Al treilea Paraguay
Obiective 86 (4 pe meci)
Golgheter (i) Pele (8)

Navigare

America de Sud Campionatul 1959 de fotbal din Argentina , este douăzeci și șasea ediție a campionatului din America de Sud de fotbal națiunilor, cunoscut sub numele de Copa America din 1975, care a avut loc la Buenos Aires în Argentina , de la 7 Martie Aprilie pentru a cu 4 luna aprilie 1959 .

Argentina este ales pentru a găzdui turneul 1959 în dezorganizarea plin de CONMEBOL , care se desfășoară două turnee în acel an.

Țările participante sunt Argentina , Bolivia , Brazilia , Chile , Paraguay , Peru și Uruguay .

Rezultate

Clasament final

Cele șapte echipe participante sunt unite într-un singur grup în care fiecare echipă își întâlnește adversarii o singură dată. La finalul meciurilor, echipa clasată pe primul loc câștigă competiția.

Chibrituri

7 martie 1959 Argentina 6 - 1 Chile Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Manfredini Gol marcat după 5 minute5 e , Gol marcat după 50 de minute50 e
Calla Gol marcat după 7 minute7 e
Pizzuti Gol marcat după 17 minute17 e , Gol marcat după 39 de minute39 e
Belén Gol marcat după 75 de minute75 e
( 4 - 1 ) L. Alvarez Gol marcat după 25 de minute25 - lea Spectatori: 70.000 de
arbitri: Washington Rodríguez
Negri - Cardoso , Nuin - Simeone , Cap , Varacka - Corbatta , Pizzuti ( 75 e Güenzatti ), Manfredini , Callá ( 75 e Rodríguez ), BelénÎnlocuitA venit după 75 de minute  ÎnlocuitA venit după 75 de minute  Echipe Coloma - Torres ( R. Sánchez ), Valdés - Navarro , Vera , H. Rodríguez - J. Soto , L. Alvarez , Tobar ( E. Rojas ), L. Sánchez , ToroÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
8 martie 1959 Uruguay 7 - 0 Bolivia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
arbitri: Alberto da Gama Malcher
Taibo - Martínez , Rodríguez - Fernández , Gonçalves , Miramontes - Núñez ( 46 e Pérez ), Aguilera , Guaglianone ( 46 e Douksas ), Sasía , Escalada ( 46 e Borges ) ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Soliz ( A. López ) - Santos , Burgos - Claure , Vargas ( Ramírez ), Sánchez - Camacho , García , Ugarte , R. López , Alcón ( Aguirre ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
10 martie 1959 Brazilia 2 - 2 Peru Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Didí Gol marcat după 24 de minute24 - lea
Pelé Gol marcat după 48 de minute48 - lea
( 1 - 0 ) Seminario Gol marcat după 59 de minute59 th , Gol marcat după 77 de minute77 th Spectatori: 45.000 de
arbitri: Carlos Robles
Castilho - Paulinho , Bellini - Nílton Santos , Zito , Orlando - Dorval , Didí , Henrique , Pelé ( Almir ), ZagalloÎnlocuitÎntre  Echipe Asca - Benítez , Fleming - De la Vega , Fernández , Grimaldo - Gómez Sánchez , Loayza ( Carrasco ), Terry , Joya , SeminarioÎnlocuitÎntre
11 martie 1959 Paraguay 2 - 1 Chile Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Aveiro Gol marcat după 8 minute8 th , Gol marcat după 14 minute14 th ( 2 - 1 ) L. Sánchez Gol marcat după 34 de minute34 - lea ( pen. ) Spectatori: 45.000 de
arbitri: Luis Ventre
Aguilar - Gini , Lezcano - Villalba , Echagüe , C. Sanabria - I. Sanabria ( Penayo ), Insfrán , Aveiro , Cañete , ( Doldán ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Coloma - R. Sánchez , Valdés - Navarro , Vera , H. Rodríguez - J. Soto , L. Alvarez , M. Soto ( E. Rojas ), L. Sánchez , ToroÎnlocuitÎntre
11 martie 1959 Argentina 2 - 0 Bolivia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Corbatta Gol marcat după 2 minute2 nd
Calla Gol marcat după 79 de minute79 - lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 45.000 de
