Claire Martin (gimnastică)

Claire Martin Descrierea acestei imagini, comentată și mai jos Claire Martin pe podiumul fasciculului în timpul Campionatelor Europene din 2015 Contextul general

Camp. din France Elite - 2 -

Claire Martin este o gimnastă artistică franceză , născută pe12 mai 1998la Versailles . A fost în special o medaliată cu bronz în bârnă la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică din 2015 .

Este membră a clubului La Persévérante din Marsannay-la-Côte , în Côte-d'Or .

Biografie

Începuturi

Claire Martin a început gimnastica la vârsta de 3 ani la clubul La Persévérante din Marsannay-la-Côte într-o sală pentru copii. Încetul cu încetul, a făcut pașii și s-a întors la pre-pole la Dijon la vârsta de 8 ani. La 11 ani, Claire Martin a devenit campioana Franței în viitor, apoi la vârsta de 13 ani, campioană a speranței Franței. La aceeași vârstă s-a alăturat echipei franceze de speranță.

Cariera juniorilor

2012

Claire Martin participă la campionatele europene de juniori, unde este angajată pe două aparate: grinda și barele inegale. Ea a terminat 7 - lea cu echipa Franței. În același an, Claire Martin a câștigat medalia de bronz la campionatele franceze de juniori.

2013

Claire Martin își începe sezonul devenind campioană franceză de juniori la etaj și vicecampioană a Franței la all-around și beam.

Câteva luni mai târziu, ea a participat la un meci împotriva României, unde a luat argintul de pe toate și bronzul pe podea.

Sezonul său continuă cu o selecție pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European din Olanda . Claire Martin anunță această competiție cu 4 - lea  loc în concursul pe echipe și a câștigat bronzul la bârnă.

La sfârșitul verii, Claire Martin decide să părăsească centrul de speranță Dijon pentru a se alătura INSEP din Paris.

Cariera senior

2013

În Septembrie 2013, Claire Martin și-a început cariera de seniori câștigând o medalie de bronz în competiția generală pentru Cupele Naționale de la Mouilleron-le-Captif . Ea a terminat , de asemenea , 4 - lea în cazul echipei în turneul internațional de Massilia din Marsilia .

2014

În primul său an complet între seniori, Claire Martin a terminat a 5- a competiție deschisă la campionatele France Elites. Performanța lui îi permite să participe la Campionatele Europene . Calificat în finalul fasciculului, acesta cade la eliberarea sa în știucă dublă și capetele din spate în  poziția a 7- a .

La sfârșitul sezonului, Claire Martin a fost selectată pentru a participa la Campionatele Mondiale de la Nanning , China . Ea a terminat 13 - lea cu echipa Franței.

2015

Claire Martin devine vicecampioană a Franței la bară la Rouen . A câștigat selecția pentru Campionatele Europene care au loc la Montpellier . Ea a terminat 13 - lea în toate în jurul și a câștigat medalia de bronz în fasciculul.