Competiție Cupa cluburilor campioane 1971-1972
Ajax Amsterdam 2 - 0 Inter milan
Jumătate de timp 0 - 0 0
Jucători majori
Arbitraj Robert Helies

Finala Cupei Campion European Cluburi 1971-1972 este de 17 - lea de istorie. Ea încoronează Ajax Amsterdam pentru a doua oară. Finala are loc pe stadionul rival Ajax din Rotterdam unde joacă Feyenoord Rotterdam . Johan Cruijff este marcat foarte atent în prima perioadă de tânărul Gabriele Oriali care are doar 19 ani. Această alegere tactică a lui Inter face posibilă limitarea controlului olandezilor în jocul echipei sale. Restul echipei este interiste perfect împreună, un izbitor Ruud Krol 23 e sunt încă pe post. În ciuda acestei oportunități foarte clare pentru Ajax, strategia italiană pare să funcționeze bine. Dar , în a doua jumătate a marca Cruyff de două ori 47 - lea și 78 - lea .

Traseul finalistilor

Notă: în rezultatele de mai jos, scorul finalistului este întotdeauna dat mai întâi (D: acasă; E: deplasare).

Ajax Amsterdam Inter milan
Adversar Total A merge Întoarcere Turn Adversar Total A merge Întoarcere
Dynamo Dresda 2 - 0 2 - 0 (D) 0 - 0 (E) Optimi AEK Atena 6 - 4 4 - 1 (D) 2 - 3 (E)
Marsilia olimpică 6 - 2 2 - 1 (E) 4 - 1 (D) Optimi Borussia Mönchengladbach 4 - 2 4 - 2 (D) 0 - 0 (E)
Arsenal FC 3 - 1 2 - 1 (D) 1 - 0 (E) Sferturi de finala Standard de Liège 2 nd - 2 1 - 0 (D) 1-2 (E)
Benfica Lisabona 1 - 0 1 - 0 (D) 0 - 0 (E) Semifinale Celtic Glasgow Fila 0 - 0
5 - 4
0 - 0 (E) 0 - 0 ap (D)

Foaie de meciuri

31 mai 1972 Ajax Amsterdam 2 - 0 Inter milan Feyenoord Stadion , Rotterdam
Cruijff Gol marcat după 47 de minute47 - lea Gol marcat după 78 de minute 78 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 61.354

Stefan Kovacs
Kit braț stâng negru stripes.png Kit caroserie blackstripes4.png Set braț drept negru stripes.png Kit scurt.png Kit șosete de sus pe negru.png