Sport | Hochei pe gheata |
---|---|
Organizator (i) | IIHF |
Editarea | 45 - lea |
Locuri) |
Edmonton ( Canada ) |
Datat |
de 25 decembrie 2020 la 5 ianuarie 2021 |
Participanți | 10 echipe |
Meciuri jucate | 28 |
Site-uri) | Locul Rogers |
Site oficial | https://www.iihf.com/fr_ca/events/2021/wm20 |
Nivel mai înalt | - |
---|---|
Nivel inferior | Divizia IA |
Titularul titlului | Canada |
---|---|
Câştigător | Statele Unite ale Americii ( 5 - lea titlu) |
Finalist | Canada |
Al treilea | Finlanda |
Retrogradat) | fără retrogradare |
Obiective | 176 (6,29 per joc) |
Cel mai bun jucător | Trevor Zegras |
Cel mai bun indicator |
Trevor Zegras (18 puncte) |
Campionatul Mondial de hochei pe gheață juniori în 2021 este de 45 - a ediție a acestui competiție în hochei pe gheață juniori organizat de Federația Internațională de hochei pe gheață (IIHF).
Turneul are loc în Edmonton , Canada din25 decembrie 2020 la 5 ianuarie 2021.
Datorită pandemiei Covid-19 , IIHF a anulat întreaga competiție, cu excepția Diviziei Elite care se joacă într-un singur loc, Rogers Place , într-un balon sanitar și în spatele ușilor închise . Programul este modificat datorită mutării pe un singur site în loc de cele două obișnuite.
Datorită anulării turneelor din toate diviziunile inferioare, nicio echipă nu va fi promovată din divizia IA în divizia Elite. De fapt, nu va exista retrogradare.
Cele 10 echipe din Divizia Elite sunt împărțite în două grupuri de 5, unde joacă un tur preliminar. Cei mai buni 4 sunt calificați în sferturile de finală.
În timpul etapelor grupelor, punctele sunt acordate după cum urmează:
Locul Rogers |
Capacitate: 18.347 |
Toți oficialii sunt canadieni .
Arbitri | Judecători de linie | ||
---|---|---|---|
|
|
|
|
Clasamentul mondial este afișat între paranteze.
Grupa A | Grupa B |
---|---|
Germania (9) | Austria (10) IA |
Canada (1) H | Statele Unite (6) |
Finlanda (4) | Rusia (2) |
Slovacia (8) | Suedia (3) |
Elveția (5) | Republica Cehă (7) |
IA : Promovat din Divizia IA - H : țara gazdă
Echipa germană
Antrenor principal: Tobias Abstreiter Lista echipei CanadaAntrenor principal: André Tourigny Echipa echipei Finlandei
Antrenor principal: Antti Pennanen Echipa Slovaciei
Antrenor principal: Róbert Petrovický Echipa echipei elvețiene
Antrenor principal: Marco Bayer |
Echipa austriacă
Antrenor principal: Roger Bader Lista echipei Statelor Unite
Antrenor principal: Nate Leaman Lista echipei rusești
Antrenor principal: Igor Larionov Echipa suedeză
Antrenor principal: Joel Rönnmark Echipa echipei Cehiei
Antrenor principal: Karel Mlejnek |
25 decembrie | elvețian |
0-1 ( 0-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Slovacia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 | Faith ( Nemec , Mrázik ) - 54 min 17 s |
Arbitru: Fraser Lawrence și Carter Sandlak Liniști : Maxime Chaput și Adam Harris |
||
Fatton | Gardieni | Latkóczy | ||
12 minute | Pedepse | 18 min | ||
28 | Imagini | 32 |
25 decembrie | Germania |
3-5 ( 0-2 , 2-3 , 1-0 ) |
