1994 - 1998 USR Pertuis
2008 - 2009 AS Aix-en-Provence
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).

Daniel Xuereb este un fotbalist internațional francez născut pe22 iunie 1959în Gardanne în Bouches-du-Rhône . A jucat ca atacant de la sfârșitul anilor 1970 până la începutul anilor 1990 .

Poreclit „Monsieur Xu”, a început să joace fotbal în clubul său natal, AS Gardanne . Apoi s-a alăturat Olympique Lyonnais, unde și-a finalizat antrenamentul și a jucat cinci ani înainte de a pleca la Racing Club de Lens . După cinci ani în nord, a semnat pentru Paris Saint-Germain în 1986 și apoi s-a alăturat în 1989 cu Montpellier HSC . A câștigat Coupe de France cu acest club în 1990 . A jucat apoi un sezon cu Olympique de Marseille și în 1992 a devenit campion al Franței . Și-a încheiat cariera profesională la Sporting Toulon Var în sezonul 1992-1993 .

În echipa franceză , Daniel Xuereb a jucat opt ​​jocuri și a înscris un gol. A participat la Cupa Mondială din 1986, în care Franța a terminat pe locul trei. De asemenea, este, alături de echipa olimpică franceză , medaliat cu aur la Jocurile Olimpice din 1984 .

Biografie

Începuturile la AS Gardanne și anii din Lyon

Daniel Xuereb a început fotbalul la vârsta de zece ani cu AS Gardanne . La șaisprezece ani, a început cu prima echipă din divizia de onoare și a marcat un gol pentru primul său meci. În anul următor, a finalizat numeroase stagii la cluburile Nîmes Olympique , Olympique de Marseille , AS Monaco și AS Saint-Étienne înainte de a semna pentru Olympique Lyonnais .

A debutat în prima divizie pe 1 octombrie 1977 împotriva AS Nancy-Lorraine, iar în sezonul următor, Aimé Jacquet , antrenorul Lyonului, l-a făcut titular în calitate de extremă stângă sau de centru. Clubul din Lyon, care tocmai l-a vândut pe Bernard Lacombe pentru a-și curăța finanțele, a terminat pe locul șapte în campionat . Extrem drept incisiv și bun finalist, a jucat douăzeci și opt de meciuri în sezonul 1979-1980 și a marcat zece goluri, terminând golgheterul clubului. Victimă a unei accidentări în aprilie 1980, nu a jucat la sfârșitul sezonului, ceea ce a văzut OL salvându-și locul în Divizia 1 în play-off împotriva Olympique Avignon , un club din divizia 2 . Lyonnaisii câștigă cu scorul de opt goluri la patru în cele două jocuri. În 1980-1981 , Lyonnais, întărit cu sosirea lui Alain Moizan și Simo Nikolic , concurează pentru rolurile principale în campionat. Al patrulea la pauză, clubul a terminat în cele din urmă pe locul șapte în clasament.

Daniel Xuereb a devenit al doilea jucător al echipei din Lyon selectat de Michel Hidalgo în echipa Franței după Jean Tigana . Este unul dintre cei doi noi „Blues”, cu Jean Castaneda portarul Stéphanois, chemat să joace în februarie 1981 într-un meci amical împotriva Spaniei . A intrat în a doua repriză în locul lui Bruno Baronchelli într-un meci care s-a încheiat cu înfrângerea Franței cu un gol la zero. O lună mai târziu, la 24 martie , el a fost selectat în France echipa B de Gaby Robert pentru a face față Olanda B . Din nou supleant, a intrat în joc în minutul șaizeci și patru pentru a-l înlocui pe Gérard Soler într-un meci care s-a încheiat cu o remiză cu două goluri peste tot.

Lentile RC și aurul olimpic

În 1981 , s-a transferat la Racing Club de Lens, care a terminat treisprezecelea la sfârșitul sezonului. În anul următor, Gerard Houllier devine antrenor al clubului „sânge și aur“ și Lensois, condus de Philippe Vercruysse și atac Xuereb- Ogaza - Brisson , terminat 4 - lea în campionat și calificarea pentru Cupa UEFA . Pentru Daniel Xuereb, autorul a paisprezece goluri în acest sezon, „clubul a devenit ambițios odată cu venirea lui Houllier. Eram o grămadă de tineri și descoperisem Europa. A fost minunat! " . În martie 1983, Henri Michel l-a ales pentru echipa olimpică franceză pentru a juca împotriva Spaniei în primul meci de calificare pentru Jocurile Olimpice din 1984 . Acest meci disputat la Murcia vede lovitura de start întârziată cu o oră după o invazie a terenului. Daniel Xuereb a marcat golul victoriei franceze la două minute de la final. În al doilea meci, împotriva Belgiei pe 23 aprilie , a marcat de două ori și Franța a câștigat două goluri la zero.

