Al doilea Joe Public FC
Al treilea San Juan Jabloteh
Golgheter (i) Kerry Baptiste (9 goluri)

Navigare

Campionatul CFU Club 2010 este a douăsprezecea ediție a acestui concurs. Se joacă între optsprezece echipe din zece asociații ale Uniunii de Fotbal din Caraibe .

Primele trei echipe se califică în Liga Campionilor CONCACAF 2010-2011 . Este vorba de insularii din Puerto Rico care au câștigat titlul pentru prima dată în istoria lor, Joe Public FC care a terminat pe locul doi în competiție și San Juan Jabloteh care a terminat pe locul trei în competiție.

Participanți

Competiția este deschisă tuturor campionilor și vicecampionilor campionatelor membre CFU care s-au încheiat înainte de sfârșitul anului 2009. Înscrierile pentru toate cluburile interesate s-au încheiat pe 31 decembrie 2009.

Odată cu creșterea numărului de echipe înscrise, formula Campionatului Cluburilor CFU se schimbă în acest sezon. Într-o primă rundă, cincisprezece cluburi dispută cele opt locuri pentru runda a doua, în timpul meciurilor de grup. Cele mai bune trei echipe din ediția precedentă merg direct în runda a doua, care determină cele patru cluburi calificate pentru grupa finală. Aceștia sunt insularii din Puerto Rico , Joe Public FC și Tempête FC .

În total, 18 echipe, din 10 asociații CFU, intră în competiție.

Porto Rico Bayamón FC Campion Puerto Rico 2009
CA River Plate Câștigător al fazei regulate a Campionatului din Puerto Rico 2009
Sfântul Vincent și Grenadine Avenues United FC Campion Saint Vincent și Grenadine 2008-2009
Sisteme 3 FC Vicecampion la Saint Vincent și Grenadine 2008-2009
Surinam Compania Walking Bout Campion Surinam 2008-2009
SV Leo Victor Vicecampion al Surinamului 2008-2009
Trinidad și Tobago Joe Public FC 2009 Campion Trinidad și Tobago
Locația echipelor înscrise în Campionatul Clubului CFU.
America de Sud locație map.svg Surinam:
SV Leo Victor
Walking Bout Company Localizator de oraș 5.svg Insulele din Puerto Rico Localizator de oraș 5.svg CA River Plate Localizator de oraș 5.svg Bayamón FC Localizator de oraș 5.svg San Juan Jabloteh Localizator de oraș 5.svg Joe Public FC Localizator de oraș 5.svg Alpha united fc Localizator de oraș 5.svg Forța de Apărare Guyana FC Localizator de oraș 5.svg Pumuri din Devonshire Localizator de oraș 5.svg Elite SC Localizator de oraș 5.svg Storm FC Localizator de oraș 5.svg Racing Gonaïves Localizator de oraș 5.svg Bath Estate Localizator de oraș 5.svg Avenues United FC Localizator de oraș 5.svg Sisteme 3 FC Localizator de oraș 5.svg SV Hubentut Fortuna Localizator de oraș 5.svg Frizer CSD

Prima runda

Cei doi cei mai buni din fiecare grupă sunt calificați direct pentru a doua rundă a competiției, precum și cea mai bună treime din cele patru grupe.

Grupa A

Meciurile se joacă pe stadionul Ergilio Hato din Willemstad din Antilele Olandeze .

Rezultate detaliate ale grupei A
16 martie 2010 River plate 3 - 1 Racing Gonaïves Stadionul Ergilio Hato , Willemstad
Carlos Alberto Delgado Gol marcat după 45 de minute45 - lea
Raúl Ruiz Gol marcat după 48 de minute48 - lea Gol marcat după 54 de minute 54 - lea
Clernant Clerjuste Gol marcat după 77 de minute77 - lea Spectatori: 1.200
Arbitri: Geoffrey Hospedales
Raport
16 martie 2010 Frizer CSD 3 - 1 SV Hubentut Fortuna Stadionul Ergilio Hato , Willemstad
Edgar Cassiani Perez Gol marcat după 42 de minute42 th Gol marcat după 49 de minute 49 th
Luis Cassiani Gol marcat după 75 de minute75 - lea
Tyrone Maria Gol marcat după 21 de minute21 - lea Spectatori: 1.200
Arbitri: Lee Davis
Raport
18 martie 2010 SV Hubentut Fortuna 1 - 5 CA River Plate Stadionul Ergilio Hato , Willemstad
Lisandro Trenidad Gol marcat după 54 de minute54 - lea Carlos Alberto Delgado Gol marcat după 11 minute11 e
Claudio Ariel Rojas Gol marcat după 45 de minute45 - lea Gol marcat după 90 de minute 90 - lea
Juan Sara Gol marcat după 48 de minute48 th Gol marcat după 64 de minute 64 - lea
Spectatori: 1.000 de
arbitri: Geoffrey Hospedales
Raport
18 martie 2010 Frizer CSD 0 - 1 Racing Gonaïves Stadionul Ergilio Hato , Willemstad
Clernant Clerjuste Gol marcat după 66 de minute66 - lea Spectatori: 1.000 de
Raport
20 martie 2010 Racing Gonaïves 1 - 1 SV Hubentut Fortuna Stadionul Ergilio Hato , Willemstad
Clernant Clerjuste al Gol marcat după 8 minute8- lea Tyrone Maria Gol marcat după 40 de minute40 - lea Spectatori: 2.800
Raport
20 martie 2010 Frizer CSD 0 - 4 CA River Plate Stadionul Ergilio Hato , Willemstad
Juan Sara al Gol marcat după 11 minuteXI- lea al Gol marcat după 75 de minute 75- lea
Alejandro Russo al Gol marcat după 62 de minute62- lea
Raúl Ruiz al Gol marcat după 78 de minute78- lea
Spectatori: 2.800
Raport
  Grupa B

Meciurile se joacă pe stadionul Juan Ramón Loubriel din Bayamón din Puerto Rico .