Finlanda | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- - - Dubé ( Volek , Elias ) - 25 min 34 s ( SN ) Stützle ( Peterka ) - 30 min 35 s - - Elias (Stützle) - 48 min 13 s |
0-1 0-2 0-3 1-3 2-3 2-4 2-5 3-5 |
Lundell ( Hatakka , Hirvonen ) - 3 min 38 s Räty ( Nikkanen , Heinola ) - 19 min 48 s Pyyhtiä ( Kokkonen , Räty) - 21 min 39 s - - Niemelä ( Simontaival ) - 31 min 53 s Nikkanen ( Pärssinen , Niemelä) - 33 min 51 s ( SN ) - |
Arbitru: Kyle Kowalski și Tyson Stewart Linesmen: Brett Mackey și Matthew Mannella |
|
Tiefensee | Gardieni | Piiroinen | ||
6 min | Pedepse | 14 minute | ||
22 | Imagini | 50 |
26 decembrie | Germania |
2-16 ( 1-4 , 0-7 , 1-5 ) |
Canada | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- - Peterka (Elias, Alberg ) - 13 min 12 s ( SN ) - - - - - - - - - - - - - - Elias (Peterka, Gnyp ) - 59 min 42 s ( SN ) |
0-1 0-2 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10 1-11 1-12 1-13 1-14 1-15 1- 16 2-16 |
Guhle ( Quinn , Barron ) - 1 min 54 s Mercer - 7 min 27 s ( IN ) - Tomasino - 14 min 20 s Krebs ( Cozens , McMichael ) - 19 min 58 s ( SN ) Mercer (Tomasino, Drysdale ) - 22 min 40 s Suzuki (Mercer) - 25 min 36 s Newhook (Cozens) - 26 min 40 s Newhook (Cozens) - 30 min 59 s Tomasino (Barron, Mercer) - 33 min 1 s Cozens - 38 min 14 s Krebs ( Perfetti ) - 39 min 51 s Cozens (McMichael, Perfetti) - 40 min 37 s ( SN ) Cozens (Newhook, Holloway ) - 44 min 33 s Pelletier ( Byram , Byfield ) - 45 min 2 s Harley (Perfetti, Krebs) - 46 min 24 s McMichael - 46 min 38 s ( IN ) - |
Arbitru: Adam Bloski și Mark Pearce Liniști : Guillaume Brunelle și Kelsey Mahoney |
|
Tiefensee (20 min) Gahr (40 min) |
Gardieni |
Levi (40 min) Garand (20 min) |
||
8 minute | Pedepse | 33 min | ||
15 | Imagini | 44 |
27 decembrie | Finlanda |
4-1 ( 1-1 , 1-0 , 2-0 ) |
elvețian | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- Lundell (Simontaival) - 4 min 20 s Pärssinen (Niemelä, Lambert ) - 24 min 35 s ( SN ) Räty (Lambert, Niemelä) - 50 min 41 s ( SN ) Simontaival (Hirvonen, Lundell) - 56 min 49 s ( SN ) |
0-1 1-1 2-1 3-1 4-1 |
Biasca ( Fust , Allenspach ) - 3 min 44 s ( SN ) - - - - |
Arbitru: Alendre Garon și Kevin Maille Liniști : Adam Harris și Ben O'Quinn |
|
Taponen | Gardieni | Fatton | ||
12 minute | Pedepse | 10 min | ||
43 | Imagini | 14 |
27 decembrie | Slovacia |
1-3 ( 0-1 , 0-0 , 1-2 ) |
Canada | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- - Chromiak (Faith, Nemec) - 58 min 36 s ( SN + JS ) - |
0-1 0-2 1-2 1-3 |
Spence (Tomasino, Mercer) - 4 min 8 s Tomasino (Cozens) - 56 min 25 s - Quinn - 59 min 47 s ( CV ) |
Arbitru: Mike Langin și Tyson Stewart Liniști: Jonathan Deschamps și Matthew Mannella |
|
Hlavaj | Gardieni | Levi | ||
4 min | Pedepse | 6 min | ||
18 | Imagini | 23 |
28 decembrie | Slovacia |
3-4 ( Pr ) ( 1-1 , 2-2 , 0-0 , 0-1 ) |
Germania | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- Mrázik ( Golian ) - 10 min 7 s ( IN ) Myklukha ( Kolenič , Eliaš ) - 23 min 10 s - Mrázik (Nemec, Jellúš ) - 34 min 41 s ( SN ) - - |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 3-3 3-4 |
Stützle (Elias, Gnyp) - 5 min 39 s - - Stützle (Gnyp, Bugl) - 28 min 13 s ( SN ) Elias (Gnyp, Peterka) - 39 min 14 s ( SN ) - Zimmermann (Peterka, Stützle) - 64 min 1 s ( SN ) |
Arbitru: Mathieu Menniti și Brett Roeland Liniști : Brett Mackey și Tarrington Wyonzek |
|
Latkóczy | Gardieni | Bugl | ||
14 minute | Pedepse | 6 min | ||
25 | Imagini | 32 |
29 decembrie | Canada |
10-0 ( 1-0 , 4-0 , 5-0 ) |
elvețian | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Tomasino (Byfield, Quinn) - 1 min 30 s Cozens (Perfetti, McMichael) - 21 min 40 s ( SN ) Pelletier ( Zary , Byfield) - 28 min 2 s Suzuki (Byfield, Newhook) - 33 min 44 s ( SN ) McMichael (Cozens) - 37 min 53 s Byfield (Drysdale, Suzuki) - 45 min 16 s ( SN ) Byfield (Quinn, Pelletier) - 48 min 7 s Perfetti (Krebs, Newhook) - 49 min 9 s Guhle ( Korczak , Krebs )) - 53 min 28 s Pelletier (Byfield) - 55 min 35 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 7-0 8-0 9-0 10-0 |
Arbitru: Alexandre Garon și Fraser Lawrence Linesmen: Brett Mackey și Nathan Vanoosten |
||
Levi | Gardieni | Patenaude | ||
12 minute | Pedepse | 22 min | ||
52 | Imagini | 15 |
30 decembrie | Finlanda |
6-0 ( 1-0 , 2-0 , 3-0 ) |
Slovacia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Lundell (Simontaival Hirvonen) - 8 min 57 s Niemelä (Lundell) - 26 min 9 s ( JS ) Simontaival (Lundell, Niemelä) - 28 min 35 s Hatakka (Hirvonen) - 46 min 10 s Helenuis ( Korhonen , Petman ) - 47 min 27 s Helenius (Korhonen) - 53 min 49 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 |
Arbitru: Adam Bloski și Kevin Maille Liniști : Deion Foster și Michael McGowan |
||
Piiroinen | Gardieni | Hlavaj | ||
6 min | Pedepse | 10 min | ||
50 | Imagini | 12 |
30 decembrie | elvețian |
4-5 ( 0-3 , 0-1 , 4-1 ) |
Germania | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - Delemont (Allenspach, Canonica ) - 49 min 59 s Dähler - 50 min 55 s - Meier (Allenspach) - 58 min 14 s ( SN + JS ) Knak (Meier, Baragano ) - 59 min 36 s ( SN + JS ) |
0-1 0-2 0-3 0-4 1-4 2-4 2-5 3-5 4-5 |
Peterka (Stützle, Elias) - 4 min 38 s Stützle (Elias, Peterka) - 9 min 8 s Peterka (Stützle, Alberg) - 17 min 16 s ( 2 SN ) Stützle (Peterka) - 33 min 19 s ( SN ) - - Peterka (Stützle) - 57 min 39 s ( CV ) - - |
Arbitru: Guillaume Labonte și Mark Pearce Liniști: Guillaume Brunelle și Maxime Chaput |
|
Fatton | Gardieni | Bugl | ||
16 minute | Pedepse | 37 min | ||
35 | Imagini | 25 |
31 decembrie | Canada |
4-1 ( 1-0 , 2-0 , 1-1 ) |
Finlanda | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Cozens - 3 min 49 s Holloway (Pelletier, Schneider ) - 26 min 54 s Krebs (Byram, Zary) - 32 min 58 s - Cozens - 58 min 43 s ( CV ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 4-1 |
- - - Lambert (Niemelä, Pärssinen) - 45 min 5 s ( IN ) - |
Arbitru: Michael Campbell și Mike Langin Liniști : Jonathan Deschamps și Ben O'Quinn |
|
Levi | Gardieni | Piiroinen | ||
2 min | Pedepse | 10 min | ||
40 | Imagini | 19 |
Clt | Echipă | PIJAMALE | V | VP | D | DP | BP | Î.Hr. | Diff | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Canada | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 33 | 4 | +29 | 12 |
+002, | Finlanda | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 16 | 8 | +8 | 9 |
+003, | Germania | 4 | 1 | 1 | 2 | 0 | 14 | 28 | -14 | 5 |
+004, | Slovacia | 4 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | 13 | -8 | 4 |
+005, | elvețian | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | 20 | -15 | 0 |
25 decembrie | Rusia |
5-3 ( 1-1 , 3-0 , 1-2 ) |
Statele Unite | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Ponomariov ( Kniazev , Kirsanov ) - 8 min 7 s - Bardakov ( Grochev ) - 23 min 12 s Ponomariov - 31 min 8 s Safonov - 32 min 15 s - - Tchinakhov ( Amirov , Khousnoutdinov ) - 59 min 39 s ( CV ) |
1-0 1-1 2-1 3-1 4-1 4-2 4-3 5-3 |
- York ( Caufield , Boldy ) - 14 min 1 s - - - Farinacci ( Helleson , Brink ) - 49 min 57 s Zegras (York) - 57 min 42 s ( SN + JS ) - |
Arbitru: Olivier Gouin și Brett Roeland Liniști: Ben O'Quinn și Nathan Vanoosten |
|
Askarov | Gardieni |
Knight (32:15) Wolf (26:35) |
||
8 minute | Pedepse | 2 min | ||
24 | Imagini | 26 |
26 decembrie | Suedia |
7-1 ( 1-1 , 3-0 , 3-0 ) |
Cehia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- Costmar ( Söderström , Hedström ) - 10 min 46 s Sundsvik ( Holmström , Broberg ) - 29 min 8 s ( SN ) Heineman (Broberg, Björnfot ) - 31 min 55 s ( IN ) Niederbach (Broberg, Söderblom ) - 36 min 5 s Söderblom ( Raymond , Söderström) - 45 min 4 s ( SN ) Bjerselius (Björnfot, Nybeck ) - 52 min 22 s Gunler (Söderström, Holmström) - 57 min 37 s ( SN ) |
0-1 1-1 2-1 3-1 4-1 5-1 6-1 7-1 |
Myšák ( Pytlík , Teplý ) - 10 min 14 s - - - - - - - |
Arbitru: Michael Campbell și Guillaume Labonté Liniști : Jonathan Deschamps și Tarrington Wyonzek |
|
Alnefelt | Gardieni | Malík | ||
10 min | Pedepse | 12 minute | ||
41 | Imagini | 25 |
26 decembrie | Statele Unite |
11-0 ( 1-0 , 6-0 , 4-0 ) |
Austria | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Turcotte (Helleson, Zegras) - 15 min 31 s Zegras (Turcotte, Kaliyev ) - 24 min 35 s Farinacci ( Johnson , Berard ) - 25 min 3 s Brisson ( Sanderson ) - 28 min 5 s ( SN ) Zegras (Turcotte) - 31 min 59 s Boldy ( Beniers , Faber ) - 34 min 15 s Boldy (Kaliyev York) - 38 min 24 s ( SN ) Berard (Farinacci) - 42 min 25 s Brisson ( Kleven , Moynihan ) - 43 min 7 s Boldy ( Zegras, Moynihan) - 45 min 52 s Colangelo (Faber, Berard) - 49 min 45 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 7-0 8-0 9-0 10-0 11-0 |
Arbitru: Mike Langin și Mathieu Menniti Liniști : Deion Foster și Michael McGowan |
||
Lup | Gardieni |
Wraneschitz ( 49:12 ) Brandner ( 10:48 ) |
||
4 min | Pedepse | 29 min | ||
73 | Imagini | 10 |
27 decembrie | Cehia |
2-0 ( 0-0 , 1-0 , 1-0 ) |
Rusia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Koffer ( Rychlovský ) - 36 min 38 s Lang - 45 min 7 s |
1-0 2-0 |
Arbitru: Oliver Gouin și Kyle Kowalski Liniști: Maxime Chaput și Kelsey Mahoney |
||
Pařík | Gardieni | Askarov | ||
20 de minute | Pedepse | 4 min | ||
29 | Imagini | 30 |
28 decembrie | Austria |
0-4 ( 0-1 , 0-2 , 0-1 ) |
Suedia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 0-3 0-4 |
Günler (Johansson, Holmström) - 17 min 45 s ( SN ) Niederbach (Söderström, Raymond) - 24 min 36 s ( SN ) Günler (Holmström, Berglund ) - 30 min 57 s Raymond ( Holtz , Sundsvik) - 52 min 37 s |
Arbitru: Guillaume Labonte și Kevin Maille Liniști: Guillaume Brunelle și Michael McGowan |
||
Wraneschitz | Gardieni | Alnefelt | ||
8 minute | Pedepse | 0 min | ||
6 | Imagini | 65 |
29 decembrie | Statele Unite |
7-0 ( 0-0 , 3-0 , 4-0 ) |
Cehia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Brink (Berard) - 25 min 33 s Zegras ( Thrun ) - 33 min 30 s Brink (Beniers, Johnson) - 35 min 56 s Zegras (Faber, York) - 46 min 3 s ( JS ) Kaliyev (York, Zegras) - 48 min 18 s ( SN ) Caufield (Zegras York) - 50 min 22 s ( SN ) Boldy (Zegras, Caufield) - 51 min 22 s ( SN ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 7-0 |
Arbitru: Michael Campbell și Carter Sanklak Liniști : Matthew Mannella și Ben O'Quinn |
||
Cavaler | Gardieni | Pařík ( 51:22 ) Malík (8:38) |
||
4 min | Pedepse | 24 de minute | ||
32 | Imagini | 22 |
29 decembrie | Austria |
1-7 ( 0-4 , 1-0 , 0-3 ) |
Rusia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - Peeters ( Kasper ) - 27 min 38 s - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 1-4 1-5 1-6 1-7 |
Amirov - 4 min 40 s ( TP ) Podkolzine ( Bytchkov , Tchistiakov ) - 6 min 11 s Podkolzine (Kniazev, Amirov) - 13 min 44 s Khousnoutdinov (Podkolzine, Bytchkov) - 16 min 19 s - Kniazev ( Afanasyev , Khousnoutdinov) - 41 min 46 s ( SN ) Afanassiev ( Abramov , Gritsiouk ) - 57 min 44 s Gritsiouk (Afanassiev, Bytchkov) - 58 min 29 s |
Arbitru: Adam Bloski și Mark Pearce Liniști : Jonathan Deschamps și Deion Foster |
|
Brandner | Gardieni | Akhtiamov | ||
4 min | Pedepse | 14 minute | ||
18 | Imagini | 50 |
30 decembrie | Rusia |
4-3 ( Pr ) ( 2-1 , 0-1 , 1-1 , 1-0 ) |
Suedia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Afanassiev (Abramov, Gritsiouk) - 7 min 28 s - Amirov (Podkolzin, Khousnoutdinov) - 19 min 14 s ( SN ) - Kirsanov (Kniazev, Amirov) - 49 min 46 s ( SN ) - Khousnoutdinov (Amirov, Tchistiakov) - 64 min 54 s ( SN ) |
1-0 1-1 2-1 2-2 3-2 3-3 4-3 |
- Costmar (Günler, Holmström) - 14 min 33 s - Holtz (Sundsvik, Andrae ) - 35 min 59 s - Günler (Holtz, Söderström) - 59 min ( JS ) - |
Arbitru: Brett Roeland și Carter Sandlak Liniști : Adam Harris și Tarrington Wyonzek |
|
Askarov | Gardieni | Wallstedt | ||
10 min | Pedepse | 8 minute | ||
35 | Imagini | 36 |
31 decembrie | Cehia |
7-0 ( 0-0 , 3-0 , 4-0 ) |
Austria | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Kubicek ( VITOUCH , Novák ) - 26 min 21 s Lang ( are , Svozil ) - 32 min 5 s Lang (Mysak, Kubicek) - 38 min 11 s Přikryl ( Muzik , Martin BeránekBeránek ) - 39 min 27 s Novák ( Raska , Jiříček ) ) - 41 min 39 s Jiříček (Vitouch, Novák) - 56 min 45 s Myšák (Lang, Teplý) - 59 min 34 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 7-0 |
Arbitru: Alexandre Garon și Kyle Kowalski Liniști: Deion Foster și Michael McGowan |
||
Malík | Gardieni | Wraneschitz | ||
0 min | Pedepse | 2 min | ||
61 | Imagini | 15 |
31 decembrie | Suedia |
0-4 ( 0-2 , 0-2 , 0-0 ) |
Statele Unite | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 0-3 0-4 |
Helleson (Farinacci, Brink) - 1 min 9 s Zegras (Faber) - 3 min 58 s Johnson (Zegras, Turcotte) - 22 min Turcotte (Kaliyev, Zegras) - 23 min 55 s |
Arbitru: Olivier Gouin și Tyson Stewart Liniști: Kelsey Mahoney și Nathan Vanoosten |
||
Alnefelt | Gardieni | Cavaler | ||
4 min | Pedepse | 2 min | ||
27 | Imagini | 37 |
Clt | Echipă | PIJAMALE | V | VP | D | DP | BP | Î.Hr. | Diff | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Statele Unite | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 25 | 5 | +20 | 9 |
+002, | Rusia | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 16 | 9 | +7 | 8 |
+003, | Suedia | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 14 | 9 | +5 | 7 |
+004, | Cehia | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 10 | 14 | -4 | 6 |
+005, | Austria | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 29 | -28 | 0 |
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
2 ianuarie | 4 ianuarie | 5 ianuarie | ||||||||
Canada | 3 | |||||||||
Cehia | 0 | |||||||||
Canada | 5 | |||||||||
2 ianuarie | ||||||||||
Rusia | 0 | |||||||||
Rusia | 2 | |||||||||
Germania | 1 | |||||||||
Canada | 0 | |||||||||
2 ianuarie | ||||||||||
Statele Unite | 2 | |||||||||
Statele Unite | 5 | |||||||||
4 ianuarie | ||||||||||
Slovacia | 2 | |||||||||
Statele Unite | 4 | |||||||||
2 ianuarie | Locul al treilea | |||||||||
Finlanda | 3 | |||||||||
Finlanda | 2 | 5 ianuarie | ||||||||
Suedia | 2 | Rusia | 1 | |||||||
Finlanda | 4 | |||||||||
2 ianuarie | Rusia |
2-1 ( 1-0 , 1-0 , 0-1 ) |
Germania | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Ponomariov (Tchistiakov, Bardakov) - 9 min 6 s ( IN ) Bashkirov (Afanassiev, Gritsiouk) - 28 min 27 s - |
1-0 2-0 2-1 |
- - Elias - 43 min 24 s |
Arbitru: Kyle Kowalski și Mathieu Menniti Liniști : Adam Harris și Brett Mackey |
|
Askarov | Gardieni | Bugl | ||
10 min | Pedepse | 4 min | ||
27 | Imagini | 19 |
2 ianuarie | Finlanda |
3-2 ( 0-2 , 1-0 , 2-0 ) |
Suedia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- - Nikkanen ( Viro , Lambert) - 25 min 32 s Lundell (Heinola) - 51 min 4 s ( SN ) Hirvonen (Petman) - 59 min 35 s |
0-1 0-2 1-2 2-2 3-2 |
Raymond (Johansson) - 14 min 28 s Söderblom (Raymond) - 16 min 5 s ( SN ) - - - |
Arbitru: Olivier Gouin și Mike Langin Liniști : Matthew Mannella și Ben O'Quinn |
|
Piiroinen | Gardieni | Alnefelt | ||
20 de minute | Pedepse | 16 minute | ||
31 | Imagini | 24 |
2 ianuarie | Canada |
3-0 ( 2-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Cehia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Cozens (McMichael) - 8 min 22 s Byram (Krebs, Cozens) - 11 min 39 s McMichael (Guhle Krebs) - 57 min 11 s ( CV ) |
1-0 2-0 3-0 |
Arbitru: Fraser Lawrence și Tyson Stewart Liniști: Maxime Chaput și Kelsey Mahoney |
||
Levi | Gardieni | Malík | ||
2 min | Pedepse | 2 min | ||
25 | Imagini | 29 |
2 ianuarie | Statele Unite |
5-2 ( 1-0 , 2-1 , 2-1 ) |
Slovacia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Kaliyev (Boldy, Zegras) - 10 min 44 s ( SN ) Farinacci (Johnson, Berard) - 31 min 55 s Caufield (Zegas) - 36 min 53 s ( 2 SN ) - - Farinacci (Brink) - 55 min 46 s Beniers (Brink) - 58 min 36 s ( CV ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 3-2 4-2 5-2 |
- - - Kašlík (Nemec, Kolenič) - 38 min 32 s Sojka ( Kňažko ) - 49 min 50 s ( SN ) - - |
Arbitru: Guillaume Labonte și Mark Pearce Liniști : Guillaume Brunelle și Tarrington Wyonzek |
|
Cavaler | Gardieni | Latkóczy | ||
18 min | Pedepse | 10 min | ||
43 | Imagini | 18 |
4 ianuarie | Canada |
5-0 ( 3-0 , 1-0 , 1-0 ) |
Rusia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Newhook (Schneider, Quinn) - 59 s McMichael (Pelletier, Cozens) - 10 min 33 s Perfetti (Byram, Cozens) - 15 min 5 s ( SN ) Schneider (Suzuki, Mercer) - 24 min 9 s Cozens (Pelletier) - 58 min 31 s ( CV ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 |
Arbitru: Olivier Gouin și Brett Roeland Liniști: Jonathan Deschamps și Ben O'Quinn |
||
Levi | Gardieni | Askarov | ||
4 min | Pedepse | 8 minute | ||
35 | Imagini | 28 |
4 ianuarie | Statele Unite |
4-3 ( 1-1 , 2-0 , 1-2 ) |
Finlanda | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
Turcotte (Kaliyev, Faber) - 12 min 39 s - Farinacci ( Lacombe ) - 35 min 53 s Boldy (Zegras, Caufield) - 37 min ( SN ) - - Kaliyev (Turcotte, Sanderson) - 58 min 44 s |
1-0 1-1 2-1 3-1 3-2 3-3 4-3 |
- Simontaival ( Puutio , Heinola) - 14 min 6 s ( SN ) - - Simontaival (Puutio, Helenius) - 51 min 38 s Hirvonen (Lundell, Heinola) - 56 min 17 s ( SN ) - |
Arbitru: Michael Campbell și Carter Sandlak Liniști : Nathan Vanoosten și Tarrington Wynozek |
|
Cavaler | Gardieni | Piiroinen | ||
10 min | Pedepse | 4 min | ||
26 | Imagini | 36 |
5 ianuarie | Finlanda |
4-1 ( 0-1 , 1-0 , 3-0 ) |
Rusia | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
- Lundell (Niemelä, Mäntykivi ) - 25 min 5 s Petman ( Viro , Helenius) - 41 min 13 s Lundell - 58 min 32 s ( CV ) Pärssinen (Pyythiä) - 59 min 47 s ( CV ) |
0-1 1-1 2-1 3-1 4-1 |
Safonov (Grochev) - 6 min 3 s - - - - |
Arbitru: Michael Campbell și Kyle Kowalski Liniști: Maxime Chaput și Ben O'Quinn |
|
Pirrionen | Gardieni | Askarov | ||
4 min | Pedepse | 6 min | ||
32 | Imagini | 29 |
5 ianuarie | Canada |
0-2 ( 0-1 , 0-1 , 0-0 ) |
Statele Unite | Locul Rogers |
Foaie de meciuri | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 |
Turcotte (Helleson, Zegras) - 13 min 25 s Zegras (Kaliyev) - 20 min 32 s |
Arbitru: Olivier Gouin și Carter Sandlak Liniști : Jonathan Deschamps și Nathan Vanoosten |
||
Levi | Gardieni | Cavaler | ||
2 min | Pedepse | 2 min | ||
34 | Imagini | 21 |
Pentru semnificațiile abrevierilor, consultați Statistica hochei pe gheață .