Negri - Cardoso , Murúa - Simeone ( 46 e Lombardo ), Cap , Varacka - Corbatta , Pizzuti ( 80 e Güenzatti ), Manfredini , Callá , BelénÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 80 de minute  Echipe A. López - Santos , Burgos - Claure , Ramírez , Sánchez ( Aramayo ) - Camacho , Mena ( García ), R. López ( Ugarte ), Alcócer , AguirreÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
14 martie 1959 Peru 5 - 3 Uruguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Loayza Gol marcat după 4 minute4 e , Gol marcat după 27 de minute27 e , Gol marcat după 42 de minute42 e
Joya Gol marcat după 29 de minute29 e , Gol marcat după 79 de minute79 e
( 4 - 2 ) Demarco Gol marcat după 2 minute2 e
Douksas Gol marcat după 31 de minute31 e
Sasia Gol marcat după 81 de minute81 e
Spectatori: 40.000 de
Asca - Benitez , Fleming - De la Vega , Fernández , Grimaldo ( Flores ) - Gómez Sánchez , Loayza ( Carrasco ), Terry ( Montalvo ) Joya , Seminario ( 37 e ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  card rosu Echipe Taibo - Martínez , Rodríguez - Fernández ( 46 e Davoine ), Gonçalves , Miramontes ( 46 e Mesías ) - Núñez , Demarco , Douksas ( 72 e Aguilera ), Sasía , BorgesÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 72 de minute
15 martie 1959 Paraguay 5 - 0 Bolivia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Re Gol marcat după 1 minut1 st , Gol marcat după 21 de minute21 th , Gol marcat după 50 de minute50 th
I. Sanabria Gol marcat după 11 minute11 e
Aveiro Gol marcat după 51 de minute51 e
( 3 - 0 ) Spectatori: 40.000 de
Aguilar - Gini , Lezcano - Villalba , Echagüe , C. Sanabria - I. Sanabria ( Penayo ), Insfrán ( E. Jara Saguier ), Aveiro , Cañete , ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe A. López - Santos , Burgos ( Montes ) - Claure , Ramírez , Camacho - Aramayo , Ugarte , R. López , Alcócer , Alcón ( Mena ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
15 martie 1959 Brazilia 30 Chile Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Pele a Gol marcat după 43 de minute43 - lea , Gol marcat după 45 de minute45 - lea
Didí Gol marcat după 89 de minute89 - lea
( 2 - 0 ) Spectatori: 40.000 de
arbitri: Alberto Tejada
Castilho - Paulinho , Bellini - Coronel , Zito , Orlando - Dorval , Didí , Henrique ( Paulo Valentim ), Pelé , ZagalloÎnlocuitÎntre  Echipe Coloma - R. Sánchez , Valdés - Navarro , Vera , H. Rodríguez - J. Soto ( Verdejo ), L. Alvarez ( E. Rojas ), M. Soto , L. Sánchez , MorenoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
18 martie 1959 Uruguay 3 - 1 Paraguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Demarco Gol marcat după 2 minute2 nd
Douksas Gol marcat după 37 de minute37 th
Sasía Gol marcat după 85 de minute85 th
( 2 - 0 ) Aveiro Gol marcat după 77 de minute77 - lea Spectatori: 70.000 de
Leiva - Alvarez ( 29 e Martínez ), Silveira - Davoine , Gonçalves , Mesías - Escalada , Demarco , Douksas , Sasía , BorgesÎnlocuitA venit după 29 de minute  Echipe Aguilar ( Casco ) - Gini , Lezcano - Villalba , Echagüe , C. Sanabria - I. Sanabria , Insfrán , Aveiro , Cañete ( Parodi ), ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
18 martie 1959 Argentina 3 - 1 Peru Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Corbatta Gol marcat după 18 minute18 - lea ( pen. )
Sosa Gol marcat după 42 de minute42 e
Benítez Gol marcat după 78 de minute78 th ( csc )
( 2 - 0 ) Loayza Gol marcat după 51 de minute51 - lea Spectatori: 70.000 de
Negri - Griffa , Murúa - Lombardo , Cap , Mouriño - Corbatta ( 78 e Nardiello ), Pizzuti , Manfredini ( 64 e Sosa ), Callá , BelénÎnlocuitA venit după 78 de minute  ÎnlocuitA venit după 64 de minute  Echipe Asca - Benítez , Fleming - De la Vega , Fernández , Grimaldo ( Flores ) - Gómez Sánchez , Loayza , Terry ( Carrasco ), Joya , SeminarioÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
