Districtul Guipuzcoa | |
Harta circumscripției electorale. | |
Alegeri | |
---|---|
Alegeri | Autonom |
Dormitor | Parlamentul Basc |
Administrare | |
Țară | Spania |
Comunitate autonomă | Plătește limba bască |
Reprezentare | |
Adjuncti autonomi | 25 (1984-) 20 (1980-1984) |
Divizia | |
Alte informații | |
Data crearii | 1980 |
Districtul electoral al Guipuscoa este una dintre cele trei districte electorale ale comunității autonome a Țării Bascilor pentru alegeri autonome Parlamentul basc .
Corespunde geografic provinciei Guipuscoa .
1980 | 1984 | 1986 | 1990 | 1994 | 1998 | 2001 | 2005 | 2009 | 2012 | 2016 | 2020 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
UCD | 1 | ||||||||||||||
AP și aliați | 1 | ||||||||||||||
PNV | 9 | 11 | 4 | 6 | 6 | 6 | 12 | 10 | 10 | 9 | 9 | 10 | |||
PSE-EE | 3 | 6 | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 | 5 | 8 | 5 | 3 | 3 | |||
PP | 1 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | |||||||
Herri batasuna | 4 | 5 | 6 | 6 | 6 | ||||||||||
Euskadiko Ezkerra | 3 | 2 | 3 | 2 | |||||||||||
Eusko Alkartasuna | 6 | 5 | 4 | 4 | 1 | ||||||||||
EH | 7 | 4 | |||||||||||||
UI | 2 | 1 | |||||||||||||
Aralar | 1 | 2 | |||||||||||||
EH Bildu | 9 | 8 | 9 | ||||||||||||
Ezker Batua-Berdeak | 1 | 1 | |||||||||||||
EHAK | 5 | ||||||||||||||
Podemos | 3 | 2 | |||||||||||||
PP + Cs | 1 | ||||||||||||||
Total | 20 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
Stânga | Deputați aleși | |
---|---|---|
PNV | Iñaki Aguirre Arizmendi , Irune Berasaluze Lazkano , Joseba Egibar Artola , Garbiñe Mendizabal Mendizabal , Kerman Orbegozo Uribe , Maialen Gurrutxaga Uranga , Bakartxo Tejeria , Luke Uribe-Etxebarria Apalategi , Aitor Urrutia | |
EH Bildu | Oihana Etxebarrieta Legrand , Maddalen Iriarte Okiñena , Nerea Kortajarena Ibañez , Maider Otamendi Tolosa , Rebeka Ubera Aranzeta , Larraitz Ugarte Zubizarreta , Pello Urizar Karetxe , Unai Urruzuno Urresti | |
PSE-EE | Eneko Andueza Lorenzo , Susana Corcuera Leunda , Rafaela Romero Pozo | |
EP | Julen Bollain Urbieta , Jon Hernández Hidalgo , Pilar Zabala | |
PP | Juana de Bengoechea Estrade , Francisco de Borja Sémper Pascual |
Stânga | Deputați aleși | |
---|---|---|
PNV | Bakartxo Tejeria , María Eugenia Arrizabalaga Olaizola , Joseba Egibar Artola , Arantza Tapia Otaegi , Irune Berasaluze Lazkano , Kerman Orbegozo Uribe , Iñaki Aguirre Arizmendi , Maialen Gurrutxaga Uranga , Aitor Urrutia Juez Garmenden , Eva | |
EH Bildu | Maddalen Iriarte Okiñena , Nerea Kortajarena Ibañez , Arkaitz Rodríguez Torres , Lore Martínez Axpe , Ander Rodríguez Lejarza , Ibai Iriarte San Vicente , Oihana Etxebarrieta Legrand , Eraitz Saez de Egilaz Ramos , Rebeka Ubera Aranzeta | |
PSE-EE | Eneko Andueza Lorenzo , Susana Corcuera Leunda , Iñaki Arriola López | |
EP | David Soto Rodríguez , Jon Hernández Hidalgo | |
PP + Cs | Muriel Larrea Laso |