La Campionatele Mondiale de triatlon din 2006 a prezentat rezultatele Campionatele Mondiale de Triatlon în 2006 , organizate de Federația Internațională Triatlon .
Aceste 18 - lea campionate a avut loc la Lausanne , Elveția pe2 septembrie 2006.
Rang | Atlet | Naţionalitate | Înot | T1 | Bicicleta | T2 | Mersul pe cursă |
Timp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | Tim don | Regatul Unit | 17:30 | 48 s | 1 h 01 min 58 s | 31 s | 30:47 | 1 h 51 min 32 s |
Argint | Hamish Carter | Noua Zeelandă | 17:19 | 51 s | 1 h 02:05 | 32 s | 31:02 | 1 h 51 min 49 s |
Bronz | Frédéric belaubre | Franţa | 17:15 | 46 s | 1 h 02 min 15 s | 31 s | 31:25 | 1 h 52 min 12 s |
4 | Kris Gemmell | Noua Zeelandă | 17:42 | 48 s | 1 h 01 min 46 s | 32 s | 32:15 | 1 h 53 min 01 s |
5 | Volodymyr Polikarpenko | Ucraina | 17:22 | 52 s | 1 h 03 min 16 s | 34 s | 31:01 | 1 h 53 min 04 s |
6 | Peter Robertson | Australia | 17:25 | 46 s | 1 h 03 min 25 s | 33 s | 30:59 | 1 h 53 min 06 s |
7 | Vânător kemper | Statele Unite | 17:33 | Anii 50 | 1 h 03:06 | 33 s | 31:06 | 1 h 53:07 |
8 | Daniel Unger | Germania | 17:28 | 47 s | 1 h 02 min 02 s | 32 s | 32:24 | 1 h 53 min 11 s |
9 | Andrew Johns | Regatul Unit | 17:45 | Anii 50 | 1 h 02 min 55 s | 32 s | 31:21 | 1 h 53 min 20 s |
10 | Javier Gómez | Spania | 17:26 | 51 s | 1 h 03 min 13 s | 32 s | 31:27 | 1 h 53 min 27 s |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Înot | T1 | Bicicleta | T2 | Mersul pe cursă |
Timp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | Emma Snowsill | Australia | 19:14 | 54 s | 1 h 09 min 48 s | 35 de ani | 33:35 | 2 h 04 min 02 s |
Argint | Vanessa Fernandes | Portugalia | 19:06 | 53 s | 1 h 09 min 54 s | 33 s | 34:24 | 2 ore 04 min 48 s |
Bronz | Felicity abram | Australia | 20:18 | 56 s | 1 h 08 min 38 s | 37 s | 34:46 | 2 ore 05 min 13 s |
4 | Lauren Groves | Canada | 19:12 | 51 s | 1 h 09 min 52 s | 35 de ani | 34:57 | 2 ore 05 min 24 s |
5 | Nadia Cortassa | Italia | 19:57 | 56 s | 1 h 09:01 | Anii 40 | 34:56 | 2 ore 05 min 28 s |
6 | Andrea Whitcombe | Regatul Unit | 19:12 | 56 s | 1 h 09 min 47 s | Anii 40 | 35:14 | 2 ore 05 min 46 s |
7 | Joelle Franzmann | Germania | 19:05 | 54 s | 1 h 09 min 54 s | 32 s | 35:40 | 2 h 06:05 |
8 | Laura Bennett | Statele Unite | 19:02 | 53 s | 1 h 10 min 00 s | 32 s | 35:51 | 2 ore 06 min 16 s |
9 | Tania Haiböck | Austria | 20:07 | 56 s | 1 h 08 min 51 s | 36 s | 35:50 | 2 ore 06 min 20 s |
10 | Andrea Hewitt | Noua Zeelandă | 19:12 | 53 s | 1 h 09 min 50 s | 36 s | 36:05 | 2 ore 06 min 33 s |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Înot | T1 | Bicicleta | T2 | Mersul pe cursă |
Timp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | William Clarke | Regatul Unit | 17:51 | 51 s | 1 h 05 min 14 s | 31 s | 33:04 | 1 h 57 min 30 s |
Argint | Nathan Campbell | Australia | 18:38 | 51 s | 1 h 05 min 34 s | 31 s | 32:31 | 1 h 58 min 08 s |
Bronz | Dan Wilson | Australia | 18:38 | 51 s | 1 h 05 min 34 s | 31 s | 32:45 | 1 h 58 min 23 s |
4 | Ivan Vasiliev | Rusia | 17:46 | 51 s | 1 h 05 min 19 | 34 s | 34:27 | 1 h 58 min 59 s |
5 | Premysl Svarc | Cehia | 17:57 | 56 s | 1 h 06 min 12 s | 31 s | 33 min 30 s | 1 h 59:07 |
6 | Manuel Huerta | Statele Unite | 18:40 | 51 s | 1 h 05 min 34 s | 32 s | 33:40 | 1 h 59 min 19 |
7 | Matthew Seymour | Statele Unite | 17:47 | 53 s | 1 h 06 min 25 s | 34 s | 34 min 00 s | 1 h 59 min 43 s |
8 | Oliver Freeman | Regatul Unit | 17:56 | 51 s | 1 h 06 min 18 s | 31 s | 34:21 | 1 h 59 min 58 s |
9 | Charles Rusterholz | elvețian | 18:04 | 48 s | 1 h 06 min 11 s | 34 s | 34:24 | 2 h 00:05 |
10 | Jan Janour | Cehia | 18:37 | 53 s | 1 h 05 min 34 s | 32 s | 34:38 | 2 h 00 min 15 s |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Înot | T1 | Bicicleta | T2 | Mersul pe cursă |
