Steagul Namibiei.svg Collin Benjamin (2)
Mai multe apariții Filippo Inzaghi
Aplicația Crystal Clear kworldclock.pngPentru viitoarea competiție vezi:
Dubai Football Challenge 2015

Challenge Cup Dubai ( de asemenea , cunoscut sub numele de Dubai Football Challenge ) este un concurs amical de fotbal între două și patru echipe cu partenerul de publicitate al companiei aeriene Fly Emirates .

Istoric

Turneul este fondat de Mohammed Bin Rashed și echipa din Emiratele Arabe Unite . Prima ediție a avut loc în9 ianuarie 2007și este câștigat de clubul german Hamburg SV .

Niciun club sau echipă națională din Emiratele Arabe Unite nu a câștigat Dubai Challenge Cup. Cu toate acestea, orașul Dubai a primit competiții amicale internaționale de la înființarea sa în 2007 .

AC Milan este cel mai de succes club, înainte de Hamburg SV .

Reguli

Reglementări din 2007 până în 2008

Două echipe naționale s-au confruntat cu două cluburi internaționale cu compania Fly Emirates ca partener publicitar . Echipele naționale joacă două meciuri împotriva cluburilor, dar nu concurează unul împotriva celuilalt. Cluburile joacă două meciuri împotriva echipelor naționale, dar nu concurează unul împotriva celuilalt. Toate regulile internaționale FIFA sunt respectate în această competiție, cum ar fi penalizări și lovituri libere.

Pantoful de Aur este cel mai bun jucător al meciului sunt două titluri separate, cel mai bun jucător al meciului este Jucătorul care a produs cea mai bună performanță a meciului, în timp ce Pantoful de Aur este cel mai bun jucător al anului corespunzător competiției. Pantoful de Aur este ales înainte de meci, în timp ce cel mai bun jucător al meciului este ales la sfârșitul meciului.

Regulament din 2009

Două echipe fie din lumea arabă, fie cu compania Fly Emirates ca partener publicitar confruntă într-un singur meci de 90 de minute (prelungiri și lovituri de pedeapsă adăugate în caz de egalitate). Câștigătorul acestui meci câștigă titlul de Campion Dubai Cupa Challenge.

La fel ca în 2007-2008, toate regulile internaționale FIFA sunt respectate în această competiție, cum ar fi penalități și lovituri libere. Pantoful de Aur este cel mai bun jucător al meciului sunt două titluri separate, cel mai bun jucător al meciului este jucătorul care a produs cea mai bună performanță a meciului, în timp ce Pantoful de Aur este cel mai bun jucător al anului corespunzător competiției. Pantoful de Aur este ales înainte de meci, în timp ce cel mai bun jucător al meciului este ales la sfârșitul meciului.

Meciul se joacă în două perioade de câte 45 de minute fiecare. Greșelile sunt penalizate ca într-un meci de fotbal normal pentru a lupta împotriva jocului anti-joc: aceasta este, în general, toate actele de brutalitate sau anti-joc exercitate împotriva unui adversar.

Ediția 2007

Dubai Challenge Cup 2007 este disputat în ianuarie 2007 de patru echipe: Emiratele Arabe Unite , Iran , Hamburg și VfB Stuttgart .

Ediția 2008

Dubai Challenge Cup 2008 se joacă din noiembrie până în decembrie 2008 cu patru echipe: Emiratele Arabe Unite , China , Hamburg și Vasco da Gama .

12 ianuarie 2008 Hamburg 4-0 China Stadionul Al-Rashid , Dubai
Van der Vaart Gol marcat după 44 de minute44 e Gol marcat după 53 de minute 53 e
Castelen Gol marcat după 58 de minute58 e
Guerrero Gol marcat după 75 de minute75 e
Raport
12 ianuarie 2008 Vasco da Gama 1-0 Emiratele Arabe Unite Stadionul Al-Rashid , Dubai

Ediția 2009

Cupa Dubai Challenge 2009 se joacă la 1 st luna ianuarie 2009 deîntr-un meci dintre Hamburger SV și AC Milan .

Meci

6 ianuarie 2009 AC Milan 1–1 Hamburg SV Stadionul Al-Rashid , Dubai
Ronaldinho Gol marcat după 62 de minute62 e ( pen. ) Benjamin Gol marcat după 66 de minute66 - lea Spectatori: 12.000 de
SuccesDemel

Kit braț stâng acm1112t.png Kit corp acm home 08-09.png Kit braț drept acm1112t.png Set de pantaloni scurți acmilan.png Kit șosete 3 dungi roșu.png

Kit braț stâng STRICON WHITE.png Set caroserie HSV 1011a.png Kit braț drept STRICON WHITE.png Set pantaloni scurți STRICON ONWHITE2.png Kit șosete HSV.png

Campion

Cupei Dubai Challenge 2009

Milano

Ediția 2011

Dubai Challenge Cup 2011 se joacă pe 2 ianuarie 2011la un meci, între Al Ahli și AC Milan .

Meci

2 ianuarie 2011 Al-Ahli 1-2 AC Milan Stadionul Al-Rashid , Dubai
Hasan Gol marcat după 85 de minute85 - lea Seedorf Gol marcat după 38 de minute38 e
Beretta Gol marcat după 72 de minute72 e
Raport

Kitul brațului stâng dungi de umăr dungi albe.png Set corp al-ahli0910h.png Kit braț drept al-ahli0809h.png Set pantaloni scurți adidaswhite.png Kit șosete 3 dungi white.png

Kit braț stâng acmilan1011a.png Kit corp acmilan1011a.png Kit braț drept acmilan1011a.png Set pantaloni scurți adidas red.png Kit șosete 3 dungi roșu.png

Campion

Cupei Dubai Challenge 2011

AC Milan

Ediția 2012

Dubai Challenge Cup 2012 se joacă pe 4 ianuarie 2012la un meci, între AC Milan și Paris Saint-Germain .

Meci

4 ianuarie 2012 AC Milan 1-0 Paris Saint Germain Stadionul Al-Rashid , Dubai
Pato al Gol marcat după 4 minute4- lea Spectatori: 12.000 de
Raport

Kit braț stâng acm1112h.png Set caroserie acm1112h.png Kit braț drept acm1112h.png Set pantaloni scurți acm1112h.png Kit șosete 3 dungi roșu.png

Campion

Cupei Dubai Challenge 2012

AC Milan
3 - lea  titlu

Ediția 2014

Cupa Dubai Challenge 2014 se joacă pe 30 decembrie 2014la un meci, între Real Madrid și AC Milan . Această victorie pentru Milan a încheiat o serie de 22 de victorii consecutive pentru Real Madrid și a pus clubul lombard pe loc .

Meci

Final real Madrid 2–4 AC Milan Stadionul Sevens , Dubai
30 decembrie 2014
Ronaldo al Gol marcat după 35 de minute35- lea
Benzema al Gol marcat după 84 de minute84- lea ( pen. )

Lista națiunilor câștigătoare:
Rang Club Victorii (ediții) Locurile secundare Victorii (meciuri) Pierderi (meciuri)

Premii de națiune

Italia este cea mai de succes țară din istoria Cupei Dubai Challenge datorită celor patru victorii ale AC Milan în 2009 , 2010 , 2011 și 2014 . Pe locul al doilea, Germania se află datorită celor două trofee ridicate de Hamburg SV în 2007 și 2008 . Apoi, mai multe țări concurează pentru locul trei cu finale pierdute (Franța, Spania, Brazilia).