Sport | Canoe |
---|---|
Locuri) |
Moscova Rusia |
Datat | de la 24 la26 iunie 2016 |
Navigare
De ape liniștite Campionatele Europene din Caiac 2018 este de 28 - a ediție a concursului organizat de Asociația Europeană Canoe , vazandu - se cu cei mai buni practicanți de sex masculin și feminin de canotaj continentul european.
Această ediție are loc la Moscova ( Rusia ) în perioada 24 - 2426 iunie 2016.
Ungaria este cea mai națiune decorat cu 14 medalii de aur , inclusiv 5. Rus este cel mai de succes națiunea cu Ungaria , cu 5 medalii de aur.
Încercări | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
C-1.200 m | Andrey Kraitor ( RUS ) | 39s 080 | Henrikas Žustautas ( LTU ) | 39s 432 | Artsem Kozyr ( BLR ) | 39 s 440 |
C-1.500 m | Martin Fuksa ( CZE ) | 1 min 48 s 520 | Mikhail Pavlov ( RUS ) | 1 min 50 s 548 | Oleg Tarnovschi ( MDA ) | 1 min 50 s 832 |
C-1 1000 m | Sebastian Brendel ( GER ) | 3:51:24 | Serghei Tarnovschi ( MDA ) | 3:52 164 | Martin Fuksa ( CZE ) | 3:52 688 |
C-1 5000 m | Tamás Kiss ( HUN ) | 22:15 350 | Ronald Verch ( GER ) | 22:19 180 | Mateusz Kaminski ( POL ) | 22:48 500 |
C-2.200 m |
Belarus Hleb Saladukha Aliaksandr Vauchetsky |
366 996 |
Germania Stefan Kiraj Stefan Holtz |
37s 216 |
Rusia Alexander Kovalenko Andrey Kraitor |
37s 464 |
C-2.500 m |
Rusia Viktor Melantiev Ivan Shtyl |
1:41:16 |
România Josif Chirilă Victor Mihalachi |
1:42:79 |
Ucraina Vitaliy Verheles Denys Kamerylov |
1 min 43 s 520 |
C-2 1000 m |
Rusia Alexey Korovashkov Ilya Pervukhin |
3:37:80 |
Belarus Andrei Bahdanovich Aliaksandr Bahdanovich |
03:40 212 |
Ungaria Henrik Vasbányai Róbert Mike |
3:40 532 |
C-4 1000 m |
Rusia Kirill Shamshurin Viktor Melantyev Rasul Ishmukhamedov Vladislav Chebotar |
3:25:04 |
Ucraina Denys Kovalenko Vitaliy Verheles Denys Kamerylov Eduard Shemetylo |
3:26 min 736 |
România Josif Chirilă Adi-Aurelian Grozuta Petre Condrat Simion Cosmin |
3:26:88 |
K-1.200 m | Liam Heath ( GBR ) | 34s 412 | Petter Menning ( SWE ) | 34s 872 | Aleksejs Rumjancevs ( LAT ) Ignas Navakauskas ( LTU ) | 35s 07235s 072 |
K-1.500 m | Tom Liebscher ( GER ) | 1:37:68 | René Holten Poulsen ( DEN ) | 1:39 184 | Bence Nádas ( HUN ) | 1 min 39 s 192 |
K-1 1000 m | Fernando Pimenta ( POR ) | 3:29:40 | René Holten Poulsen ( DEN ) | 3:32:29 | Bálint Kopasz ( HUN ) | 3:32:65 |
K-1 5000 m | Fernando Pimenta ( POR ) | 20:09 690 | René Holten Poulsen ( DEN ) | 20:11 870 | Aleh Yurenia ( BLR ) | 20:12 420 |
K-2 200 m |
Serbia Nebojša Grujić Marko Novaković |
31s 284 |
Ungaria Bence Horváth Máte Szomolányi |
31s 332 |
Germania Ronald Rauhe Tom Liebscher |
31s 384 |
K-2.500 m |
Slovacia Martin Jankovec Gabor Jakubik |
1 min 29 s 712 |
Spania Gabriel Campo Ruben Millan |
1:29:98 |
Belarus Vitaliy Bialko Raman Piatrushenka |
1 min 30 s 816 |
K-2 1000 m |
Germania Max Hoff Marcus Gross |
3:12 732 |
Ungaria Tibor Hufnágel Bence Dombvári |
3:13:08 |
Serbia Marko Tomićević Milenko Zorić |
3:13:08 |
K-4.500 m |
Ungaria Bence Nádas Péter Molnár Sándor Tótka Tamás Somorácz |
1 min 19 s 760 |
Slovacia Denis Myšák Juraj Tarr Erik Vlček Tibor Linka |
1 min 20 s 560 |
