Finalist Danemarca
Al treilea Olanda
Golgheter (i) Gottfried Fuchs (10 goluri)

Navigare

Turneul de fotbal al Jocurilor Olimpice din 1912 de la Stockholm a avut loc în perioada 29 iunie - 5 iulie 1912 . Aceasta este a patra oară când fotbalul se află pe calendarul olimpic, dar doar a doua ediție oficială după cea din 1908. Deși numărul participanților față de prima competiție s-a dublat mai mult, aceleași trei echipe au câștigat medalii și în aceeași ordine ca acum patru ani. Așa cum Asociația de Fotbal a gestionat competiția olimpică de fotbal din 1908 la Londra , tot așa federația suedeză a organizat evenimentul în 1912.

Franța și Belgia , pachetul puțin a declarat înainte de începerea turneului, care are , prin urmare , loc între unsprezece națiuni, toate European, Regatul Unit a câștigat medalia de aur (The IOC are două medalii de aur, una pentru Marea Bretania și unul pentru Irlanda). Danemarca și Țările de Jos completează podiumul.

Finlanda intră la Jocurile Olimpice într-un mod controversat. Atașată Imperiului Rus , echipa finlandeză defilează în timpul ceremoniei de deschidere fără steag, într-un efort de a se distanța de omologul său rus.

Golgheterul turneului principal este britanicul Harold Walden cu nouă goluri. Într-un meci de turneu de consolare, Germania câștigă 16-0 împotriva Rusiei . Acest rezultat este încă cea mai mare victorie pentru echipa națională a Germaniei și îl vede pe Gottfried Fuchs egalând recordul de zece goluri al lui Sophus Nielsen într-un joc , depășit doar în 2001 de australianul Archie Thompson .

Meciurile au loc pe trei stadioane diferite. Dintre cele unsprezece meciuri din turneul principal, două se joacă la Idrottsplats din Traneberg la periferia Stockholmului , cinci meciuri, inclusiv cel pentru medalia de bronz, la Råsunda Idrottsplats din Solna lângă capitală și patru meciuri, inclusiv finala, au loc la Stadionul Olimpic din Stockholm .

Echipe participante

Turneul are o participare record, cu unsprezece echipe, toate din Europa. Franța și Belgia se retrag din eveniment cu puțin timp înainte de extragere. Intrarea echipei Boemiei este refuzată, deoarece doar cele optsprezece echipe afiliate la FIFA și recunoscute de COI au voie să participe la competiție. Din acest motiv, doar o echipă din Marea Britanie poate reprezenta cele patru asociații de fotbal din Anglia, Scoția, Țara Galilor și Irlanda. În cele din urmă, o singură echipă insulară a fost trimisă în Suedia, echipa națională de amatori a Angliei .

În timp ce Elveția și Luxemburg se retrag inițial din turneu, Belgia și Franța își anunță inițial participarea. Federația belgiană renunță în cele din urmă, deoarece nu este capabilă să constituie o echipă demnă de acest nume. În ceea ce privește Franța, aceasta refuză invitația doar după extragerea pentru faza finală, oficial din cauza retragerii celor doi fundași Alfred Gindrat și Paul Romano . În realitate, Gindrat refuzase la începutul anului să joace pentru Franța, atâta timp cât nu avea bonus de meci și fusese imediat suspendat de Comitetul Interfederal Francez . Un alt potențial atlet olimpic, Marcel Triboulet , a fost notificat cu puțin timp înainte de turneu cu o pedeapsă de opt zile de închisoare, deoarece participase ca soldat la un meci internațional.

Cursul fazei finale

Tabel rezumat

Prima runda   Sferturi de finala   Semifinale   Final

30 iunie 1912- Stockholm     2 iulie 1912- Stockholm     4 iulie 1912- Stockholm

Prima runda

Tragerea la sorți pentru prima rundă, desfășurată în biroul federației suedeze pe 18 iunie, vede scutite patru dintre cele douăsprezece echipe înregistrate, Danemarca, Rusia, Ungaria și Regatul Unit. Norvegia, care moștenește din Franța, este, de asemenea, scutită de prima rundă după pachetul francez și ajunge direct în sferturile de finală. Această rundă preliminară este puternic criticată, întrucât patru dintre echipele de top trebuie să joace una împotriva celeilalte, în timp ce cele mai slabe sunt scutite, așa cum este greu pentru oamenii din Veneția din nord să înțeleagă de ce Suedia se opune Olandei. .

