Sport | Atletism |
---|---|
Organizator (i) | ANOCA |
Ediții | Al patrulea |
Locuri) | Nairobi |
Încercări | 41 |
Navigare
Competițiile de atletism de 4 es Jocuri Africa a avut loc la Nairobi , în Kenya , în 1987.
Jocurile încep într-un mod problematic pentru evenimentele de atletism; echipamente precum discuri, javelini, ciocane sau stâlpi oferite de China organizatorilor nu sunt aprobate de IAAF ; delegațiile sunt apoi invitate să-și aducă propriul echipament.
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Chidi Imoh Nigeria |
10 s 10 (w) |
Eric Akogyiram Ghana |
10 s 32 (w) |
Charles-Louis Seck Senegal |
10 s 33 (w) |
200 m |
Simeon Kipkemboi Kenya |
20 s 90 |
John Myles-Mills Ghana |
Anii 20 94 |
Eseme Ikpoto Nigeria |
21 s 01 |
400 m |
Inocent Egbunike Nigeria |
44s 23 |
David Kitur Kenya |
44s 93 |
Moses Ugbisie Nigeria |
45 s 35 |
800 m |
Billy Konchellah Kenya |
1 min 45 s 99 |
Stephen Marai Kenya |
1:46:64 |
Dieudonné Kwizera Burundi |
1:46:69 |
1.500 m |
Sisa Kirati Kenya |
3:39:40 |
Wilfred Kirochi Kenya |
3:39:66 |
Joseph Chesire Kenya |
3:39:84 |
5.000 m |
John Ngugi Kenya |
13:31 87 |
Paul Kipkoech Kenya |
13:36:32 |
Peter Koech Kenya |
13:44 94 |
10.000 m |
Paul Kipkoech Kenya |
28:34 77 |
Abebe Mekonnen Etiopia |
28:58:70 |
Unii Muge Kenya |
28:59 96 |
Maraton |
Belayneh Dinsamo Etiopia |
2 h 14 min 47 s |
Dereje Nedi Etiopia |
2 h 15 min 27 s |
Kebede Balcha Etiopia |
2 h 16:07 |
3.000 m steeplechase |
Patrick Sang Kenya |
8:33:69 |
Joshua Kipkemboi Kenya |
8:45:94 |
Astère Havugiyarémye Burundi |
8:57:19 |
110 m obstacole |
Judex Lefou Maurice |
14s 11 |
Gideon Yego Kenya |
14s 24 |
René Djédjémel Mélédjé Coasta de Fildeș |
14s 30 |
400 m obstacole |
Amadou Dia Bâ Senegal |
48s 03 |
Shem Ochako Kenya |
48s 97 |
Henry Amike Nigeria |
49s 08 |
Săritură mare |
Othmane Belfaa Algeria |
2,19 m |
Asmir Okoro Nigeria |
2,16 m |
Paul Ngadjadoum Ciad |
2,16 m |
Boltă cu stâlp |
Choukri Abahnini Tunisia |
4,85 m |
Abdelatif Chekir Tunisia |
4,75 m |
Sami Si Mohamed Algeria |
4,70 m |
Saritura lunga |
Paul Emordi Nigeria |
8,23 m |
Yusuf Alli Nigeria |
8,18 m (w) |
Joseph Kio Nigeria |
7,96 m |
Salt triplu |
Francis Dodoo Ghana |
17,12 m |
Joseph Taiwo Nigeria |
16,90 m (l) |
Ziua Tuturor Sfinților Rabenala Madagascar |
16,35 m |
Aruncarea greutatii |
Adewale Olukoju Nigeria |
18,13 m |
Martin Mélagne Coasta de Fildeș |
17,89 m NR |
Ahmed Mohamed Ashoush Egipt |
17,85 m |
Aruncare de disc |
Adewale Olukoju Nigeria |
56,50 m |
Mohamed Naguib Hamed Egipt |
56,08 m |
Hassan Ahmed Hamad Egipt |
55,84 m |
Aruncare cu ciocanul |
Hakim Toumi Algeria |
70,10 m |
Yacine Louail Algeria |
63,66 m |
Ahmed Ibrahim Taha Egipt |
57,52 m |
Aruncare cu javelină |
Justin Arop Uganda |
73,42 m |
Zakayo Malekwa Tanzania |
72,32 m |
George Odera Kenya |
71,30 m |
Decatlon |
Ahmed Mahour Bacha Algeria |
7104 puncte |
Mbanefo Akpom Nigeria |
6979 pct |
Geoffrey Seurey Kenya |
6918 pct |
20 km de mers pe jos |
Shemsu Hassan Etiopia |
1 h 35 min 57 s |
William Sawe Kenya |
1 h 42 min 30 s |
Mutisya Kilonzo Kenya |
1 h 43 min 04 s |
4 × 100 m | Nigeria | 39 s 06 | Kenya | 39 s 64 | Senegal | 39 s 70 |
4 × 400 m |
Nigeria Moses Ugbisie Joseph Falaye Henry Amike Innocent Egbunike |
3:05:55 |
Kenya John Anzrah Elijah Bitok Tito Sawe David Kitur |
3:01:00 |
Burundi P.C. Nyabenda C. Rugerinyange A. Nsazurwimo Dieudonné Kwizera |
