Cea de-a 23- a legislatură canadiană este în sesiune14 octombrie 19571 st februarie 1958 . Componența sa este determinată de alegerile din 1957 , care au avut loc la10 iunie 1957, și ușor modificat de demisii și alegeri parțiale care au avut loc înainte de alegerile din 1958 .
Este singura legislatură deschisă de regina Elisabeta a II-a , această sarcină revenind în mod normal reprezentantului ei, guvernatorul general .
Parlamentul din cea de-a 23- a legislatură este controlat de minoritatea parlamentară Partidul Conservator Progresist condus de John George Diefenbaker . Opoziția oficială este reprezentată de Partidul Liberal condus inițial de Louis St-Laurent și apoi de Lester B. Pearson .
Este a doua cea mai scurtă legislatură din istoria parlamentară canadiană. Președintele Camerei este Roland Michener , viitorul guvernator general al Canadei.
Iată singura sesiune parlamentară a celei de-a 23- a legislaturi:
Sesiune | start | Sfârșit |
---|---|---|
1 re | 14 octombrie 1957 | 1 st luna februarie din 1958 care |
Circumscripțiile marcate cu un asterisc (*) indică faptul că sunt reprezentate de doi deputați.
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Acadia | Victor Quelch | Credit social | |
Athabaska | Joseph Miville Dechene | PLC | |
Battle River - Camrose | James Alexander Smith | Credit social | |
Râul Bow | Charles Edward Johnston | Credit social | |
Calgary Nord | Douglas asprimea | Buc | |
Calgary Sud | Arthur Ryan Smith | Buc | |
Edmonton East | Ambrose A. Holowach | Credit social | |
Edmonton West | Marcel Lambert | Buc | |
Edmonton - Strathcona | Sydney Herbert Thompson | Credit social | |
Jasper - Edson | Charles Yuill | Credit social | |
Lethbridge | John Horne Blackmore | Credit social | |
Macleod | Ernest George Hansell | Credit social | |
Pălărie de medicină | Bud olson | Credit social | |
Râul Păcii | Solon Earl Low | Credit social | |
Caprioara rosie | Frederick Davis Shaw | Credit social | |
Vegreville | Peter Stefura | Credit social | |
Wetaskiwin | Ray Thomas | Credit social |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Burnaby - Coquitlam | Erhart Regier | CCF | |
Burnaby - Richmond | Thomas Irwin | Credit social | |
Cariboo | Bert leboe | Credit social | |
Coasta - Capilano | James sinclair | PLC | |
Comox - Alberni | Thomas Speakman Barnett | CCF | |
Esquimalt - Saanich | George Randolph Pearkes | Buc | |
Valea Fraser | Alexander Bell Patterson | Credit social | |
Kamloops | Edmund Davie Fulton | Buc | |
Kootenay East | Jim Byrne | PLC | |
West Kootenay | Herbert Wilfred Herridge | CCF | |
Nanaimo | Colin Cameron | CCF | |
Noul Westminster | George hahn | Credit social | |
Limita Okanagan | Frank Christian | Credit social | |
Okanagan - Revelstoke | George McLeod | Credit social | |
Skeena | Frank Howard | CCF | |
Vancouver - Burrard | John Russell Taylor | Buc | |
Centrul Vancouver | Douglas Jung | Buc | |
Vancouver East | Harold Edward Winch | CCF | |
Vancouver Kingsway | Alexander Macdonald | CCF | |
Vancouver Quadra | Howard Charles Green | Buc | |
Vancouver Sud | Ernest James Broome | Buc | |
Victoria | Albert DeBurgo McPhillips | Buc |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Regii | John Augustine Macdonald | Buc | |
Prinţ | Orville Howard Phillips | Buc | |
Regina * | John Angus Maclean | Buc | |
Heath macquarrie | Buc |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Brandon - Souris | Walter Dinsdale | Buc | |
Churchill | Robert Simpson | Buc | |
