Sport | Fotbal |
---|---|
Organizator (i) | PZPN |
Ediții | 56 - lea |
Locuri) | Polonia |
Datat | 29 iulie până la3 mai 2010 |
Site-uri) | Finala la Stadionul Zdzisław-Krzyszkowiak |
Câştigător | Jagiellonia Białystok |
---|---|
Finalist | Pogoń Szczecin |
Navigare
Cupa Poloniei 2009-2010 ( Puchar Polski 2009-2010 în poloneză ) este cincizeci și șasea ediție a Cupei polonez . Lech Poznań a pus titlul pentru a cincea oară în istoria sa.
Jagiellonia Bialystok , care a câștigat pentru prima dată în istoria evenimentului în detrimentul Pogoń Szczecin , sa calificat pentru a treia rundă preliminară a Europa League 2010-2011 .
Sistemul este același cu cel folosit în anii precedenți.
Această pagină arată doar rezultatele din prima rundă.
Diviziuni / mâneci | Tur preliminar (26 meciuri) |
A 2 -a rundă preliminară. (14 meciuri) |
1 st rotund (16 partide) |
Runda din 16 |
Runda din 16 |
Sferturi de finală |
semi- finala |
Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ekstraklasa 16 echipe |
nu este prezent | 2 (14 scutite) | 15 | 10 | 6 | 3 | 1 | |
I Liga 18 echipe |
3 | 14 | 7 | 3 | 1 | 1 | 1 | |
II Liga 36 echipe (2 grupe) |
12 | 10 | 8 | 2 | 1 | |||
III Liga 129 echipe (8 grupe) |
6 | 2 | ||||||
Liga IV |
1 | 1 | 1 | |||||
V Liga |
||||||||
Klasa okręgowa |
1 | 1 | 1 | 1 | ||||
Młoda Ekstraklasa 16 echipe de rezervă |
1 | |||||||
Total | 24 | 30 | 32 | 16 | 8 | 4 | 2 |
Cluburile promovate din Ekstraklasa intră în competiție în primul tur. Ceilalți încep tăierea în runda următoare.
Iată contextul lor:
Club | Sezonul 2008-2009 | Traseul sezonului 2009-2010 |
---|---|---|
Lech Poznan | Câştigător | 16 e final - Eliminat de Stal Stalowa Wola (D2) |
Ruch Chorzow | Finalist | Semi-finală - Eliminată de Pogoń Szczecin (D2) |
Legia Varșovia | Semi finala | Sferturi de finală - Eliminat de Ruch Chorzów (D1) |
Polonia Varșovia | Semi finala | 16 e final - Eliminat de Pogoń Szczecin (D2) |
Wisła Cracovia | Sfert de finala | Sferturi de finală - Eliminat de Lechia Gdańsk (D1) |
KS Cracovia | Sfert de finala | 8 e final - Eliminat de Legia (D1) |
Zagłębie Lubin | Sfert de finala | 1 st rotund - Eliminată de Piast Kobylin (D5) |
Jagiellonia Białystok | Optimi | Câștigător - Beats Pogoń Szczecin (D2) |
Odra Wodzisław Śląski | Optimi | 8 e final - Eliminat de Lechia Gdansk (D1) |
Arka Gdynia | Optimi | 8 e final - Eliminat de Jagiellonia Białystok (D1) |
GKS Bełchatów | Optimi | 16 e final - Eliminat de Korona Kielce (D1) |
Korona Kielce | Optimi | Sferturi de finală - Eliminată de Jagiellonia Białystok (D1) |
Lechia Gdańsk | Optimi | Semi-finală - Eliminată de Jagiellonia Białystok (D1) |
Piast Gliwice | Optimi | 8 e final - Eliminat de Pogoń Szczecin (D2) |
Polonia Bytom | Optimi | 16 e final - Eliminat de Bytovia II Bytów (D7) |
Śląsk Wrocław | 1 st rotund | 16 e final - Eliminat de Dolcan Ząbki (D2) |
Meciurile au avut loc pe 25 și26 august 2009.
