Sport | Fotbal |
---|---|
Organizator (i) | CAF |
Ediții | 16 - lea |
Locuri) | Africa |
Datat |
de 27 noiembrie 2018 la Mai 2019 |
Participanți | 52 |
Site oficial | Site-ul oficial |
Titularul titlului | Raja CA |
---|---|
Câştigător | Zamalek SC (1) |
Finalist | RS Berkane |
Golgheter (i) |
Waleed Bakhet (7 goluri) |
Navigare
Confederation Cup 2018-2019 Totalul este 16 - a ediție a Cupei Confederației , a doua competitiv de fotbal din Africa de cluburi, pitting cea mai bună pregătire pentru lucrători necalificați League CAF Campionilor .
Principala schimbare în competiție, ca și în Liga Campionilor , este că competiția se va desfășura pe doi ani, începând cunoiembrie 2018 la iunie 2019.
Câștigătorul este clubul egiptean Zamalek SC , care l-a învins pe RS Berkane în loviturile de pedeapsă (5-3) după returul cu 1-0 și prima manșă cu 0-1. Se califică pentru Supercupa CAF împotriva câștigătorului Ligii Campionilor CAF 2018-2019 .
În iulie 2016, Total a anunțat că a încheiat un acord de sponsorizare cu Confederația Africană de Fotbal ( CAF ). Acordul este valabil pentru următorii opt ani și se va referi la cele zece competiții principale organizate de CAF, inclusiv Cupa Confederației CAF, care acum se numește „Cupa Confederației CAF” sau „Cupa Confederației. Total”.
Iată calendarul oficial publicat pe site-ul CAF
Numele de familie | A desena | Primul picior | Meci de întoarcere | Numărul de participanți |
---|---|---|---|---|
Runde de calificare ( 2018 ) | ||||
Runda preliminară | 3 noiembrie 2018 | 27, 28 noiembrie 2018 | 4, 5 decembrie 2018 | 56 |
Prima runda | 14, 15, 16 decembrie 2018 | 21, 22, 23 decembrie 2018 | 32 (28 + 5) | |
A doua tura | 28 decembrie 2018 | 11, 13 ianuarie 2019 | 18, 20 ianuarie 2019 | 30 (30 + 1) |
Etapa grupelor ( 2019 ) | ||||
Zilele 1 și 5 Zilele 2 și 6 Zilele 3 și 4 |
21 ianuarie 2019 | 1, 3 februarie 2019 12, 13 februarie 2019 24 februarie 2019 |
3 martie 2019 8, 10 martie 2019 15, 17 martie 2019 |
16 |
Faza finală ( 2019 ) | ||||
Sferturi de finala | 20 martie 2019 | 5, 6, 7 aprilie 2019 | 12, 13, 14 aprilie 2019 | 8 |
Semifinale | 26, 27, 28 aprilie 2019 | 3, 4, 5 mai 2019 | 4 | |
Final | 19 mai 2019 | 26 mai 2019 | 2 |
Meci | Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | A merge | Întoarcere | Tab |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nouakchott King's | 2 - 2 | Stadionul Abidjan | 1-2 | 1 - 0 | - |
2 | Al Ahly Shendi | 1 - 1 | AS Nyuki | 1 - 0 | 0 - 1 | 2-3 |
3 | Petro Atlético | 6 - 0 | Orapa United | 4 - 0 | 2 - 0 | - |
4 | AS CotonTchad | 3 - 1 | Gomido FC | 2 - 0 | 1 - 1 | - |
5 | HUS Agadir | 4 - 0 | CA GNN | 4 - 0 | 0 - 0 | - |
6 | Generation Foot | 1 - 0 | Djoliba AC | 0 - 0 | 1 - 0 | - |
7 | USM Bel-Abbes | 4 - 1 | LISCR FC | 4 - 0 | 0 - 1 | - |
8 | Rangerii Enugu | 5 - 1 | Forța de Apărare SC | 2 - 0 | 3 - 1 | - |
9 | Salitas FC | 3 - 3 | Wakriya AC | 2 - 0 | 1 - 3 | - |
10 | Zahărul Mtibwa | 5 - 0 | Northern Dynamo FC | 4 - 0 | 1 - 0 | - |
11 | Motema Pembe | 5 - 2 | ASDR Fatima | 4 - 1 | 1 - 1 | - |
12 | FC San-Pédro | 2 - 1 | Forțele Armate FC | 1 - 1 | 1 - 0 | - |
13 | Cercul sportiv Mbéri | 1 - 1 | Greviști de argint | 1 - 0 | 0 - 1 | 4-3 |
14 | Kaizer Chiefs FC | 5 - 2 | Zimamoto FC | 4 - 0 | 1-2 | - |
15 | ASSM Elgeco Plus | 4 - 1 | CD Unidad Malabo | 3 - 1 | 1 - 0 | - |
16 | Miracle Club | 0 - 11 | Al-Ittihad Tripoli | 0 - 8 | 0 - 3 | - |
17 | Stele noi | 4 - 1 | Vital'O FC | 0 - 0 | 4 - 1 | - |
18 | Rechini Kariobangi | 9 - 1 | AS Arta / Solar7 | 6 - 1 | 30 | - |
19 | Asante Kotoko SC | preț global | Eding Sport | |||
20 | Stele Free State | 0 - 1 | Victoria Mukura | 0 - 0 | 0 - 1 | - |
21 | Green Eagles FC | 5 - 2 | Bivoli tineri | 2 - 0 | 3 - 2 | - |
22 | NA Hussein Dey | 3 - 1 | Diavoli negri | 2 - 0 | 1 - 1 | - |
23 | Bivoli verzi | 2 - 0 | Al Merreikh Juba | 2 - 0 | 0 - 0 | - |
Câștigătorul Cupei Confederației din 2018 , Raja Casablanca , între primul tur.