3:06:91 |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Highest World s performance year ( lider mondial ) • WJR record mondial Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Tina Iheagwam Nigeria |
11s 32 |
Falilat Ogunkoya Nigeria |
11s 43 |
Mary Onyali Nigeria |
11s 47 |
200 m |
Mary Onyali Nigeria |
22s 66 |
Falilat Ogunkoya Nigeria |
22s 95 |
Tina Iheagwam Nigeria |
23s 56 |
400 m |
Francisca Chepkurui Kenya |
51 s 99 |
Geraldine Shitandayi Kenya |
52s 07 |
Mercy Addy Ghana |
52s 35 |
800 m |
Selina Chirchir Kenya |
2:03:22 |
Florence Wanjiru Kenya |
2:03:77 |
Mary Chemweno Kenya |
2:04:34 |
1500 m |
Selina Chirchir Kenya |
4:13:91 |
Susan Sirma Kenya |
4:14:12 |
Evelyn Adiru Uganda |
4:17:87 |
3000 m |
Susan Sirma Kenya |
9:19:20 |
Hellen Kimaiyo Kenya |
9:21:50 |
Nata Nangae Tanzania |
9:31:17 |
10.000 m |
Leah Malot Kenya |
33:58:15 |
Marcianne Mukamurenzi Rwanda |
33:58 55 |
Mary Kirui Kenya |
34:12:21 |
100 m obstacole |
Maria Usifo Nigeria |
13s 29 |
Dinah Yankey Ghana |
13 s 73 |
Nacèra Zaaboub Algeria |
13s 80 |
400 m obstacole |
Maria Usifo Nigeria |
55s 72 |
Rose Tata-Muya Kenya |
55s 94 |
Zewde Haile Mariam Etiopia |
57 s 60 NR |
Săritură mare |
Awa Dioum-Ndiaye Senegal |
1,80 m |
Nacèra Zaaboub Algeria |
1,78 m |
Constance Senghor Senegal |
1,73 m |
Saritura lunga |
Beatrice Utondu Nigeria |
6,45 m |
Confort Igeh Nigeria |
6,19 m |
Albertine Koutouan Coasta de Fildeș |
6,05 m |
Aruncarea greutatii |
Elizabeth Olaba Kenya |
15,30 m |
Aïcha Dahmous Algeria |
13,84 m |
Martha Atieno Kenya |
12,81 m |
Aruncare de disc |
Jeanne Ngo Minyemeck Camerun |
46,20 m |
Hanan Ahmed Khaled Egipt |
45,12 m |
Aïcha Dahmous Algeria |
44,80 m |
Aruncare cu javelină |
Samia Djémaa Algeria |
53,30 m |
Seraphina Nyauma Kenya |
51,60 m |
Matilda Kisava Tanzania |
47,02 m |
Heptathlon |
Yasmina Azzizi Algeria |
5663 pct |
Nacèra Zaaboub Algeria |
5565 pct |
Frida Kiptala Kenya |
4939 pct |
5.000 m de mers pe jos |
Agnetha Chelimo Kenya |
25:38:91 |
Valeria Ndaliro Kenya |
25:41:15 |
Monica Akoth Kenya |
26:03 35 |
4 × 100 m | Nigeria | 43 s 44 | Ghana | 44s 43 |
Kenya Geraldine Shitandayi Ruth Waithera Esther Kavaya Jane Wanja |
45 s 24 NR |
4 × 400 m |
Nigeria Maria Usifo Airat Bakare Falilat Ogunkoya Mary Onyali |
3 min 27 s 08 A NR |
Kenya Geraldine Shitandayi Florence Wanjiru Esther Kavaya Francesca Chepkurui |
3 min 28 s 94 A NR |
Uganda Farida Kyakutema Evelyn Adiru Edith Nakiyingi Grace Buzu |
3 min 34 s 41 A NR |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Highest World s performance year ( lider mondial ) • WJR record mondial Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria | 14 | 7 | 6 | 27 |
2 | Kenya | 13 | 18 | 12 | 43 |
3 | Algeria | 5 | 4 | 3 | 12 |
4 | Etiopia | 2 | 2 | 2 | 6 |
5 | Senegal | 2 | 0 | 3 | 5 |
6 | Ghana | 1 | 4 | 1 | 6 |
7 | Tunisia | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Uganda | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | Camerun | 1 | 0 | 0 | 1 |
Mauritius | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Egipt | 0 | 2 | 3 | 5 |
12 | coasta de Fildes | 0 | 1 | 2 | 3 |
Tanzania | 0 | 1 | 2 | 3 | |
14 | Rwanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Burundi | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Ciad | 0 | 0 | 1 | 1 |
Madagascar | 0 | 0 | 1 | 1 |