În 1983-1984 , Daniel Xuereb și coechipierii săi au început sezonul cu patru victorii consecutive, dar au avut apoi un sezon de roller coaster, terminând treisprezecelea în Divizia 1 . În Cupa UEFA , Lensois se întâlnesc doar cu cluburi belgiene. După eliminarea La Gantoise și Royal Antwerp FC împotriva cărora „Monsieur Xu” a marcat un gol, Lensois au fost eliminați în etapa optimilor de finală de către viitorul finalist al evenimentului, RSC Anderlecht . La selecție, Daniel Xuereb a găsit echipa franceză în noiembrie 1983 pentru un meci amical împotriva Iugoslaviei . El intră în joc în minutul șaizeci și doi pentru a-l înlocui pe Bruno Bellone într-un meci care se încheie cu o remiză fără goluri. Odată cu Jocurile Olimpice, a câștigat calificarea subgrupului B înaintea Spaniei și Belgiei și a concurat în calificarea finală din martie și aprilie 1984 în RFG . Francezii au câștigat două goluri la unu după cele două jocuri, calificându-se la Jocurile Olimpice de la Los Angeles.

Selectat pentru Jocurile Olimpice alături de coechipierii săi Didier Sénac și François Brisson, Daniel Xuereb a marcat egalul împotriva Qatarului în primul meci de grupă. Preferate din grupa lor, francezii s-au calificat cu greu în sferturile de finală, unde au câștigat două goluri la zero împotriva egiptenilor , „domnul Xu” deschizând scorul în minutul douăzeci și opt. Confruntați cu favoritele concursului, iugoslavii , de „Blues“ prevalează în prelungiri patru goluri la două, Xuereb marcând ultimul gol francez în 120 - lea  minut. În finală, francezii se opun Braziliei , care este Clubul Sportiv Internacional de Porto Alegre . Meciul disputat pe stadionul Rose Bowl din Pasadena în fața a 101.799 de spectatori i-a văzut pe francezi câștigând aurul olimpic după o victorie cu două goluri. Xuereb a marcat al doilea gol francez în minutul șaizeci și a terminat golgheterul competiției. Acesta este al doilea triumf albastru al anului după victoria la Campionatul European .

În 1984-1985 , Lensois a terminat pe locul șapte în campionat și, în anul următor, pe locul cinci, calificându-se astfel din nou pentru Cupa UEFA. Daniel Xuereb a găsit atunci grupul din Franța condus de fostul antrenor al olimpiadelor, Henri Michel. El nu a intrat în joc împotriva Irlandei de Nord în februarie 1986, dar a început următorul meci, jucat la Parc des Princes pe26 martie 1986împotriva Argentinei . Este originea primului gol francez într-un meci în care Franța câștigă două goluri la zero.

Selectat dintre cei douăzeci și doi de jucători care vor concura la Cupa Mondială , el joacă doar un meci în această competiție. Acesta intră în joc în minutul șaizeci și șase al meciului Franța- FRG din semifinală, în timp ce nemții conduc un gol la zero încă din minutul al nouălea. Franța a fost în cele din urmă eliminată prin scorul de două goluri la zero și apoi a terminat pe locul trei în competiție, învingând Belgia cu scorul de patru goluri la două.

Anii Paris SG și ultimele selecții în albastru

Daniel Xuereb s-a alăturat în 1986 titlului de campion din Paris SG , Franța, condus de fostul său antrenor Gerard Houllier . El trebuie să se confrunte cu o competiție puternică în atac, clubul parizian, care îl are pe Dominique Rocheteau în rândurile sale , după ce i-a recrutat și pe Jules Bocandé și Vahid Halilhodžić . Prezentat ca unul dintre favoritele campionatului, clubul are un sezon dificil, terminând doar pe locul șapte în Divizia 1 și fiind eliminat în prima rundă a Cupei Campionilor Europeni de Cluburi .