Meci | Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | A merge | Întoarcere | Tab |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ES Sahel | 3 - 1 | Stadionul Abidjan | 30 | 0 - 1 | - |
2 | AS Nyuki | 0 - 2 | Petro Atlético | 0 - 1 | 0 - 1 | - |
3 | Zamalek SC | 7 - 2 | AS CotonTchad | 7 - 0 | 0 - 2 | - |
4 | HUS Agadir | 2 - 1 | Generation Foot | 2 - 0 | 0 - 1 | - |
5 | USM Bel-Abbes | 0 - 2 | Rangerii Enugu | 0 - 0 | 0 - 2 | - |
6 | Clubul Al-Masry | 0 - 2 | Salitas FC | 0 - 2 | 0 - 0 | - |
7 | Kampala CCA | 5 - 1 | Zahărul Mtibwa | 30 | 2 - 1 | - |
8 | Motema Pembe | 1 - 3 | FC San-Pédro | 1 - 1 | 0 - 2 | - |
9 | Raja CA | 5 - 1 | Cercul sportiv Mbéri | 5 - 0 | 0 - 1 | - |
10 | Kaizer Chiefs FC | 6 - 0 | ASSM Elgeco Plus | 30 | 30 | - |
11 | RS Berkane | 4 - 0 | Al-Ittihad Tripoli | 30 | 1 - 0 | - |
12 | Al-Ahly Tripoli | 1 - 1 | Stele noi | 1 - 1 | 0 - 0 | - |
13 | Rechini Kariobangi | 1 - cu 2 | Asante Kotoko SC | 0 - 0 | 1-2 | - |
14 | Al Hilal Obayid | 0 - 0 | Victoria Mukura | 0 - 0 | 0 - 0 | 4-5 |
15 | Green Eagles FC | 1 - cu 2 | NA Hussein Dey | 0 - 0 | 1-2 | - |
16 | CS Sfaxien | 4 - 2 | Bivoli verzi | 4 - 1 | 0 - 1 | - |
Cei 15 învinși din prima rundă ai Ligii Campionilor sunt înscriși și vor înfrunta 15 câștigători ai primei runde a Cupei Confederației. Se va extrage pentru a determina afișele.
Câștigătorul primei runde a Cupei Confederației cu cel mai bun coeficient este calificat direct pentru faza grupelor, este ES Sahel .
Meci | Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | A merge | Întoarcere | Tab |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gor Mahia FC | 2 - 1 | Stele noi | 2 - 1 | 0 - 0 | - |
2 | Al Ahly Benghazi | 2 - 3 | NA Hussein Dey | 1 - 0 | 1 - 3 | - |
3 | Al Hilal | 3 - 1 | Victoria Mukura | 30 | 0 - 1 | - |
4 | Nkana FC | 3 - 0 | FC San-Pédro | 30 | 0 - 0 | - |
5 | Bumbac Sport | 3 - 5 | Asante Kotoko SC | 2 - 3 | 1-2 | - |
6 | ZESCO United | 5 - 2 | Șefi Kaizer | 3 - 1 | 2 - 1 | - |
7 | Stadionul malian | 2 - 3 | Petro Atletico | 1 - 1 | 1-2 | - |
8 | Stele africane | 1 - cu 2 | Raja CA | 1 - 1 | 0 - 1 | - |
9 | ASC Jaraaf | 3 - 5 | RS Berkane | 2 - 0 | 1 - 5 | - |
10 | Vipers SC | 0 - 3 | CS Sfaxien | 0 - 0 | 0 - 3 | - |
11 | IR Tanger | 1 - 3 | Zamalek SC | 0 - 0 | 1 - 3 | - |
12 | AS Otoho | 3 - 2 | Kampala CCA | 30 | 0 - 2 | - |
13 | Bantu FC | 2 - 4 | Rangerii Enugu | 1-2 | 1-2 | - |
14 | Al Nasr Benghazi | 2 - 3 | Salitas FC | 1 - 0 | 1 - 3 | - |
15 | Jimma Aba Jifar FC | 0 - 5 | HUS Agadir | 0 - 1 | 0 - 4 | - |
Extragerea are loc în Cairo pe21 ianuarie 2019 la 10:00 GMT.
