Al treilea Brazilia
Obiective 81 (3,8 pe meci)
Golgheter (i) Masantonio și Moreno (7)

Navigare

Campionatul sud-american din 1942 de fotbal este cea de-a XVII-a ediție a campionatului din America de Sud al națiunilor de fotbal , cunoscut sub numele de Copa America din 1975, desfășurat la Montevideo în Uruguay în perioada 10 ianuarie - 7 februarie 1942 .

Țările participante sunt Argentina , Brazilia , Chile , Ecuador , Paraguay , Peru și Uruguay .

Turneul este marcat de meciul dintre Argentina și Ecuador, în care José Manuel Moreno a marcat cel de-al 500- lea  gol din istoria Copa America, semnând de cinci ori pentru ceea ce rămâne cel mai mare decalaj din istoria competiției (12- 0). Argentinienii Moreno și Herminio Masantonio împart titlul de golgheter, cu șapte goluri fiecare.

Rezultate

Clasament final

Cele șapte echipe participante concurează pentru campionat într-un singur bazin în care fiecare echipă își întâlnește adversarii o dată. La finalul competiției, echipa clasată pe primul loc câștigă titlul.

Chibrituri

10 ianuarie 1942 Uruguay 6 - 1 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
arbitri: José Bartolomé Macías
Paz - Bermúdez , Muñiz - Rodríguez , O. Varela ( 81 e González ), Gambetta - LE Castro , S. Varela ( 76 e Chirimini ), Ciocca , Porta , ZapirainÎnlocuitA venit după 81 de minute  ÎnlocuitA venit după 76 de minute  Echipe Ibáñez ( Fernández ) - Roa ( C. Arancibia ), Salfate - Las Heras , Medina , Pastene - Armingol , Casanova ( M. Arancibia ), Contreras , Domínguez , TorresÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
11 ianuarie 1942 Argentina 4 - 3 Paraguay Stadionul Centenario ( Montevideo )
Sandoval al Gol marcat după 9 minute9- lea
Masantonio al Gol marcat după 30 de minute30- lea , al Gol marcat după 47 de minute47- lea
Perucca al Gol marcat după 88 de minute88- lea
( 2 - 0 ) Sánchez Gol marcat după 59 de minute59 th
Aveiro Gol marcat după 75 de minute75 th , Gol marcat după 86 de minute86 th
Spectatori: 20.000 de
arbitri: José Ferreira Lemos
Gualco - Salomón , Alberti - Blotto , Perucca , Ramos - Tossoni , Sandoval , Masantonio , Moreno , García Echipe Alonso - Benítez , Acosta - Escobar ( Benegas ), Ortega ( Cantero ), Granje - Barrios , Aveiro , Sánchez , Mingo ( Baudo Franco ), IbáñezÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
14 ianuarie 1942 Brazilia 6 - 1 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
Patesko Gol marcat după 1 minut1 st , Gol marcat după 78 de minute78 th
Pirilo Gol marcat după 23 de minute23 e , Gol marcat după 63 de minute63 e , Gol marcat după 86 de minute86 e
Claudio Gol marcat după 66 de minute66 e
( 2 - 1 ) Dominate Gol marcat după 35 de minute35 - lea Spectatori: 10.000
Arbitru: Aníbal Tejada
Cajú - Norival , Osvaldo - Afonsinho , Brandão , Dino II - Cláudio , Servílio , Pirilo , Tim , Patesko Echipe Fernández - Roa , Salfate - Las Heras ( card rosu), Medina , Pastene - Armingol , Casanova , Contreras , Domínguez ( Barrera ), Torres ( Pérez ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
17 ianuarie 1942 Argentina 2 - 1 Brazilia Stadionul Centenario ( Montevideo )
García Gol marcat după 3 minute3 e
Masantonio Gol marcat după 27 de minute27 - lea
( 2 - 1 ) Servílio Gol marcat după 37 de minute37 th Spectatori: 30.000 de
arbitri: Enrique Cuenca
Gualco - Salomón ( 70 e Montañés ), Alberti - Esperón , Videla ( 46 e Perucca ), Ramos - Tossoni ( 65 e Heredia ), Pedernera , Masantonio , Moreno , GarcíaÎnlocuitA venit după 70 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 65 de minute  Echipe Cajú - Domingos da Guia , Osvaldo - Afonsinho , Brandão , Dino II - Cláudio ( Amorim ), Servílio ( Zizinho ), Pirilo , Tim , Patesko ( Pipí ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
18 ianuarie 1942 Uruguay 7 - 0 Ecuador Stadionul Centenario ( Montevideo )
Zapirain Gol marcat după 1 minut1 re
Gambetta Gol marcat după 13 minute13 e
S. Varela Gol marcat după 16 minute16 e , Gol marcat după 24 de minute24 e , Gol marcat după 29 de minute29 e
Porta Gol marcat după 23 de minute23 e , Gol marcat după 42 de minute42 e
( 7 - 0 ) Spectatori: 45.000 de
arbitri: Marcos Gerinaldo Rojas
Paz - Bermúdez , Muñiz - Rodríguez , O. Varela ( 65 e González ), Gambetta - LE Castro ( 46 e E. Castro ), S. Varela ( 80 e Chirimini ), Ciocca , Porta , ZapirainÎnlocuitA venit după 65 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 80 de minute  Echipe Medina ( Vásquez ) - Hungría , Ronquillo - Merino ( Sempértegui ), Zambrano , L. Mendoza - Alvarez , Jiménez , Herrera , Alcívar , AcevedoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
18 ianuarie 1942 Paraguay 1 - 1 Peru Stadionul Centenario ( Montevideo )
Barrios Gol marcat după 35 de minute35 - lea ( 1 - 1 ) Magallanes Gol marcat după 1 minut1 st Spectatori: 45.000 de
Ríos - Benítez , Acosta - Benegas , Ortega , Escobar - Barrios , Aveiro , Sánchez , Cantero ( Mingo ), IbarrolaÎnlocuitÎntre  Echipe Onorează - Quispe , Perales - T. Guzmán , Pasache , Lobatón ( Jordán ) - Quiñónez , Magallanes , Fernández , L. Guzmán ( Morales ), Magán ( Agurto ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
21 ianuarie 1942 Brazilia 2 - 1 Peru Stadionul Centenario ( Montevideo )
Amorim Gol marcat după 43 de minute43 rd , Gol marcat după 56 de minute56 th ( 1 - 0 ) Fernandez Gol marcat după 73 de minute73 rd Spectatori: 10.000 de
Cajú - Domingos da Guia , Osvaldo - Afonsinho , Brandão , Argemiro - Amorim , Russo ( Pirilo ), Zizinho , Tim , PipíÎnlocuitÎntre  Echipe Onorează - Quispe , Perales - T. Guzmán , Pasache , Jordán ( Portal ) - Quiñónez , Magallanes , Fernández , Delgado ( L. Guzmán ), Magán ( Agurto ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
22 ianuarie 1942 Paraguay 2 - 0 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
Barrios Gol marcat după 33 de minute33 rd
Baudo Franco Gol marcat după 54 de minute54 - lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 25.000 de
Ríos - Benítez , Acosta - Granje , Ortega , Escobar - Barrios , I. Romero , Baudo Franco , L. Romero ( Mingo ), IbarrolaÎnlocuitÎntre  Echipe Livingstone - Roa , Salfate - Cabrera , Medina , Pastene - Armingol , Barrera , Contreras ( M. Arancibia ( Casanova )), Domínguez , RieraÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
22 ianuarie 1942 Argentina 12 - 0 Ecuador Stadionul Centenario ( Montevideo )
García Gol marcat după 2 minute2 e
Moreno Gol marcat după 12 minute12 - lea , Gol marcat după 16 minute16 - lea , Gol marcat după 22 de minute22 - lea , Gol marcat după 32 de minute32 - lea , Gol marcat după 89 de minute89 th
Pedernera Gol marcat după 25 de minute25 th
Masantonio Gol marcat după 54 de minute54 th , Gol marcat după 65 de minute65 th , Gol marcat după 68 de minute68 th , Gol marcat după 70 de minute70 th
Perucca Gol marcat după 88 de minute88 th
( 6 - 0 ) Spectatori: 25.000 de
arbitri: Manuel Soto
Gualco - Salomón , Valussi - Esperón , Perucca , Ramos - Heredia , Pedernera , Masantonio , Moreno , García Echipe Medina - Zurita , Ronquillo - Sempértegui , Zambrano ( Torres ), L. Mendoza - Alvarez , Jiménez , Gavilánez ( Herrera ), Alcívar , AcevedoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
24 ianuarie 1942 Uruguay 1 - 0 Brazilia Stadionul Centenario ( Montevideo )
S. Varela Gol marcat după 32 de minute32 nd ( 1 - 0 ) Spectatori: 55.000
Arbitru: Marcos Gerinaldo Rojas
Paz - Romero , Muñiz - Rodríguez , O. Varela , Gambetta - LE Castro , S. Varela , Ciocca , Porta , Zapirain Echipe Cajú - Domingos da Guia , Osvaldo - Afonsinho , Brandão , Dino II ( 44 e Argemiro ) - Amorim , Servílio , Pirilo , Tim , PateskoÎnlocuitA venit după 44 de minute
25 ianuarie 1942 Paraguay 3 - 1 Ecuador Stadionul Centenario ( Montevideo )
Baudo Franco al Gol marcat după 5 minute5- lea
Mingo al Gol marcat după 57 de minute57- lea
Ibarrola al Gol marcat după 62 de minute62- lea
( 1 - 0 ) Jiménez Gol marcat după 46 de minute46 - lea Spectatori: 12.000
Arbitri: Manuel Soto
Ríos - Benítez ( Carballo ), Acosta - Granje , Ortega , Escobar - Barrios , I. Romero , Baudo Franco ( Mingo ), Sánchez , IbarrolaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Medina - Hungría ( Zurita ), Ronquillo - Torres , Zambrano , L. Mendoza - Alvarez , Jiménez , Abril ( Herrera ), Alcívar , AcevedoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
25 ianuarie 1942 Argentina 3 - 1 Peru Stadionul Centenario ( Montevideo )
Heredia Gol marcat după 12 minute12 e
Moreno Gol marcat după 65 de minute65 e , Gol marcat după 72 de minute72 e
( 1 - 1 ) Fernández al Gol marcat după 17 minute17- lea Spectatori: 12.000 de
arbitri: Aníbal Tejada
Gualco - Salomón ( 80 e Montañés ), Alberti - Esperón , Perucca , Ramos - Heredia ( 75 e Tossoni ), Pedernera , Masantonio ( 65 e Laferrara ), Moreno , GarcíaÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 75 de minute  ÎnlocuitA venit după 65 de minute  Echipe Soriano - Quispe , Luna - T. Guzmán , Biffi , Lobatón ( Portal ) - Quiñónez , Magallanes , Fernández , L. Guzmán ( Zegarra ), Magán ( Hurtado ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
28 ianuarie 1942 Peru 2 - 1 Ecuador Stadionul Centenario ( Montevideo )
Quiñónez Gol marcat după 32 de minute32 nd
L. Guzmán Gol marcat după 62 de minute62 nd
( 1 - 0 ) Jiménez Gol marcat după 52 de minute52 nd Spectatori: 40.000 de
Onorează - Obando , Perales - Lobatón , Pasache , Portal - Quiñónez , Magallanes ( Morales ), Fernández , L. Guzmán , HurtadoÎnlocuitÎntre  Echipe Medina - Hungría , Zurita - Torres , Zambrano , L. Mendoza ( Merino ) - Alvarez , Jiménez , Gavilánez ( Herrera ), Alcívar , AcevedoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
28 ianuarie 1942 Uruguay 3 - 1 Paraguay Stadionul Centenario ( Montevideo )
S. Varela Gol marcat după 9 minute9 e
Porta Gol marcat după 26 de minute26 e
Ciocca Gol marcat după 65 de minute65 e
( 2 - 0 ) Barrios Gol marcat după 58 de minute58 - lea Spectatori: 40.000 de
Paz - Bermúdez , Muñiz - Rodríguez , O. Varela , Gambetta - LE Castro , S. Varela , Ciocca , Porta , Zapirain Echipe Ríos - Benítez , Acosta ( Carballo ) - Benegas , Ortega , Escobar - Barrios , I. Romero , Mello , Sánchez ( Villalba ), IbarrolaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
31 ianuarie 1942 Argentina 0 - 0 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
Spectatori: 15.000 de
Gualco - Salomón , Alberti - Esperón , Videla , Ramos - Heredia , Pedernera , Laferrara , Moreno , García Echipe Livingstone - Roa , Salfate - Cabrera , Medina , Pastene - Armingol ( Torres ), Barrera , Contreras ( M. Arancibia ), Domínguez , RieraÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
31 ianuarie 1942 Brazilia 5 - 1 Ecuador Stadionul Centenario ( Montevideo )
Tim Gol marcat după 10 minute10 th