În sezonul următor, clubul parizian a avut și mai multe dificultăți. Antrenorul Gérard Houiller a fost demis din funcție în noiembrie. Jucătorul iugoslav Safet Sušić este abandonat din prima echipă. Daniel Xuereb ratează o mare parte din sezon cu o accidentare la genunchiul drept. PSG își asigură menținerea în Divizia 1 doar în ultima zi, grație unei victorii împotriva Le Havre AC obținută la un gol de Xuereb în minutul cincizeci și șase.

În 1988 , Tomislav Ivić a devenit noul antrenor al PSG. El se bazează pe grupul din anul precedent și, în atac, are încredere în duo-ul Xuereb- Perez . Clubul parizian este lider până în a treizeci și patra zi, dar pierde cursa la titlu pierzând în fața Olympique de Marsilia5 mai 1989. Daniel Xuereb și-a atins cel mai complet sezon în tricoul parizian, marcând cincisprezece goluri.

Rezultatele pariziene bune îl fac să găsească echipa Franței. Neutilizat în timpul meciului amical jucat împotriva Cehoslovaciei în august 1988, Henri Michel l-a stabilit alături de Jean-Pierre Papin pentru meciurile de calificare pentru Cupa Mondială din 1990 împotriva Norvegiei și apoi a Ciprului . El a deschis scorul în minutul patruzeci și patru în acest meci, marcând singurul său gol pentru Franța, dar francezii au fost nevoiți să acorde un gol peste tot împotriva ciprioților. Acest rezultat duce apoi la înlocuirea lui Henri Michel de Michel Platini în fruntea echipei Franței. Daniel Xuereb nu a fost chemat de noul antrenor pentru următoarele meciuri și apoi a jucat două meciuri cu Franța A condusă de Roger Lemerre în noiembrie împotriva Iugoslaviei B și apoi în februarie 1989 împotriva Olandei A ' . El a fost chemat de Michel Platini să joace ultimele două meciuri de calificare ale sezonului împotriva Scoției în martie, apoi a Iugoslaviei în aprilie. Pentru ultima sa apariție în tricoul tricolor, a fost înlocuit în minutul șaptezeci și șase de Didier Deschamps care a sărbătorit astfel prima sa selecție.

Revenire în sud, de la Montpellier HSC la sfârșitul carierei lor la SC Toulon

În 1989 , a semnat la Montpellier HSC, care tocmai îl recrutase pe Aimé Jacquet ca antrenor . El vrea să-l vadă evoluând în atac alături de Christian Perez împrumutat sezonul precedent la Paris SG . Louis Nicollin , președintele din Montpellier, nu ține cont de dorințele antrenorului său. A obținut împrumutul de la Eric Cantona , l-a recrutat pe Stéphane Paille și l-a transferat definitiv pe Perez. Clubul din Montpellier are un sezon dificil marcat de împrumutul acordat Girondins de Bordeaux , în noiembrie, de Stéphane Paille, slab integrat în club și de revocarea lui Aimé Jacquet în februarie, în timp ce clubul este ultimul în campionat egal cu OGC Nisa . Cu Michel Mézy ca nou antrenor, clubul a terminat în sfârșit al treisprezecelea în campionat și, la sfârșitul sezonului, a jucat finala Cupei Franței împotriva Racing Paris 1 a lui David Ginola și Pascal Olmeta . Câștigătorii Montpellierului în prelungiri, două goluri la unu într-un meci cu puține șanse.

Anul următor, Montpellier HSC a avut o cursă bună în Cupa Cupelor Europene eliminând PSV Eindhoven și Steaua București , căzând doar în viitorul câștigător al evenimentului, Manchester United , în sferturile de finală. Montpellierul este foarte aproape de a crea feat în prima etapă. Au obținut Old Trafford la egalitate un gol peste tot și în ultimele minute Daniel Xuereb a văzut șutul său bătut de pe linie de către Clayton Blackmore . În urma acestei eliminări, clubul, pe atunci al patrulea în ligă, a avut un final de sezon foarte prost, terminând în sfârșit pe locul șapte.

Daniel Xuereb s-a alăturat Olimpicului de Marsilia în 1991 . A obținut cu acest club singurul său titlu de campion al Franței . Nefiind reținut de OM la sfârșitul sezonului, el rămâne în sud și semnează ultimul său contract cu SC Toulon . Clubul Var a întâmpinat dificultăți financiare și sportive pe tot parcursul sezonului și s-a retrogradat la sfârșitul sezonului în Divizia 2 . Daniel Xuereb și-a încheiat apoi cariera profesională la vârsta de treizeci și patru de ani.

