1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).

Ayoub El Amloud , născut pe8 aprilie 1994în Ouarzazate ( Maroc ), este un fotbalist internațional marocan în evoluție post - apărător la Wydad Athletic Club .

Copilăria și primele zile (1994-2009)

Ayoub El Amloud s-a născut în Ouarzazate și a început fotbalul în clubul de amatori CSM Ouarzazate.

Rabat instruire și împrumut FAR (2009-2018)

1 st iulie 2013, semnează un contract profesional cu FAR la Rabat pentru trei sezoane. În primul său sezon, a făcut două apariții în liga marocană. În timpul celui de-al doilea sezon (2014-2015), a intrat în liga marocană. În urma lipsei timpului de joc, a fost împrumutat pe 11 august 2015 la Chabab Atlas Khénifra din divizia a doua marocană.

În divizia a doua marocană, a avut un sezon excelent, jucând aproape toate meciurile, găsindu-și drumul spre poartă de două ori. A terminat sezonul pe primul loc în campionat și a fost promovat la Botola Pro.

La 30 iunie 2016, cu ocazia revenirii sale la FAR Rabat (sezonul 2016-2017), a jucat 23 de meciuri ca titular în ligă și a terminat sezonul pe locul șase în clasamentul Botola Pro. De asemenea, joacă patru meciuri în Cupa Marocului, ajungând în semifinala împotriva Raja Club Athletic (egal, 1-1).

În sezonul 2017-18, a jucat 22 de meciuri de ligă și și-a găsit drumul spre net pentru prima dată în tricoul Faraouis. A terminat sezonul pe locul șapte în clasamentul campionatului marocan.

Wydad Athletic Club (din 2018)

Pe 19 septembrie 2018, el a semnat un contract pe patru ani cu Wydad Athletic Club antrenat de Faouzi Benzarti . În primul său sezon, a jucat pentru prima dată în Liga Campionilor CAF 2018-2019 , ajungând în finala competiției împotriva ES Tunis (înfrângere, pierdere). La Botola Pro, a participat la douăsprezece meciuri și a terminat sezonul pe primul loc în clasament și a câștigat primul său titlu major din carieră. În Cupa Marocan, a participat la un meci, fiind eliminat de FAR Rabat în optimile de finală (înfrângere, 1-3).

În sezonul 2019-2020, a jucat treisprezece meciuri de ligă și a jucat toate meciurile din Liga Campionilor CAF 2019-2020 , ajungând în semifinala împotriva lui Al Ahly SC (înfrângere, scor cumulativ: 1-5). A terminat sezonul pe locul doi în clasamentul Botola Pro în spatele Raja Club Athletic . Cupa Marocan 2020 este anulată în urma pandemiei Covid-19 .

La data de 19 decembrie 2020, vine în 35 - lea  minut , în locul lui Mohammad Rahim (accidentat) și a marcat primul său gol pentru Botola Pro ca Jersey wydadi în timpul unui joc împotriva Hassania Agadir (victorie, 3-0). La 21 martie 2021, în timpul derby-ului împotriva Raja Club Athletic, a marcat primul gol al meciului în minutul cinci (victorie, 2-0). Pe 26 aprilie 2021, el a marcat din nou un gol de ligă împotriva lui Tanger Ittihad în minutul opt (pierdere, 3-2). La 18 mai , el a marcat al patrulea gol al sezonului împotriva Olimpice Safi la 86 - lea  minut (victorie 3-1). Pe 22 mai, a oferit o performanță remarcabilă în Liga Campionilor CAF împotriva lui MC Alger (victorie, 1-0), calificându-se în semifinalele competiției. Datorită performanțelor sale de club, a primit primul său apel pentru echipa națională cu echipa Marocului în iunie 2021.

Cariera de selecție

Pe 10 noiembrie 2017, a jucat un meci amical sub Jamal Sellami cu echipa A din Maroc , împotriva echipei B a Mauritaniei (victorie cu 4-2).

Pe 27 mai 2021, Ayoub El Amloud a fost selectat de Vahid Halilhodžić pentru echipa din Maroc pentru a participa la două meciuri amicale împotriva echipei din Ghana (8 iunie 2021) și Burkina Faso (12 iunie 2021). Cu ocazia primului meci al Marocului, Ayoub El Amloud este titular în poziția de fundaș stâng în timpul meciului amical împotriva Ghana, în urma unei accidentări a lui Adam Masina . El argumentează 85 de minute înainte de a fi înlocuit de Ayoub El Kaabi . Pentru prima sa selecție în prima echipă marocană, jucătorul este felicitat de mulți fani, jurnaliști și mass-media.

Stil de joc

Ayoub El Amloud este arhetipul unui fundas modern exploziv, durabil, ambidextru, capabil să aducă excesul în axă. Pare mai în largul său într-un set de 4-4-2 sau 4-2-3-1, deși a debutat pentru Maroc în poziția pistonului stâng într-un sistem 3. 5-2.

Statistici

Statistici detaliate

În selecția marocană

Meciuri Ayoub El Amloud în echipa Marocului
Selecții Datat stadiu Adversar Rezultat Minute Competiție Obiective Gol marcat Trece Căpitan Club
1 8 iunie 2021 Complexul sportiv Moulay-Abdallah , Rabat Ghana 1 - 0 86 de minute Joc prietenos 0 0 Nu Wydad Athletic Club