Legenda clasamentelor
Pălăria 1 | Pălăria 2 | Pălăria 3 | Pălăria 4 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
ES Sahel | 50,5 puncte | Al Hilal | 16,5 puncte | Nkana FC | 1 punct | Asante Kotoko SC | 0 puncte |
Zamalek SC C | 30 de puncte | CS Sfaxien | 13 puncte | Rangerii Enugu | 0 puncte | NA Hussein Dey | 0 puncte |
ZESCO United | 30 de puncte | RS Berkane | 10 puncte | HUS Agadir | 0 puncte | AS Otoho | 0 puncte |
Raja CA T | 25 puncte | Gor Mahia FC | 5 puncte | Petro Atlético | 0 puncte | Salitas FC | 0 puncte |
T : Titularul titlului
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (▼ dom., ► ext.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RS Berkane | 11 | 6 | 1 | +5 | RS Berkane | 2-1 | 0-0 | 3-0 | |
2 | HUS Agadir | 8 | 6 | 2 | 0 | HUS Agadir | 1-0 | 1-1 | 2-1 | |
3 | Raja CA T | 7 | 6 | 1 | +1 | Raja CA T | 2-4 | 0-0 | 0-0 | |
4 | AS Otoho | 5 | 6 | 3 | -6 | AS Otoho | 1-1 | 1-0 | 1-4 |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (▼ dom., ► ext.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CS Sfaxien | 12 | 6 | 0 | +3 | CS Sfaxien | 2-1 | 1-1 | 0-0 | |
2 | ES Sahel | 10 | 6 | 2 | +2 | ES Sahel | 0-1 | 2-1 | 1-0 | |
3 | Rangerii Enugu | 5 | 6 | 3 | -2 | Rangerii Enugu | 0-1 | 0-2 | 2-0 | |
4 | Salitas FC | 4 | 6 | 2 | -3 | Salitas FC | 0-0 | 0-0 | 1-1 |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (▼ dom., ► ext.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Al Hilal | 11 | 6 | 1 | +5 | Al Hilal | 1-0 | 4-1 | 3-1 | |
2 | Nkana FC | 9 | 6 | 3 | -2 | Nkana FC | 2-1 | 3-1 | 3-0 | |
3 | Asante Kotoko SC | 7 | 6 | 3 | 0 | Asante Kotoko SC | 1-1 | 3-0 | 2-1 | |
4 | ZESCO United | 7 | 6 | 3 | -3 | ZESCO United | 1-1 | 2-1 | 2-0 |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (▼ dom., ► ext.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zamalek SC | 9 | 6 | 1 | +3 | Zamalek SC | 4-0 | 1-1 | 1-1 | |
2 | Gor Mahia FC | 9 | 6 | 3 | -1 | Gor Mahia FC | 4-2 | 2-0 | 1-0 | |
3 | NA Hussein Dey | 8 | 6 | 2 | -2 | NA Hussein Dey | 0-0 | 1-0 | 2-1 | |
4 | Petro Atlético | 7 | 6 | 3 | 0 | Petro Atlético | 0-1 | 2-1 | 2-0 |
Primii patru și patru subcampioni din fiecare grupă participă la faza finală, care începe cu sferturile de finală. În cazul unei egalități între două sau mai multe echipe, clasamentul este determinat mai întâi de diferența de punct special dintre echipele egalizate și apoi de diferența de gol specială. Primele sunt însămânțate și primesc pentru a doua etapă spre deosebire de a doua.
grup | 1 st grup - insamanteaza | 2 Grupul E - Nr |
---|---|---|
LA | RS Berkane | HUS Agadir |
B | CS Sfaxien | ES Sahel |
VS | Al Hilal | Nkana FC |
D | Zamalek SC | Gor Mahia FC |
Club | A merge | Total | Întoarcere | Club |
---|---|---|---|---|
Nkana FC | 2 - 1 | 2 - 3 | 0 - 2 | CS Sfaxien |
ES Sahel | 3 - 1 | 5 - 2 | 2 - 1 | Al Hilal |
HUS Agadir | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | Zamalek SC |
Gor Mahia FC | 0 - 2 | 1 - 7 | 1 - 5 | RS Berkane |
Club | A merge | Total | Întoarcere | Club |
---|---|---|---|---|
CS Sfaxien | 2 - 0 | 2 - 3 | 0 - 3 | RS Berkane |
Zamalek SC | 1 - 0 | 1 - 0 | 0 - 0 | ES Sahel |
Club | A merge | Total | Întoarcere | Club |
---|---|---|---|---|
RS Berkane | 1 - 0 | 1 - 1 3 - 5 filă | 0 - 1 | Zamalek SC |
Câștigătorul Cupei Confederației 2019 |
---|
Zamalek SC Primul titlu |