21 martie 1959 Brazilia 4 - 2 Bolivia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Pele Gol marcat după 16 minute16 th
Paulo Valentim Gol marcat după 18 minute18 th , Gol marcat după 26 de minute26 th
Didí Gol marcat după 89 de minute89 th
( 3 - 2 ) Alcón Gol marcat după 12 minute12 e
García Gol marcat după 22 de minute22 n
Spectatori: 25.000 de
Castilho - Paulinho ( Djalma Santos ), Mauro - Coronel ( Nílton Santos ), Zito ( Formiga ), Orlando - Garrincha , Didí , Paulo Valentim , Pelé , ZagalloÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe A. López - Santos , Burgos - Claure , Ramírez , Camacho - Aramayo , Ugarte , R. López , Mena ( García ), AlcónÎnlocuitÎntre
21 martie 1959 Chile 1 - 1 Peru Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Tobar Gol marcat după 77 de minute77 - lea ( 0 - 1 ) Loayza al Gol marcat după 12 minute12- lea Spectatori: 50.000
Arbitraj: Washington Rodríguez
Coloma - R. Sánchez , Valdés - Navarro , Vera , H. Rodríguez ( E. Rojas ) - J. Soto , Toro ( Hoffman ), M. Soto , L. Sánchez ( Tobar ), MorenoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Asca - Benítez , Flores - De la Vega , Fernández , Lostaunau - Gómez Sánchez , Loayza , Terry ( Carrasco ), Joya , SeminarioÎnlocuitÎntre
22 martie 1959 Argentina 3 - 1 Paraguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Corbatta Gol marcat după 15 minute15 - lea
Sosa Gol marcat după 63 de minute63 - lea
Cap Gol marcat după 69 de minute69 - lea
( 1 - 1 ) Parodi Gol marcat după 36 de minute36 - lea Spectatori: 50.000
Arbitru: Carlos Robles
Negri - Griffa , Murúa - Lombardo , Cap , Mouriño - Corbatta ( 52 e Nardiello ), Pizzuti , Sosa , Callá ( 52 e Rodríguez ), Belén ( 86 e Brookes ) ÎnlocuitA venit după 52 de minute  ÎnlocuitA venit după 52 de minute  ÎnlocuitA venit după 86 de minute  Echipe Casco - Arévalo , Lezcano - Villalba , Echagüe ( Sánchez ), C. Sanabria - I. Sanabria , Insfrán ( E. Jara Saguier ), Aveiro , Cañete ( Parodi ), ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
26 martie 1959 Chile 5 - 2 Bolivia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
M. Soto Gol marcat după 7 minute7 th , Gol marcat după 42 de minute42 th
J. Soto Gol marcat după 17 minute17 e , Gol marcat după 51 de minute51 e
L. Sánchez Gol marcat după 89 de minute89 e
( 3 - 1 ) Alcocer Gol marcat după 25 de minute25 - lea , Gol marcat după 76 de minute76 - lea Spectatori: 70.000 de
Coloma - R. Sánchez , Valdés - Navarro ( Eyzaguirre ), Vera ( J. Rojas ), H. Rodríguez - J. Soto , Hoffman , M. Soto , L. Sánchez , Moreno ( E. Rojas ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe A. López - Santos , Burgos - Claure ( Centeno ), Ramírez ( Vargas ), Camacho - Aramayo , Ugarte ( Valda ), R. López , Alcócer , AguirreÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
26 martie 1959 Brazilia 3 - 1 Uruguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Paulo Valentim Gol marcat după 62 de minute62 - lea , Gol marcat după 80 de minute80 - lea , Gol marcat după 89 de minute89 - lea ( 0 - 1 ) Escalada Gol marcat după 36 de minute36 - lea Spectatori: 70.000 de
Castilho ( Gilmar ) - Djalma Santos , Bellini - Coronel ( Paulo Valentim ), Formiga , Orlando ( 32 nd ) - Garrincha ( Dorval ), Didí , Almir ( 32 - lea ), Pelé , ChinesinhoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  card rosu ÎnlocuitÎntre  card rosu Echipe Leiva - Martínez , Silveira - Davoine ( 32 nd ), Gonçalves ( 32 nd ), Mesías - Escalada ( 46 e Aguilera ), Demarco , Douksas , Sasía , Borges ( 46 e Fernández ) card rosu card rosu ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