Din meciul de deschidere al competiției, Finlanda dă o lovitură eliminând favoritele italiene, după o prelungire jucată pe scurt și în căldură apăsătoare. Arhitectul principal al succesului Finlandei este doar jumătate de centru Eino Soinio , în vârstă de 17 ani , care pune ambele echipe în egalitate cu puțin înainte de pauză. Echipa finlandeză a ținut apoi rezultatul în ciuda ieșirii accidentate a lui Wickström și, deși italienii au fost superiori din punct de vedere tehnic, au reușit să înscrie golul victoriei pe contraatac. Raportul oficial al Olimpiadei a V-a menționează oboseala călătoriei drept principalul motiv al înfrângerii Italiei.

Într-o relansare a jocului de pe locul al treilea din turneul olimpic anterior , Olanda ia pe gazde Suedia și câștigă din nou după un joc plin de răsuciri. În fața a peste 14.000 de spectatori, suedezii au deschis scorul, dar s-au prăbușit primind două goluri în jurul reprizei. Ei reușesc să egaleze cu trei goluri peste tot, înainte de a lua un penalty deturnat de portarul olandez Just Göbel în minutele moarte ale timpului regulamentar. La scurt timp după începerea prelungirilor , Jan Vos a marcat al doilea gol al meciului și a oferit calificarea Olandei.

În cele din urmă, Germania a pierdut în fața Austriei după ce a condus mult timp. La scurt timp după începerea celei de-a doua reprize, portarul german Albert Weber a fost grav rănit, dar din cauza interdicției de înlocuire în timpul meciului, el a rămas pe teren. Echipa austriacă a profitat de această slăbiciune și a inversat cursul meciului în câteva minute. În cele din urmă, Weber a fost forțat să iasă din teren și și-a dat locul în poartă pentru a-l înainta pe Willi Worpitzky. Germanii încheie jocul la zece și primesc cinci goluri în jumătate de oră.

Arbitru: Hugo MeislSteagul monarhiei habsburgice.svg
Syrjäläinen - Holopainen , Löfgren - Lund , E. Soinio , K. Soinio - Wickström Înlocuit , Wiberg , Nyyssönen , Öhman , Niska Echipe Campelli - Binaschi , De Vecchi - De Marchi ( 46 th Morelli ), Milano , Leone - Zuffi , Bontadini , Berardo , Sardi , MarianiÎnlocuitA venit după 46 de minute
29 iunie 1912 Austria

5 - 1 Germania Råsunda Idrottsplats ( Solna )
arbitri: Herbert James Willing
Noll - Graubart , Kurpiel - Brandstätter , Braunsteiner , Cimera - Hussak , Müller , Studnicka , Merz , Neubauer Echipe Weber Înlocuit după 60 de minute60 e - Röpnack , HOLLSTEIN - KROGMANN , Breunig , Bosch - Wegele , Jäger , Worpitzky , Kipp , Hirsch
29 iunie 1912 Olanda 4 - 3
a.m.
Suedia Stadionul Olimpic ( Stockholm )
19:00.
Bouvy Gol marcat după 28 de minute28 - lea , Gol marcat după 52 de minute52 - lea
ta Gol marcat după 43 de minute43 - lea , Gol marcat după 91 de minute91 - lea
( 2 - 1 ) Swensson Gol marcat după 3 minute3 e , Gol marcat după 80 de minute80 e
E. Börjesson Gol marcat după 62 de minute62 e ( Pen. )
Spectatori: 14.000 de
arbitri: George Wagstaffe Simmons
Göbel - Wijnveldt , Feith - De Wolf , De Korver , Lotsy - Van Breda Kolff , De Groot , Ten Cate , Vos , Bouvy Echipe J. Börjesson - Levin , Bergström - Wicksell , Sandberg , Gustafsson - Myhrberg , Swensson , E. Börjesson , Ekroth , Ansén

Sferturi de finala

La Råsunda, o echipă maghiară cu experiență s-a predat armatei amatorilor englezi, atacantul central al Arsenalului , Harold Walden, obținând de șase ori, în timp ce portarul Ronald Brebner l-a învins pe ungurul Schlosser . Deși britanicii au terminat ultimele minute cu zece jucători, aceștia au mărit repede diferența și au încheiat astfel o victorie senină cu șapte goluri la zero.

Pe același teren și pe același scor, vicecampionii olimpici danezi nu lasă nicio șansă Norvegiei, cu care se confruntă pentru prima dată în istoria lor. Condusă de jumătatea centrală Nils Middelboe , echipa daneză este mult superioară în toate privințele și câștigă cu ușurință.