Delfin | Fred zaplitny | CCF | |
Lisgar | George Robson Muir | Buc | |
Marquette | Nick mandziuk | Buc | |
Portage - Neepawa | George Clark Fairfield | Buc | |
Provencher | Warner Herbert Jorgenson | Buc | |
Selkirk | William Bryce | CCF | |
Springfield | Jacob Schulz | CCF | |
Sfântul Bonifaciu | Louis Deniset | Liberal | |
Winnipeg Nord | Alistair stewart | CCF | |
Winnipeg North Centre | Stanley știe | CCF | |
Winnipeg Sud | Gordon chown | Buc | |
Winnipeg South Centre | Gordon Churchill | Buc |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Charlotte | Andrew Wesley Stuart | PLC | |
Gloucester | Hédard Robichaud | PLC | |
Kent | Herve Michaud | PLC | |
Northumberland - Miramichi | George Roy McWilliam | PLC | |
Restigouche - Madawaska | Charles Van Horne | Buc | |
Regal | Alfred johnson brooks | Buc | |
Saint-Jean - Albert | Thomas Miller clopot | Buc | |
Victoria - Carleton | Gage Montgomery | Buc | |
Westmorland | Henry murphy | PLC | |
York - Sunbury | John Chester Macrae | Buc |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Antigonish - Guysborough | Angus Ronald Macdonald | Buc | |
Cape Breton-Victoria-Nord | Robert muir | Buc | |
Cape Breton Sud | Donald Macinnis | Buc | |
Colchester - Hants | Cyril Frost Kennedy | Buc | |
Cumberland | Robert acoperă | Buc | |
Digby - Annapolis - Kings | George Nowlan | Buc | |
Halifax * | Robert Jardine McCleave | Buc | |
Edmund Leverett Morris | Buc | ||
Inverness - Richmond | Allan MacEachen | PLC | |
Pictou | Howard Russell Macewan | Buc | |
Queens - Lunenburg | Lloyd crouse | Buc | |
Shelburne - Yarmouth - Clare | Thomas Andrew Murray Kirk | PLC |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Algoma East | Lester B. Pearson | PLC | |
Algoma West | George E. Nixon | PLC | |
Brantford | Jack Wratten | Buc | |
Brant - Haldimand | John A. Charlton | Buc | |
Vedere de ansamblu | George hees | Buc | |
Bruce | Andrew Ernest Robinson | Buc | |
Carleton | Dick clopot | Buc | |
Cochrane | Joseph-Alphonse-Anaclet Habel | PLC | |
Danforth | Robert Hardy Small | Buc | |
Canapea | Douglas Morton | Buc | |
Dufferin - Simcoe | William Earl Rowe | Buc | |
Durham | Reginald Percy Vivian | Buc | |
Eglinton | Donald Fleming | Buc | |
Elgin | James alexander mcbain | Buc | |
Essex East | Paul Joseph James Martin | PLC | |
Essex West | Donald Ferguson Brown | PLC | |
Essex-Sud | Richard Devere Thrasher | Buc | |
Fort William | Daniel McIvor | PLC | |
Glengarry - Prescott | Osie Villeneuve | Buc | |
Greenwood | James MacKerras Macdonnell | Buc | |
Grenville - Dundas | Arza Clair Casselman | Buc | |
Gri - Bruce | Eric Winkler | Buc | |
Gri-Nord | Percy Verner Noble | Buc | |
Halton | Charles Alexander Best | Buc | |
Hamilton East | Quinto Martini (ro) | Buc | |
Hamilton West | Ellen fairclough | Buc | |
Hamilton South | Bob mcdonald | Buc | |
Hastings - Frontenac | George Stanley White (la20 august 1957, numit în Senat) | Buc | |
Sidney Smith (alegeri parțiale în 1957 ) | Buc | ||
Hastings-Sud | Lee grill | Buc | |
Parcul înalt | John kucherepa | Buc | |
Huron | Elston Cardiff | Buc | |
Kenora - Rainy River | William Moore Benidickson | Liberal-Muncitor | |
Kent | Edward Blake Huffman | PLC | |
Kingston | William James Henderson | PLC | |
Lambton - Kent | Ernest John Campbell | Buc | |
Lambton West | Joseph Warner Murphy | Buc | |
Lanark | William Gourlay Blair (decedat la16 iunie 1957) | Buc | |
George Henry Doucett (alegeri parțiale în 1957 ) | Buc | ||
Leeds | Hayden Stanton | Buc | |