29 martie 1959 Peru 0 - 0 Bolivia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
( 0 - 0 ) Spectatori: 40.000 de
Asca - Benítez , Flores ( Calenzani ) - De la Vega , Fernández , Grimaldo - Gómez Sánchez , Loayza ( Carrasco ), Terry ( Urdániga ), Joya , SeminarioÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe A. López - Santos , Montes - Centeno , Vargas , Camacho - Aramayo ( Ugarte ), García , R. López ( Valda ), Alcócer , AguirreÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
29 martie 1959 Brazilia 4 - 1 Paraguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Cojite Gol marcat după 25 de minute25 e , Gol marcat după 60 de minute60 e , Gol marcat după 63 de minute63 e
Chinesinho Gol marcat după 35 de minute35 e
( 2 - 1 ) Parodi al Gol marcat după 4 minute4- lea Spectatori: 40.000 de
Gilmar - Djalma Santos , Bellini - Coronel , Formiga , Esteves - Garrincha ( Dorval ), Didí , Paulo Valentim , Pelé , ChinesinhoÎnlocuitÎntre  Echipe Casco - Gini , Lezcano - Villalba , Arévalo , C. Sanabria - I. Sanabria , Insfrán , Doldán ( Aveiro ), Parodi ( Cañete ), ( E. Jara Saguier ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
30 martie 1959 Argentina 4 - 1 Uruguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Belén Gol marcat după 15 minute15 th , Gol marcat după 60 de minute60 th
Sosa Gol marcat după 55 de minute55 th , Gol marcat după 80 de minute80 th
( 1 - 0 ) Demarco Gol marcat după 85 de minute85 - lea Spectatori: 80.000 de
arbitri: Isidro Ramírez
Negri - Griffa , Murúa - Lombardo , Cap , Mouriño - Corbatta ( 46 e Nardiello ), Pizzuti , Sosa , Callá ( 46 e Rodríguez ), BelénÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Taibo - Martínez , Silveira - Mesías , Castillo , Miramontes - Pérez ( 56 e Núñez ), Demarco , Douksas , Escalada , BorgesÎnlocuitA venit după 56 de minute
2 aprilie 1959 Paraguay 2 - 1 Peru Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Aveiro Gol marcat după 32 de minute32 - lea , Gol marcat după 68 de minute68 - lea ( 1 - 0 ) Gómez Sánchez Gol marcat după 51 de minute51 th Spectatori: 5.000 de
Casco - Gini , Lezcano - Villalba , Arévalo , C. Sanabria - Penayo ( Parodi ), Insfrán , Aveiro , Cañete , ÎnlocuitÎntre  Echipe Asca - Benítez , Flores - De la Vega , Fernández , Grimaldo - Gómez Sánchez , Loayza ( Iwasaki ), Carrasco , Joya ( Urdániga ), SeminarioÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
2 aprilie 1959 Chile 1 - 0 Uruguay Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Moreno Gol marcat după 88 de minute88 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 5.000 de
Coloma - R. Sánchez , Valdés - Navarro , Vera , H. Rodríguez - J. Soto , Hoffman ( Tobar ), M. Soto , L. Sánchez ( E. Rojas ), MorenoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Taibo - Martínez , Davoine - Mesías , Castillo , Mesías - Benítez ( 56 e Núñez ), Demarco , Douksas ( 46 e Guaglianone ), Escalada , Borges ( 74 e Aguilera ) ÎnlocuitA venit după 56 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 74 de minute
4 aprilie 1959 Argentina 1 - 1 Brazilia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Pizzuti Gol marcat după 40 de minute40 - lea ( 1 - 0 ) Pele a Gol marcat după 58 de minute58 - lea Spectatori: 85.000 de
Negri - Griffa ( 50 e Cardoso ), Murúa - Lombardo ( 46 e Simeone ), Cap , Mouriño - Nardiello , Pizzuti , Sosa , Callá ( 60 e Rodríguez ), BelénÎnlocuitA venit după 50 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 60 de minute  Echipe Gilmar - Djalma Santos , Bellini - Coronel , Dino Sani , Orlando - Garrincha , Didí , Paulo Valentim ( Almir ), Pelé , ChinesinhoÎnlocuitÎntre
Campionatul sud-american de fotbal 1959 (1) - Câștigător al Argentinei al 12- lea  titlu