Carieră de antrenor și activități non-fotbalistice

Daniel Xuereb devine în 1993, antrenor-jucător al CA Digne , club care evoluează în Divizia Onorifică Regională. A câștigat titlul la sfârșitul sezonului, iar clubul a fost promovat în Divizia de Onoare, dar nu a fost reținut de noua echipă de conducere. Apoi s-a alăturat echipei USR Pertuis, unde a fost și jucător-antrenor până în 1998. În același timp, s-a alăturat primăriei din Pertuis ca adjunct al departamentului sport.

În 2008, la patru ani după ultima sa experiență, a devenit din nou antrenor la AS Aix , un club de divizie onorifică, unde „Managerii au reușit să-l convingă [cu un proiect interesant” . După o serie de rezultate proaste care au împiedicat creșterea CFA 2 , el a fost demis de președintele Aix în martie 2009.

Daniel Xuereb este, de asemenea, președintele OM star club , o asociație de foști jucători ai Olympique de Marsilia , creată în 1997, care participă în mod regulat la întâlniri pentru a sprijini asociațiile.

Daniel Xuereb a jucat 498 de meciuri și a marcat 118 goluri în timpul carierei sale profesionale de club, inclusiv 105 în liga franceză . A fost, împreună cu Paris SG , finalist pentru Trofeul Campionilor în 1986 și a terminat vicecampion al Franței în 1989 . Sub culorile Montpellier HSC a câștigat Coupe de France în 1990 , iar cu Olympique de Marseille a fost campion al Franței în 1992 .

În franceză echipa , el a avut opt selecții pentru un gol marcat și a terminat, sub culorile tricolore, 3 - lea în Cupa Mondială 1986 .

Cu echipa olimpică franceză , a fost selectat în unsprezece ocazii și a marcat nouă goluri. A fost medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 1984 , unde a terminat golgheter în competiție.

El este , de asemenea , numit în sus de trei ori - pentru un gol marcat - cu echipa Franța A .

Statistici

Tabelul de mai jos rezumă statisticile oficiale ale meciului lui Daniel Xuereb în timpul carierei sale de jucător profesionist.

Sezon Club Țară Campionat Cupe Naționale Cupa Europei Selecţie
Divizia Chibrituri Obiective Chibrituri Obiective Tip Chibrituri Obiective Chibrituri Obiective
Total 442 105 40 9 - 16 4 8 1

Tabelul de mai jos detaliază meciurile jucate de Daniel Xuereb în tricoul echipei Franței.

Datat Loc Adversar Meci Scor stare Minute jucate Obiectiv (e)
18 februarie 1981 Madrid ( stadionul Vicente-Calderón ) Spania Joc prietenos 0-1 Substitui 45 0
12 noiembrie 1983 Zagreb ( Stadionul Maksimir ) Iugoslavia Joc prietenos 0-0 Substitui 25 0
26 mai 1986 Paris ( Parc des Princes ) Argentina Joc prietenos 2-0 Titular 70 0
25 iunie 1986 Guadalajara ( Stadionul Jalisco ) Germania de vest Cupa Mondială 1986 (1/2) 0-2 Substitui 24 0
28 septembrie 1988 Paris ( Parc des Princes ) Norvegia Calificări la Cupa Mondială din 1990 1-0 Titular 90 0
22 octombrie 1988 Nicosia ( Makarion Stadium ) Cipru Calificări la Cupa Mondială din 1990 1-1 Titular 81 1 ( 44 th  minute)
8 martie 1989 Glasgow ( Hampden Park ) Scoţia Calificări la Cupa Mondială din 1990 0-2 Titular 73 0
29 aprilie 1989 Paris ( Parc des Princes ) Iugoslavia Calificări la Cupa Mondială din 1990 0-0 Titular 77 0

