Obiective 27 (3,9 per joc)
Golgheter (i) Friedenreich NecoGol marcatGol marcatGol marcatGol marcat
Gol marcatGol marcatGol marcatGol marcat

Navigare

Campionatul de fotbal din America de Sud 1919 este a treia ediție a Campionatului Națiunilor Sud Americane de Fotbal, cunoscut sub numele de Copa América din anul 1975, care a avut loc la Rio de Janeiro , Brazilia , din luna mai 11 pentru a de 29, 1919 .

La acea vreme, foarte tânără confederația sud-americană de fotbal, CONMEBOL , avea doar patru membri: Argentina , Brazilia , Chile și Uruguay . Cele patru echipe sunt prezente și participă la turneu. La sfârșitul meciurilor grupelor, Brazilia și Uruguay, de două ori campioane în apărare, au terminat la egalitate la puncte; o finală este, prin urmare, disputată între cele două echipe și este Brazilia, acasă, care câștigă datorită unui gol în timpul prelungirii pentru Arthur Friedenreich .

Rezultate

Prima runda

Cele patru echipe participante sunt unite într-un singur grup în care fiecare echipă își întâlnește adversarii o singură dată. La finalul meciurilor, echipa clasată pe primul loc câștigă competiția.

Chibrituri

11 mai 1919 Brazilia 6 - 0 Chile Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )
Friedenreich Gol marcat după 19 minute19 e , Gol marcat după 38 de minute38 e , Gol marcat după 76 de minute76 e
Neco Gol marcat după 21 de minute21 e , Gol marcat după 83 de minute83 e
Haroldo Gol marcat după 79 de minute79 e
( 3 - 0 ) Spectatori: 20.000 de
arbitri: Juan Pedro Barbera
Marcos - Píndaro , Bianco - Sergio I , Amílcar , Galo - Luiz Menezes , Neco , Friedenreich , Haroldo , Arnaldo Echipe Guerrero - Gatica , Poirier - González , Baeza , Domínguez - Báez , Fuentes , Franța , Muñoz , Varas
13 mai 1919 Uruguay 3 - 2 Argentina Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )
C. Scarone Gol marcat după 19 minute19 e
H. Scarone Gol marcat după 23 de minute23 th
Gradin Gol marcat după 85 de minute85 th
( 2 - 1 ) Izaguirre Gol marcat după 34 de minute34 th
Varela Gol marcat după 79 de minute79 - lea ( csc )
Spectatori: 18.000 de
arbitri: Robert Todd
Saporiti - Foglino , Varela - Delgado , Zibechi , Vanzzino - Pérez , H. Scarone , Romano , C. Scarone , Gradín Echipe Isola - Reyes , Cortella - Mattozzi , Uslenghi , Martínez - Calomino , Laiolo , Clarcke , Izaguirre , Perinetti
17 mai 1919 Uruguay 2 - 0 Chile Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )
C. Scarone Gol marcat după 31 de minute31 e
Pérez Gol marcat după 43 de minute43 e
( 2 - 0 ) Spectatori: 8.000 de arbitri
: Adilton Ponteado
Chery - Foglino , Varela - Naguil , Zibechi , Vanzzino - Pérez , H. Scarone , Romano , C. Scarone , Gradín Echipe Guerrero - Gatica , Poirier - González , Baeza , Domínguez - Báez , Fuentes , Franța , Del Río , Varas
18 mai 1919 Brazilia 3 - 1 Argentina Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )
Héitor Gol marcat după 22 de minute22 e
Amílcar Gol marcat după 57 de minute57 e
Millón Gol marcat după 77 de minute77 e
( 1 - 0 ) Izaguirre Gol marcat după 65 de minute65 - lea Spectatori: 22.000 de
Marcos - Píndaro , Bianco - Sergio I , Amílcar , Fortes - Millón , Neco , Friedenreich , Héitor , Arnaldo Echipe Isola - Reyes , Castagnola - Mattozzi , Uslenghi , Martínez - Calomino , Brichetto , Clarcke , Izaguirre , Perinetti
22 mai 1919 Argentina 4 - 1 Chile Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )
Clarcke Gol marcat după 10 minute10 - lea , Gol marcat după 23 de minute23 - lea , Gol marcat după 62 de minute62 nd
Izaguirre Gol marcat după 13 minute13 th
( 3 - 1 ) Franța Gol marcat după 33 de minute33 - lea Spectatori: 15.000 de
arbitri: Joaquim de Castro
Isola - Reyes , Castagnola - Mattozzi , Felices , Martínez - Calomino , Martín , Clarcke , Izaguirre , Perinetti Echipe Guerrero - Gatica , Poirier - González , Baeza , Domínguez - Muñoz , Fuentes , Franța , Del Río , Frez
26 mai 1919 Brazilia 2 - 2 Uruguay Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )
Neco Gol marcat după 29 de minute29 e , Gol marcat după 63 de minute63 e ( 1-2 ) Gradín Gol marcat după 13 minute13 e
C. Scarone Gol marcat după 17 minute17 e
Spectatori: 23.000 de
Marcos - Píndaro , Bianco - Sergio I , Amílcar , Fortes - Millón , Neco , Friedenreich , Héitor , Arnaldo Echipe Saporiti - Foglino , Varela - Naguil , Zibechi , Vanzzino - Pérez , H. Scarone , C. Scarone , Gradín , Marán

Final

29 mai 1919 Brazilia 1 - 0
ap.
Uruguay Estádio das Laranjeiras ( Rio de Janeiro )

1 gol

1. Scorul era încă 0-0 după cele două jumătăți ale extensiei, oa doua prelungire de două ori la 15 minute este jucat (în scopul Friedenreich a fost de asemenea marcat în 2 - lea  minut al primei reprize -time). În cele din urmă, meciul a durat 150 de minute, făcându-l unul dintre cele mai lungi din istoria fotbalului și cel mai lung din istoria Copa América .