Sport | Fotbal |
---|---|
Organizator (i) | Uefa |
Locuri) | Danemarca |
Datat | 27 aprilie - 10 mai 2002 |
Participanți | Runda finală: 16 |
Site oficial | Uefa.com |
Titularul titlului | Spania |
---|---|
Câştigător | Elveția ( primul titlu) |
Finalist | Franţa |
Faza finală a ediției din 2002 a Campionatului European de Fotbal Under-17 are loc în primăvara anului 2002 în Danemarca . Campioana ieșită, Spania , își pune titlul pe linia împotriva altor națiuni europene.
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anglia | 7 | 3 | 0 | +3 |
2 | Danemarca | 5 | 3 | 0 | +6 |
3 | Olanda | 4 | 3 | 1 | +3 |
4 | Finlanda | 0 | 3 | 3 | -12 |
27 aprilie 2002 | Danemarca | 4 - 4 | Olanda | Farum Park , Farum | |
14:00 CET |
Rasmussen 38 e Zimling 47 e Kvist 49 e Lorentzen 83 e |
35 e 69 e John 64 e Blonk 76 e Elmas |
Arbitraj: Damien Ledentu |
||
(Raport) |
27 aprilie 2002 | Finlanda | 2 - 3 | Anglia | Fericit | |
15:00 CET |
Ääritalo 1 re 51 e |
12 e Hogg 41 e Smyth 68 e Doherty |
Arbitraj: Robert Krajnc |
||
(Raport) |
29 aprilie 2002 | Olanda | 0 - 2 | Anglia | Fericit | |
17:00 CET |
32 - lea Rooney 53 rd lung |
Arbitraj: Gerald Lehner |
|||
(Raport) |
29 aprilie 2002 | Danemarca | 6 - 0 | Finlanda | Farum Park , Farum | |
17:00 CET |
Kvist 7 e Rasmussen 60 e 62 e 73 e 79 e 80 e |
Arbitraj: Luc Wilmes |
|||
(Raport) |
1 st luna mai 2002 de | Anglia | 0 - 0 | Danemarca | Hvidovre | |
17:00 CET |
Arbitraj: Roberto Rosetti |
||||
(Raport) |
1 st luna mai 2002 de | Olanda | 6 - 1 | Finlanda | Køge | |
17:00 CET |
Ioan 30 e 65 e 81 e Otten 53 e Elmas 56 e Artz 68 e ( Pen. ) |
31 - lea Ääritalo | Arbitraj: Zsolt Szabo |
||
(Raport) |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | elvețian | 9 | 3 | 0 | +4 |
2 | Franţa | 4 | 3 | 1 | +1 |
3 | Portugalia | 3 | 3 | 2 | -2 |
4 | Ucraina | 1 | 3 | 2 | -3 |
28 aprilie 2002 | Portugalia | 0 - 2 | Franţa | Kongens lyngby | |
11:00 CET |
36 e Khiter 53 e Mandanne |
Arbitru: Jonas Eriksson |
|||
(Raport) |
28 aprilie 2002 | elvețian | 3 - 1 | Ucraina | Køge | |
17:00 CET |
Senderos 4 th Milosavac 5 th Dugić 74 th |
35 th Kotenko | Arbitraj: Zsolt Szabo |
||
(Raport) |
30 aprilie 2002 | elvețian | 1 - 0 | Portugalia | Herfølge | |
11:00 CET |
Milosavac al 13- lea | Arbitru: Alan Kelly |
|||
(Raport) |
30 aprilie 2002 | Ucraina | 0 - 0 | Franţa | Valby Idrætspark , Copenhaga | |
11:00 CET |
Arbitraj: Augustus Constantin |
||||
(Raport) |
2 mai 2002 | Franţa | 1-2 | elvețian | Herfølge | |
11:00 CET |
Bru 67 - lea |
23 e ( Pen. ) Burki 26 e Dugic |
Arbitraj: Emil Laursen |
||
(Raport) |
2 mai 2002 | Ucraina | 1-2 | Portugalia | Valby Idrætspark , Copenhaga | |
11:00 CET |
Aliyev 63 e ( Pen. ) |
56 e Araujo 83 e Ivanildo |
Arbitraj: Robert Krajnc |
||
(Raport) |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 9 | 3 | 0 | +9 |
2 | RF Iugoslavia | 6 | 3 | 0 | +1 |
3 | Cehia | 3 | 3 | 2 | -4 |
4 | Moldova | 0 | 3 | 3 | -6 |
27 aprilie 2002 | Spania | 4 - 1 | Cehia | Nykøbing F. Idrætspark , Nykøbing Falster | |
15:00 CET |
Soriano 14 e 78 e Soldado 42 e Gavilán 79 e |
36 th Papadopulos | Arbitraj: Emil Laursen |
||
(Raport) |
27 aprilie 2002 | Moldova | 3 - 6 | RF Iugoslavia | Nakskov Idraetspark , Nakskov | |
15:00 CET |
Pajović 43 e ( csc ) Calincov 48 e 71 e |
29 th 57 th Purović 44 th 46 th 76 th Vukčević 69 th Stančeski |
Arbitru: Alan Kelly |
||
(Raport) |
29 aprilie 2002 | Spania | 4 - 2 | Moldova | Nykøbing Falster Idrætspark , Nykobing | |
11:00 CET |
Soriano 15 e 48 e 52 e Soldado 42 e |
38 a Bulgaru 44 a Calincov |