1. Numele de familie Xuereb provine din Malta .
  2. S.H. , "  " Xu "de la val la OM  ", Energies , n o  17,17 aprilie 1992, p.  13 ( citește online )
  3. Gaël Poussardin, „  Fotbal în bazinul minier Gardanne  ” [PDF] , pe www.wearefootball.org (accesat la 2 noiembrie 2011 ) , p.  4
  4. Richard Benedetti și Serge Colonge , Dicționarul oficial al Olympique Lyonnais , Paris, Hugo Sport,9 decembrie 2010, 320  p. ( ISBN  978-2-7556-0644-7 ) , p.  235
  5. „  Toate meciurile D1 / L1 1977-1978  ” , pe ol-retro.wifeo.com (accesat la 5 noiembrie 2011 )
  6. Jacques Ferrand și Jean-Philippe Réthacker , "  Dicționarul diviziei 1  ", Ghiduri de echipă - Fotbal 85-86 , L'Équipe ,Septembrie 1985, p.  54 ( ISSN  0153-1069 )
  7. „  Echipa de fotbal 81  ”, Echipa ,Septembrie 1980, p.  140 ( ISSN  0153-1069 )
  8. "  Din 1980 până în 1990  " , pe olweb.fr (consultat la 5 noiembrie 2011 )
  9. (Es) Juan Antonio Calvo , „  Du-te în Franța  ” , El Mundo Deportivo , nr .  17 839,13 februarie 1981, p.  19 ( citește online )
  10. „  Foaia de meci Spania 1-0 Franța  ” , pe FFF .fr
  11. „  France B 2-2 Pays-Bas B  ” , pe selectiona.free.fr (consultat la 5 noiembrie 2011 )
  12. „  Istoria RCL (5): anii 80 ...  ” , pe sitercl.com ,1 st ianuarie 2004(accesat la 6 noiembrie 2011 )
  13. "  D. Xuereb:" Lens, un club minunat! "  » , Pe lensois.com ,13 martie 2008(accesat pe 5 noiembrie 2011 )
  14. (Es) A. Montesinos , "  0-1: España No dio la talla  " , El Mundo Deportivo , n o  18 562,24 martie 1983, p.  9 ( citește online )
  15. Jacques Ferran și Jean-Philippe Réthacker , „  Selecții franceze  ”, Fotbal 84 , Les guides de l'Équipe ,1983, p.  107
  16. „  Foaia de meci Iugoslavia 0-0 Franța  ” , pe FFF .fr
  17. Pierre Delaunay , Jacques De Ryswick , Jean Cornu și Dominique Vermand , 100 de ani de fotbal în Franța , Paris, edițiile Atlas,Iulie 1989, 376  p. ( ISBN  2-7312-0108-8 ) , p.  331
  18. Jacques Ferran și Jean-Philippe Réthacker , „  În țara aurului albastru  ”, Fotbal 84-85 , Les guides de l'Équipe ,1984, p.  90
  19. „  Franța-Brazilia  ” , pe fifa.com , FIFA (accesat la 6 noiembrie 2011 )
  20. „  Los Angeles, 1984  ” , pe fr.fifa.com , FIFA (accesat la 6 noiembrie 2011 )
  21. „  Foaia de meci a Franței 0-0 Irlanda de Nord  ” , pe FFF .fr
  22. „  Foaia de meci a Franței 2-0 Argentina  ” , pe FFF .fr ,26 martie 1986
  23. „  Foaie de meci RF Germania 2-0 Franța  ” , pe FFF .fr
  24. Guy Champagne , „  Paris SG  ”, Fotbal 86/87 , numărul special Gol , nr .  2627,5 august 1986, p.  86
  25. Jacques Touffait, "  Liliecii: ex-Parisien a câștigat un meci decisiv împotriva Le Havre în 1988  " , pe leparisien.fr , Le Parisien ,23 aprilie 1999(accesat la 6 noiembrie 2011 )
  26. „  Sezonul 1988/89  ” , pe psg70.free.fr (accesat la 7 noiembrie 2011 )
  27. „ Campionatul francez  1988/1989  ” , pe om4ever.com (accesat la 7 noiembrie 2011 )
  28. „  Foaia de meci a Franței 1-1 Cehoslovacia  ” , pe FFF .fr
  29. „  Foaia de meci a Franței 1-0 Norvegia  ” , pe FFF .fr
  30. „  Foaia de meci Cipru 1-1 Franța  ” , pe FFF .fr
  31. 100 de ani de fotbal în Franța, op. cit. , p.  358
  32. „  France A '1 - 0 Pays-Bas A'  ” , pe selectiona.free.fr (accesat la 7 noiembrie 2011 )
  33. „  Foaia de meci a Franței 0-0 Iugoslavia  ” , pe FFF .fr
  34. Victor Sinet , A fost odată La Paillade ... , Montpellier, Éditions MHSC,1999, 126  p. ( ISSN  1276-7794 ) , p.  57