Spania Francisco Cubelos Albert Marti Roi Rodriguez Diego Cosgaya Rusia Artem Kuzakhmetov Oleg Gusev Aleksandr Sergeev Vladislav Blintcov |
1:21:281:21:28 |
K-4 1000 m |
Slovacia Denis Myšák Juraj Tarr Erik Vlcek Tibor Linka |
2:51 640 |
Rusia Kirill Lyapunov Roman Anoshkin Vasily Pogreban Oleg Zhestkov |
2:52 156 |
Polonia Martin Brzezinski Rafal Rosolski Bartosz Stabno Norbert Kuczynski |
2:53 440 |
Încercări | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
C-1.200 m | Olesia Romasenko ( RUS ) | 47s 616 | Staniliya Stamenova ( BUL ) | 48s 712 | Paula Postaru ( ROU ) | 49 sec. 116 |
C-2.500 m |
Belarus Nadzeya Makarchanka Alena Nazdrova |
2:02 672 |
Rusia Irina Andreeva Olesia Romasenko |
2:03 752 |
Ungaria Virág Balla Kincső Takács |
2:04 816 |
K-1.200 m | Lasma Liepa ( TUR ) | 792 | Jess Walker ( GBR ) | Anii 40 940 | Ivana Kmetova ( SVK ) | 41.000 |
K-1.500 m | Danuta Kozák ( HUN ) | 1 min 48 s 600 | Franziska Weber ( GER ) | 1:49:32 | Emma Jørgensen ( DEN ) | 1:49:57 |
K-1 1000 m | Kristina Bedec ( SRB ) | 4 min 00 s 840 | Tamara Takács ( HUN ) | 4 min 00 s 988 | Conny Wassmuth ( GER ) | 4:03 128 |
K-1 5000 m | Maryna Litvinchuk ( BLR ) | 22:23 450 | Dóra Bodonyi ( HUN ) | 22:24 550 | Yuliana Salakhova ( RUS ) | 22:25 750 |
K-2 200 m |
Germania Franziska Weber Tina Dietze |
37s 548 |
Rusia Elena Terekhova Anastasia Nevskaya |
38s 296 |
Belarus Marharyta Makhneva Maryna Litvinchuk |
38s 448 |
K-2.500 m |
Ungaria Gabriella Szabó Danuta Kozák |
1:41:16 |
Germania Sabrina Hering Steffi Kriegerstein |
1:42:55 |
Belarus Nadzeya Liapeshka Maryna Litvinchuk |
1:43:56 |
K-2 1000 m |
Serbia Milica Starović Dalma Ružičić-Benedek |
3:38:56 |
Ungaria Tamara Takács Erika Medveczky |
3:40:44 |
Romania Ciuta Florida Iulia Taran |
3:03 840 |
K-4.500 m |
Ungaria Gabriella Szabó Tamara Csipes Danuta Kozák Krisztina Fazekas-Zur |
1 min 30 s 940 |
Belarus Marharyta Makhneva Volha Khudzenka Nadzeya Liapeshka Maryna Litvinchuk |
1:31:38 |
Germania Franziska Weber Steffi Kriegerstein Sabrina Hering Tina Dietze |
1 min 32 s 280 |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ungaria | 5 | 5 | 4 | 14 |
2 | Rusia | 5 | 4 | 3 | 12 |
3 | Germania | 4 | 4 | 3 | 11 |
4 | Bielorusia | 3 | 2 | 5 | 10 |
5 | Serbia | 3 | 0 | 1 | 4 |
6 | Slovacia | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Portugalia | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Marea Britanie | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Cehia | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | Curcan | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Danemarca | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | România | 0 | 1 | 3 | 4 |
13 | Spania | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Lituania | 0 | 1 | 1 | 2 |
Moldova | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ucraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
17 | Bulgaria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Suedia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19 | Polonia | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Letonia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 27 | 27 | 29 | 77 |