Cupa cluburilor campionilor de fotbal arab din 1986

Cupa Arabă a Cluburilor Campionilor 1986 General
Participanți 7

Titularul titlului Clubul Al-Rasheed
Câştigător Clubul Al-Rasheed

Navigare

1986 Arabe Campionilor „Cupa este a patra ediție a Arabe Campionilor“ Cupa . Organizat la Tunis în Tunisia , reunește într-un singur bazin campionii țărilor arabe. Cluburile își întâlnesc adversarii o singură dată.

Este clubul irakian Al-Rasheed , campion în apărare, care câștigă din nou această ediție, după ce a terminat pe primul loc în grupă, în fața tunisianilor din Esperance Sportif de Tunis și a saudiților din Al-Hilal. FC . Este al doilea titlu internațional din istoria clubului și al treilea trofeu câștigat de un club irakian în patru ediții.

Echipe participante

Șapte echipe participă la turneu:

Competiție

Runda preliminară

Un turneu preliminar între cele patru cluburi din Maghreb (zona 3) are loc pe stadionul Chedly-Zouiten din Tunis pentru semifinale,21 februarie 1986, apoi la Stadionul Olimpic din El Menzah pentru finala și meciul de clasificare. Doar cei mai buni dintre ei se califică în finală.

Detalii meci
Prima semifinală NA Hussein Dey 2-1 Al Dhahra Stadionul Chedly-Zouiten , Tunis
21 februarie 1986
15:00 UTC + 1
Ahmed Ait El Hocine Gol marcat după 87 de minute87 - lea , Kamel Boukallel Gol marcat după 89 de minute89 - lea El Khrief Gol marcat după 59 de minute59 - lea Spectatori: 25.000 de
arbitri: Abdelkrim Abou Aïssa

A doua semifinală MAS din Fez 1-2 ES Tunis Stadionul Chedly-Zouiten , Tunis
18h00 UTC + 1
Benay Gol marcat după 55 de minute55 - lea Benai Gol marcat după 12 minute12 - lea , Nabil Maâloul Gol marcat după 27 de minute27 - lea  ? Spectatori: 25.000

Final ES Tunis 6-0 NA Hussein Dey Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
23 februarie 1986
17:00 UTC + 1
Nabil Maâloul Gol marcat după 17 minute17 e Gol marcat după 49 de minute 49 e , Bassem Jeridi Gol marcat după 29 de minute29 e , Hassan Feddou Gol marcat după 35 de minute35 e Gol marcat după 59 de minute 59 e , Khaled Ben Yahia Gol marcat după 77 de minute77 e Spectatori: 30.000 de
arbitri: Aïssa Habas

Meci pe locul trei Al Dhahra 0-1 MAS din Fez Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis