1964 Campionatul Mondial de handbal masculin

Campionatul Mondial din 1964 Descrierea imaginii Posterului Campionatului Mondial de handbal masculin din 1964.jpg. General

Navigare

Campionatul de handbal masculin 1964 World este a cincea ediție a masculin Handbal Mondial Campionatul , contestat de la 6 la15 martie 1964în Cehoslovacia . Organizată în plin război rece , competiția este „și o contribuție a sportivilor pentru a evita amenințarea războiului termo-nuclear care ar arunca întreaga umanitate înapoi cu câteva milenii în evoluția sa” și, astfel, va contribui la relaxarea tensiunilor .

După o medalie de bronz și apoi două medalii de argint în cele trei ediții anterioare, gazdele speră în cele din urmă să câștige primul lor titlu și să-și dea mijloacele câștigând cele trei meciuri ale rundei preliminare: cehoslovacii sunt astfel calificați împreună cu Danemarca. În timp ce Elveția și Franța sunt eliminate. În grupa A, un meci triplu între cei doi germani (RFG și RDG sunt acum separate) și Iugoslavia, Statele Unite își pierd în mod clar cele trei meciuri: iugoslavii au remizat două meciuri împotriva celor doi germani, înfrângerea est-germanilor împotriva germanilor de vest îi elimină din competiție. În grupa B, Suedia, Ungaria și Islanda se termină fiecare cu două victorii la o singură pierdere, Islanda fiind eliminată din cauza unei diferențe de gol mai grave. În cele din urmă, în grupa D, România a câștigat toate cele trei meciuri, în timp ce Uniunea Sovietică, Japonia și Norvegia, toate cu două puncte în urmă, sunt separate în funcție de diferența de goluri în favoarea sovieticilor.

În runda principală, România a distrus speranțele Cehoslovaciei gazdă câștigând cu îngustă răzbunarea finalei din 16-15 din 1961. În cealaltă grupă, suedezii, în ciuda înfrângerii lor împotriva RFG, s-au calificat în finală, deoarece germanii au pierdut împotriva Ungaria și a păstrat remiza acordată împotriva Iugoslaviei. În finala mică, Cehoslovacia a dominat RFG 22-15 și a câștigat a patra medalie consecutivă. Învingătoare în finala Suediei 25-22, România își păstrează astfel titlul.

Prezentare

Calificări

Echipele calificate sunt:

Număr Calificare înseamnă Calificat (e)
1 Organizator Cehoslovacia
6 Campionatul Mondial din 1961 România , Suedia , Germania de Est , Germania de Vest , Danemarca , Islanda
1 Turneu de calificare african Republica Arabă Unită (Egipt)
1 Turneu american de calificare Statele Unite
1 Reprezentant asiatic Japonia
6 Turnee europene de calificare Norvegia , Franța , Iugoslavia , Elveția , Ungaria , Uniunea Sovietică

Modalități

Cele 16 echipe sunt împărțite în 4 grupe a câte 4 echipe. Primii 2 sunt calificați pentru runda principală. Se păstrează rezultatul dintre cele două echipe din același grup al Rundei preliminare. La sfârșitul rundei principale, echipele clasificate în aceleași rânduri din fiecare dintre cele două grupe joacă una împotriva celeilalte pentru a determina locurile de la 1 la 8. Criteriile de egalitate sunt:

1. numărul de puncte,
  2. raport de goluri (goluri marcate / goluri primite),
  3. numărul de goluri marcate,
  4. extrage dacă mai există o egalitate.

În finală, în caz de egalitate la sfârșitul timpului regulamentar, meciul se prelungește după o pauză de cinci minute de două ori cinci minute de joc. Dacă meciul este încă egal după acest prim timp suplimentar, o secundă este jucat de două ori cinci minute după o pauză de cinci minute și schimbarea laturilor. Dacă încă legat, scaunele sunt spații comune în care, între 3 și 8 - lea . Pe de altă parte, pentru a determina titlul ligii, un nou meci s-ar juca marți, 17 martie.

4 Statele Unite 0 3 0 0 3 25 66 -41
Germania de Vest - Iugoslavia 14 - 14 Germania de Est - Statele Unite 20 - 09 Iugoslavia - Statele Unite 22 - 03 Germania de Vest - Germania de Est 12 - 10 Germania de Est - Iugoslavia 14 - 14 Germania de Vest - Statele Unite 24 - 13

Grupa B

Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Dep
1 Suedia 4 3 2 0 1 51 31 20 1,65
2 Ungaria 4 3 2 0 1 45 36 9 1,25
3 Islanda 4 3 2 0 1 40 39 1 1,03
4 Republica Arabă Unită 0 3 0 0 3 28 58 -30 /
Suedia - Ungaria 15 - 08 Islanda - Republica Arabă Unită 16 - 08 Ungaria - Republica Arabă Unită 16 - 09 Islanda - Suedia 12 - 10 Ungaria - Islanda 21 - 12 Suedia - Republica Arabă Unită 26 - 11

Grupa C

1 Cehoslovacia 6 3 3 0 0 63 35 28
2 Danemarca 4 3 2 0 1 53 40 13
3 elvețian 2 3 1 0 2 38 56 -18
4 Franţa 0 3 0 0 3 41 64 -23
Cehoslovacia - Franța 23 - 14 Danemarca - Elveția 16 - 13 Elveția - Franța 15 - 14 Cehoslovacia - Danemarca 14 - 11 Danemarca - Franța 26 - 13 Cehoslovacia - Elveția 26 - 10

Grupa D

1 România 6 3 3 0 0 70 36 34 /
2 Uniunea Sovietică 2 3 1 0 2 65 39 26 1,67
3 Norvegia 2 3 1 0 2 37 47 -10 0,79
4 Japonia 2 3 1 0 2 40 90 -50 0,44
România - Uniunea Sovietică 16 - 14 Japonia - Norvegia 18 - 14 Uniunea Sovietică - Japonia 40 - 10 România - Norvegia 18 - 10 Norvegia - Uniunea Sovietică 13 - 11 România - Japonia 36 - 12