968 . În ciuda acestui fapt, există încă o schimbare de locomotivă și personal la Kalgoorlie, trecând de la Westrail (Western Australian Company) la Australian National Railways .
De la Kalgoorlie , linia traversează apoi Câmpia Nullarbor pe calea ferată trans-australiană spre Port Augusta . Această linie de cale ferată, construită direct în gabarit standard, finalizată în 1917 a permis, parțial, să accelereze integrarea Australiei de Vest în federație în 1901 . Această secțiune conține cea mai lungă linie dreaptă din lume (479 km) trecut de Cook . Când a fost construit, au existat modificări ale ecartamentului de cale la ambele capete.
Linia continuă apoi spre sud până la orașul de coastă Port Pirie , înainte de a se alătura Crystal Brook spre interior, apoi spre Adelaide , capitala Australiei de Sud . Trenul urcă apoi spre Crystal Brook de unde linia se îndreaptă apoi spre est prin Broken Hill . Secțiunea de la Port Pirie la Broken Hill a fost reconstruită în ecartament normal în 1970 (înainte ca șinele să fie în ecartament îngust). Cel care leagă Crystal Brook de Adelaide a fost construit în 1982 . Înainte de asta, Pacificul Indian nu mergea la Adelaide, iar pasagerii trebuiau să schimbe trenul la Port Pirie.
De la Broken Hill , trenul continuă prin New South Wales până la Parkes , apoi traversează Munții Albastri și ajunge la Sydney .
În 2005, trenul a făcut opriri de trei ore la Broken Hill , Adelaide și Kalgoorlie și aproximativ o oră la Cook .
Durata călătoriei între Perth și Sydney este de patru zile. Ritmul Pacificului Indian este în medie de 85 km / h, viteza maximă atinsă de convoi este de 115 km / h. Pasagerii pot alege între cabine simple sau duble sau scaune înclinate. Trenul poate transporta și vehicule de călători. Mașina de luat masa oferă un serviciu de masă d'hôte . În cele din urmă, există și un lounge bar.
În ultimii ani, Pacificul Indian conduce un tren special de Crăciun cu cântăreți celebri la bord.
Trenul oprește în diferite stații de-a lungul traseului pe care cântăreții cântă, creând astfel o animație locală și făcând posibilă mulțumirea locuitorilor pentru ajutorul acordat pentru menținerea liniei. Aceste opriri includ satele îndepărtate din Câmpia Nullarbor, care sunt Watson , Cook și Rawlinna .
Printre artiștii care au participat la acest eveniment, putem cita: David Campbell (2007), Human Nature (2006), Guy Sebastian (2005), Jimmy Barnes (2004), John Paul Young (2003), Marcia Hines (2002), John Williamson (2001) și Nikki Webster (2000).
Vedere a noului tren livrat pe 24 septembrie 2005.
Pacificul indian care traversează periferia Perth, 2005.
Pacificul Indian la Cook .