Timp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | Erin Densham | Australia | 19:36 | 52 s | 1 h 12 min 19 | 37 s | 34:54 | 2 h 08 min 19 |
Argint | Emma Moffatt | Australia | 18:48 | 54 s | 1 h 13:06 | 35 de ani | 34:59 | 2 ore 08 min 21 s |
Bronz | Nicky Samuels | Noua Zeelandă | 19:14 | 48 s | 1 h 12 min 47 s | 36 s | 35:09 | 2 ore 08 min 33 s |
4 | Vanessa Raw | Regatul Unit | 19:03 | 56 s | 1 h 12 min 47 s | 34 s | 36 min 00 s | 2 ore 09 min 21 s |
5 | Lisa Nordén | Suedia | 19:36 | 53 s | 1 h 12 min 18 s | 38 s | 36:24 | 2 ore 09 min 48 s |
6 | Rosie Clarke | Regatul Unit | 19:36 | 56 s | 1 h 12 min 17 s | 35 de ani | 36:56 | 2 h 10 min 19 |
7 | Jasmine Oeinck | Statele Unite | 19:16 | 1:04 | 1 h 12 min 29 s | 38 s | 37:32 | 2 h 10 min 58 s |
8 | Lisa Hütthaler | Austria | 20:57 | 1:02 | 1 h 12:03 | 38 s | 37:14 | 2 ore 11 min 54 s |
9 | Keiko Tanaka | Japonia | 19:19 | 53 s | 1 h 12 min 36 s | 36 s | 39:13 | 2 ore 12 min 36 s |
10 | Kathrin Müller | Germania | 19:46 | 1 min 00 s | 1 h 14:06 | 38 s | 37:36 | 2 h 13:06 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Înot | T1 | Bicicleta | T2 | Mersul pe cursă |
Timp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | Alistair Brownlee | Regatul Unit | 8:58 | 1 min 26 s | 31:09 | 1 min 44 s | 15:47 | 59:03 |
Argint | Alexander Bryukhankov | Rusia | 8:49 | 1 min 26 s | 31:19 | 1 min 40 s | 16:04 | 59:16 |
Bronz | João Silva | Portugalia | 9:01 | 1 min 28 s | 31:04 | 1 min 43 s | 16:09 | 59:24 |
4 | Piotr Grzegorzek | Polonia | ? | ? | ? | ? | ? | 59 min 30 s |
5 | Artem Parienko | Rusia | 9:07 | 1 min 25 s | 31 min 00 s | 1 min 45 s | 16:22 | 59:38 |
6 | Ritchie Nichols | Regatul Unit | 9:38 | 1 min 28 s | 30:47 | 1 min 46 s | 16 min 00 s | 59:39 |
7 | Etienne Diemunsch | Franţa | 9:45 | 1 min 21 s | 30:48 | 1 min 40 s | 16:10 | 59:42 |
8 | Will Curtayne | Noua Zeelandă | 8:58 | 1 min 23 s | 31:10 | 1 min 35 s | 16:39 | 59:45 |
9 | Andrea Secchiero | Italia | 8:56 | 1 min 29 s | 31:09 | 1 min 41 s | 16:32 | 59:45 |
10 | Lukas salvisberg | elvețian | 9:06 | 1 min 18 s | 31:09 | 1 min 33 s | 16:41 | 59:46 |
Rang | Atlet | Naţionalitate | Înot | T1 | Bicicleta | T2 | Mersul pe cursă |
Timp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | Kirsten Sweetland | Canada | 9:20 | 1 min 27 s | 35:14 | 1 min 49 s | 18:09 | 1 h 05 min 58 s |
Argint | Flora Duffy | Bermuda | 9:27 | 1 min 30 s | 35:13 | 1 min 48 s | 18:09 | 1 h 06:07 |
Bronz | Rebecca Robisch | Germania | 10:16 | 1 min 33 s | 34:24 | 1 min 43 s | 18:19 | 1 h 06 min 12 s |
4 | Yuliya Yelistratova | Ucraina | 10:08 | 1 min 42 s | 34:24 | 1 min 45 s | 18:29 | 1 h 06 min 26 s |
5 | Zsofia Toth | Ungaria | 10:17 | 1 min 39 s | 34:18 | 1 min 46 s | 18:41 | 1 h 06 min 40 s |
6 | Charlotte Bonin | Italia | 9:33 | 1 min 27 s | 35:02 | 1 min 52 s | 18:55 | 1 h 06 min 46 s |
7 | Charlotte Morel | Franţa | 10:09 | 1 min 30 s | 34:31 | 1 min 45 s | 18:54 | 1 h 06 min 49 s |
8 | Daniela Ryf | elvețian | 9:32 | 1 min 18 s | 35:12 | 1 min 45 s | 19:06 | 1 h 06 min 51 s |
9 | Zsófia Kovács | Ungaria | 10:13 | 1 min 25 s | 34:38 | 1 min 49 s | 18:56 | 1 h 07 min 01 s |
10 | Anais Moniz | Portugalia | 9:46 | 1 min 30 s | 35 min 00 s | 1 min 50 s | 19:03 | 1 h 07:07 |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Regatul Unit | 3 | 0 | 0 | 3 |
2 | Australia | 2 | 2 | 2 | 6 |
3 | Canada | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Noua Zeelandă | 0 | 1 | 1 | 2 |
- | Portugalia | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Bermuda | 0 | 1 | 0 | 1 |
- | Rusia | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Germania | 0 | 0 | 1 | 1 |
- | Franţa | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 6 | 6 | 6 | 18 |