Câştigător Europa FC
Finalist Mons Calpe
Obiective 62 (3,44 pe meci)

Navigare

Cupa Gibraltar 2017-2018 este cea de 60 - a  ediție a Cupei Rock (numit Gibtelecom Rock Cup , din motive de sponsorizare ).

Europa FC a câștigat cupa națională a șaptea, învingînd Mons Calpe SC .

Format

Șase echipe din divizia a doua participă la prima rundă a competiției. Cluburile Leo FC, FC Hound Dogs și Olympic 13 își fac debutul în runda următoare, alături de cluburile din prima divizie . Competiția se împarte apoi în sferturi, semifinale și finale, pentru un total de cinci etape.

Câștigătorul competiției obține un loc pentru primul tur al Ligii Europa 2018-2019 . Cu toate acestea, dacă câștigătorul se califică în Liga Campionilor , acest loc de calificare este acordat celui de-al treilea din liga Gibraltar . De asemenea, a obținut un loc pentru Supercopa disputată împotriva campioanei din prima divizie, aceasta fiind reasignată la a doua din campionat dacă campionul câștigă și cupa.

Echipe participante

Cluburi din Premier League

Cluburi din divizia a doua

Rezultate

Prima runda

Tragerea la sorți pentru prima rundă a avut loc pe 26 octombrie 2017, în timp ce meciurile se joacă în perioada 26 noiembrie - 28 noiembrie același an. Doar șase din cele nouă cluburi din divizia a doua participă la această rundă.

Datat Local Scor Vizitatori
26 noiembrie 2017 Colegiul 1975 (D2) 1 - 3 (D2) Europa Point
27 noiembrie 2017 Boca Juniors Gibraltar (D2) 0 - 2 (D2) Cannons FC
28 noiembrie 2017 Bruno's Magpies (D2) 3 - 1 (D2) Angels FC

A doua tura

Extragerea pentru runda a doua a avut loc pe 13 decembrie 2017, în timp ce meciurile se joacă în luna februarie 2018. Celelalte trei cluburi din divizia a doua, precum și cele din prima divizie intră în competiție în această rundă.

Sferturi de finala

Extragerea pentru sferturile de finală a avut loc pe 28 februarie 2018, în timp ce meciurile se joacă în lunile martie și aprilie ale aceluiași an.

11 martie 2018 Lincoln Red Imps (D1) 2 - 0 (D2) Cannons FC
11 martie 2018 Olympic 13 (D2) 0 - 6 (D1) Gibraltar United
18 martie 2018 Mons Calpe (D1) 2 - 1 (D1) Sfântul Iosif
9 aprilie 2018 Europa FC (D1) 5 - 0 (D1) Gibraltar Phoenix

Semifinale

Extragerea pentru semifinale a avut loc pe 11 aprilie 2018, meciurile jucându-se câteva zile mai târziu.

23 aprilie 2018 Gibraltar United (D1) 0 - 5 (D1) Mons Calpe
24 aprilie 2018 Lincoln Red Imps (D1) 1 - 3 (D1) Europa FC

Final

27 mai 2018 Europa FC (D1) 2 - 1 Mons Calpe (D1) Stadionul Victoria
18:00
Gómez al Gol marcat după 7 minute7- lea al Gol marcat după 75 de minute 75- lea ( 1 - 0 ) Gol marcat după 46 de minute46 - lea Pibe Arbitraj: Yaroslaff Borg