Olanda ia rapid măsura Austriei și după doar o jumătate de oră, batavii conduc cu trei goluri. Reducerea diferenței de către Alois Müller înainte de pauză rămâne ultimul obiectiv al jocului, în ciuda unor posibilități pentru echipa austriacă în a doua repriză.

În ceea ce privește Rusia, ei au pierdut la debutul internațional cu două goluri la unu împotriva „disidenților” finlandezi. Ambele echipe arată un joc destul de slab, jumătatea stângă finlandeză Jarl Öhman forțând decizia singură târziu în joc.

30 iunie 1912 Finlanda 2 - 1  Rusia Idrottsplats ( Traneberg )
10:00 am.
Wiberg Gol marcat după 30 de minute30 th
Öhman Gol marcat după 80 de minute80 th
( 1 - 0 ) Butusov Gol marcat după 72 de minute72 nd Spectatori: 300
Arbitru: Per Sjöblom
Syrjäläinen - Holopainen , Löfgren - Lund , Soinio , Lietola - Wickström , Wiberg , Nyyssönen , Öhman , Niska Echipe Favorsky - Sokolov , Markov - Akimov , Khromov , Kynin - Smirnov , A. Filippov , Butusov , Zhitarev , S. Filippov
30 iunie 1912 Marea Britanie 7 - 0 Ungaria Råsunda Idrottsplats ( Solna )
13:30.
Walden Gol marcat după 21 de minute21 e , Gol marcat după 23 de minute23 e , Gol marcat după 49 de minute49 e , Gol marcat după 53 de minute53 e , Gol marcat după 55 de minute55 e , Gol marcat după 85 de minute85 e
Woodward Gol marcat după 45 de minute45 e
( 3 - 0 ) Spectatori: 8.000
Arbitraj: Christiaan Jacobus Groothoff
Brebner - Burn , Knight - Littlewort , Hanney Înlocuit , Dines - Berry , Woodward , Walden , Hoare , Sharpe Echipe Domonkos - Rumbold , Payer - Bíró , Károly , Vágó - Sebestyén , Bodnár , Pataki , Schlosser , Borbás
30 iunie 1912 Danemarca 7 - 0 Norvegia Råsunda Idrottsplats ( Solna )
16:30.
Olsen Gol marcat după 4 minute4 e , Gol marcat după 70 de minute70 e , Gol marcat după 88 de minute88 e
Wolfhagen Gol marcat după 25 de minute25 e
Middelboe Gol marcat după 37 de minute37 e
S. Nielsen Gol marcat după 60 de minute60 e , Gol marcat după 85 de minute85 e
( 3 - 0 ) Spectatori: 700
Arbitru: Ruben Gelbord
Hansen - Buchwald , Hansen - Lykke , Middelboe , Berth - Petersen , S. Nielsen , Olsen , Christoffersen , Wolfhagen Echipe Pedersen - Skou , Baastad - Johansen , Herlofson , Andersen - Reinholdt , Krefting , Endrerud , R. Maartmann , E. Maartmann

arbitri: David Philip
Göbel - Wijnveldt , Bouman - Fortgens , Boutmy , Lotsy - Van Breda Kolff , De Groot , Ten Cate , Vos , Bouvy Echipe Noll - Graubart , Kurpiel - Brandstätter , Braunsteiner , Cimera - Hussak , Müller , Studnicka , Merz , Neubauer

Semifinale

Cu succesul lor într-o echipă puternică din Olanda, Danemarca își consolidează statura de națiune importantă în fotbalul european. Danezii au început meciul într-un ritm ridicat și au preluat echipa olandeză, lipsită de unul dintre executivii săi, Bok de Korver . La pauză, scandinavii conduc deja cu trei goluri la zero. La scurt timp după pauză, danezii chiar în interiorul lui Poul Nielsen au suferit o accidentare gravă la genunchi, iar danezii au reușit sfârșitul jocului cu zece jucători pentru a câștiga cu patru goluri la unu.

Așa cum era de așteptat, echipa britanică a ajuns în finală după o victorie asupra Finlandei. Finlandezii, acum la al treilea joc în doar patru zile, își înscriu propriile lor în primele minute. Favoriții britanici își permit să-l lase pe Arthur Berry să se odihnească, dorind să evite alte accidentări după ce l-au pierdut pe Ted Hanney în sferturi. În ciuda celor mai bune performanțe din turneu, finlandezii nu pun niciodată în pericol triumful britanic și sunt învinși cu patru goluri la zero.