Arbitraj: Robert Krajnc |
||
(Raport) |
29 aprilie 2002 | Cehia | 1 - 3 | RF Iugoslavia | Nakskov Idraetspark , Nakskov | |
11:00 CET |
Varadi 52 nd |
15 e Vukčević 61 e 63 e Purović |
Arbitraj: Damien Ledentu |
||
(Raport) |
1 st luna mai 2002 de | Cehia | 3 - 2 | Moldova | Nykøbing Falster Idrætspark , Nykobing | |
11:00 CET |
Malchárek 5 - lea (50) Kobylík 82 nd |
26 e 82 e Calincov | Arbitraj: Luc Wilmes |
||
(Raport) |
1 st luna mai 2002 de | RF Iugoslavia | 1 - 5 | Spania | Nakskov Idraetspark , Nakskov | |
11:00 CET |
Lecic 82 nd |
25 e 31 e Soriano 30 e Gavilán 44 e Corominas 54 e David |
Arbitraj: Gerald Lehner |
||
(Raport) |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 7 | 3 | 0 | +5 |
2 | Georgia | 5 | 3 | 0 | +1 |
3 | Polonia | 4 | 3 | 1 | +1 |
4 | Ungaria | 0 | 3 | 3 | -7 |
28 aprilie 2002 | Germania | 1 - 1 | Georgia | Slagelse | |
11:00 CET |
Thomik 65 - lea | 46 - lea Iashvili | Arbitraj: Augustus Constantin |
||
(Raport) |
28 aprilie 2002 | Ungaria | 1 - 3 | Polonia | Roskilde Idraetspark , Roskilde | |
11:00 CET |
Selei 28 - lea |
28 th Tarnowski 60 th ( pen. ) Szczepan 78 th Solecki |
Arbitraj: Roberto Rosetti |
||
(Raport) |
30 aprilie 2002 | Georgia | 1 - 1 | Polonia | Roskilde Idraetspark , Roskilde | |
11:00 CET |
Iashvili 52 nd | 77 - lea Kowalczyk | Arbitraj: Emil Laursen |
||
(Raport) |
30 aprilie 2002 | Germania | 6 - 2 | Ungaria | Slagelse | |
17:00 CET |
Westerhoff 38 e 41 e 54 e Gómez 45 e 77 e Schuon 74 e ( pen. ) |
62 - lea ( pen. ) Dancs 79 th Horvath |
Arbitru: Jonas Eriksson |
||
(Raport) |
2 mai 2002 | Georgia | 2 - 1 | Ungaria | Roskilde Idraetspark , Roskilde | |
11:00 CET |
Iashvili 37 e 43 e ( Pen. ) | Al 19- lea Disztl | Arbitru: Alan Kelly |
||
(Raport) |
2 mai 2002 | Polonia | 0 - 1 | Germania | Næstved | |
11:00 CET |
76 th Podolski | Arbitraj: Damien Ledentu |
|||
(Raport) |
4 mai 2002 | Anglia | 1 - 0 | RF Iugoslavia | Hvidovre | |
14:00 CET |
Rooney al 7- lea | Arbitraj: Gerald Lehner |
|||
(Raport) |
4 mai 2002 | Spania | 2 - 2 | Danemarca | Lyngby | |
14:00 CET |
Soldado 19 - lea Gavilán 29 - lea |
56- lea Kvist 77- lea Brandrup |
Arbitraj: Zsolt Szabo |
||
(Raport) | |||||
Gavilán Martínez Soriano Silva Molinero |
Suturi în obiectivul 4 - 3 |
Rasmussen Jakobsen Cagara Brandrup Zimling |
5 mai 2002 | elvețian | 30 | Georgia | Slagelse | |
17:00 CET |
Burki 39 th 56 th Ziegler 72 th |
Arbitraj: Luc Wilmes |
|||
(Raport) |
5 mai 2002 | Germania | 1 - 1 | Franţa | Næstved | |
17:00 CET |
Cimen 52 e | 81 e Lejeune | Arbitraj: Augustus Constantin |
||
(Raport) | |||||
Tekkan Westerhoff Rammel Bork |
Suturi în obiectivul 2 - 4 |
Plessis Houri Lejeune Zubar Mandanne |
7 mai 2002 | Anglia | 0 - 3 | elvețian | Herfølge | |
17:00 CET |
7- lea 57- lea Maksimović 67- lea Milosavac |
Arbitru: Jonas Eriksson |
|||
(Raport) |
7 mai 2002 | Spania | 1 - 1 | Franţa | Valby Idrætspark , Copenhaga | |
17:00 CET |
Plessis 78 - lea ( csc ) | 41 e ( pen. ) Plessis | Arbitru: Alan Kelly |
||
(Raport) | |||||
Soldado Silva Robust Merino Valero |
Suturi în obiectivul 3 - 4 |
Plessis Houri Kisamba Zubar Rippert |
10 mai 2002 | Spania | 1 - 4 | Anglia | Fericit | |
11:00 CET |
Gavilán 41 - lea |
37 th Routledge 40 e 52 e 72 e Rooney |
Arbitraj: Damien Ledentu |
||
(Raport) |
10 mai 2002 | Franţa | 0 - 0 | elvețian | Farum Park , Farum | |
16:00 CET |
Arbitraj: Roberto Rosetti |
||||
(Raport) | |||||
Plessis Houri Zubar Kisamba |
Suturi în obiectivul 2 - 4 |
Barnetta Burki Preisig Ziegler |
European Under-17 Championship 2002 - Câștigător Elveția 1 st din titlu |