Pătrat | Echipă | grup | PIJAMALE | V | VP | D | DP | BP | Î.Hr. | Diff | Pct | Rezultat final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Statele Unite | B | 7 | 6 | 0 | 1 | 0 | 36 | 10 | +26 | 18 | Campion mondial | |
Canada | LA | 7 | 6 | 0 | 1 | 0 | 41 | 6 | +35 | 18 | Vice-campion mondial | |
Finlanda | LA | 7 | 5 | 0 | 2 | 0 | 26 | 15 | +11 | 15 | Locul al treilea | |
4 | Rusia | B | 7 | 3 | 1 | 3 | 0 | 19 | 19 | 0 | 11 | Locul patru |
5 | Suedia | B | 5 | 2 | 0 | 2 | 1 | 16 | 12 | +4 | 7 | Eliminat în sferturile de finală |
6 | Germania | LA | 5 | 1 | 1 | 3 | 0 | 15 | 30 | -15 | 5 | |
7 | Cehia | B | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 10 | 17 | -7 | 6 | |
8 | Slovacia | LA | 5 | 1 | 0 | 3 | 1 | 7 | 18 | -11 | 4 | |
9 | elvețian | LA | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | 20 | -15 | 0 | Eliminat în runda preliminară |
10 | Austria | B | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 29 | -28 | 0 |
Echipă media tipică | |
|
Cei mai buni jucători IIHF:
Pentru semnificațiile abrevierilor, consultați Statistica hochei pe gheață .
Clt | Jucător | Echipă | PIJAMALE | B | LA | Pct | +/- | Joc de cuvinte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trevor Zegras | Statele Unite | 7 | 7 | 11 | 18 | +9 | 0 |
2 | Dylan cozens | Canada | 7 | 8 | 8 | 16 | +1 | 6 |
3 | Anton Lundell | Finlanda | 7 | 6 | 4 | 10 | +7 | 4 |
4 | Tim stützle | Germania | 5 | 5 | 5 | 10 | -4 | 8 |
5 | John-Jason Peterka | Germania | 5 | 4 | 6 | 10 | -5 | 2 |
6 | Florian Elias | Germania | 5 | 4 | 5 | 9 | -2 | 4 |
7 | Connor mcmichael | Canada | 7 | 4 | 4 | 8 | +8 | 4 |
8 | Arthur kaliyev | Statele Unite | 7 | 3 | 5 | 8 | +9 | 4 |
9 | Peyton krebs | Statele Unite | 7 | 3 | 5 | 8 | +8 | 4 |
10 | Matthew boldy | Canada | 7 | 3 | 5 | 8 | +8 | 2 |
Clt | Jucător | Echipă | PIJAMALE | Min | Î.Hr. | Media | % Arr | Bl |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Devon levi | Canada | 7 | 398 min 7 s | 5 | 0,75 | 96,40 | 3 |
2 | Spencer cavaler | Statele Unite | 6 | 332 min 15 s | 9 | 1,63 | 93,96 | 3 |
3 | Šimon Latkóczy | Slovacia | 3 | 183 min 54 s | 8 | 2,61 | 92,16 | 1 |
4 | Kari Piiroinen | Finlanda | 6 | 357 min 57 s | 13 | 2.18 | 91,45 | 1 |
5 | Yaroslav Askarov | Rusia | 6 | 360 min 11 s | 15 | 2,50 | 91,38 | 0 |
6 | Thibault fatton | elvețian | 3 | 175 min 19 s | 9 | 3.08 | 90,91 | 0 |
7 | Hugo a simțit | Suedia | 4 | 203 min 34 s | 8 | 2.36 | 90,24 | 1 |
8 | Florian Bugl | Germania | 3 | 183 min 2 s | 9 | 2,95 | 89,66 | 0 |
9 | Sebastian Wraneschitz | Austria | 3 | 169 min 12 s | 21 | 7.45 | 89,18 | 0 |
10 | Nick malík | Cehia | 4 | 186 min 6 s | 9 | 2,90 | 89.02 | 1 |
Toate competițiile pentru diviziunile inferioare au fost anulate din cauza pandemiei Covid-19 .
Divizia | Data competiției |
Locație | Echipe |
---|---|---|---|
AI | 13-19 decembrie 2020 |
Hørsholm ( Danemarca ) |
Belarus Danemarca Ungaria Kazahstan Letonia Norvegia |
IB | 10-17 februarie 2021 |
Tallinn ( Estonia ) |
Estonia Franța Japonia Polonia Slovenia Ucraina |
IIA | 8-14 februarie 2021 |
Brașov ( România ) |
Coreea de Sud Spania Marea Britanie Italia Lituania România |
IIB | 8-14 februarie 2021 |
Belgrad ( Serbia ) |
Belgia China Croația Islanda Olanda Serbia |
III | 10-17 ianuarie 2021 |
Mexico City ( Mexic ) |
Africa de Sud Bulgaria Israel Mexic Chineză Taipei Turcia |