Club (divizie) | Scor | Club (divizie) | Notă (e) |
---|---|---|---|
Zagłębie Sosnowiec (D3) | 2 –0 | Flota Świnoujście (D2) | |
Pogoń Szczecin (D2) | 2 –0 | Motor Lublin (D2) | |
GKS Tychy (D3) | 1 –1 ( fila 3 –2 ) | Górnik Łęczna (D2) | |
Polonia Słubice (D3) | 3 –1 | GKS Katowice (D2) | |
Piast Kobylin (D5) | 3 –1 | Zagłębie Lubin (D1) | |
Hetman Zamość (D3) | 1 –1 ( fila 5 –4 ) | Warta Poznań (D2) | |
Bytovia II Bytów (D7) | 1 –0 | Tur Turek (D3) | |
Ruch Zdzieszowice (D4) | 0- 3 | Dolcan Ząbki (D2) | |
Olimpia Grudziądz (D3) | 3 –0 | Kmita Zabierzów (D4) | |
Nielba Wągrowiec (D3) | 3 –1 | Znicz Pruszków (D2) | |
Ruch Radzionków (D3) | 0- 1 | Korona Kielce (D1) | |
MKS Kluczbork (D2) | 0- 0 (2- 3 tab ) | GKP Gorzów Wielkopolski (D2) | |
Porniți Otwock (D3) | 2 –1 | Podbeskidzie Bielsko-Biała (D2) | |
Stal Stalowa Wola (D2) | 2 –1 | Wisła Płock (D2) | |
GKS Jastrzębie (D3) | 3- 4 | Widzew Łódź (D2) | |
Okocimski KS Brzesko (D3) se califică automat. |
Tragerea la sorți a avut loc la 1 st septembrie . Meciurile au avut loc pe 22 și23 septembrie 2009, când nu apare nicio contraindicație lângă scor.
Club (divizie) | Scor | Club (divizie) | Notă (e) |
---|---|---|---|
Okocimski KS Brzesko (D3) | 1- 2 | Arka Gdynia (D1) | |
Pogoń Szczecin (D2) | 2 –0 | Polonia Varșovia (D1) | |
Olimpia Grudziądz (D3) | 1- 2 | Odra Wodzisław Śląski (D1) | |
Zagłębie Sosnowiec (D3) | 2 –0 | Górnik Zabrze (D2) | |
Porniți Otwock (D3) | 3 –2 | ŁKS Łódź (D2) | |
Bytovia II Bytów (D7) | 2 –1 | Polonia Bytom (D1) | |
GKP Gorzów Wielkopolski (D2) | 0- 2 | Legia Varșovia (D1) | |
Hetman Zamość (D3) | 0- 3 | Wisła Cracovia (D1) | |
Nielba Wągrowiec (D3) | 1- 3 | Lechia Gdańsk (D1) | |
Piast Kobylin (D5) | 1- 1 (2- 4 tab ) | KS Cracovia (D1) | |
Polonia Słubice (D3) | 1- 2 | Piast Gliwice (D1) | |
GKS Tychy (D3) | 0- 1 ( ap ) | Jagiellonia Białystok (D1) | |
Dolcan Ząbki (D2) | 1 -1 ( 5 -4 tab ) | Śląsk Wrocław (D1) | |
Korona Kielce (D1) | 3 –1 | GKS Bełchatów (D1) | |
Stal Stalowa Wola (D2) | 4 –1 | Lech Poznań (D1) | |
Widzew Łódź (D2) | 0- 1 | Ruch Chorzów (D1) |
Tragerea la sorți a avut loc pe 6 octombrie la ora 19:00, pe platoul postului TVP Sport . Meciurile au avut loc pe 27 și28 octombrie 2009, când nu apare nicio contraindicație lângă scor.
Club (divizie) | Scor | Club (divizie) | Notă (e) |
---|---|---|---|
Porniți Otwock (D3) | 0- 1 | Ruch Chorzów (D1) | |
Legia Varșovia (D1) | 2 –0 ( ap ) | KS Cracovia (D1) | |
Lechia Gdańsk (D1) | 1 –0 | Odra Wodzisław Śląski (D1) | |
Bytovia II Bytów (D7) | 0- 2 | Wisła Cracovia (D1) | |
Dolcan Ząbki (D2) | 3- 4 ( ap ) | Korona Kielce (D1) | |
Arka Gdynia (D1) | 0- 2 ( ap ) | Jagiellonia Białystok (D1) | |
Zagłębie Sosnowiec (D3) | 3 –0 | Stal Stalowa Wola (D2) | |
Pogoń Szczecin (D2) | 2 –0 | Piast Gliwice (D1) |
Tragerea la sorți a avut loc pe 30 noiembrie la ora 19:00, pe canalul TVP Sport . Meciurile au avut loc pe 16 și 17 martie , și pe 23 și24 martie 2010.
