Al treilea Chile
Obiective 49 (3,2 pe meci)
Golgheter (i) Luis Artime (5)

Navigare

America de Sud Campionatul 1967 Fotbal este douăzeci și nouă ediție a campionatului din America de Sud de fotbal națiunilor, cunoscut sub numele de Copa America din 1975, a avut loc la Montevideo , în Uruguay de la de 17 luna ianuarie pentru a cu 2 luna februarie 1967 .

Pentru prima dată, o rundă preliminară se joacă între noiembrie și decembrie 1966 . Doar patru țări sunt preocupate: Chile și Paraguay trec această rundă în detrimentul Columbiei și Ecuadorului .

Brazilia și Peru pachetul vestim, numărul de participanți în campionat este , prin urmare , redus de la 8 la 6. Acestea sunt , astfel , în cele din urmă Argentina , The Bolivia , Chile, Paraguay, Uruguay și Venezuela (care participă pentru prima dată în competiție) .

Rezultate

Runda preliminară

30 noiembrie 1966 Chile 5 - 2 Columbia Estadio Nacional de Chile , Santiago
Araya a Gol marcat după 7 minute7- a
Campos Gol marcat după 23 de minute23 -a
Prieto Gol marcat după 40 de minute40- a ( pen. ) , Gol marcat după 49 de minute49- a

Clasament final

Cele șase echipe participante concurează pentru campionat într-un singur bazin în care fiecare echipă își întâlnește adversarii o singură dată. La finalul competiției, echipa clasată pe primul loc este încoronată campioană a Americii de Sud. Uruguay este cel care câștigă titlul (al unsprezecelea din istoria sa) terminând cu un punct în avans, grație unei victorii decisive în ultima zi împotriva Argentinei (1-0), pe care o termină pe locul al doilea.