2 iulie 1912 Marea Britanie 4 - 0 Finlanda Stadionul Olimpic ( Stockholm )
Holopainen Gol marcat după 2 minute2 nd ( csc )
Walden Gol marcat după 7 minute7 th , Gol marcat după 77 de minute77 th
Woodward Gol marcat după 82 de minute82 n
( 2 - 0 ) Spectatori: 4000 de
arbitri: Ruben Gelbord
Brebner - Burn , Knight - Littlewort , Stamper , Dines - Wright , Woodward , Walden , Hoare , Sharpe Echipe Syrjäläinen - Holopainen , Löfgren - Lund , Soinio , Lietola - Wickström , Wiberg , Nyyssönen , Öhman , Niska
2 iulie 1912 Danemarca 4 - 1 Olanda Stadionul Olimpic ( Stockholm )
19:00.
Jørgensen Gol marcat după 7 minute7 E
Olsen Gol marcat după 14 minute14 th , Gol marcat după 87 de minute87 th
P. Nielsen Gol marcat după 37 de minute37 th
( 3 - 0 ) H. Hansen Gol marcat după 85 de minute85 - lea ( csc ) Spectatori: 6.000 de
arbitri: Ede HerczogSteagul Ungariei (1915-1918; îngeri; raport de aspect 3-2) .svg
Hansen - Buchwald , H. Hansen - Jørgensen , Middelboe , Berth - O. Nielsen , P. Nielsen Înlocuit după 60 de minute60 - lea , Olsen , S. Nielsen , Wolfhagen Echipe Göbel - Wijnveldt , Bouman - Fortgens , Boutmy , Lotsy - Van Breda Kolff , De Groot , Ten Cate , Vos , Bouvy

Meci de medalie de bronz

Meciul pentru podium este unilateral. Finlandezii nu au forma decât o singură schimbare în atac, în timp ce olandezii par mai ascuțiți, marcând nouă goluri, dintre care cinci de Jan Vos. În mod logic, își primesc medaliile de bronz, iar federația suedeză le oferă finlandezilor medalii de argint cu logo-ul lor, un premiu acordat și câștigătorilor maghiari ai turneului de consolare.

4 iulie 1912 Olanda 9 - 0 Finlanda Råsunda Idrottsplats ( Solna )
Van der Sluis Gol marcat după 24 de minute24 th , Gol marcat după 57 de minute57 th
De Groot Gol marcat după 28 de minute28 th , Gol marcat după 86 de minute86 th
ta Gol marcat după 29 de minute29 th , Gol marcat după 43 de minute43 th , Gol marcat după 46 de minute46 th , Gol marcat după 74 de minute74 th , Gol marcat după 78 de minute78 th
( 4 - 0 ) Spectatori: 1.000 de
arbitri: Per Sjöblom
Göbel - Wijnveldt , Feith - De Wolf , Boutmy , Lotsy - Van Breda Kolff , De Groot , Van der Sluis , Vos , Bouvy Echipe Syrjäläinen - Holopainen , Löfgren - Lund , Soinio , Lietola - Tanner , Wiberg , Nyyssönen , Öhman , Niska

Final

Finalul este același poster cu ediția anterioară. În fața a 25.000 de spectatori, echipa britanică ia jocul pe cont propriu și conduce rapid cu două goluri, semnate Arthur Berry și Gordon Hoare. La scurt timp după o jumătate de oră de joc și închiderea distanței de către Anthon Olsen, avocatul danez Charles Buchwald a fost rănit. Reduse, danezii au mai primit încă două goluri înainte de pauză. Cu această nouă victorie olimpică, britanicii își mențin hegemonia asupra fotbalului continental.

4 iulie 1912 Marea Britanie 4 - 2 Danemarca Stadionul Olimpic ( Stockholm )
19:00.
Walden Gol marcat după 10 minute10 e
Hoare Gol marcat după 22 de minute22 nd , Gol marcat după 41 de minute41 e
Berry Gol marcat după 43 de minute43 rd
( 4 - 1 ) Olsen Gol marcat după 27 de minute27 e , Gol marcat după 81 de minute81 e Spectatori: 25.000
Brebner - Burn , Knight - Littlewort , McWhirter , Dines - Berry , Woodward , Walden , Hoare , Sharpe Echipe Hansen - Buchwald Înlocuit după 30 de minute30 th , H. Hansen - Jørgensen , Middelboe , Berth - O. Nielsen , Thufason , Olsen , S. Nielsen , Wolfhagen