Titularul titlului RCH (2)
Câştigător Feijenoord (1)
Finalist Excelsior

Navigare

KNVB Cupa 1929-1930 , numit KNVB Beker , este cea de 27 - a  ediție a Cupei olandeze . Competiția începe16 martie 1930 și încetează 15 iunie 1930, data finalei care are loc la Het Kasteel din Rotterdam .

A fost câștigat pe 15 iunie 1930 de Feijenoord împotriva Excelsior , care a fost primul succes al Feyenoord în această competiție.

Cursul competiției

Toate rundele se joacă în eliminare directă. În fiecare rundă, se face o aruncare pentru a determina adversarii.

Rezultate

Semifinale

Datat Club Rezultat Club
4 iunie 1930 Ajax 1 - cu 2 Feijenoord
7 iunie 1930 Excelsior 5 - 2 NAC

Final

Finala se joacă pe 15 iunie 1930în Het Kasteel în Rotterdam , la o temperatură ridicată. În prima repriză, Feijenoord domină pe Excelsior, care este încolțit în apărare și poate continua doar cu un contraatac. Jaap Barendregt lipsește de două ori pentru a deschide scorul înainte de a marcat singurul gol al jocului în 35 - lea minut. În a doua repriză Excelsior a jucat mai bine, dar jocul s-a dovedit uneori brutal, iar greșelile s-au înmulțit. În urma unei coliziuni, Van der Ende trebuie să plece, înlocuit de Van den Bergen. Excelsior l-a lovit apoi pe Feijenoord în apărare în ultimul sfert de oră și a lovit de două ori sumele în aceeași acțiune. La sfârșitul meciului, președintele KNVB , JW Kips, a salutat această finală 100% din Rotterdam drept dovadă a „forței fotbalului din Rotterdam” .

15 iunie 1930 RV și AV Feijenoord 0 - 0 Excelsior Het Kasteel , Rotterdam
Jaap Barendregt Gol marcat după 35 de minute35 - lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 10.000