Festivalul Internațional de Film din Cartagena
Festivalul Internațional de Film de la Cartagena este un internațional festival de film fondat în 1960 și cu sediul în Cartagena de Indias , Columbia . Premiul suprem al festivalului se numește Catalina de Oro . Festivalul, care este pentru regiune singurul festival (aprobat de FIAPF ) în care concurează filmele ibero-americane, are loc în fiecare an timp de o săptămână, de la sfârșitul lunii februarie până la începutul lunii martie.
Laureați ai Catalinei de Oro
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cel mai bun film
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cel mai bun actor
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cea mai bună actriță
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cel mai bun regizor
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cel mai bun scenariu
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cea mai bună fotografie
Laureați ai Catalinei de Oro pentru cel mai bun designer de producție
Câștigători ai Catalinei de Oro pentru cea mai bună actriță în rol secundar
Câștigători ai Catalinei de Oro pentru cel mai bun actor în rol secundar
-
1997 : Roberto Bomtempo pentru Quem Matou Pixote?
-
2001 : Jorge Perugorría pentru Lista de espera
-
2002 : Fernando Gómez Rovira pentru Taxi para tres
-
2003 : Luis Wigdorsky pentru El Leyton
-
2004 : Ivan de Almeida , Caio Blat , Ricardo Blat , Gero Camilo , André Ceccato , Milhem Cortaz , Enrique Díaz , Milton Gonçalves , Ailton Graça , Antônio Grassi , Sérgio Loroza , Wagner Moura , Dionísio Neto , Robson Nunes , Floriano Peixoto , Lázaro Ramos , Sabotaj , Rodrigo Santoro și Luiz Carlos Vasconcelos pentru Carandiru
-
2005 : Julio Jung pentru Cachimba a egalat cu
-
2005 : Fabio Restrepo pentru Sumas y restas
-
2006 : Mario Limonta pentru Barrio Cuba
-
2007 : Marlon Moreno pentru Soñar no cuesta nada
-
2008 : Samuel Le Bihan pentru El hombre de arena
-
2009 : Roger Príncep pentru Forasters și Los girasoles ciegos
-
2010 : Eliézer Traña pentru La Yuma
-
2011 :
-
2012 :
-
2013 :
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cea mai bună primă lucrare
Laureați ai Catalinei de Oro pentru cel mai bun scurtmetraj de ficțiune
-
2000 : Alguien mató algo de Jorge Navas
Laureați ai Catalinei de Oro pentru cel mai bun scurtmetraj animat
-
2000 : Los Girasoles de Manuel Lagares și José Lagares
Câștigătorii Catalinei de Oro pentru cel mai bun scurtmetraj
-
2004 : Usar y tirar de Daniel García-Pablos
Câștigători ai Catalinei de Oro pentru cel mai bun documentar
-
2001 : Los Zapatos de Zapata de Luciano Larobina
Câștigători ai premiilor speciale
Câștigători ai premiului special al juriului
Câștigătorii Premiului Special al Criticii
Câștigători ai Premiului de Film pentru Tineret
Câștigătorii Premiului Ciné-cluburi
Câștigători ai premiului OCIC
Câștigători ai premiului OCLACC
Mențiuni speciale
Mențiuni pentru cea mai promițătoare actriță
-
1986 : Marcela Agudelo pentru Visa USA
Mentiuni pentru cel mai bun scurtmetraj
-
2002 : Cuando vuelvas de tus muertes de Carlos Mario Urrea
Mențiuni speciale
Mentiuni de onoare din partea juriilor de film pentru tineri
-
2000 : Sergio M. Castilla pentru Gringuito (premiu acordat de un juriu de adulți)
-
2000 : Fernando Meirelles și Fabrizia Pinto pentru Menino Maluquinho 2: A Aventura (premiu acordat de un juriu pentru copii)
Mentiuni de onoare de la OCLACC
-
2003 : Uma Vida em Segredo de Suzana Amaral
Câștigători ai premiului cinematografic columbian
Câștigători ai premiului publicului pentru cel mai bun film columbian
-
2000 : Diástole y sístole: Los movimientos del corazón de Harold Trompetero
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun film columbian
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun actor columbian
-
2000 : Nicolás Montero pentru Diástole y sístole: Los movimientos del corazón
-
2013 : Alejandro Buitrago pentru Deshora
Câștigătorii Premiului pentru cea mai bună actriță columbiană
Câștigătorii premiului columbian pentru cel mai bun regizor
Câștigătorii Premiilor Iberoamericane de Cinema
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun film de scurt metraj
Câștigători ai premiului televiziunii columbiene
Câștigătorii Premiului Revelație
-
2005 : Sara Corrales pentru Todos quieren con Marilyn
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun actor
-
2005 : Diego Cadavid pentru La Saga: Negocio de familia
-
2006 : Diego Trujillo pentru Los Reyes
Câștigătorii Premiului pentru cea mai bună actriță
-
2005 : Zharick León pentru Dora, celadora
-
2006 : Kathy Sáenz pentru Juegos prohibidos
Câștigătorii Premiului pentru cea mai bună actriță în rol secundar
-
2005 : Marcela Mar pentru Todos quieren con Marilyn
-
2006 : Janeth Waltman pentru Los Reyes
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun actor în rol secundar
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun regizor Telenovela
-
2005 : Carlos Villamizar pentru La Saga: Negocio de familia
-
2006 : Juan Pablo Posada și Andres Salgado pentru Juegos prohibidos
Câștigătorii Premiului pentru cea mai bună telenovelă
-
2005 : Saga: Negocio de familia
-
2006 : Los Reyes
Câștigătorii premiului pentru cel mai bun format nou
-
2006 : Factor X - Columbia
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun scenariu original
-
2005 : Juan Carlos Perez Florez pentru Todos quieren con Marilyn
-
2006 : Ana María Londoño și Herney Luna pentru Juegos prohibidos
Câștigătorii Premiului Revelația Anului
-
2006 : Julio Cesar Meza pentru Factor X - Columbia
Câștigătorii Premiului pentru cel mai bun program pentru copii
Câștigători ai Premiului Onorific