Datat 2 iunie 1959

Câştigător Le Havre AC
Finalist OGC Nisa

Navigare

The Challenge des campioni 1959 este a cincea ediție a Challenge des campioni , o competiție între campioana Franței și câștigătorul Coupe de France. Disputat pe2 iunie 1959la Parc des Princes din Paris , Franța în fața a 5.006 de spectatori, meciul a fost câștigat de Le Havre AC împotriva OGC Nice cu un scor de 2-0 (2-0 la pauză). Arbitrul ședinței este dl Édouard Harzic .

Participanți

Ședința se opune Le Havre AC la OGC Nice . Niçois s-au calificat în virtutea victoriei lor în Campionatul Francez de fotbal din 1958-1959, iar Le Havre s-a calificat la Challenge-ul Campionilor datorită victoriei lor în Cupa Franței de Fotbal din 1958-1959 .

Întâlni

Algerian Hocine Bouchache deschide scorul 1-0 la Le Havre la 28 - lea  minut. André Strappe amplificând diferența la 2-0 în 38 - lea  minut pentru Le Havre si permite clubului pentru a câștiga evenimentul.

Foaie de meciuri

2 iunie 1959 Le Havre AC 2 - 0 OGC Nisa Parc des Princes , Paris
Bouchache Gol marcat după 28 de minute28 - lea
Strappe Gol marcat după 38 de minute38 - lea
( 2 - 0 ) Spectatori: 5.006
Arbitraj: Édouard Harzic
Kit brațul stâng.png Kit corp whitehalf.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete ajax1112A.png Le havre Kit braț stâng negru stripes.png Setul corpului se distruge.png Set braț drept negru stripes.png Kit shorts.png Kit șosete alajuelense0809h.png Grozav