Pirilo Gol marcat după 12 minute12 th , Gol marcat după 29 de minute29 th , Gol marcat după 76 de minute76 th
Zizinho Gol marcat după 60 de minute60 th
( 3 - 1 ) Alvarez Gol marcat după 19 minute19 - lea ( pen. ) Spectatori: 40.000 de
Cajú - Norival , Begliomini - Afonsinho , Jaime de Almeida , Argemiro - Cláudio ( Joãnino ), Zizinho , Pirilo , Tim , Pipí ( Paulo ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Medina - Hungría , Zurita - Torres , Zambrano , Sempértegui ( L. Mendoza ) - Alvarez , Jiménez , Herrera ( Merino ( Abril )), Alcívar , AcevedoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
1 st  luna februarie 1942 Uruguay 30 Peru Stadionul Centenario ( Montevideo )
Chirimini Gol marcat după 47 de minute47 e
L. E. Castro Gol marcat după 54 de minute54 e
Porta Gol marcat după 77 de minute77 e
( 0 - 0 ) Spectatori: 40.000 de
Paz - Romero , Muñiz - Rodríguez , O. Varela ( 75 e Galvalisi ), Gambetta - LE Castro , S. Varela ( 20 e Chirimini ), Ciocca , Porta , ZapirainÎnlocuitA venit după 75 de minute  ÎnlocuitA venit după 20 de minute  Echipe Onorează - Quispe , Perales - T. Guzmán , Pasache , Lobatón - Quiñónez , Morales , Fernández ( Magallanes ), L. Guzmán ( Zegarra ), Hurtado ( Magán ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
5 februarie 1942 Chile 2 - 1 Ecuador Stadionul Centenario ( Montevideo )
Domínguez Gol marcat după 20 de minute20 e
Armingol Gol marcat după 42 de minute42 e
( 2 - 1 ) Alcivar al Gol marcat după 5 minute5- lea Spectatori: 15.000 de
Livingstone - Roa , Salfate - Cabrera , Medina , Pastene - Armingol , Barrera ( Casanova ), Contreras , Domínguez , Riera ( Torres ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Medina - Hungría , Ronquillo ( Zurita ) - Torres , Zambrano , L. Mendoza - Alvarez , Jiménez ( Alcívar ), J. Mendoza , Gavilánez , AcevedoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
5 februarie 1942 Brazilia 1 - 1 Paraguay Stadionul Centenario ( Montevideo )
Zizinho al Gol marcat după 5 minute5- lea ( 1 - 1 ) Baudo Franco Gol marcat după 23 de minute23 - lea Spectatori: 15.000 de
Cajú - Domingos da Guia , Osvaldo - Afonsinho (al 10- lea Jaime de Almeida ), Brandão , Dino II ( al 46- lea Argemiro ) - Amorim , Zizinho , Paulo (al 84- lea Servílio ), Tim , PateskoÎnlocuitA venit după 10 minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 84 de minute  Echipe Ríos ( Alonso ) - Benítez , Acosta - Benegas , Ortega , Escobar - Barrios , Cantero ( Sánchez ), Baudo Franco , Mingo , VillalbaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
7 februarie 1942 Peru 0 - 0 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
( 0 - 0 ) Spectatori: 70.000 de
Onorează - Quispe , Perales - T. Guzmán , Pasache ( Biffi ), Lobatón - Quiñónez , Magallanes , Fernández , L. Guzmán , MagánÎnlocuitÎntre  Echipe Livingstone - Roa , Salfate - Cabrera , Medina , Pastene - Armingol , Casanova , Contreras , Domínguez , Riera
7 februarie 1942 Uruguay 1 - 0 Argentina Stadionul Centenario ( Montevideo )
Zapirain Gol marcat după 57 de minute57 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 70.000 de
Paz - Romero , Muñiz - Rodríguez , O. Varela , Gambetta - LE Castro , S. Varela ( 21 e Chirimini ( 84 e Correa )), Ciocca , Porta , ZapirainÎnlocuitA venit după 21 de minute  ÎnlocuitA venit după 84 de minute  Echipe Gualco - Salomón , Valussi ( 31 e Montañés ) - Esperón , Perucca , Ramos - Heredia ( 72 e Pedernera ), Sandoval , Masantonio , Moreno , García ( 65 e Ferreyra ) ÎnlocuitA venit după 31 de minute  ÎnlocuitA venit după 72 de minute  ÎnlocuitA venit după 65 de minute