Rezultate detaliate ale grupei B
27 martie 2010 Sisteme 3 FC 0 - 4 Bayamón FC Stadionul Juan Ramón Loubriel , Bayamón
Raport
28 martie 2010 Bayamón FC 2 - 2 Sisteme 3 FC Stadionul Juan Ramón Loubriel , Bayamón
  Grupa C

Meciurile se joacă la Victoria Park  (în) din Kingstown din Saint Vincent și Grenadine .

Rezultate detaliate ale grupei C
19 martie 2010 SV Leo Victor 3 - 4 Joe Public FC Victoria Park  (în) , Kingstown
Stefano Rijssel Gol marcat după 26 de minute26 - lea
Steffan Van Zoolingen Gol marcat după 85 de minute85 - lea
Roche Emanuelson Gol marcat după 90 de minute90 - lea
Kerry Baptiste Gol marcat după 15 minute15 - lea Gol marcat după 63 de minute 63 - lea
Andre Toussaint Gol marcat după 61 de minute61 - lea
Marcus Joseph Gol marcat după 79 de minute79 - lea
Spectatori: 2.700
Arbitru: Trevor Taylor
Raport
19 martie 2010 Avenues United FC 2 - 2 Pumuri din Devonshire Victoria Park  (în) , Kingstown
Emerald George Gol marcat după 66 de minute66 th
Damal Francis Gol marcat după 88 de minute88 - lea ( pen. )
Aljame Zuill Gol marcat după 21 de minute21 st
Damico Coddington Gol marcat după 41 de minute41 st
Arbitri: Roland Persaud
Raport
21 martie 2010 Pumuri din Devonshire 2 - 5 SV Leo Victor Victoria Park  (în) , Kingstown
Damico Coddington Gol marcat după 55 de minute55 - lea
Kwame Steede Gol marcat după 90 de minute90 - lea
Stefano Rijssel Gol marcat după 29 de minute29 e Gol marcat după 45 de minute 45 e Gol marcat după 79 de minute 79 e
Geovanni Tiendari Gol marcat după 43 de minute43 e
Roche Emanuelson Gol marcat după 47 de minute47 e
Spectatori: 3.000 de
arbitri: Roland Persaud
Raport
21 martie 2010 Avenues United FC 0 - 6 Joe Public FC Victoria Park  (în) , Kingstown
Kareem Young Gol marcat după 7 minute7 e
Kerry Baptiste Gol marcat după 47 de minute47 th Gol marcat după 68 de minute 68 th Gol marcat după 75 de minute 75 th
Conrad Smith Gol marcat după 90 de minute90 th Gol marcat după 90 de minute 90 - lea
Spectatori: 3.500
Raport
23 martie 2010 Joe Public FC 8 - 2 Pumuri din Devonshire Victoria Park  (în) , Kingstown
Andre Toussaint Gol marcat după 11 minute11 - lea
Marcus Joseph Gol marcat după 18 minute18 e
Kerry Baptiste Gol marcat după 31 de minute31 - lea
Trent Crăciun Gol marcat după 44 de minute44 - lea
Hayden Tinto Gol marcat după 67 de minute67 - lea Gol marcat după 75 de minute 75 - lea
Conrad Smith Gol marcat după 83 de minute83 - lea Gol marcat după 85 de minute 85 - lea
Lovintz Tota Gol marcat după 46 de minute46 - lea
Kwame Steede Gol marcat după 74 de minute74 - lea
Spectatori: 650
Arbitru: Roland Persaud
Raport
23 martie 2010 Avenues United FC 3 - 1 SV Leo Victor Victoria Park  (în) , Kingstown
3 Forța de Apărare Guyana FC 0 2 0 0 2 2 5 -3 Forța de Apărare Guyana FC

A doua rundă îi reunește pe cei nouă calificați din prima rundă, precum și pe cele mai bune trei echipe din Campionatul CFU de cluburi 2009. Cele douăsprezece cluburi sunt împărțite în patru grupuri de trei echipe, doar prima trecând la grupa finală.

Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.) Isl Joe Jua Dafin
1 Insulele din Puerto Rico 7 3 2 1 0 5 1 +4 Insulele din Puerto Rico 1-1 1-0 3-0

Note

1. Elite SC retrage înainte de începerea competiției.
  2. The Bath Estate renunță înainte de începerea competiției.

Referințe

1. (în) „  Elite SC se retrage din campionatul clubului CFU  ” [ arhivă28 martie 2010] , CONCACAF,23 martie 2010
  2. (în) "  Bath Estate se retrage din campionatul clubului CFU  " [ arhivă7 mai 2010] , CONCACAF,25 martie 2010