Chibrituri

17 ianuarie 1967 Uruguay 4 - 0 Bolivia Stadionul Centenario ( Montevideo )
Rocha Gol marcat după 5 minute5 e
Montero Castillo Gol marcat după 44 de minute44 e
Troncoso Gol marcat după 55 de minute55 e ( csc )
Oyarbide Gol marcat după 81 de minute81 e
( 2 - 0 ) Spectatori: 15.000 de
arbitri: Isidro Ramírez
Bazzano - Baeza , Varela - Cincunegui , Montero Castillo , Caetano - Pérez ( 24 e Salvá ), Oyarbide , Vera , Rocha , UrruzmendiÎnlocuitA venit după 24 de minute  Echipe Cobo - Maldonado , Troncoso - Zabalaga , Quiroga , Ja. Herbas - Blacut , Camacho ( Vargas ), Agreda , López ( Quinteros ), CortezÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
18 ianuarie 1967 Chile 2 - 0 Venezuela Stadionul Centenario ( Montevideo )
Marcos Gol marcat după 12 minute12 e , Gol marcat după 41 de minute41 e ( 2 - 0 ) Spectatori: 7.000 de
Olivares - Adriazola , Cruz - Figueroa , Villanueva , Hodge - Prieto , Araya , Marcos , Campos ( Gallardo ), Saavedra ( Castro ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Fasano - Mota , Elie , Zarzalejo , Vidal ( G. González ) - Ravelo , Gala ( Naranjo ), Tortolero , Mendoza - Scovino , SantanaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
18 ianuarie 1967 Argentina 4 - 1 Paraguay Stadionul Centenario ( Montevideo )
Más Gol marcat după 23 de minute23 e
Bernao Gol marcat după 71 de minute71 e
Artime Gol marcat după 73 de minute73 e
Albrecht Gol marcat după 89 de minute89 e ( pen. )
( 1 - 0 ) Mora Gol marcat după 67 de minute67 a Spectatori: 12.000
Arbitri: Mario Gasc
Roma - Ovejero , Marzolini - Acevedo , Albrecht , Calics - Bernao , González ( 75 e Sarnari ), Artime , Rojas ( 75 e Raffo ), MásÎnlocuitA venit după 75 de minute  ÎnlocuitA venit după 75 de minute  Echipe Núñez ( Villanueva ) - Patiño , Bobadilla - S. Rojas , Insfrán ( R. González ), Miranda - JC Rojas , Apocada , Valdez , A. González ( Del Puerto ), MoraÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
21 ianuarie 1967 Uruguay 4 - 0 Venezuela Stadionul Centenario ( Montevideo )
Urruzmendi Gol marcat după 5 minute5 e , Gol marcat după 34 de minute34 e
Oyarbide Gol marcat după 62 de minute62 e , Gol marcat după 68 de minute68 e
( 2 - 0 ) Spectatori: 7.000 de
arbitri: Eunápio de Queiroz
Bazzano - Baeza ( 55 e Martínez ), Varela - Cincunegui , Montero Castillo , Mujica - Salvá , Oyarbide , Vera ( 81 e Acuña ), Rocha , UrruzmendiÎnlocuitA venit după 55 de minute  ÎnlocuitA venit după 81 de minute  Echipe Fasano - Mota , Elie , Zarzalejo , G. González , Naranjo - Gala , Tortolero , Mendoza ( P. González ) - Ravelo ( Vidal ), SantanaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
22 ianuarie 1967 Argentina 1 - 0 Bolivia Stadionul Centenario ( Montevideo )
Bernao Gol marcat după 67 de minute67 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 6.000 de
Roma - Ovejero , Marzolini - Acevedo , Albrecht , Calics - Bernao , González , Artime , Rojas ( 65 e Veira ), MásÎnlocuitA venit după 65 de minute  Echipe Issa - Palenque , Quiroga - Zabalaga , Agreda , I. Herbas - Blacut , Vargas , García , López , Quinteros
22 ianuarie 1967 Chile 4 - 2 Paraguay Stadionul Centenario ( Montevideo )
Gallardo Gol marcat după 9 minute9 th , Gol marcat după 44 de minute44 th
Araya Gol marcat după 72 de minute72 e , Gol marcat după 81 de minute81 e
( 2 - 1 ) Riveros Gol marcat după 11 minute11 - lea
Apocada Gol marcat după 78 de minute78 - lea
Spectatori: 6.000 de
arbitri: Roberto Goicoechea
Olivares - Adriazola , Cruz - Figueroa , Villanueva ( Herrera ), Hodge - Prieto , Araya , Marcos , Gallardo , CastroÎnlocuitÎntre  Echipe Villanueva - Patiño , Bobadilla - S. Rojas , Insfrán , Miranda - JC Rojas ( Martínez ), Apocada , Valdez ( Delgadillo ), Riveros ( Del Puerto ), MoraÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
25 ianuarie 1967 Paraguay 1 - 0 Bolivia Stadionul Centenario ( Montevideo )
Del Puerto Gol marcat după 49 de minute49 th ( 0 - 0 ) Spectatori: 5.000 de
arbitri: Enrique Marino
Judis - R. Colmán , Bobadilla ( Patiño ) - S. Rojas , R. González , Miranda - Martínez , Delgadillo , Del Puerto , Riveros , MoraÎnlocuitÎntre  Echipe Issa - Palenque ( Maldonado ), Quiroga - Zabalaga , Agreda ( I. Herbas ), Ja. Herbas - Blacut , Vargas , García , López , QuinterosÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
25 ianuarie 1967 Argentina 5 - 1 Venezuela Stadionul Centenario ( Montevideo )
Artime Gol marcat după 18 minute18 e , Gol marcat după 65 de minute65 e , Gol marcat după 88 de minute88 e
Carone Gol marcat după 26 de minute26 e
Marzolini Gol marcat după 50 de minute50 e
( 2 - 0 ) Santana Gol marcat după 72 de minute72 nd Spectatori: 2.500