Echipa 1 | A merge | Total | Întoarcere | Echipa 2 | Notă (e) |
---|---|---|---|---|---|
Ruch Chorzów (D1) | 1 –0 | 2 –2 | 1- 2 ( ap ) | Legia Varșovia (D1) | |
Lechia Gdańsk (D1) | 0-0 | 3 –1 | 3 –1 | Wisła Cracovia (D1) | |
Korona Kielce (D1) | 3 –1 | 3- 4 | 0- 3 | Jagiellonia Białystok (D1) | |
Zagłębie Sosnowiec (D3) | 0- 3 | 1- 4 | 1–1 | Pogoń Szczecin (D2) |
Tragerea la sorți a avut loc pe 25 martie la ora 20:00, pe canalul TVP Sport . Meciurile au avut loc pe 6 aprilie și4 mai 2010.
Echipa 1 | A merge | Total | Întoarcere | Echipa 2 | Notă (e) |
---|---|---|---|---|---|
Lechia Gdańsk (D1) | 1- 2 | 2- 3 | 1–1 | Jagiellonia Białystok (D1) | |
Ruch Chorzów (D1) | 1–1 | 1- 1 | 0-0 | Pogoń Szczecin (D2) |
sâmbătă 22 mai 2010 | Pogoń Szczecin | 0-1 | Jagiellonia Białystok | Stadionul Zdzisław-Krzyszkowiak , Bydgoszcz | |
15:30 |
Skerla 49 - lea | Spectatori: 13.300 Arbitru: Robert Małek |
|||
Raport |
Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||||||||
28 octombrie 2009 | 16 martie -23 martie 2010 | 6 aprilie - 4 mai | Stadionul Zdzisław-Krzyszkowiak | ||||||||||||||
Porniți Otwock | 0 | - | |||||||||||||||
Ruch Chorzow | 1 | - | |||||||||||||||
Ruch Chorzow | 1 | 1 | |||||||||||||||
25 noiembrie 2009 | |||||||||||||||||
Legia Varșovia | 0 | 2 | |||||||||||||||
Legia Varșovia | 2 | - | |||||||||||||||
16 martie -24 martie 2010 | |||||||||||||||||
KS Cracovia | 0 | - | |||||||||||||||
Ruch Chorzow | 1 | 0 | |||||||||||||||
27 octombrie 2009 | |||||||||||||||||
Pogoń Szczecin | 1 | 0 | |||||||||||||||
Zagłębie Sosnowiec | 3 | - | |||||||||||||||
6 aprilie - 4 mai | |||||||||||||||||
Stal Stalowa Wola | 0 | - | |||||||||||||||
Zagłębie Sosnowiec | 0 | 1 | |||||||||||||||
27 octombrie 2009 | |||||||||||||||||
Pogoń Szczecin | 3 | 1 | |||||||||||||||
Pogoń Szczecin | 2 | - | |||||||||||||||
17 martie -23 martie 2010 | |||||||||||||||||
Piast Gliwice | 0 | - | |||||||||||||||
Pogoń Szczecin | 0 | ||||||||||||||||
11 noiembrie 2009 | |||||||||||||||||
Jagiellonia Białystok | 1 | ||||||||||||||||
Lechia Gdańsk | 1 | - | |||||||||||||||
Odra Wodzisław Śląski | 0 | - | |||||||||||||||
Lechia Gdańsk | 0 | 3 | |||||||||||||||
27 octombrie 2009 | |||||||||||||||||
Wisła Cracovia | 0 | 1 | |||||||||||||||
Bytovia II Bytów | 0 | - | |||||||||||||||
17 martie -24 martie 2010 | |||||||||||||||||
Wisła Cracovia | 2 | - | |||||||||||||||
Lechia Gdańsk | 1 | 1 | |||||||||||||||
27 octombrie 2009 | |||||||||||||||||
Jagiellonia Białystok | 2 | 1 | |||||||||||||||
Dolcan Ząbki | 3 | - | |||||||||||||||
Korona Kielce | 4 | - | |||||||||||||||
Korona Kielce | 3 | 0 | |||||||||||||||
3 noiembrie 2009 | |||||||||||||||||
Jagiellonia Białystok | 1 | 3 | |||||||||||||||
Arka Gdynia | 0 | - | |||||||||||||||
Jagiellonia Białystok | 2 | - | |||||||||||||||