Imagine ilustrativă a articolului 1998-1999 Finala UEFA Champions League
Afluență 90.045 de spectatori
Rezultat
Manchester United 2–1 Bayern Munchen
Jumătate de timp 0-1 0

Finala UEFA Champions League 1998-1999 este a 44- a din istoria competiției. Ea vede clubul Manchester United câștigând un al doilea C1 în detrimentul Bayern München .

Această finală este considerată de mulți ca un model de tenacitate din partea englezilor. Într-adevăr, au dus la scorul pe tot parcursul meciului, au marcat două goluri în timpul pauzei.

Context

Manchester United și Bayern München s-au întâlnit doar de două ori în această competiție înainte de finală.

Deși acesta este al doilea sezon al Ligii Campionilor care prezintă acum și cluburi care nu și-au câștigat ligile interne în sezonul precedent, Manchester United și Bayern München au fost primele dintre aceste cluburi care au ajuns în finala competiției. Cu toate acestea, cei doi au început finala ca campioni, după ce și-au câștigat campionatele naționale în 1998-99: Bayern München în Bundesliga cu o remiză 1-1 împotriva Hertha BSC pe 9 mai, în timp ce Manchester United a fost încoronat în ultima zi a sezon (16 mai), când s-au întors de la 1-0 împotriva lui Tottenham Hotspur pentru a câștiga 2-1 și a conduce Arsenal cu un punct. Ambele echipe jucau, de asemenea, pentru triplu: pe lângă victoria din ligă, Manchester United a învins pe Newcastle United în finala Cupei FA din 1999, pe 22 mai, pentru echipă, în timp ce Bayern l-a jucat pe Werder Bremen în finala Cupei Pokal DFB din 1999.

Înainte de meci

stadiu

Camp Nou din Barcelona , a fost ales pentru a găzdui finala , la o reuniune a comitetului executiv al UEFA 06 octombrie 1998 la Lisabona . Celelalte stadioane candidate au fost Stade Velodrome din Marsilia și Stadionul Wembley din Londra , dar Camp Nou a fost ales pentru centenarul clubului catalan. Unele secțiuni ale stadionului au fost închise din motive de securitate pentru finală, reducând capacitatea la 92.000 de locuri.

Difuzie

În Anglia , meciul este transmis pe ITV sport, în Germania pe RTL TV , în Spania pe TVE și în Franța pe TF1 .

Rezumatul intalnirii

Germanii au deschis scorul foarte devreme cu o lovitură liberă a lui Mario Basler . Formarea lui Ottmar Hitzfeld își stăpânește destul de bine subiectul, rareori îngrijorată, nu va reuși să dubleze pariul de două ori cu două lovituri care să atingă sumele lui Peter Schmeichel . La rândul său, Oliver Kahn va trebui să aștepte până la 82 - lea  minut pentru a avea de a face prima sa oprire reală. Antrenorul lui Manchester, Alex Ferguson, aduce pe teren doi jucători noi în ultimele douăzeci de minute. Sunt Teddy Sheringham și Ole Gunnar Solskjær . Ambele părți scor în timp oprire respectiv 91 - lea și 93 - lea . David Beckham în timpul opririi trage penultimul colț al jocului, apărarea bavareză apare rău Ryan Giggs vrea să profite de el, dar ratează șutul său care pare să iasă în 6 metri, atunci Sheringham apare lângă stânga și egalizează. Două minute mai târziu, la o lovitură de colț finală a lui Beckham, Sheringham a dat o lovitură de cap pentru Solskjær care, în apropiere, l-a înșelat pe portarul bavarez (2-1).

Raport
Kit brațul stâng.png Set corp manutde9700.png Kit brațul drept.png Set pantaloni scurți manutde9700.png Kit șosete.png Manchester United Set braț stâng FCBAYERN 9899t.png Set caroserie FCBAYERN 9899t.png Kit braț drept FCBAYERN 9899t.png FCBAYERN 9899t pantaloni scurți kit.png Set șosete FCBAYERN 9899t.png Bayern Munchen