Lincoln | John Smith | Buc | |
Londra | George Ernest Halpenny | Buc | |
Middlesex East | Harry Oliver alb | Buc | |
Middlesex West | William Howell Arthur Thomas | Buc | |
Cascada Niagara | William Limburg Houck | PLC | |
Curea de nichel | Leoda Gauthier | PLC | |
Nipissing | Jack Garland | PLC | |
Norfolk | John Evans knowles | Buc | |
Northumberland | Benjamin Cope (Ben) Thompson | Buc | |
Ontario | Michael starr | Buc | |
Ottawa Est | Jean-Thomas Richard | PLC | |
Ottawa Vest | George McIlraith | PLC | |
Oxford | Wally nesbitt | Buc | |
Parkdale | Arthur Edward Martin Maloney | Buc | |
Parry Sound - Muskoka | Gordon aiken | Buc | |
Pieliță | John Pallett | Buc | |
Perth | Jay Monteith | Buc | |
Peterborough | Gordon Knapman Fraser | Buc | |
Port Arthur | Doug Fisher | CCF | |
Prințul Edward - Lennox | Clarence Adam Milligan | Buc | |
Renfrew North | James forgie | PLC | |
Renfrew Sud | James Williams Baskin | Buc | |
Rosedale | David James Walker | Buc | |
Russell | Joseph-Omer Gour | PLC | |
Sf. Pavel | Roland michener | Buc | |
Simcoe East | Philip bernard rynard | Buc | |
Simcoe North | Heber Smith | Buc | |
Spadina | Charles Edward Rea | Buc | |
Stormont | Albert Peter Lavigne | PLC | |
Sudbury | Rodger Mitchell | PLC | |
Timiskaming | Arnold se gândește | CCF | |
Timmins | Murdo Martin | CCF | |
Treime | Stanley haidasz | PLC | |
Victoria | Clayton Hodgson | Buc | |
Waterloo Nord | Norman Schneider | PLC | |
Waterloo Sud | William Anderson | Buc | |
Bine si | William Hector McMillan | PLC | |
Wellington - Huron | Marvin Howe | Buc | |
Wellington South | Alfred Hales | Buc | |
Wentworth | Frank Exton Lennard | Buc | |
York Center | Fred C. Stinson | Buc | |
York East | Robert Henry McGregor | Buc | |
York - Humber | Margaret Aitken | Buc | |
York North | Cecil A. (Tiny) Cathers | Buc | |
York - Scarborough | Frank Charles McGee | Buc | |
York West | John Borden Hamilton | Buc | |
York South | William George Beech | Buc |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Assiniboia | Hazen Argue | CCF | |
Humboldt - Melfort | Hugh Alexander Bryson | CCF | |
Kindersley | Merv Johnson | CCF | |
Mackenzie | Alexander Malcolm Nicholson | CCF | |
Meadow Lake | John Hornby Harrison | PLC | |
Melville | James Garfield Gardiner | PLC | |
Moose Jaw - Lake Center | Louis Harrington Lewry | CCF | |
Moose Mountain | Edward George McCullough | CCF | |
Prințul Albert | John Diefenbaker | Buc | |
Qu'Appelle | Francis Alvin George Hamilton | Buc | |
Oraș Regina | Alfred Claude Ellis | CCF | |
Rosetown - Biggar | Maiorul James Coldwell | CCF | |
Rosthern | Walter Adam Tucker | PLC | |
Saskatoon | Henry Frank Jones | Buc | |
Curent rapid - Maple Creek | Irvin William Studer | PLC | |
Battlefords | Alexander Maxwell Campbell | CCF | |
Yorkton | George Hugh Castleden | CCF |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Bonavista - Twillingate | Jack Pickersgill | PLC | |
Burin - Burgeo | Chesley William Carter | PLC | |
Grand Falls - White Bay - Labrador | Thomas Gordon William Ashbourne | PLC | |
Humber - St. George | Herman Maxwell Batten | PLC | |
Sfântul Ioan de Est | James Aloysius McGrath | Buc | |
Sfântul Ioan de Vest | William Joseph Browne | Buc | |
Treime - Concepție | Leonard stick | PLC |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Râul Mackenzie | Mervyn Arthur Hardie | Liberal |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Yukon | James aubrey simmons | PLC | |
Erik Nielsen (alegeri parțiale în 1957 ) | Buc |