Roma - Ovejero ( 62 e Viberti ), Marzolini - Acevedo ( 66 e Rosl ), Albrecht , Calics - Bernao , González , Artime , Sarnari , CaroneÎnlocuitA venit după 62 de minute  ÎnlocuitA venit după 66 de minute  Echipe Fasano ( Colmenares ) - Mota , Elie , Zarzalejo , G. González , Naranjo - Tortolero ( P. González ), Mendoza - Scovino ( Gala ), Ravelo , SantanaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
26 ianuarie 1967 Uruguay 2 - 2 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
Rocha Gol marcat după 15 minute15 e ( Pen. )
Oyarbide Gol marcat după 68 de minute68 e
( 1-2 ) Gallardo al Gol marcat după 2 minute2 - lea
Marcos al Gol marcat după 37 de minute37- lea
Spectatori: 30.000 de
Bazzano - Martínez , Varela - Cincunegui ( 82 e Forlán ), Montero Castillo ( 46 e Techera ), Caetano - Salvá , Oyarbide , Vera ( 61 e Pérez ), Rocha , UrruzmendiÎnlocuitA venit după 82 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 61 de minute  Echipe Olivares - Adriazola , Cruz - Figueroa , Herrera , Hodge - Prieto , Araya , Marcos ( Tobar ), Gallardo , CastroÎnlocuitÎntre
28 ianuarie 1967 Venezuela 30 Bolivia Stadionul Centenario ( Montevideo )
Scovino Gol marcat după 59 de minute59 th
Santana Gol marcat după 67 de minute67 th
Ravelo Gol marcat după 84 de minute84 th
( 0 - 0 ) Spectatori: 11.000 de
arbitri: Mario Gasc
Colmenares - Mota , Elie , Zarzalejo , G. González , Naranjo - Tortolero ( P. González ), Mendoza - Scovino ( Gala ), Ravelo , SantanaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Issa ( Cobo ) - Agreda , Quiroga - Zabalaga , Camacho , Ja. Herbas - Blacut ( Urdidínea ), Vargas , García , Flores , Sánchez ( Quinteros ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
28 ianuarie 1967 Argentina 2 - 0 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
Sarnari Gol marcat după 36 de minute36 th
Artime Gol marcat după 80 de minute80 th
( 1 - 0 ) Spectatori: 14.000 de
Roma - Ovejero ( 55 e Viberti ), Marzolini - Acevedo , Albrecht , Calics - Bernao , González , Artime , Sarnari , MásÎnlocuitA venit după 55 de minute  Echipe Olivares - Adriazola , Cruz - Figueroa , Herrera , Hodge ( Moris ) - Prieto , Araya , Marcos , Gallardo , CastroÎnlocuitÎntre
29 ianuarie 1967 Uruguay 2 - 0 Paraguay Stadionul Centenario ( Montevideo )
Pérez Gol marcat după 32 de minute32 nd
Urruzmendi Gol marcat după 66 de minute66 th
( 1 - 0 ) Spectatori: 17.000 de
Mazurkiewicz - Baeza ( 73 e Paz ), Varela - Cincunegui , Montero Castillo ( 43 e Techera ), Mujica - Pérez , Oyarbide ( 46 e Vera ), Salvá , Rocha , UrruzmendiÎnlocuitA venit după 73 de minute  ÎnlocuitA venit după 43 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Judis - R. Colmán , Patiño - S. Rojas , R. González , Miranda - JC Rojas , Apocada ( Delgadillo ), Del Puerto ( Riveros ), Valdez , MoraÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
1 st  luna februarie din 1967 Chile 0 - 0 Bolivia Stadionul Centenario ( Montevideo )
( 0 - 0 ) Spectatori: 1.500
Arbitraj: Roberto Goicoechea
Olivares - Adriazola ( Castañeda ), Cruz - Figueroa , Herrera , Hodge ( Tobar ) - Prieto , Araya , Marcos , Gallardo , CastroÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Issa - Agreda , Quiroga - Zabalaga , Camacho , I. Herbas - Blacut , Vargas , García ( Urdidínea ), Ja. Herbas , SánchezÎnlocuitÎntre
1 st  luna februarie din 1967 Paraguay 5 - 3 Venezuela Stadionul Centenario ( Montevideo )
Arbitri: Enrique Marino
Judis ( Núñez ) - R. Colmán , Bobadilla - Patiño , R. González ( M. Colmán ), Miranda - JC Rojas , Apocada , A. González , Valdez ( Garay ), MoraÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Colmenares ( Fasano ) - Mota , Elie , Zarzalejo , G. González , Naranjo - Gala ( Scovino ), Tortolero ( O. González ), Mendoza - Ravelo , SantanaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
2 februarie 1967 Uruguay 1 - 0 Argentina Stadionul Centenario ( Montevideo )
Rocha Gol marcat după 74 de minute74 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 65.000 de
Mazurkiewicz - Baeza , Varela - Cincunegui ( 82 e Forlán ), Paz , Mujica - Pérez , Oyarbide ( 46 e Vera ), Salvá ( 63 e Techera ), Rocha , UrruzmendiÎnlocuitA venit după 82 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 63 de minute  Echipe Roma - Rattín , Marzolini - Acevedo , Albrecht , Calics - Bernao ( 75 e Raffo ), González , Artime , Sarnari ( 80 e Rojas ), Más ( 75 e Carone ) ÎnlocuitA venit după 75 de minute  ÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 75 de minute
Campionatul sud-american din 1967 de fotbal - Câștigător al 11- lea  titlu Uruguay